Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:46

Vizare Permis arma in anul 2018

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde mihai_tud pe 17 Mar 2018, 15:16

Salutare dragi colegi,
Inainte de a ma certa ca nu am rasfoit arhiva cu privire la acest topic va rog sa intelegeti ca desi am citit tot ce am gasit pe acolo eu tot nu sunt lamurit ce anume acte trebuiesc depuse.

Cateva zile in urma am primit de la Politie urmatorul document prin care mi se aducea la cunostinta ce documente trebuie sa depun la ei in vederea vizarii permisului de arma care expira anul acesta (vor trece cei 5 ani).
Vreau sa stiu daca acolo unde este trecuta mentiunea (dupa caz) eu am obligatia sa depun aceste documente sau nu.
Mentionez ca sunt vanator din anul 2001,nu am absolvit nici un curs de arme si munitii deoarece atunci nu se cerea.
Daca am participat la vanatoare in acest sezon (2017-2018) mai trebuie sa aduc dovada tragerii anuale?
Dovada tragerii experimentale cu arma lunga ghintuita in ce consta?
Adeverinta care atesta calitatea pentru care am fost autorizat?!?!?!?Adica permisul de vanator in cazul meu?

Multumesc mult tuturor colegilor care ma vor ajuta cu informatii.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde yoghi pe 17 Mar 2018, 16:46

Formularul este standard si pt detinatori sau pistolari, care nu au nevoie de toate documentele (asa ca scrie dupa caz)asa cum tu nu ai nevoie de ""adeverinta pt calitatea detinuta"".(asta e pt procurori,senatori,primari...sau angajati militari)

Daca esti vanator inainte de aparatia legii nu ai nevoie de curs.O adeverinta de la AVPS sau o copie la autorizatia de vanatoare e indeajuns.
Tragerea experimentala e treaba lor.Nu te-au chemat sa traga cu arma ;...nu te intereseaza !
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde Tragaciul pe 18 Mar 2018, 12:32

@yoghi La noi la Ploiesti cu toate ca legea spune altceva ,,esti obligat sa faci tu cerere la politie pentru amprentarea amelor cu tevi lungi ghintuite. Cazul unui prieten care a trecut in permis zilele trecute o carabina si a fost pus sa faca o cerere ptr asa ceva catre comandant si sfatuit sa anunte toti prietenii sa vina la politie sa faca cerere si ei.Asta cu toate ca hg 130 din 2005 art 103 par2 spune clar ca trebuie sa te prezinti la poligon doar la cererea organului competent.Doamne ajuta i pe romani!!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde mialxx pe 18 Mar 2018, 13:13

Probabil ca o sa renunt la armele din Romania!!!! #:-s
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde yoghi pe 18 Mar 2018, 13:14

Da, dar la voi la Prahova e sef nenea ala care e dat in judecata de armurieri si vanatori pt cat de corect este. :ymhug:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde yoghi pe 18 Mar 2018, 13:16

mialxx scrie:Probabil ca o sa renunt la armele din Romania!!!! #:-s


Nu-i problema cumparam noi! :lol:
Dar
ce arme?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde mialxx pe 18 Mar 2018, 17:23

yoghi scrie:
mialxx scrie:Probabil ca o sa renunt la armele din Romania!!!! #:-s


Nu-i problema cumparam noi! :lol:
Dar
ce arme?

Nu-le vind, probabil le las cadou sau o sa le iau in Elvetia cu mine. Dar sa vedem cum se aseaza treburile in Romanica.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde mihai_tud pe 18 Mar 2018, 20:44

Deci trebuie sa fac o cerere la Politie pentru tragerea experimentala?
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde yoghi pe 19 Mar 2018, 01:40

Bineinteles:
faci cerere sa traga ei cu pusca ta!
faci cerere sa tragi tu cu pusca ta!
faci cerere sa privesti la arma ta !

gasesti formulare pe net!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2018, 16:56

mihai_tud scrie:Deci trebuie sa fac o cerere la Politie pentru tragerea experimentala?

Nu faci nicio cerere, nu pleci urechea la zvonuri de pe internet. Faci o vizită la AESP și acolo te vor lămuri ei ce și cum. Poți da și un simplu telefon, nu este deranjul prea mare. Îți notezi ce documente se cer, întocmești dosarul apoi te prezinți pentru prelungirea valabilității permisului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde sorry_nellu pe 22 Mar 2018, 08:47

yoghi scrie:Daca esti vanator inainte de aparatia legii nu ai nevoie de curs.O adeverinta de la AVPS sau o copie la autorizatia de vanatoare e indeajuns.


Totusi cursul e mentionat in mod expres in documentul prezentat de colegul nostru.
Eu m-am interesat la politie, ca anul asta trebuie sa fac viza si mi-au zis ca e obligatoriul cursul, desi sunt vanator din 1998. Toti vanatorii mai vechi din zona am facut cursul. Sigur nu trebuie?
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde laurul pe 22 Mar 2018, 09:05

sorry_nellu scrie:
yoghi scrie:Daca esti vanator inainte de aparatia legii nu ai nevoie de curs.O adeverinta de la AVPS sau o copie la autorizatia de vanatoare e indeajuns.


Totusi cursul e mentionat in mod expres in documentul prezentat de colegul nostru.
Eu m-am interesat la politie, ca anul asta trebuie sa fac viza si mi-au zis ca e obligatoriul cursul, desi sunt vanator din 1998. Toti vanatorii mai vechi din zona am facut cursul. Sigur nu trebuie?

Exista un document publicat de AGVPS prin care este clarificata aceasta situatie.
Cursul nu e obligatoriu pentru "ai batrani".
Cere-l la tine la asociatie si du-te cu el la politie.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde Ghinda pe 22 Mar 2018, 10:12

O sa se stearga la --- cu maculatura agvps. Am acte de la lovitura de stat. Nu a fost viza de la dumnezeul infiintarii cursului de arme la care sa nu imi ceara asta. inclusiv acum, ca si ce daca.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde yoghi pe 23 Mar 2018, 00:16

Cam asa scrie :
art.25
(2) În vederea prelungirii valabilității permisului de armă, titularul acestuia este obligat să se prezinte înainte de împlinirea termenului prevăzut la alin. (1) la structura de poliție competentă în a cărei rază de competență teritorială își are domiciliul sau reședința cu armele înscrise în permis, precum și cu documentele stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi.


3.Valabilitatea permisului de armă se prelungește de către autoritatea competentă pentru o perioadă de 5 ani, dacă titularul îndeplinește condițiile prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. c)-f), h) și i), iar armele destinate folosirii în condițiile prezentei legi au efectuată inspecția tehnică periodică.

art 14 alin 1.
...g) au absolvit un curs de instruire teoretică și practică,


iar in norme e art 5 si art 40!

ps. sa fie mai usor de cautat :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde sorry_nellu pe 23 Mar 2018, 09:55

:D :D :D dar inspectia tehnica periodica cine o face? mai trebuie vreo hartie? nu am mai auzit de asa ceva.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mar 2018, 19:34

yoghi scrie:Cam asa scrie :
art.25
(2) În vederea prelungirii valabilității permisului de armă, titularul acestuia este obligat să se prezinte înainte de împlinirea termenului prevăzut la alin. (1) la structura de poliție competentă în a cărei rază de competență teritorială își are domiciliul sau reședința cu armele înscrise în permis, precum și cu documentele stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi.


3.Valabilitatea permisului de armă se prelungește de către autoritatea competentă pentru o perioadă de 5 ani, dacă titularul îndeplinește condițiile prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. c)-f), h) și i), iar armele destinate folosirii în condițiile prezentei legi au efectuată inspecția tehnică periodică.

art 14 alin 1.
...g) au absolvit un curs de instruire teoretică și practică,


iar in norme e art 5 si art 40!

