Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:37

Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde violiv pe 12 Noi 2016, 08:39

să respectaţi dispoziţiile privind înmânarea armei, pe baza de dovada scrisa, către un alt vânător, ce va asigura securitatea deţinerii armei (fara drept de port si folosire) conform legii, indiferent de calibrul înscris în Permisul de tip B.

Sa mor si sa invii la loc. De unde p__la mea ati scos chestiile alea marcate cu rosu?
Sa citezi sursa e perfect. Sa faci aprecieri/interpretari personale si sa le pui aici cu titlu de lege nu-i deloc OK.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde the_mav pe 12 Noi 2016, 08:44

violiv scrie:să respectaţi dispoziţiile privind înmânarea armei, pe baza de dovada scrisa, către un alt vânător, ce va asigura securitatea deţinerii armei (fara drept de port si folosire) conform legii, indiferent de calibrul înscris în Permisul de tip B.

Sa mor si sa invii la loc. De unde p__la mea ati scos chestiile alea marcate cu rosu?
Sa citezi sursa e perfect. Sa faci aprecieri/interpretari personale si sa le pui aici cu titlu de lege nu-i deloc OK.

:shock: :shock: :shock:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde puscasumarin pe 12 Noi 2016, 12:31

Voi scrie din perspectiva dreptului civil (privat, că sună mai bine), iar nu a celui penal, cu toate că distincţia nu priveşte neapărat problema analizată dar legătura dintre domenii este evidentă: art.97 alin.(2) lit.e) cod procedură penală:
http://legeaz.net/noul-cod-procedura-penala-ncpp/art-97
În general, dovada scrisă se foloseşte pentru probă, ca mijloc material, pentru a te asigura că relaţia dintre tine şi acea persoană căreia îi încredinţezi arma spre păstrare este cea a unui depozit voluntar;
or, pentru a putea fi dovedit, contractul de depozit trebuie încheiat în formă scrisă (art. 2104 Noul Cod Civil).
Din aceleaşi dispoziţii ale codului civil referitoare la depozitul voluntar rezultă că depozitarul nu poate folosi bunul depozitat „fără învoirea expresă sau prezumată a deponentului” (art. 2108 Noul Cod Civil).
Carevasăzică, nu este un contract de împrumut de folosinţă (comodat, spre exemplu). Dacă intenţia părţilor este aceea de a încheia un contract de folosinţă cu titlu gratuit – comodat – cerinţa formei scrise subzistă, cu unele menţiuni: art. 2157 cod civil: Titlul executoriu (1) În ceea ce priveşte obligaţia de restituire, contractul de comodat încheiat în formă autentică sau printr-un înscris sub semnătură privată cu dată certă constituie titlu executoriu, în condiţiile legii, în cazul încetării prin decesul comodatarului sau prin expirarea termenului.
Sper că m-am făcut înţeles.

@puscasumarin
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde blackcrotal pe 12 Noi 2016, 12:36

Salut,
O completare la citatul colegului @ puscasuluimarin din legea 295/28iunie2004 actualizata in 2016:
ART. 38
Înstrăinarea temporară a armelor de vânătoare
(1) Titularul dreptului de a purta si folosi arme de vânătoare poate încredinta unei alte persoane autorizate pentru portul si folosirea unor astfel de arme una sau mai multe dintre acestea, precum si munitia aferentă, în limitele prevăzute de lege, în vederea utilizării la vânătoare.
(2) Se interzice lăsarea armei în gaj sau în alte forme de garantie.

Deci legea este clara. Si o precizare din partea mea ca sa nu ma intrebe cineva in ce calitate vorbesc . Am absolvit de curand "Cursul de pregatire teoretica si practica in domeniul armelor si munitiilor" si tot la acest curs ni s-a spus de catre instructorul respectiv ca majoritatea problemelor care apar intre posesorii de arme si "organe" se datoreaza in principal posesorilor care , atunci cand cunosc legea si stiu ca au dreptate, prefera sa lase capul in jos si sa accepte aberatiile "ogranului" care nu a mai citit LEGEA de nu stiu cand si actioneaza dupa cum il duce pe el capul.
Instructorul ne-a spus ca ne lipseste ATITUDINEA . Eu nu stiu daca este asa pentru ca nu sunt vanator asa ca numai voi, vanatori cu ani de zile experienta puteti sa spuneti care este adevarul . Dar vad ca si intre voi exista controverse atunci cand este vorba de modul cum se aplica o lege si asta chiar ca ma pune pe ganduri.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde the_mav pe 12 Noi 2016, 14:32

Bine ai revenit pe forum puscasule!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde violiv pe 12 Noi 2016, 22:34

Ce treaba are gajul si garantia aici?

