Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:06

Autorizare a doua arma letala

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde Septimiu pe 15 Mar 2019, 07:31

Confirm si eu treaba cu petitia. Daca ceva functioneaza brici in MAI atunci acel ceva este departamentul care se ocupa de sesizari. Am rezolvat 2 situatii (e drept ca fara legatura cu arme si munitii) foarte rapid in urma unor sesizari.
Daca ne referim strict la arme si munitii e greu de spus daca as face o sesizare si cred ca mai degraba as incerca sa rezolv prin alte metode si asta doar din motivul expus de @the_mav cu legea interpretabila si musca pe caciula. Cand spun alte metode ma refer la putina implicare si din partea solicitantului. Eu tin minte ca la a doua arma am fost sunat de politistul care trebuia sa vina in control sa programam vizita si a inceput sa se planga ca nu sunt masini ca sunt in misiune si atunci am mers eu cu masina dupa el si apoi l-am dus inapoi la sectie.
La Cluj nu am auzit sa se depaseasca termenul comunicat la depunerea cererii dar nici mai repede nu se da autorizatia.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde marian_ard pe 21 Feb 2021, 12:40

Sa nu mai deschid alt topic am si eu o intrebare. Vreau sa cumpăr o lisa si o carabina, se poate elibera 2 autorizatii de cumparare simultan? Si trebuie facute 2 dosare cu copii, cerere si taxa separat sau?
marian_ard
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Mai 2013, 06:48

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde piratu pe 21 Feb 2021, 12:45

Din ce stiu eu toate cele x2... Inclusiv taxa, cerere, etc....
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Autorizare a doua arma letala

Mesajde violiv pe 21 Feb 2021, 22:29

Se pot face simultan cate cereri vrei.
Pentru toate, chiar daca le depui in aceeasi zi, trebuie dosar complet. Taxe, copii dupa CI, permis vanator, vanatoare, arma, formular cerere completat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 113 vizitatori

Publicitate