Ce treabă are litera g dacă se specifică doar literele c, f, h și i ?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde yoghi pe 28 Mar 2018, 21:11

Exact asta am vrut sa se vada, ca nu are treaba...Nu se cere cursul.am scris ce litere se cer si litera care cere cursul.
Dar vad ca cine intreaba vrea daca se poate sa adune altcineva hartiile.

Daca esti vanator inaite de 2006 nu esti obligat sa faci cursul DAR problema apare daca ai si pistol.Aici nu e clara legea.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde Stefan30 pe 29 Mar 2018, 10:30

yoghi scrie:Exact asta am vrut sa se vada, ca nu are treaba...Nu se cere cursul.am scris ce litere se cer si litera care cere cursul.
Dar vad ca cine intreaba vrea daca se poate sa adune altcineva hartiile.

Daca esti vanator inaite de 2006 nu esti obligat sa faci cursul DAR problema apare daca ai si pistol.Aici nu e clara legea.


La fel de neclara si in cazul urmator, luat din Legea nr. 319/2015 pentru modificarea și completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor, in care zice urmatoarele:

"(3) Valabilitatea permisului de armă se prelungește de către autoritatea competentă pentru o perioadă de 5 ani, dacă titularul îndeplinește condițiile prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. c)-f), h) și i) și prezintă dovada efectuării unei ședințe de tragere anual, într-un poligon autorizat, cu excepția posesorilor de arme de vânătoare."

Daca un vanator are si pistol neletal, trebuie sau nu trebuie sa prezinte dovada ca a fost cel putin o data pe an intr-un poligon autorizat si a facut uz de arma neletala.
Are cineva experienta in astfel de situatie?
Multumesc.
I don't shoot INNOCENT animals .... only the ones that look GUILTY!!!
Avatar utilizator
Stefan30
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Apr 2017, 11:01
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde alinboboc pe 29 Mar 2018, 10:38

Raspunsul ti l-ai dat singur prin mentionarea art.din lege "cu exceptia posesorilor de arme ve vanatoare" .
Nu, nu trebuie sa prezinti dovada tragerii in poligon daca esti posesor de pistol atat timp cat esti vanator. Eu, sunt in aceeasi situatie, detin si pistol.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde Stefan30 pe 29 Mar 2018, 10:44

Logic asa as interpreta si eu articolul. Adica daca ai arme letale si iesi la vanatori organizate ori in poligon, dovada ca ai tras si cu pistolul neletal este egala cu zero..... Dar am auzit zvonuri ca sunt cerute respectivele dovezi anuale de poligon cu neletal, chiar si la vanatori. Din aceasta cauza am intrebat si asteptat raspuns de la vanatori aflati in aceasta situatie care au fost la viza.
Multumesc pentru raspuns.
I don't shoot INNOCENT animals .... only the ones that look GUILTY!!!
Avatar utilizator
Stefan30
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Apr 2017, 11:01
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde Sly_Fox pe 29 Mar 2018, 10:47

yoghi scrie:Exact asta am vrut sa se vada, ca nu are treaba...Nu se cere cursul.am scris ce litere se cer si litera care cere cursul.
Dar vad ca cine intreaba vrea daca se poate sa adune altcineva hartiile.

Daca esti vanator inaite de 2006 nu esti obligat sa faci cursul DAR problema apare daca ai si pistol.Aici nu e clara legea.

Am discutat cu cei de la BAESP. Așa este, acel curs nu este necesar pentru vânătorii "veterani" care au arme de vânătoare. Dacă în schimb au și pistoale se va cere dovada efectuării cursului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vizare Permis arma in anul 2018

Mesajde laurul pe 29 Mar 2018, 11:32

Sly_Fox scrie:Am discutat cu cei de la BAESP. Așa este, acel curs nu este necesar pentru vânătorii "veterani" care au arme de vânătoare. Dacă în schimb au și pistoale se va cere dovada efectuării cursului.

BAESP Ialomita, in tara, alte birouri il cer!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori

Publicitate