Puscasule, viata asta moderna devine din ce in ce mai grea. Jargoanele au devenit atat de apreciate si folosite incat un numar din ce in ce mai mic de oameni ajung sa se inteleaga intre ei. Sa ma ierti da' io n-am priceput neam de ce trebe sa fac o hartie cu tata daca ma duc sa vanez la el.
Ca tot vorbiram de ne/cunoasterea legii, daca legea e scrisa intr-o limba pe care n-o mai intelege decat al de-a scris-o atunci valoarea ei de lege tinde catre 0. Cel putin teoretic legile ar trebui sa poata fi intelese si de un semi-analfabet cu 4 clase.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde Vlad_tulcea pe 12 Noi 2016, 23:09

Tind sa cred ca "labirintul" asta de legi a fost creat intocmai pentru a ne lasa fara arme cand se doreste acest lucru.
Cunosc un caz in care la 6 dimineata organele au venit in "control" la paznicul de vanatoare care avea autorizatie si se pregatea sa iasa.Au asteptat momentul oportun si cand l-au gasit au si actionat.Paznicul a sprijinit arma de peretele casei si s-a intors sa ia mancarea,cand a revenit organele erau cu arma in mana(arma bagata in husa) el cu autorizatia completata(locuieste in fondul de vanatoare).Deznodamantul adio arma,adio servici,cred ca inca se judeca.
Cand nu au rea intentie se poate si civilizat,au tot venit sa-mi faca control si eram plecat din tara.
In cele din urma mi-au lasat numar de telefon sa-i sun sa vina in control,i-am sunat cand am vrut si totul a fost in regula si fara stress.
Concluzia mea e ca daca vor sa te arda ,mai devreme sau mai tarziu tot reusesc.Personal am fost pandit in trafic cand veneam de la vanatoare,erau ascunsi la intrarea in localitate,cand au vazut numarul masinii au sarit in sosea,mi-au zis in fata ca stiu ca suntem vanatori si ca ne asteptau.Erau politisti de frontiera,daca aveau dreptul sau nu sa ne faca control la masina si la arme,nici acum nu stiu dar l-au facut,au cerut permisul port arma,au verificat seriile s-au uitat la cele 2 gaste din portbagaj si pe autorizatie.Pe autorizatie surpriza,gresisem data ,la 4 dimineata am scris 12 in loc de 13,am fi putut ramane fara arme amandoi,practic nu aveam autorizatie dar au fost ok cu noi cum si noi am fost cooperanti.
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde andreisimi pe 21 Feb 2017, 15:15

Un alt scemariu

Ma duc la vanatoare cu un 1, 2, 3 colegi, grup restrans, dupa vanatoare ramanem la gratar pe malul apei sau la unu din ei acasa. 2 din cei (sa spunem 3) decid sa bea o bere. Vine un control, in acest caz putem spune ca cei 2 au imprumutat armele celui de al 3-lea coleg? :lol:
andreisimi
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Ian 2017, 15:17

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde pipabh pe 21 Feb 2017, 15:39

andreisimi scrie:Un alt scemariu

Ma duc la vanatoare cu un 1, 2, 3 colegi, grup restrans, dupa vanatoare ramanem la gratar pe malul apei sau la unu din ei acasa. 2 din cei (sa spunem 3) decid sa bea o bere. Vine un control, in acest caz putem spune ca cei 2 au imprumutat armele celui de al 3-lea coleg? :lol:

Si in cazul controlului poti spune ca ai vanat singur!? cu 3 arme?
Singur nu poti!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde andreisimi pe 21 Feb 2017, 15:42

pipabh scrie:
andreisimi scrie:Un alt scemariu

Ma duc la vanatoare cu un 1, 2, 3 colegi, grup restrans, dupa vanatoare ramanem la gratar pe malul apei sau la unu din ei acasa. 2 din cei (sa spunem 3) decid sa bea o bere. Vine un control, in acest caz putem spune ca cei 2 au imprumutat armele celui de al 3-lea coleg? :lol:

Si in cazul controlului poti spune ca ai vanat singur!? cu 3 arme?
Singur nu poti!



Pai nu spui asta, dupa ce vanatoarea s-a incheiat, armele au fost imprumutate celui de al 3-lea coleg. Cu hartie de mana (daca are vre'un sens) sau fara.
andreisimi
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Ian 2017, 15:17

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 75 vizitatori

Publicitate