Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:15

Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde laurul pe 08 Dec 2017, 09:04

In lumina atacului de la Arges in care un coleg si-a pierdut viata, ce poate invoca supravietuitorul in cazul in care atacatorul este victima?!
Si cum se poate demonstra motivul invocat?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde Zeres Ciprian pe 08 Dec 2017, 11:24

Focurile trase in aer nu sunt o solutie in nicio situatie mai ales daca animalul are intentia clara de a ataca. Daca nu se sperie de prezenta omului e clar ca e hotarat sa atace si asta e primul semn care ar trebui sa puna vanatorul in garda. Eu zic ca nu trebuie lasat sa se apropie mai mult de 20 m.
Pana la urma viata omului e mai imortanta, asa ca ar fi de dorit ca standurile sa fie pozitionate in asa fel incat sa se vada intre ele pentru a avea martori si a se putea ajuta in caz de necesitate. Altfel, important e sa scapi cu viata, restul mai vedem.....
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde bogus pe 08 Dec 2017, 13:45

Problema asta nu va putea fi transata decat in instanta, parerea mea e ca politia si procuratura vor merge inainte cu dosarul penal si doar un judecator va putea stabilii daca a fost necesitate sau legitima aparare, oricum poti sa spui adio la arme pana la o sentinta definitiva, partea buna e ca la sfarsit poti ramane totusi cu casa sa nu ti-o execute statul in contravaloarea celor 40.000 de euro.
Sigur mai este si varianta unde daca il impusti pe urs doar cu o mana pentru ca cealalta ti-a fost smulsa sa nu se declanseze actiunea penala.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde pipabh pe 08 Dec 2017, 13:48

Gata! Mi-am luat camera si o voi folosi!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde the_mav pe 08 Dec 2017, 14:15

Bun subiect. Juridic vorbind, pe legislatia din Romania.
Ca etic, moral, tehnic, etc, etc - cam toate partile au convingerile lor si stiu ce au de facut (ursul p'ale lui, omul p'ale lui, etc). De la "I'd rather be judged by 12, than carried by 6", pana la ministru' (rog a se nota litera mica si apostroful) Daea cu "De ce să nu-i împuşcăm? În primul rând e protejat omul. Nu am ajuns în situaţia să alegem între om şi animal, să fie foarte clar!" si pana la mama mea vs ma'sa aluia, pica cu ce am pe teava sau ma urc in pom ca stau la panda la tap cu 243, etc - toate de inteles in anumite circumstante.
Ce ne facem insa cu legea? Ca intram in probarea a doua situatii astfel incat sa fie acceptate de un judecator, care judecatori intre noi fie vorba nu se intalnesc prea des in Romania (inca) cu astfel de situatii (necessitate vs legitima aparare cu arma de vanatoare) :? :?

Punctual, cred ca si daca ai fi super-inspirat si ai avea la vanatoarea respectiva o camera video activa (pe arma, pe cap, pe pom, pe caine, pe etc), chiar nu stiu daca juridic proba ar fi acceptata de instanta... Poate vreunul din colegii cu experienta pe asa ceva ne-ar putea lumina asupra interpretarii pe care o da un judecator, ce probatoriu accepta si un procuror, etc.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde kama3 pe 08 Dec 2017, 14:17

Parerea mea e ca trebuie ceruta o expertiza care sa stabileasca cu exactitate distanta de la care s-a tras in animal si pozitia animalului in momentul focului.
O expertiza care stabileste ca s-a tras de la o distanta mica intr-un animal aflat cu fata la vanator sustine legitima aparare spre deosebire de o expertiza care arata ca s-a tras de la distanta mare si eventual si din spate.
Totusi, in cazul in care ai arma in mana si esti atacat adrenalina si instinctul de conservare te fac sa nu te mai gandesti decat sa te salvezi fara sa mai conteze eventualele daune pe care le-ai putea plati.
Daca in schimb teribilismul primeaza atunci Dumnezeu cu mila...
Mai e si varianta nefericita in care tragi pe langa animal...
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde violiv pe 08 Dec 2017, 14:42

Nu teribilismul ci frica de consecintele legale.
Nu va vine sa credeti dar am fost la o vanatoare in munte unde 7 din cei 12 vanatori din grupa aveau pe corp urme de nesters ale intalnirilor cu ursul si aproape singurul instructaj facut a fost sa nu cumva sa tragem la urs ca ne mananca procurorii/judecatorii.

