Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:27

Ce parere aveti?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 15 Mar 2017, 21:55

Suedezii ii stiu mai bine pe Ilie Nastase (ca-l cam capacea pe Björn Borg ),pe Hagi,pe Nadia si,evident, pe Ceausescu. :D
P.S.
Pas parol !
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ce parere aveti?

Mesajde laurul pe 16 Mar 2017, 09:12

the_mav scrie: ps3: nu-mi mai raspunde. e mai bine.

Cum spuneam, Mavule, ma las pagubas..... Mai bine bem o bere ! :text-givemebeer:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ce parere aveti?

Mesajde Ghinda pe 16 Mar 2017, 09:22

Ce-mi place!

Opinie:

Dl. Selaru, ca se de fapt despre el este vorba, nu de agvps, vrea pumn in gura la toti vanatorii a.i. toti sa plateasca un for care nu exista de fapt decat pentru el si atat! Nu reprezinta nici un vanator din tara asta, doar pe eul dumnealui!


Gargara cu membru intr-o asociatie gestionara de fond cinegetic este doar in definitia vanatorului. La cine are drept sa practice nu este, iar la arme ca sa ai scrie ca trebe numa permis de vanatoare. Punct!

Ceea ce face este abuz de abuz din tara abuzurilor. Acu daca imi vindeti si gogoasa ca asa a vrut adunarea generala a fiecarei asociatii, atentie nu consiliul ca ala voteaza ce zice miniselarul din teritoriu, dati-mi voie sa nu cred.

Deci, un sfat pentru toti. Plecati din asociatiile afiliate sau neafiliate care nu va reprezinta nici cat negru sub unghie si daca va anunta la politie datii in judecata pe penal si/sau civil; sa ii usture si in cur! Dar sa fiti membru undeva cat sa fie acoperitor si pentru abuzul din definitia vanatorului.

Am mai spus si mai spun, avem o structura de reprezentare cu state vechi acest agvps, membra fondatoare la CIC, et., statut bun, dar si perfectibil. Dar pana nu pleaaca domnul Selaru de acolo+cei il sustin si inconjoara(fara demnitate cinegetica), nu vom fi reprezentati si aparati niciodata. Tentativele de federatii si alte alea sunt moarte din fasa! Avem si nu VREM sa folosim asa cum trebuie structura noastra!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce parere aveti?

Mesajde pipabh pe 16 Mar 2017, 11:07

Ghinda scrie:Ce-mi place!

Opinie:

Dl. Selaru, ca se de fapt despre el este vorba, nu de agvps, vrea pumn in gura la toti vanatorii a.i. toti sa plateasca un for care nu exista de fapt decat pentru el si atat! Nu reprezinta nici un vanator din tara asta, doar pe eul dumnealui!


Gargara cu membru intr-o asociatie gestionara de fond cinegetic este doar in definitia vanatorului. La cine are drept sa practice nu este, iar la arme ca sa ai scrie ca trebe numa permis de vanatoare. Punct!

Ceea ce face este abuz de abuz din tara abuzurilor. Acu daca imi vindeti si gogoasa ca asa a vrut adunarea generala a fiecarei asociatii, atentie nu consiliul ca ala voteaza ce zice miniselarul din teritoriu, dati-mi voie sa nu cred.

Deci, un sfat pentru toti. Plecati din asociatiile afiliate sau neafiliate care nu va reprezinta nici cat negru sub unghie si daca va anunta la politie datii in judecata pe penal si/sau civil; sa ii usture si in cur! Dar sa fiti membru undeva cat sa fie acoperitor si pentru abuzul din definitia vanatorului.

Am mai spus si mai spun, avem o structura de reprezentare cu state vechi acest agvps, membra fondatoare la CIC, et., statut bun, dar si perfectibil. Dar pana nu pleaaca domnul Selaru de acolo+cei il sustin si inconjoara(fara demnitate cinegetica), nu vom fi reprezentati si aparati niciodata. Tentativele de federatii si alte alea sunt moarte din fasa! Avem si nu VREM sa folosim asa cum trebuie structura noastra!

Daca esti membru in doua si parasesti una ce conteaza ce spune celalalt, afiliat sau nu??! In situatia asta esti membru intr-o asociatie gestionara de fond si gata!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Ce parere aveti?

Mesajde salus pe 16 Mar 2017, 12:01

"...E foame de bani e foame de bani băieți. Lumea tre' să știe ce fel de băieți sunteți..."
Versurile aste se potrivesc al dracului de tare ca raspuns la scrisoare in dezbatere X( :-t
Ei profita doar, de lipsa noastra de solidaritate, si chiar incep sa ii inteleg! Atat timp cat le merge si le permitem sa ne trateze ca pe "negrii" BRAVO LOR!!!
Acolo sus nu gandeste nimeni pe termen lung ci dor "prin buzunarul propriu"!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Ce parere aveti?

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 16 Mar 2017, 14:12

Ghinda scrie:Ce-mi place!

Opinie:

Dl. Selaru, ca se de fapt despre el este vorba, nu de agvps, vrea pumn in gura la toti vanatorii a.i. toti sa plateasca un for care nu exista de fapt decat pentru el si atat! Nu reprezinta nici un vanator din tara asta, doar pe eul dumnealui!


Gargara cu membru intr-o asociatie gestionara de fond cinegetic este doar in definitia vanatorului. La cine are drept sa practice nu este, iar la arme ca sa ai scrie ca trebe numa permis de vanatoare. Punct!

Ceea ce face este abuz de abuz din tara abuzurilor. Acu daca imi vindeti si gogoasa ca asa a vrut adunarea generala a fiecarei asociatii, atentie nu consiliul ca ala voteaza ce zice miniselarul din teritoriu, dati-mi voie sa nu cred.

Deci, un sfat pentru toti. Plecati din asociatiile afiliate sau neafiliate care nu va reprezinta nici cat negru sub unghie si daca va anunta la politie datii in judecata pe penal si/sau civil; sa ii usture si in cur! Dar sa fiti membru undeva cat sa fie acoperitor si pentru abuzul din definitia vanatorului.

Am mai spus si mai spun, avem o structura de reprezentare cu state vechi acest agvps, membra fondatoare la CIC, et., statut bun, dar si perfectibil. Dar pana nu pleaaca domnul Selaru de acolo+cei il sustin si inconjoara(fara demnitate cinegetica), nu vom fi reprezentati si aparati niciodata. Tentativele de federatii si alte alea sunt moarte din fasa! Avem si nu VREM sa folosim asa cum trebuie structura noastra!


Ghinda scrie:Ce trebuie pentru a candida la functia ocupata in prezent de Selaru Neculai? Pana cand se poate depune un dosar? Daca pot candida ca independent sau trebuie din partea vreunei asociatii?
Multumesc pentru sprijin.


=)) Mugurele, vedea-te-as ministru la mediu, ai întrat în campanie, nene?
Că prea te-ai aprins... :)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Ce parere aveti?

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 16 Mar 2017, 14:26

Sunt bune și părerile on-line, nu zic nu!
Dar treburile se rezolva în adunările generale. Iar acolo e o liniște și-o pace...
Până nu învățăm să ne apărăm drepturile și banii, să spunem adevărul și să îl susținem în public, să cerem dreptate în justiție dacă nu se poate altfel, să votam cu capul, să identificam realele probleme și să găsim soluții, doar ne enervam degeaba.
Când mai văd și poziții de la oameni ascunși sub nickname-uri, ce să mai zic... Coaie nene!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Ce parere aveti?

Mesajde the_mav pe 16 Mar 2017, 14:36

Liviu Mircea-tehărău scrie:Când mai văd și poziții de la oameni ascunși sub nickname-uri, ce să mai zic... Coaie nene!

iti poti tine si pt tine propriile pareri (alea cu coaie si nickname-uri), nu de alta dar chiar si acest forum este pe deplin spatiu public, nu trebuie ca parerile sa se exprime MUSAI pe forumul agv.
nu-i mai public ala decat orice alta modalitate de exprimare online. cu atat mai mult cu cat ORICARE dintre ele permit identificarea autorilor, chiar daca nu e scris cu nume si prenume (ca in forumul agv) cel care posteaza.
fyi, ca vad ca te doare in continuare subiectul: acum niste ani (cand tu nu frecventai forumurile de vanatoare, nici asta nici cel venit la cativa ani dupa el - nu discutam de cel al agv), exista un user care stia parolele altor cativa, si din cand in cand o lua pe aratura si posta in numele celorlalti.
ca idee despre ce/cum /cand s-ar putea interpreta orice ale legatura cu tehnologia online.

dar daca tu atat vezi ca , "coaie nene" = no nick names, doar nume prenume cnp, atunci asta este; dar e la tine, nu trebuie toti sa aiba parerea ta.
:idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 16 Mar 2017, 14:51

Liviu Mircea-tehărău scrie:Până nu învățăm să ne apărăm drepturile și banii, să spunem adevărul și să îl susținem în public, să cerem dreptate în justiție........

Nu cred ca nu sunt avocati printre vanatori si nu cred ca niciun forumist nu cunoaste un avocat dibaci.
Ce va opreste sa deschideti un proces (poate fi si colectiv) si sa vedeti ce zice Justitia.
Eu am facut petitie si la Curtea Constitutionala si mi-au spus ca trebuie facut mai intai proces in instante obisnuite.Abia apoi te adresezi lor.
" Nr. 340/ 27.01.2016
Domnului Adrian Nicolae Tamas
E-mail: adicam2@yahoo.com
Referitor la petiția dvs., înregistrată la Curtea Constituţională cu nr. 340 din 20 .01. 2016, vă comunicăm următoarele:
În conformitate cu dispozițiile art.2 alin.(1) din legea sa organică, Curtea Constituțională „asigură controlul constituționalității legilor, a tratatelor internaționale, a regulamentelor Parlamentului și a ordonanțelor Guvernului”.
Având în vedere dispozițiile exprese ale art.3 alin.(1) din aceeași lege potrivit cărora „atribuțiile Curții Constituționale sunt cele stabilite de Constituție și de prezenta lege”, aceasta se pronunță doar atunci când este legal sesizată și în limita competenței sale, potrivit regulilor aplicabile fiecărei categorii de atribuții.
Totodată, sesizarea Curții Constituționale cu excepția de neconstituționalitate a unei legi sau ordonanțe ori a unei dispoziții dintr-o lege sau ordonanță în vigoare nu se face direct, prin cerere individuală, ci prin încheiere a instanței judecătorești în condițiile prevăzute de art.29 din alin.(4) din Legea nr.47/1992, potrivit căruia „sesizarea Curții Constituționale se dispune de către instanța în fața căreia s-a ridicat excepția de neconstituționalitate, printr-o încheiere care va cuprinde punctele de vedere ale părților, opinia instanței asupra excepției, și va fi însoțită de dovezile depuse de părți”.

Daca eu,din Suedia am scris la Avocatul Poporului,la Presedintie,la Curtea Constitutionala si am primit raspunsuri de la fiecare institutie,este IMPOSIBIL ca voi care sunteti in tara sa nu puteti face nimic.
Doar trebuie SA VRETI !!!! Vreti sau nu ????

Liviu Mircea-tehărău scrie:Când mai văd și poziții de la oameni ascunși sub nickname-uri, ce să mai zic... Coaie nene!

Liviule,baga nene niste poze cu pozitiile alea coioase ca mor de curiozitate. :ymdevil: =))
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 16 Mar 2017, 14:58

the_mav scrie:
Liviu Mircea-tehărău scrie:Când mai văd și poziții de la oameni ascunși sub nickname-uri, ce să mai zic... Coaie nene!

iti poti tine si pt tine propriile pareri (alea cu coaie si nickname-uri), nu de alta dar chiar si acest forum este pe deplin spatiu public, nu trebuie ca parerile sa se exprime MUSAI pe forumul agv.
nu-i mai public ala decat orice alta modalitate de exprimare online. cu atat mai mult cu cat ORICARE dintre ele permit identificarea autorilor, chiar daca nu e scris cu nume si prenume (ca in forumul agv) cel care posteaza.


Io zic ca n-aveti de ce sa va dati la gioale, atata vreme cat si pe acest forum cine a vrut sa-si scrie telefonul,mailul si adevaratul nume si profesia,a putut s-o faca.
viewtopic.php?f=71&t=2805

viewtopic.php?f=71&t=5844
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ce parere aveti?

Mesajde the_mav pe 16 Mar 2017, 15:06

aghiuta scrie:
the_mav scrie:
Liviu Mircea-tehărău scrie:Când mai văd și poziții de la oameni ascunși sub nickname-uri, ce să mai zic... Coaie nene!

iti poti tine si pt tine propriile pareri (alea cu coaie si nickname-uri), nu de alta dar chiar si acest forum este pe deplin spatiu public, nu trebuie ca parerile sa se exprime MUSAI pe forumul agv.
nu-i mai public ala decat orice alta modalitate de exprimare online. cu atat mai mult cu cat ORICARE dintre ele permit identificarea autorilor, chiar daca nu e scris cu nume si prenume (ca in forumul agv) cel care posteaza.


Io zic ca n-aveti de ce sa va dati la gioale, atata vreme cat si pe acest forum cine a vrut sa-si scrie telefonul,mailul si adevaratul nume si profesia,a putut s-o faca.
viewtopic.php?f=71&t=2805

viewtopic.php?f=71&t=5844

Aghiuta, asta pe langa faptul ca ne stim intre noi direct (sau o parte considerabila dintre noi, nu toti ce-i drept) de multi ani.
ma lasa rece daca la user e scris alin3006 sau aghiuta sau carlos sau ghinda sau scirocco sau marius sau iscusitul sau campulcuprepelite sau etc - importanti sunt oamenii din spate.
:!: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ce parere aveti?

