Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:48

Autorizare a doua arma letala

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Autorizare a doua arma letala

Mesajde piratu pe 11 Mar 2019, 12:13

Salutare,
Am depus astăzi documentația pentru a doua arma letala și mi s-a spus ca va veni din nou polițistul sa verifice condițiile de depozitare, exact ca în cazul primei autorizări. A mai pățit cineva asa? Eu știam ca numai la prima autorizare se procedează asa... Chestia e ca se întinde destul de mult toată treaba iarăși...
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Septimiu pe 11 Mar 2019, 13:13

Asa fac. Eu am depus cererea pentru a doua arma la mai putin de 6 luni de la prima si au venit din nou sa verifice.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde ravenstein pe 11 Mar 2019, 13:38

Eu azi am depus cererea pentru a 2 arma si mi-a spus sa ma prezint dupa autorizatie dupa 21 zile. Nu zicea nimic de politist.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Adrian_Dumitru pe 11 Mar 2019, 13:54

La prima și a 2a arma nu am așteptat prea mult. La a 3a cred că am stat mai mult de 3 luni deși eram in regulă cu toate.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde AXP pe 11 Mar 2019, 14:32

Nu conteaza la a cata autorizatie esti, procedura este de autorizare este aceeasi, ..., urmeaza sa fii vizitat de politistul de proximitate ("sectorist"), ..., cand urmeaza sa vina acesta, depinde de disponibilitatea acestuia, gradul de incarcarea a acestuia cu lucrari, ..., dupa vizita acestuia, in circa o saptamana, ai autorizatia emisa, ...
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Tragaciul pe 12 Mar 2019, 12:50

La Prahova vine agentul doar la prima autorizare! La a doua sau a noua, depui taxa trezorerie plus copii permise, completezi o cerere si in vreo 25 de zile ai autorizatia. Acuma, cate bordeie atatea obiceiuri!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde laurul pe 12 Mar 2019, 13:16

Vin sau nu vin... Nu e o regula.
Câte județe, atâtea proceduri.
La mine n au venit niciodată preț de vreo 8 arme și au venit la a noua.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde piratu pe 12 Mar 2019, 13:29

Daca vine sau nu vine, treaba lui... Ce ma deranjeaza pe mine e ca IPJ-ul asteapta din nou documentatia de la sectorist, lucru care poate face sa treaca termenul de 30 de zile... stiu persoane care asteapta de 3 luni :(
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde laurul pe 12 Mar 2019, 14:08

piratu scrie:... stiu persoane care asteapta de 3 luni :(


la a doua?!
in ce judet?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde piratu pe 12 Mar 2019, 14:33

Nu la a doua, mi se pare absurd sa aștepți atât indiferent a cata armă este, la fel cum mi se pare absurd să te mai verifice încă odată și încă odată la fiecare autorizare. Județul e Suceava.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Azmodan pe 13 Mar 2019, 11:10

la mine (cluj) a venit si la a doua arma neletala (prima tot neletala) la 2 luni dupa prima
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde laurul pe 13 Mar 2019, 11:58

Azmodan scrie:la mine (cluj) a venit si la a doua arma neletala (prima tot neletala) la 2 luni dupa prima

Topicul e despre letale. Sa nu le amestecam.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde traian72 pe 13 Mar 2019, 13:23

Eu am depus ieri pt autorizatie a n arma, vine politistul la fiecare. Problema este ca atunci cand se depaseste termenul legal și mai platesti și taxa de urgenta, nu facem scris cu nr de inregistrare si toate cele pt respectarea procedurilor legale. Totdeauna mergem spașiti la AEST in pozitia ghiocelului de parca am cere ceva ilegal sau de pomana. Sunt foarte multi dintre noi care poate au pierdut oportunitatea de a cumpara o arma tocmai din cauza timpului foarte lung in care se elibereaza hartia. Inteleg la prima arma dar ulterior.......
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Mircea-B pe 13 Mar 2019, 13:54

Si la Ilfov se inregistreaza intarzieri foarte mari. In toamna, cand am cerut autorizatia pentru teava de 9,3x62, bineinteles ca au depasit termenul legal. Suna in stanga, suna in dreapta.....nimic.
Intr-un final primesc un indiciu: hartiile sunt "in asteptare" la Politia Voluntari!!!
Dupa ce am depus petitie online catre IPJ Ilfov s-a rezolvat ca prin minune. A doua zi aveam autorizatia in mana.
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde laurul pe 13 Mar 2019, 15:10

Mircea-B scrie:Dupa ce am depus petitie online catre IPJ Ilfov s-a rezolvat ca prin minune. A doua zi aveam autorizatia in mana.

Felicitări!!!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Mircea-B pe 13 Mar 2019, 15:56

laurul scrie:Felicitări!!!!

Multumesc, boss!!! Ideea este ca se pot rezolva lucrurile si-n acest fel......chiar daca pentru unii poate pare "periculos sa te pui cu organul"......
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde the_mav pe 13 Mar 2019, 16:03

mda… nu doar pare, ci chiar este, luand in considerare cum este facuta litera legii (directe si a celor conexe) pe acest subiect.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde laurul pe 13 Mar 2019, 17:45

the_mav scrie:mda… nu doar pare, ci chiar este, luand in considerare cum este facuta litera legii (directe si a celor conexe) pe acest subiect.