Intai tragi apoi gandesti! O:-)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde zforis pe 08 Dec 2017, 17:17

Eu as trage... Daca as avea timp si as putea sa gasesc in luneta capul, atunci direct in cap... Altfel unde nimeresc, si as trage pana cand nu se mai misca... Sincer, nu m-ar interesa legislatia, ce dracu, e vorba de viata omului, animalul e animal chiar daca ar fi ultimul exemplar din lume. Dupa care vad eu ce fac... In cel mai rau caz puscarie si fara casa. Dar macar as ramane in viata!
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde alinboboc pe 09 Dec 2017, 18:26

In fondul de vanatoare, nu exista legitima aparare cu arma de vanatoare ci numai stare de necesitate. La legitima aparare,atacul trebuie să fie

1.material, adică să fie exercitat prin violență fizică,
2.trebuie să fie direct, adică să implice un pericol prin propria sa natură și să nu existe un obstacol între agresor și ținta sa pe care agresorul să nu-l poată depăși,
3.trebuie să fie imediat, adică ori în curs de desfășurare, ori iminent.
4. atacul mai trebuie să fie injust,adică provină de la o ființă umană ressă ponsabilă de propriile acțiuni și să nu fie autorizat de lege sau să nu fie exercitat în condițiile legale.

Este in stare de necesitate acela care savarseste fapta pentru a salva de la un pericol iminent si care nu putea fi inlaturat altfel, viata, integritatea corporala sau sanatatea sa, a altuia sau un bun important al sau, ori al altuia, sau un interes public.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde ventura pe 09 Dec 2017, 21:27

Corect Alin.
DAR...
E putin delicat...
Starea de necesitate înlătură caracterul penal al faptei, nu si cel material.
E de discutat...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde adrian1123 pe 09 Dec 2017, 21:51

Chiar sunt total pe langa subiect(eu fiind vanator de vanat mic) cunoasteti vanatori care au ajuns (practic)la puscarie ca au inpuscat urs la "organizate "in sa zicem legitima aparare sau li sau lut casele sau alte bunuri de valoare ca au inpuscat urs,cerb, ras sau alte specii rare.Eu nu cunosc cazuri (personal)ca un braconier dovedit sa ajunga la puscarie darmite sa l inpusti in legitima aparare.Eu nu numai cu alice as trage in el ci si cu cartuse cu sare sau piper ca poate am o sansa sa scap intreg(sau partial)
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde kama3 pe 09 Dec 2017, 23:22

ventura scrie:Corect Alin.
DAR...
E putin delicat...
Starea de necesitate înlătură caracterul penal al faptei, nu si cel material.
E de discutat...

Partial adevarat. Prejudiciul cauzat in stare de necesitate se acopera potrivit dispozitiilor codului civil priind imbogatirea fara justa cauza.
Daca fiind in stare de necesitate (dovedita cu certitudine si batuta in cuie) ai provocat un prejudiciu pentru a-ti proteja un bun raspunzi in limita valorii bunului pe care l-ai salvat.
Daca ai produs un prejudiciu doar pentru a-ti salva viata nu poti fi obligat la despagubiri intrucat viata omului este considerata o valoare inestimabila.
Daca starea de necesitate nu este dovedita atunci prejudiciul se acopera potrivit regulilor raspunderii delictuale-in totalitate, proportionat cu culpa in producerea prejudiciului.
Art. 1357-1361 Cod civil
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde jon2004 pe 10 Dec 2017, 11:12

In situatii de necesitate sau legitima aparare , nu recomand sa te gandesti prea mult la codul penal , codul civil , din lipsa de timp :D . Dupa ce inlaturi pericolul , ai timp berechet sa analizezi toate codurile . Daca nu ai inlaturat pericolul imediat si definitiv , exista sansa reala de a lasa urmasilor posibilitatea de a analiza ce spun codurile . :oops:
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde ventura pe 10 Dec 2017, 20:27

Familia colegului decedat pe 06.12, nu va primi despăgubiri, asa cum nici familia colegului ucis de mistreț nu va primi, asa cum nici o familie aflata în situația similară nu a primit.
Valoarea vieții omenești este intr-adevar inestimabilă. Nu o putem estima=Nu plătim.
În schimb, ursul este estimat la 40.000 euro.
Iar daca omori un urs fără drept, prejudiciezi pe cineva.
Si in balanta este viata mea (inestimabila) si viata ursului estimată la 40.000.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde Septimiu pe 11 Dec 2017, 07:22

Oare nu ar putea fi imbunatatita putin si asigurarea obligatorie astfel incat sa cuprinda si astfel de "evenimente"? Ma gandesc ca pentru niste bani in plus s-ar putea sa acopere si astfel de pagube.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde laurul pe 11 Dec 2017, 09:30

Se poate incheia o polita facultativa pe langa cea obligatorie.....iar acolo suma o stabilesti tu.
E drept ca si prima de asigurare va fi proportional mai mare.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde biriuck pe 11 Dec 2017, 12:12

zforis scrie:Eu as trage... Daca as avea timp si as putea sa gasesc in luneta capul, atunci direct in cap... Altfel unde nimeresc, si as trage pana cand nu se mai misca... Sincer, nu m-ar interesa legislatia, ce dracu, e vorba de viata omului, animalul e animal chiar daca ar fi ultimul exemplar din lume. Dupa care vad eu ce fac... In cel mai rau caz puscarie si fara casa. Dar macar as ramane in viata!

