Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:18

Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde SPV13R pe 09 Feb 2020, 14:50

Mi s-a oferit cadou o arma de 5,6 cu percutie pe rama.
As dori sa stiu ce trebuie sa fac ca sa pot cumpara aceasta arma, sa o am functionala.
Mi ar face placere sa mai fac trageri in poligon cu ea.

Nu stiu ce mai zice legea si ce trebuie sa fac. Multumesc.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde costel9974 pe 09 Feb 2020, 19:24

autorizatie cumparare arma letala(tir) de la polite ,o sa fie trecuta in permis A(detinere ) ,nu ai voie sa detii munitie pt ea ,pt a merge la poligon ceri autorizare de politie.. te duci faci cerere la ei ...te duci sa ridici autorizatia pt ziua cand vrei..ai un traseu prestabilit pe care il urmezi pina la poligonul dorit de tine nu ai voie sa te abati de la el...predare autorizatie dupa tragere...complicat rau #:-s ....daca gresesc sa ma completeze colegii
costel9974
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 21 Iul 2008, 16:49
Locaţie: BAIA DE ARAMA

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde Croco pe 09 Feb 2020, 20:26

costel9974 scrie:autorizatie cumparare arma letala(tir) de la polite ,o sa fie trecuta in permis A(detinere ) ,nu ai voie sa detii munitie pt ea ,pt a merge la poligon ceri autorizare de politie.. te duci faci cerere la ei ...te duci sa ridici autorizatia pt ziua cand vrei..ai un traseu prestabilit pe care il urmezi pina la poligonul dorit de tine nu ai voie sa te abati de la el...predare autorizatie dupa tragere...complicat rau #:-s ....daca gresesc sa ma completeze colegii


Fara "predare autorizatie dupa tragere".
Tips: Cf art 1 din "Norme" cererile se pot depune si online. Ridicarea se face personal.
Termen de tratare: o zi lucratoare cf art. 19 din aceleasi norme. Poti sa depui mai multe cereri o data.
Nu ai un numar limitat de autorizatii. Poti sa acoti si zilnic atat timp cat poligonul are program.

Chestiile aceastea cu predare autorizatie dupa tragere si trecerea numarului de cartuse achizitionate pe verso sunt folclor! Dar unii chiar o cred! :)
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde SPV13R pe 09 Feb 2020, 20:43

Si pana la urma cu munitia ce faci?
O iei din poligon?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde Croco pe 09 Feb 2020, 21:11

SPV13R scrie:Si pana la urma cu munitia ce faci?
O iei din poligon?


Prin autorizatia respectiva ti se confera dreptul de a cumpara munitie (cere 200-300buc sau 1000 daca e semiautomata arma, cat te tine buzunarul) de la orice armurier autorizat, de a utiliza arma si intreaga cantitate de munitie achizitionata in poligonul specificat.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde adrian1123 pe 12 Feb 2020, 21:11

De obicei munitia se cumpara de la poligun fiecare cat vrea sa traga in ziua respectiva,detinatorului de arma cal.22LR eu stiu ca nu i se da drept de detinere munitie,nici in permis nu se trece cantitate (permis tip A)deci cumperi din poligon,tragi si vii doar cu arma acasa
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde adrian1123 pe 12 Feb 2020, 21:14

E doar o parere ,in RO se interpreteaza legea ...local
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde SPV13R pe 12 Feb 2020, 23:28

Offf
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde Cristi pe 02 Mai 2020, 09:05

Croco scrie:Chestiile aceastea cu ... trecerea numarului de cartuse achizitionate pe verso sunt folclor! Dar unii chiar o cred! :)


Norme


ART. 21

(1) Autorizaţia eliberată în condiţiile art. 19 şi 20 conferă titularului dreptul de a transporta armele şi de a procura cantitatea de muniţie înscrise în aceasta, cu respectarea întocmai a traseului de deplasare şi a destinaţiei.