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 16 Mar 2017, 15:08

Mavule, tu nu degeaba interpretezi așa bine bancul ăla cu piloții care aterizează de-a latul pistei. Pur și simplu te contopesti cu personajul!
Plus ceva paranoia. Unde am zis eu ceva de alte forumuri? Mă refer strict la cei ce au păreri dar nu au coaie să și spună de la cine vin părerile. Marea majoritate ne cunoaștem între noi, chiar dacă folosim nickname. Dar cei ce stau ascunși, chiar nu au coaie.
Nu e prima dată când îți cauți un avantaj în fața altora că postezi mai de mult. Asta nu dă nici o valoare înscrisurilor. Numărul de înmatriculare al mașinilor conta odată, dar nu ai prins tu șmecheria.
Propune și tu adminului sa bolduiasca automat postările primilor 100 de membri sau să îți dea o insignă. Cu restul, nu te mai agita, că te învinețesti degeaba.
Sau, agită-te, că tot aia e...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Ce parere aveti?

Mesajde laurul pe 16 Mar 2017, 16:00

Din cati dezbatem pe subiectul asta, doar pe @salus nu-l stiu...
Voi il stiti?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ce parere aveti?

Mesajde adisan77ro pe 16 Mar 2017, 20:12

Daca ar fi sa incercam un proces in sensul celor spuse si de @aghiuta, eu sunt dispus a fi parte alaturi de cei interesati si dornici de-a nu "sluji" cu orice pret spre burdusirea unora. Chiar dac-ar fi ca in final sa platesc mai mult ptr iesirile la vanatoare, cu drag as face-o unor oameni care inteleg si ceea ce se cade a fi oferit la schimb si ma refer aici in primul rand la RESPECT (sub toate formele lui incepand de la cel aratat vanatului pana la acela care trebuie sa guverneze relatia Gestionar-vanator, fie ca este membru sau nu). Religia asta a banului pe care trebuie sa il ia unii cu orice pret in urma inregimentarii " cu forta" , recunosc in schimb ca nu ma prinde deloc. Ca pana la urma, atata timp cat este pe banii nostri, ar trebui ca si decizia de-a dispune cum vrem de pe urma lor, sa ramana tot la noi.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 17 Mar 2017, 07:56

@adisan77ro ma bag si eu la cheltuieli cu partea ce-mi va reveni.
Mai ales ca un avocat profi poate formula mai dibaci ca mine plangerea de neconstitutionalitate avand in vedere ca 407 isi da singura cu stangul in dreptul in acelasi art.1 unde, la litera "ae" zice, "vânător - persoană fizică licentiată, membră a unei organizatii vânătoresti gestionare de faună cinegetică, care ocroteste, îngrijeste si extrage fauna cinegetică în condi)iile legii" iar la litera "t" scrie "organizatie vânătorească - persoana juridică română, constituită pe baza principiului liberei asocieri a vânătorilor cu domiciliul sau rezidenta în România, în scopul gestionării durabile a faunei cinegetice si al exercitării vânătorii”.
Daca legea recunoaste principiul liberei asocieri,cum se poate ca doar cateva litere mai jos sa existe
obligativitatea afilierii vanatorilor intr-o asociatie ?
In plus,aceasta obligativitate apare doar la litera "ae" si doar in 407. In nicio alta parte din textul acestei legi sau a celorlalte legi conexe,gen 295,nu apare nimic. Daca voiau sa fie consecventi trebuiau sa se duca cu obligativitatea in TOATE textele de lege.
Poate acum ar fi un moment bun sa se vada daca cei care NU sustin obligativitatea asocierii chiar n-o doresc sau e doar "din taste".
Ce ziceti domnilor ?
Ce spui Liviule si toti cei citati de tine in pagina anterioara "@mav, și @laurul și @Biriuck și cam toți pe care îi știu sunt împotriva înregimentării forțate" ?
La cati NU-s de acord,ar trebui ca suma data de fiecare petitionar sa fie simbolica. ;)
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ce parere aveti?

Mesajde Ghinda pe 17 Mar 2017, 08:05

@pipabh

Pai aici e buba. De ce sa comunice asociatia politiei cum ca nu mai sunt la el? Ce il fute grija pe romaneste? De aia zic ca e bun sa le faci plangeri pana le-o veni veni pe nas.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 17 Mar 2017, 08:16

Mugurele,nu DOAR aici e buba.
In art. 29 zice ca eu,vanator (atestat ca atare) roman cu domiciliul in strainatate,am dreptul sa vanez in Romania dar un vanator roman CU domiciliul in tara n-are dreptul nici macar la arme.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ce parere aveti?

Mesajde Ghinda pe 17 Mar 2017, 08:20

Al drac aghiuta. Am scris si teapa.
Reluam

Deci Liviule nu m-am aprins, este strict parerea mea pe care o stii personal foarte bine. Si nu sunt decat in campanie de impaduriri. Si tu ai parerea ta in care crezi.
De acolo din interior poti incepe o campanie, ma afiliez(sunt si afiliati super asociatii, nu trebuie pusi pe acelasi palier cu iobagii ceilalti) si te votez. Poate vin si alaturi de tine, daca apreciezi ca pot pune umarul cu succes.