Sa înțelegem ca ești pățit de-ți se pare periculos?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Mircea-B pe 13 Mar 2019, 19:59

the_mav scrie:mda… nu doar pare, ci chiar este, luand in considerare cum este facuta litera legii (directe si a celor conexe) pe acest subiect.

Atata timp cat nu sunt "cu musca pe caciula" si respect prevederile legale, inteleg sa-mi apar drepturile prin aceleasi mijloace legale.
O petitie facuta chiar si de o persoana fara o pregatire juridica prin invocarea articolelor din legea armelor si munitiilor (pe care, teoretic, un vanator trebuie s-o cunoasca) este imbatabila. Bineinteles, sa fie intemeiata!
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde the_mav pe 14 Mar 2019, 08:20

@MirceaB: ai dreptate, perfect de accord cu apararea drepturilor sub orice forme legale si cat mai des - macar de ar face cat mai multi romani acest lucru.
Si nu doar cu petitii, ci si cu sesizari, plangeri, samd. Toate pentru a arata ca atunci cand cineva nu isi face treaba, altcineva are de suferit.
Iar idea nu e de a fi cu Musca pe caciula, ca aici este toata tragedia romana pe subiectul arme si munitii: legea este atat de slab facuta si poate fi interpretata in multe feluri, incat oricine se poate trezi instant cu musca pe caciula nefacand nimic extraordinar sau iesit din comun. Da cu search chiar aici pe forum sa vezi niste spetze de ramai mut.
Iar a te pune rau cu organul mie mi se pare o chestiune de spirit, poate pentru cei mai "spirituali", nicidecum o chestiune de litera a legii.

@laurul: nu am patit-o deloc, insa am prieteni care dupa petitie au ajus la notificare, pentru ca in final sa piarda luni de zile si sezonul aproape complet pana la solutionare.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Jack.Sparrow pe 14 Mar 2019, 14:53

Pentru depunerea unei petitii se acceseaza fie site-ul Politiei Romane fie al IPJ-ului unde domiciliaza petentul:
https://if.politiaromana.ro/ro/petitii-online
https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online
Se completeaza rubricile cu datele personale, cui ii este adresata (IPJ .....), subiectul: eliberare autorizatie procurare arma (sau orice alta speta).

In rubrica "Mesaj" se detaliaza cu lux de amanunte:
Subsemnatul, ............., avand calitatea de membru vanator in cadrul AJVPS.......sau AVPS........... si posesor al permisului de arma seria ......, nr.........., am depus la data de............ cererea pentru obtinerea autorizatiei de procurare a armei/armelor/componente etc.(daca exista o scanare a documentului cu atat mai bine pentru ca se poate atasa petitiei).
La data de............ am primit vizita politistului de proximitate (sectorist).
Avand in vedere prevederile art. 14 alin. (2) si (3) din Legea nr. 295/2004:
"(2) Cererea de eliberare a autorizatiei de procurare a armelor se depune de catre solicitant la Directia Generala de Politie a Municipiului Bucuresti sau la inspectoratul judetean de politie in a carui raza teritoriala isi are domiciliul ori resedinta. Cererea se solutioneaza in termen de maximum 45 de zile, in cazul primei autorizari, si in termen de maximum 30 de zile, in cazul autorizarilor ulterioare.
(3) Daca autoritatea competenta cu solutionarea cererii constata ca nu sunt indeplinite conditiile prevazute la alin. (1), solicitantului i se refuza autorizarea de procurare a armei si i se comunica, in scris, in termenul prevazut la alin. (2), solutia adoptata, precum si motivele care au stat la baza acesteia."
Avand in vedere cele mentionate mai sus, prin prezenta va solicit sa-mi comunicati in ce stadiu se afla solicitarea mea privind obtinerea autorizatiei de procurare a armei/armelor/componente etc.
Cu stima,
.......................

Nota Bene:
Conform OUG nr. 27/2002 art. 8 alin. (1), autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.

În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul de mai sus cu cel mult 15 zile.
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Sly_Fox pe 14 Mar 2019, 15:41

Jack.Sparrow scrie:La data de............ am primit vizita politistului de proximitate (sectorist).

La două luni după depunerea cererii la AESP. Cei de la AESP dau din umeri și spun că ei au toată disponibilitatea, dar dacă sectoristul a venit după două luni ce să facem, lipsă personal, poșta, karma, alinierea planetelor etc. Mai durează încă o lună până ajunge raportul sectoristului la AESP. Dacă faci figuri pun geana pe tine, adică noi avem toată disponibilitatea, vrem...dar sistemul, și tu nu ne înțelegi? Păi este frumos?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde the_mav pe 14 Mar 2019, 15:53

mda… Jack, stiu bine ce spune litera legii.
Discutam despre cu totul altceva. Pentru ca se poate, legal vorbind, ca asa este legea.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde tehărău pe 14 Mar 2019, 17:42

@ Jack, bravo!

Mura în gură pentru necunoscători. Doar copy/paste și își poate omul reclama doleanțele. Habar nu aveam ca se poate.

@Sly, înțeleg și știu ca majoritatea polițiștilor își fac treaba dar sunt limitați de resurse. Dar dacă îl ia șeful la întrebări, face și el raport și arata ca proximitatea nu a făcut vizita. Localul face și el raport ca Loganul nu mai are cotă de benzina de la 5 ale lunii și tot așa... Și atunci, logic e sa se îndrepte ceva la un sistem fără rezolvare.
Sau dispare petiția on line și rămâne cum ne-am înțeles. Ca pe hârtii nu sta nici naiba să facă reclamații...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde laurul pe 14 Mar 2019, 18:43

Sly_Fox scrie:
Jack.Sparrow scrie:La data de............ am primit vizita politistului de proximitate (sectorist).

La două luni după depunerea cererii la AESP. Cei de la AESP dau din umeri și spun că ei au toată disponibilitatea, dar dacă sectoristul a venit după două luni ce să facem, lipsă personal, poșta, karma, alinierea planetelor etc. Mai durează încă o lună până ajunge raportul sectoristului la AESP. Dacă faci figuri pun geana pe tine, adică noi avem toată disponibilitatea, vrem...dar sistemul, și tu nu ne înțelegi? Păi este frumos?

Foxule, ridicatul din umeri si vendeta nu-s raspunsuri.
Multi dintre noi , daca nu livram la timp si cf legii, lucrarile-indiferent ca e vorba de un scaun sau de o cercetare- suntem arsi in minutul 1.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Sly_Fox pe 14 Mar 2019, 19:40

Știm cu toții, vrem normalul, dar normalitatea se tot lasă așteptată. Și nu sunt semne că se schimbă ceva. La ultima experiență, acte, fișe, certificate, aproximativ 4 luni până am rezolvat. Sunat după 30 de zile, apoi din săptămână în săptămână, nimic. Proximitatea nu a fost nici pe aproape, dat din colț în colț, că vrem, mai dăm telefoane pe la locală, ciuciu. Tot de la Crăciun la Paște durează, și cu petiție și fără petiție, cu sau fără telefoane, cu nervi sau fără. Pentru normalitate trebuie căutat pe undeva prin afara granițelor sau printr-un posibil viitor de peste câteva generații.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde piratu pe 14 Mar 2019, 19:50

Va rog sa ma scuzati dar mie mi se pare o imbecilitate si o risipa de timp si de resurse sa vii sa verifici un om a doua, a treia oara s.a.m.d, cand ai fost odata si ai vazut, si ai facut raport, ca totul este in regula. Plus ca un control se poate face inopinat oricand.
Cred ca normal ar fi sa fii verificat prima oara, dupa care sa fii autorizat numai in baza cererii si a documentelor prezentate.
Ideal ar fi sa poti sa iti cumperi de la a 2-a arma in sus numai in baza permisului de arma valabil, asa s-ar scurta si timpul si volumul de munca pentru lucratorii serviciului.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Mircea-B pe 14 Mar 2019, 21:55

Sly_Fox scrie:Știm cu toții, vrem normalul, dar normalitatea se tot lasă așteptată. Și nu sunt semne că se schimbă ceva. La ultima experiență, acte, fișe, certificate, aproximativ 4 luni până am rezolvat. Sunat după 30 de zile, apoi din săptămână în săptămână, nimic. Proximitatea nu a fost nici pe aproape, dat din colț în colț, că vrem, mai dăm telefoane pe la locală, ciuciu. Tot de la Crăciun la Paște durează, și cu petiție și fără petiție, cu sau fără telefoane, cu nervi sau fără. Pentru normalitate trebuie căutat pe undeva prin afara granițelor sau printr-un posibil viitor de peste câteva generații.

Scurt si la obiect: ai facut petitie si nu s-a rezolvat???
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde laurul pe 14 Mar 2019, 23:18

Curiozitatea mare e alta.
Fara petiție, autorizatia iese arareori în termenul legal.
Cu petitie, iese de pe o zi pe alta.
Cum mama ma-sii vine asta?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde alinboboc pe 15 Mar 2019, 06:38

@laurul, pai vine cam asa: ai un termen prevazut de lege 30 zile iar pentru verificari suplimentare, acest termen poate fi prelungit cu inca 15 zile. Daca tu petent taci, din varii motive, cererea ta zace, si iar zace pana intr-un final cand trebuie sa fie solutionata. Daca nu taci si te apuci sa scrii, scrisul ramane si-i rau pentru unii, caci trebuie sa raspunda la intrebarea: de ce nu-i gata in termenul prevazut de lege? Sunt ff putine cazuri cand se fac aceste verificari suplimentare, numeri pe degetele de la o mana si chiar si atunci, tu ca si petent poti afla daca ai fost verificat suplimentar. Un functionar cu toate tiglele pe casa, nu se poate uita in ochii tai sa-ti spuna domle stii, verificari suplimentare. Aaaa, poate sa-ti spuna: suntem putini, seful plecat, nu a iesit de la mapa, adica lucruri care nu lasa urme.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 95 vizitatori

Publicitate