(2) În situaţia comercializării muniţiei în baza autorizaţiei de transport, în condiţiile alin. (1), armurierul are obligaţia de a certifica vânzarea muniţiei prin înscrierea pe verso-ul autorizaţiei a datei efectării operaţiunii, a cantităţii de muniţie şi a poziţiei în registrul de comercializare.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde Croco pe 03 Mai 2020, 23:50

Cristi scrie:
Croco scrie:Chestiile aceastea cu ... trecerea numarului de cartuse achizitionate pe verso sunt folclor! Dar unii chiar o cred! :)


Norme


ART. 21

(1) Autorizaţia eliberată în condiţiile art. 19 şi 20 conferă titularului dreptul de a transporta armele şi de a procura cantitatea de muniţie înscrise în aceasta, cu respectarea întocmai a traseului de deplasare şi a destinaţiei.

(2) În situaţia comercializării muniţiei în baza autorizaţiei de transport, în condiţiile alin. (1), armurierul are obligaţia de a certifica vânzarea muniţiei prin înscrierea pe verso-ul autorizaţiei a datei efectării operaţiunii, a cantităţii de muniţie şi a poziţiei în registrul de comercializare.


Extras din context! Discutia facea referire la obligativitatea predarii autorizatiei! Folclor! Articolul invocat nu duce la nici o obligatie din partea titularului autorizatiei. Este corect, se stipuleaza trecerea pe verso a cantitatii de munitie achizitionata dar fara alte obligativitati pentru titular!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde yoghi pe 04 Mai 2020, 21:04

@SPV13R

Ce ai rezolvat.?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde Cristi pe 08 Mai 2020, 13:24

Croco scrie:
Cristi scrie:
Croco scrie:Chestiile aceastea cu ... trecerea numarului de cartuse achizitionate pe verso sunt folclor! Dar unii chiar o cred! :)


Norme


ART. 21

(1) Autorizaţia eliberată în condiţiile art. 19 şi 20 conferă titularului dreptul de a transporta armele şi de a procura cantitatea de muniţie înscrise în aceasta, cu respectarea întocmai a traseului de deplasare şi a destinaţiei.

(2) În situaţia comercializării muniţiei în baza autorizaţiei de transport, în condiţiile alin. (1), armurierul are obligaţia de a certifica vânzarea muniţiei prin înscrierea pe verso-ul autorizaţiei a datei efectării operaţiunii, a cantităţii de muniţie şi a poziţiei în registrul de comercializare.


Extras din context! Discutia facea referire la obligativitatea predarii autorizatiei! Folclor! Articolul invocat nu duce la nici o obligatie din partea titularului autorizatiei. Este corect, se stipuleaza trecerea pe verso a cantitatii de munitie achizitionata dar fara alte obligativitati pentru titular!


Pai cine a afirmat ca trecerea munitiei pe verso e folclor, eu sau tu? Eu am vorbit in afara de context, sau tu?

Si pentru cei care nu inteleg, trecerea munitiei pe verso nu creaza decat obligativitatea de a trage cartusele in poligonul mentionat acolo. Proprietarul poligonului e obligat sa treaca datele de pe autorizatie in registrul poligonului, precum si cartusele trase. Numarul trebuie sa se pupe, altfel titularul poate sa dea explicatii pentru diferenta. Este vorba de trasabilitate.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Achizitie arma 5,6 cu percutie pe rama

Mesajde Croco pe 08 Mai 2020, 18:49

Nu mi-a dat prin minte ca pui problema din acest punct de vedere. Eu ma gandeam la returnarea autorizatiei dupa consumarea evenimentului! Ceea ce nu implica nici o responsabilitate din partea titularului, fapt care se vehiculeaza!
Analizand si punctul tau de vedere, mi se pare o idiotenie sa nu tragi toata munitia la poligon. Registrul este completat de personalul poligonului, care trece datele personale, numarul autorizatiei data si numarul de cartuse trase. Se poate confrunta foarte usor cu registrul armurierului de unde s-a achizitionat munitia, unde sunt trecute cam aceleasi date! Nu stiu exact ce prevede legea, dar sunt aproape convins ca pierzi armele! Trebuie sa fii un pic diliu sa faci asta!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori

Publicitate