PS Particip la procest daca se incepe. Fara nickname.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 17 Mar 2017, 08:48

Ghinda scrie:PS Particip la procest daca se incepe. Fara nickname.

Ca sa nu mai spun ca mai sunt si alte motive de bagat in plangere.
Spre exemplu in acelasi text de Lege,se restrang din nou drepturile vanatorilor din Romania,obligandu-i sa fie parte dintr-o asociatie vanatoreasca gestionara de fond de vanatoare,adaugand la incalcarea principiului
liberei asocieri si discriminarea facuta asociatiilor vanatoresti, conferind drepturi diferentiate asociatiilor gestionare fata de cele care nu au (inca) gestiunea unui fond cinegetic.
Din cate stiu eu, mai intai fondezi asociatia,te licentiezi si abia apoi participi la licitatii. Membrii unei astfel de asociatii sunt "de mana a doua" si-si pierd dreptul la arme ? Este similar cu pierderea autoturismului daca soferul nu este membru al unui club auto gestionar de parc auto.
P.S.
Eu pun SI nickname-ul,sa se stie. :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ce parere aveti?

Mesajde Pysty001 pe 17 Mar 2017, 08:59

Salut

Am citit cu interes postarile voastre pe acest subiect. Ce propuneti voi in legatura cu un avocat etc. este o cale lunga si cu mari dificultati si sincer cu speranta de reusita foarte mica. Dar eu a-si propune sa castigam cu armele lor. Daca ei doresc ca toti vanatorii sa fie afiliat intr-o asociatie asa sa fie. Propun infiintarea
Asociatia Vanatorilor Neafiliati. In acest mod nu mai pot sa zica nimic esti membru unei asociatii si totodata
nu esti legat de glia nimanui.

Acesta este parerea mea buna sau rea nu stiu.
Va doresc catare plina. Respect
Pysty001
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Iul 2015, 16:11

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 17 Mar 2017, 09:06

Pysty001 scrie:Salut
Propun infiintarea
Asociatia Vanatorilor Neafiliati. In acest mod nu mai pot sa zica nimic esti membru unei asociatii si totodata
nu esti legat de glia nimanui.

Acesta este parerea mea buna sau rea nu stiu.
Va doresc catare plina. Respect

1. Exista DEJA o gramada de Asocietii Neafiliate AGVPS.
2. Asociaita asta de-o doresti cum devine gestionara de fond cinegetic ??
3. Gresesti (vezi ca am boldit) rau. Devii legat de glia LOR

Catare plina si tie.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ce parere aveti?

Mesajde biriuck pe 17 Mar 2017, 10:42

aghiuta scrie:3. Gresesti (vezi ca am boldit) rau. Devii legat de glia LOR


++
:wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Ce parere aveti?

Mesajde Pysty001 pe 17 Mar 2017, 11:41

Asociatia nu are fond si nu are nevoie . Trebuie facut cu caracter juridic pentru vanatorii neafiliati.
Membrii vaor vana in aceleasi conditii ca si pana acum.
Pysty001
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Iul 2015, 16:11

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 17 Mar 2017, 11:56

Pysty001 scrie:Asociatia nu are fond si nu are nevoie . Trebuie facut cu caracter juridic pentru vanatorii neafiliati.
Membrii vaor vana in aceleasi conditii ca si pana acum.

Am si eu o intrebare.Sau doua.
Esti vanator ? Cunosti legislatia din domeniu ?
Te intreb asta fiindca ai o logica de speriat.
Ce intelegi prin "vanatorii neafiliati" atata vreme cat tu vrei sa-i "afiliezi" in acea ipotetica Asociatie ? Neafiliati unde ? La clubul filatelic ?
Zici ca Asociatiei nu-i trebuie fond cinegetic. Ori n-ai citit nimic din legislatie ori n-ai inteles ce-ai citit.
Asa cum ti-am mai scris exista atat Asociatii Neafiliate AGVPS si care AU fond cinegetic in gestiune cat si Asociatii "cu caracter juridic" care NU au fond in gestiune. E destul doar sa-ti alegi nu trebuie sa mai inventezi apa calda. Exista deja.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ce parere aveti?

Mesajde salus pe 17 Mar 2017, 12:01

Neconstitutionalitatea unei legi sau a unei prevederei dintr-o lege poate fi ridicata printr-o exceptie, de catre:
-Partile unui litigiu
-Din oficiu de catre instantele de judecată
-De catre procuror in fata instantei
[url]-De avocatul Poporului, direct.[/url]
Cum un dosar pe rolul instantelor, care sa priveasca problema dezbatura aici, nu exista si nu poate fi ridicata exceptia de neconstitutionalitate, ramane doar varianta unei sesizari a Avocatului Poporului.
Avocatul Poporului îşi exercită rolul său (atribuţiile) din oficiu [url]sau la cererea persoanelor lezate în drepturile şi în libertăţile lor, astfel cum prevede art. 59 al.1 din Constituţie.[/url]
In concluzie, suntem la mana lui Ciorbea, iar asta reactioneaza doar la un impuls serios, adica doar daca va fi sesizat iar sesizarea va fi una "beton".
Desi un sunt din "gasca" si da, o buna parte dintre voi nu ma cunoasteti, consider ca rolul acestui forum este acela de a aduce la un loc oameni care nu se cunosc dar au in comun o pasiune si nu neaparat un scop!
Dezvaluirea identitatii este alegerea fiecaruia, pe de alta parte, datele noastre (nume, prenume, adresa de mail.....) sunt cunoscute de admin, in concluzie eu si cei ca mine cu nickname generic, nu suntem "fantome". Ipoteza cu "ai ceva de ascuns daca nu spui cine esti, este falsa" cum la fel de fals este si faptul ca o persoana care isi pune un nickname "ion vasile" "popescu gargarita" ar fi una reala si identificabila.
Referitor la nickname sub care postez SALUS, are o poveste: Dupa ce am incercat toate formele posibile si toate erau luate, am vrut sa spun simplu salut, insa din gresala am scris salus (cineva spunea in urma cu vreo 2 ani ca suna a falus :D ) asta este acum asa ramane!
SCUZE PENTRU COMENTARIILE OFF TOPIC!!!
Revin la discutia initiala si spun ca imi place ideia unei chete pentru onorariul unui avocat!!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 17 Mar 2017, 12:37

Salut @salus,nu stiu daca ai citit mai sus,dar eu AM FACUT petitie la Ciorbea si AM PRIMIT raspuns de la AP.
Din pacate raspunsul a fost nefavorabil mie. Altfel spus, AP n-a considerat ca e cazul sa sesizeze CCR.
De aia am sesizat si personal CCR primind raspunsul postat deja.
Poate n-am stiut cum sa fac petitia sa fie "beton", ca nu-s om de legi.
De aia am spus ca cel mai bine,asa cum de altfel mi-a sugerat si CCR,este sa se faca mai intai un proces intr-o instanta si apoi sesizarea CCR de catre acea instanta.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ce parere aveti?

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 17 Mar 2017, 12:59

Să fiu sincer, m-ați cam pierdut pe drum. E drept, nici n-am dormit ultimele doua nopți.
Plecam de la sesizarea aia către IGPR parcă și ajungem la un eventual proces.
Din start, dacă trebuie să facem cheta, mă bag. Dar atât, că timp nu am și prin tribunale m-a ferit Dumnezeu să stau.
Adi, să faci o petiție online e una, să te apuci de judecată, cred că e departe tare. Timp, nervi, bani. Pentru un ideal. Și ambiția câtorva, că eu sunt cotizant. Dar așa cum din ideal pierdem timpul pe aici, hai să fim idealiști până la capăt.
Ce va rog pe cei care aveți timp mai mult e să scormoniti după filmarea aia de la comisie, când se discuta legea. Parca alin boboc a pus-o. Aș vrea să mai ascult odată argumentele.
OK. Să revin la proces. Ce proces frate?
Ce reclamați?
Textul legii? Nu cred că s-a schimbat până acum vreo lege că a dat-o în judecată cineva...
Atunci pe cine? AGVPS? Că a cerut respectarea legii? (care DA, e nefirească la capitolul asta). Pierdut din start.
Politia? Nu știu vreun precedent în care să lase pe cineva fără arme că nu a cotizat. (Și știu eu mai multe aici, dar e personal). Apoi, chiar dacă îl întreabă de cotizație pe vreunul, polițiștii pentru asta sunt plătiți, să aplice legea. Deci iar tăiem de pe listă.
Ministerul, nu. Vreun parlamentar, că a propus asta nu, că au imunitate.
Și atunci?!?
Să mă lămurească și pe mine cineva, că eu sunt mecanic. Când bate lanțul, iau cheile și-l fac dracului să stea la locul lui, dar cum să fac să îndrept eu o lege...

PS: Mugurele nene, azi toată ziua m-am gândit la tine. Că te cam atisei și cam fără motiv, dar mi s-a părut amuzant. Promit că între prioritățile lunii aprilie e să facem ce am zis că facem asta toamnă.
PPS. Nu am timpul, pregătirea și voința necesară să mă implic mai mult. Am zis ca după congres îmi văd de ale mele. Or fi și alții mai buni și n-au loc de mine. Însă să știți un lucru. În afară că AGVPS e necesar, trebuie să încercăm să îl sprijinim. E utilă critica, dar să nu fie aiurea și să vină însoțită de soluții. Pentru că acolo merg treburile cum au mers și până acum. Bine și în armonie. În 27 de ani au avut vreo două conflicte Tulcea și Alba parca, care au făcut valuri. Restul, și le-au rezolvat fără prea mari probleme. Că s-au mai cârâit, hai să ne uităm numai pe topicul ăsta, unde împărțim doar opinii și orgolii. Dacă intervin și banii, știți ce a ieșit mai demult, la "intalniri".

Așa că, de la capăt. Legea are o parte deranjantă pentru unii, să îi numesc "cotizații idealiști (ca mine și mulți altii), supărătoare rău pentru cei care nu cotizează nicăieri (în cazul în care se aplică), că flocii de la pidza (pentru cei ce cotizează și mai au și treabă) și mană cereasca pentru gestionarii de fonduri cinegetice (pentru că, teoretic, le mai intra ceva în plus. Practic, așa cum am afirmat în vreo două adunări, cei ce vor fi constrânși să plătească, o să se orienteze spre plată minimă fără drept de participare, adică nu spre AJuri. Adică, după părerea mea, ajutorul e mai mult pentru alții. La urmă, vine AGVPS. Suma pe care teoretic ar trebui sa ii revină (că majoritatea asta ați reclamat) e, procentual, infimă. Faceți voi calculul, dar eu estimez la MAXIM 1000 de vânători ce ar putea începe să plătească cotizație la vreo afiliată. Parcă erau 2 euro de persoana, asta vine 2000. Dar calculați voi, că poate aveți mai multe date. Nu știu câți afiliați suntem dar estimez vreo 40000. Nu cred că e mare afacere, ca să zici că de aici se îmbogățesc unii și sărăcesc alții.

Defectul comunicării online e că lasă utilizatorul să scrie instantaneu, sub influența emoțiilor date de mesajul anterior. Dacă le-am mai pritocii un pic, parcă n-ar trebui să ne aprindem la prima scânteie.

Mai vorbim.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Ce parere aveti?

Mesajde salus pe 17 Mar 2017, 13:11

Un proces/actiune in instanta trebuie facuta pe si impotriva unei situatii clare si demonstrabile, ori pana acum nu avem asa ceva! Avem doar tentative de legalizare, actiuni si presiuni de intimidare si constragere, bazate doar pe vorbe si nu avem sanctiuni aplicate unor persoane sau ingradiri directe prin documente emise de AGVPS sau politie.
In astfel de situatii nu prea vad cum poti ajunge in instanta fara minime dovezi. Nu poti contesta un articol de lege sau o interpretare a acestuia daca nu te afecteaza in mod personal, decat prin Avocatul Poporului.
Avem pe cineva care a ramas fara arma pentru ca nu este afilit???
Avem o lege neclara ce permite o interpretarea neconstitutionala!!!
Poate trebuie plecat altfel, poate este nevoie de o adresa trimisa ministerului justitiei, una ministerului de interne si una AGVPS, apoi raspunsurile lor sa fie comparate (este foarte posibil sa fie diferite) contestate si invocata exceptia neconstitutionalitatii.
Mai exista si varianta unei propuneri de modificare a legii si asta este chiar mai ok decat sa lupti cu morile de vant. Putem cauta sprijinul unui parlamentar si astfel putem misca lucrurile mult mai repede. O interpelare in parlament a Ministrului de interne, al mediului sau pe unde om mai fi noi vanatorii arondati poate avea un rezultat mult mai bun.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 17 Mar 2017, 13:58

Liviu Mircea-tehărău scrie:Să fiu sincer, m-ați cam pierdut pe drum. E drept, nici n-am dormit ultimele doua nopți.
Plecam de la sesizarea aia către IGPR parcă și ajungem la un eventual proces.

Conform sugestiei CCR, ca sa fie discutata constitutionalitatea literei "ae" de catre ei,trebuie facuta o sesizare din partea unei instante obisnuite catre ei(CCR). Nu direct de catre persoane fizice catre CCR.
Liviu Mircea-tehărău scrie:Adi, să faci o petiție online e una, să te apuci de judecată, cred că e departe tare. Timp, nervi, bani. Pentru un ideal.

Liviule nu te face ca nu stii ca sa ma pui sa pun linkuri de pe forumul AGVPS in care am postat ca am facut nu doar petitii online ci petitii DIRECT catre Avocatul Poporului,Presedintie si CCR. La care,asa cum am mai spus mai sus in topic,am primit raspunsuri oficiale. Cel de la Avocatul Poporului l-am primit in format pdf si nu stiu cum sa-l postez aici. De la CCR l-am postat anterior iar de la Presedintie il gasesti aici: http://www.agvps-forum.ro/viewtopic.php?f=15&t=90
(na' ca mi-am calcat pe coada :ymdevil: si am pus link).
Si DA,pentru principii e firesc si normal sa te bati.
Ambitia nu are nicio relevanta aici si nici interesul meu.
Eu oricum pot vana legal atat in Romania (daca se intampla sa fiu SI in concediu SI in sezon) cat si in Suedia.
Liviu Mircea-tehărău scrie:OK. Să revin la proces. Ce proces frate?
Ce reclamați?
Textul legii? Nu cred că s-a schimbat până acum vreo lege că a dat-o în judecată cineva...

Te inseli.
Legile se schimba prin Justitie. Uita-te la cate legi a "intors" atat CCR cat si ICCJ emanate de anumite minti tulburi din Parlamentul Romaniei.
Liviu Mircea-tehărău scrie:Atunci pe cine? AGVPS? Că a cerut respectarea legii? (care DA, e nefirească la capitolul asta). Pierdut din start.

Se poate si doar pe semnatar pentru abuz in functie,instigare la incalcarea legii. Asa cum am mai scris,chestia cu "ae" este singulara in lege si necoroborata cu celelalte legi. De ce ar fi "pierdut din start". Nenea are imunitate ?
Liviu Mircea-tehărău scrie: Să mă lămurească și pe mine cineva, că eu sunt mecanic.

Sper ca te-am lamurit. Legea poate fi atacata,daca se vrea.
Pana aici am avut eu ceva de spus.
In discutia ta cu Mugurel nu ma bag.
Cat despre calculele de profitabilitate pentru AGVPS, din cate stiam eu,Asociatiile afiliate platesc un oarece procent din totalul cotizatiilor incasate.Acu' ca e 3% sau 5% e mai putin important. Important este ca 3 sau 5% din 100 de lei e una,pe cand din 10.000 lei e alta.
Da' poate nu stiu eu bine ce si cum despre "varsamantul la stapanire",asa ca n-o lua ca pe un postulat.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 17 Mar 2017, 14:16

Dau cu copy/paste raspunsul unui jurist. Linkul e asta:
viewtopic.php?f=112&t=11501&p=243361#p243361

de tudor81 pe 17 Mar 2017, 13:18
Poate era mai bine sa postez in topicul respectiv dar m-am gandit sa raspund aici, cat e subiectul cald.

In privinta acelui subiect, sunt de acord cu opinia ta, aghiuta, si as evidentia ce ai evidentiat si tu in topicul respectiv.

Acolo nercorelarea prevederilor din legea armelor si din legea vantorii e flagranta si evidenta.
Art. 35 din legea armelor prevede ca „Dreptul de a purta si folosi armele de vanatoare se acorda, in conditiile prezentei legi, persoanelor care detin permis de vanatoare eliberat de autoritatile romane”. Asadar, legea armelor iti cere permisul de vantoare ca sa dovedesti calitatea de vanator si sa-ti iei arma, nu iti cere sa faci dovada ca esti membru al unei asociatii.
Dar aceeasi lege defineste notiunea de vanator (art. 2 pct.V.1.) prin trimitere la legea vanatorii, care intr-adevar prevede doua conditii pentru a fi vanator (art. 1 lit. ae): sa ai permis si si sa faci parte dintr-o asociatie. Totodata, potrivit legii armelor, daca iti pierzi calitatea de vanator (definita de legea armelor prin trimitere la lagea vanatorii), pierzi dreptul de a detine arme de vanatoare (art. 28 alin. 1 lit. f). Iar ambiguitatea e sporita de formularea aceleiasi definitii din legea armelor, a calitatii de vanator, care face referire la „persoana care a obtinut calitatea de vanator potrivit legii vanatorii” - si nu la persoana care este vanator - și care practică vanătoarea. Or, din legea vanatorii reiese ca poti practica vanatoarea si fara sa fii membru al unei asociatii.

Deci sunt contradictii majore intre prevederile legii armelor, in cadrul acestei legi, dar si necorelari intre acestea si cele din legea vanatorii.

Sunt necorelari si in cadrul legii vanatorii, in sesnsul ca notiunea de vanator presupune sa ai permis si sa fii membru al unei asociatii, dar pentru exrcitarea vanatorii nu ti se cere legitimatie de la asociatie (art. 27).
Plus ca e ilogic sa ai permis de vanatoare dar, în acceptiunea definitiei de vanator, sa nu fii vanator daca nu esti membru al unei asociatii. Pai atunci de ce mai ai permis?!

Asa ca fiecare interpreteaza cum vrea pana cand nu se armonizeaza aceste norme.

P.S.
Concluzia personala: musai Justitia sa se pronunte.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori

Publicitate