++ la partea din final.
Nu-ti recomand sa-i cauti capul. Au ursii niste eschive de zici ca in perioada somnului de iarna astia stau sa se uite numai la meciuri de box ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde Sly_Fox pe 11 Dec 2017, 12:27

Asemenea cazuri sunt rare și fiecare în parte este particular. Există situații în care vânătorul are timp să pună ursul la pământ cu unul-două focuri de armă și situații în care nu are timp nici să ridice arma, oricât de rapid, bun ochitor sau experiență ar avea.
Ce ar face fiecare la tastatură este una și ce ar putea face într-o situație reală este alta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde zforis pe 11 Dec 2017, 19:22

biriuck scrie:
zforis scrie:Eu as trage... Daca as avea timp si as putea sa gasesc in luneta capul, atunci direct in cap... Altfel unde nimeresc, si as trage pana cand nu se mai misca... Sincer, nu m-ar interesa legislatia, ce dracu, e vorba de viata omului, animalul e animal chiar daca ar fi ultimul exemplar din lume. Dupa care vad eu ce fac... In cel mai rau caz puscarie si fara casa. Dar macar as ramane in viata!

++ la partea din final.
Nu-ti recomand sa-i cauti capul. Au ursii niste eschive de zici ca in perioada somnului de iarna astia stau sa se uite numai la meciuri de box ;)


Stiu, am vazut ursi, am trait intre ursi :-) in copilarie cand aveam nici 12 ani... Mergeau tractoare, multe remorci cu mancare lunar, sa tina numarul ursilor la un nivel satisfacator, ca venea Nea Nicu la Vanatoare... Am numarat ursi... Era cand am numarat 17 ursi intr-un singur loc... Cu tata, bineinteles, nu singur, la nici 50 de metrii de ursi (pe atunci nu prea erau detergent sofisticati :-), sper ca intelegi gluma). Am facut goana pentru Nea Nicu...Stiu si cum este un urs ranit... Din acest motiv, am zis: daca as avea timp... as tinti capul, daca nu, nu...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde biriuck pe 11 Dec 2017, 23:26

Eschivele alea la care ma refer nu le vezi cand ursul e ocupat cu mancarea ci cand se repede spre tine sa vada ce e de capul tau. Doamne fereste sa ajunga intr-o situatie critica vreun coleg ce ne citeste si nu a vazut urs decat de la distanta si sa se apuce sa caute ochii ursului ca Winnetou in valea mortii! (scapa doar daca are hainele spalate cu cocolino ;) )
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde sean pe 12 Dec 2017, 07:12

Vânez în zona cu urs... pana acum nu a fost cazul dar dacă ii va trece prin cap unuia sa vrea sa ma guste nu voi ezita să-l troznesc. După aia se rezolva cumva, nici nu mai contează cum atâta timp cât ești viu și el mort. :mrgreen:
Mai exista și soluția injuratului de la 10 metri ca la ușa cortului folosita de colegul @lauru... Un urs mare și simțit cedează și pleacă în treaba lui... :)) :))
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde laurul pe 12 Dec 2017, 08:39

sean scrie:Mai exista și soluția injuratului de la 10 metri ca la ușa cortului folosita de colegul @lauru... Un urs mare și simțit cedează și pleacă în treaba lui... :)) :))

Pleaca si ala nesimtit la ce scot pe gura in clipele alea...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde Starik pe 24 Ian 2018, 22:53

Domnilor,

Carnea de om creste greu, iar instinctele omului sunt mai prejos de metehnele dobandite de-a lungul vremii...pana la pericolul de moarte.
Eu consider ca, in astfel de cazuri, faci ceea ce iti dicteaza automatismul.
Ori dai cu plumb, ori cu cacat(din seria "o sa fieeee"). M-am vazut de multe ori cu scroafa si godacii sau cu ursul in poteca si de fiecare data am fost fara arma. Am avut noroc pana acum, dar pana cand?
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde mexx20_ro pe 25 Ian 2018, 09:33

Sly_Fox scrie:Asemenea cazuri sunt rare și fiecare în parte este particular. Există situații în care vânătorul are timp să pună ursul la pământ cu unul-două focuri de armă și situații în care nu are timp nici să ridice arma, oricât de rapid, bun ochitor sau experiență ar avea.
Ce ar face fiecare la tastatură este una și ce ar putea face într-o situație reală este alta.

Foarte de acord cu ce ai scris mai sus. Dupa cum fiecare vanatoare de mistreti este diferita, asa si situatiile cu ursi sunt destul de diferite si este greu sa spui dinainte ca eu voi face asa sau invers. Parerea mea strict personala este ca instinctul si experientele anterioare iti vor dicta modul de raspuns intr-o situatie in care ursul te ataca direct.
Referitor la incadrarea legala a faptei, aici este destul de discutabil in functie de probele/martorii existente/existenti, dar stiu sigur ca a fost caz in care vanatorul a scapat basma curata la impuscarea ursului din fata la distanta relativ scurta. Nu stiu insa daca la cazul respectiv au existat martori.
Dupa cum zicea unul dintre colegi, pana in 20 m este cum este, sub acea distanta , in functie de viteza si starea lui, prefer sa trag ochind mijlocul tintei care vine repede si suparata rau pe mine. :ymhug:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde Dacus_Malus pe 28 Mar 2020, 16:03

Ca sa nu mai deschid alt topic:
Actuala stare de urgenta ne poate afecta cumva pe noi, posesorii de arme?
Drepturile noastre pot fi restranse?
Sau din contra, pot fi largite?
Starea de urgenta afecteaza legitima aparare?
Sa discutam zic...sa ne lamurim.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mar 2020, 18:14

Actuala stare de urgență s-a instaurat datorită unei amenințări de natură bacteriologică (chiar dacă este vorba despre un virus) și nu necesită predarea armelor de către populația civilă așa cum s-ar fi întâmplat în cazul unei stări de asediu sau stări de război. Este simplu, stă toată lumea acasă iar armele stau frumos în dulap. Legitima apărare rămâne valabilă exact în condițiile stabilite de către lege.
Dacă drepturile pot fi restrânse? Bineînțeles! În vremuri de criză majoră, atunci când și condițiile vor impune restricții majore ale drepturilor fundamentale, așa se va și întâmpla. Dar repet, cel puțin deocamdată nu este cazul, problema o constituie o pandemie, iar împotriva pandemiilor nu lupți cu arme de foc și cu forță brută, ci cu metode medicale și inteligență.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde piratu pe 28 Mar 2020, 20:52

Dar în stare de asediu, in cazul in care suntem atacați, care e logica că trebuie să predăm armele? Adică armele de vânătoare nu ar putea fi folosite de populație pentru a ne apăra țara?
Adică mă gândesc că în loc să dea un decret prin care sa rechiziționeze armele, ar putea da unul prin care sa ne permită să ne aducem aportul la apărarea țării,nu? Daca tot le avem...
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde bogus pe 28 Mar 2020, 21:05

piratu scrie:Dar în stare de asediu, in cazul in care suntem atacați, care e logica că trebuie să predăm armele? Adică armele de vânătoare nu ar putea fi folosite de populație pentru a ne apăra țara?
Adică mă gândesc că în loc să dea un decret prin care sa rechiziționeze armele, ar putea da unul prin care sa ne permită să ne aducem aportul la apărarea țării,nu? Daca tot le avem...


Cum nu le-ai predat deja!? Luni trebuie sa mergi neaparat la politie si sa le predai!
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde piratu pe 28 Mar 2020, 21:09

bogus scrie:
piratu scrie:Dar în stare de asediu, in cazul in care suntem atacați, care e logica că trebuie să predăm armele? Adică armele de vânătoare nu ar putea fi folosite de populație pentru a ne apăra țara?
Adică mă gândesc că în loc să dea un decret prin care sa rechiziționeze armele, ar putea da unul prin care sa ne permită să ne aducem aportul la apărarea țării,nu? Daca tot le avem...


Cum nu le-ai predat deja!? Luni trebuie sa mergi neaparat la politie si sa le predai!


Ce-am întrebat eu și ce-ai răspuns tu!

Colegul de mai sus a spus că în stare de asediu sau de război se predau armele, nu în starea de urgență în care suntem noi acum . Și eu am întrebat care ar fi logica autorităților... Dar te-ai găsit să mă capsezi repede... Exista o expresie pentru ce-ai făcut tu acum...
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Stare de Necesitate vs Legitima Aparare

Mesajde violiv pe 28 Mar 2020, 21:21

Chestia cu razboiul de gherila nu prea e luata in calcul de autoritati. Pentru ca sintem civili prosti si neinstruiti nu sintem luati in seama decat la partea cu "tulburari interne".
Adica guvernantilor le e mai teama de cei pe care-i guverneaza decat de inamicul de peste granita .... cam de vreun secol incoace.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: FlorinPop, Mooseieur şi 82 vizitatori

Publicitate