Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 19:53

Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde piratu pe 28 Mar 2020, 21:25

Oricum am fi fost carne de tun, dar macar nu mergeam cu furca in linia întâi. Doi inamici dacă aș lua cu mine, in caz de război as fi fericit. :))
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mar 2020, 21:41

piratu scrie:Dar în stare de asediu, in cazul in care suntem atacați, care e logica că trebuie să predăm armele? Adică armele de vânătoare nu ar putea fi folosite de populație pentru a ne apăra țara?
Adică mă gândesc că în loc să dea un decret prin care sa rechiziționeze armele, ar putea da unul prin care sa ne permită să ne aducem aportul la apărarea țării,nu? Daca tot le avem...

În cazul unui conflict armat, mai ales dacă țara este sub asediu, societatea nu mai funcționează după vechile reguli. Se poate instaura panica, dezordinea, pot apare fapte antisociale grave, iar în cazul unor lipsuri lucrurile pot degenera atât de mult încât controlul populației devine dificil. În asemenea situații armele aflate la poopulație se pot ridica pentru a preîntâmpina folosirea lor în scopuri antisociale, cel puțin așa dictează logica. Degeaba eu sunt o persoană rațională, stăpână pe sine, conștientă de situația grea în care se află țara, dacă unul disperat, panicat, cu nervii la pământ vine la mine și cumva reușește să mă neutralizeze și să pună mâna pe arme înainte ca eu să pot face ceva. Ghici ce va face acel individ cu acele arme?
Este doar o speță care ar explica de ce în asemenea cazuri se poate lua măsura ridicării temporare a armelor aflate în posesia civililor. După ce trece nenorocirea, indiferent cât va dura până la reinstaurarea normalității, armele pot fi restituite proprietarilor, sau urmașilor dacă proprietarii nu au ieșit cu bine din evenimentele nefaste.
Aportul la apărarea țării, mai ales în cadrul unei țări mici așa cum este România, nu se face în stil haiducesc, ci coordonat, la nivel de armată. Apărarea țării nu se face cu CZ-uri în 308 Win, Savage-uri în 223 Win, Blaser-uri în 30.06 Sprg sau Tikka în 7x64. Există un standar adoptat de armata țării, un anumit echipament și armament în calibre bine stabilite pentru care se poate trece la producția masivă de muniție în acele calibre.
Nu te apuci tu să tragi de capul tău, cocoțat fiind pe casă, cu pușcociul de vânătoare pentru care ai o cutie sau două de cartușe, și alea SP-uri, muniție interzisă de alfel prin convențiile militare. Ci ești frumos înregimentat într-o unitate a armatei Române, vei fi instruit, vei primi armamentul din dotarea armatei, vei acorda și vei primi sprijinul logistic al camarazilor în mod organizat. Asta așa ca să-ți faci o idee!
ÎNSĂ, cu litere mari, războaiele moderne nu mai presupun neapărat poziționarea a două armate față în față, oamenii trăgând unii în alții de la câteva sute de metri. Asemnea acțiuni sunt specifice mai mult conflictelor locale, tribale, neimportante. Când vine vorba despre confruntarea între două blocuri militare, România fiind parte în cadrul unei mari alianțe militare, lucrurile se pot desfășura atât de rapid și de neașteptat încât nu o să ai timp să întrebi nici ce pușcă vei primi în dotare. Un atac informatic masiv, un atac asupra rețelelor de electricitate și a rețelelor de comunicare, asupra unor obiective strategice, precum rezerve de petrol, fabrici de armament, drumuri de acces, și urmează capitularea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mar 2020, 21:48

piratu scrie:Oricum am fi fost carne de tun, dar macar nu mergeam cu furca in linia întâi. Doi inamici dacă aș lua cu mine, in caz de război as fi fericit. :))

Mai ales dacă ai reuși această performanță cu Beretta în calibrul 12X76! ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde piratu pe 28 Mar 2020, 21:50

Mai ales! ;)
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde Dacus_Malus pe 28 Mar 2020, 23:26

Sa vorbim de actuala situatie...
Deocamdata e bine...
Dar am vazut ca in Italia si Spania deja a inceput ici-colo jefuirea magazinelor.
In plus, la noi in tara s-a intors brusc "elita" infractorilor din strainatate...
Si astora li se vor termina repede banii si proviziile.
Adica ma astept la o crestere a infractionalitatii..
Gradual...adica intain mica infractionalitate gen furturi din magazien sau din gradini/camari/beciuri...
Si apoi daca situatia se inrautateste si foamea ne loveste tare...te poti astepta sa intre peste tine in casa ca au auzit ca ai stoc de hartie igienica si faina... =))
Ma gandesc serios ca e din ce in ce mai posibila situatia in care sa te aperi la propriu cu arma in mana in casa ta...
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde piratu pe 28 Mar 2020, 23:39

Eu am niste cartușe de 12 cu bile de cauciuc. Sper sa nu fie cazul de ce ai spus dar daca va fi alea le bag la înaintare !
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde the_mav pe 29 Mar 2020, 08:42

In starea existenta, topicul asta (se) duce pe aratura… numa' zic. :idea: :!:
Sa auzim de bine.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde pipabh pe 29 Mar 2020, 10:22

Rau si fara logica. Parca suntem pe FB!
Administratia... putina curatenie!?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate