Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:56

Vanatoare fara taxe :-)

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Vanatoare fara taxe :-)

Mesajde cristy_grasutzu pe 17 Ian 2017, 20:58

Si eu sunt interesat de asa ceva :) Teuton daca ai ceva variante astept un mesaj!Multumesc!
cristy_grasutzu
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Ian 2013, 12:29

Re: Vanatoare fara taxe :-)

Mesajde teuton pe 18 Ian 2017, 18:26

Deocamdata nu am nimic concret. O singura promisiune, vad zilele astea si zic. Tot asteptam pe aici pe forum poate stie cineva
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Vanatoare fara taxe :-)

Mesajde teuton pe 20 Ian 2017, 08:41

Pana acum am gasit mai multe locuri cu jumatate de taxa si conditia sa nu am nici o pretentie legata de participarea la vanatoare.
Conditia este de la sine inteleasa, dar imi pare prea mare suma, este un pic de jegmaneala. Sunt de acord ca nimeni nu face ceva fara profit, dar unul mai de bun simt.
Poate oi gasi pana la urma..
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Vanatoare fara taxe :-)

Mesajde Mikerinos pe 10 Feb 2017, 23:13

teuton scrie:"@Mikerinos " , ti-ai rezolvat problema?
Am ajuns si eu sa am aproape aceeasi problema.
Unde pana nu demult aveam doua variante la un pret rezonabil pentru taica-meu, acum au picat ambele. Sau ma rog, s-au schimbat preturile.
Daca e cineva prin Bucuresti sau Valcea, eventual Gorj, care ar putea ajuta, va rog sa-mi ziceti!


Salutare.

Eu am reusit sa gasesc o varianta foarte convenabila, la pretul de 350 lei / an.
Asociatia nu este din Sibiu, dar aspectul acesta nu are mare importanta deoarece oricum nu vom vana la aceasta asociatie, decat daca vom fi invitati :-)

Sper sa gasesti pana la urma o solutie convenabila.

Waidmannsheil !!!
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Vanatoare fara taxe :-)

Mesajde teuton pe 17 Feb 2017, 21:46

Am gasit cu 400 lei /an, dar am avut ceva treaba si inca n-am rezolvat. Sper sa nu se razgandeasca. Saptamana viitoare vreau sa ma ocup de problema
Macar e 1/3 din taxa intreaga
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Vanatoare fara taxe :-)

Mesajde Choice77777 pe 11 Oct 2018, 07:07

the_mav scrie:
biriuck scrie:
Anndrei scrie:ci merge la asociatiile unde chiar primeste vanatoare si vanat sufficient pentru banii platiti.
NU SE POATE VANATOARE FARA BANI nicaieri, nici macar in Romania.

Ei na...in Uk vanez cu arma ac sub 220 ms fara nici o autorizatie perfect legal si fara sa platesc un ban in afara de cat costa arma direct de pe net...iepuri pe grtis, vulpi pe gratis, is catalogate daunatori, si alte pasari la fel.

biriuck scrie:
teuton scrie:Nu am auzit inca de o asemena idee si cred ca este foarte rea si imposibil de implementat. In primul rand ca agvps nu se poate substitui unor asociatii si nu le poate face concurenta, in al doilea rand ca oamenii nu se inscriu la o asociatie pentru o amarata de asigurare (aia o poti face singur la orice firma de asigurari) si in al treilea rand pentru ca agvps nu este epicentrul vanatorii din aceasta tara. Acum nu exista asa ceva la noi.

Cand o sa scape si romanica de comunismpe bune, o sa fie si la noi asa. E normal in alte tari, o agentie de stat e una si buna, nu tot felul de prastii de pseudo agentii de frecat menta cu tarife aberante. In UK si in SUA, se poate vana bine mersi fara taxe tampite, ba chiar la unele specii considerate daunatori, se vaneaza pe gratis, si nici nu trebuie autorizatie pt arma cu aer sub 220ms.
Ultima oară modificat de Choice77777 pe 11 Oct 2018, 07:11, modificat 1 dată în total.
Choice77777
 
Mesaje: 6
Membru din: 11 Oct 2018, 06:15

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori

Publicitate