Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:14

Membru vanator - viza arma

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde kama3 pe 02 Mar 2020, 21:41

Nu e suficient sa nu platesti ca sa nu mai ai calitatea de membru vanator.
E necesar ca asociatia sa ia masura excluderii (de regula se intruneste o comisie care analizeaza si apoi aproba excluderea), iar dupa ce au luat masura sa ti-o comunice. Abia de atunci nu mai esti membru vanator al asociatiei.
Iar calitatea de membru se poate dovedi si printr-o adeverinta emisa de asociatia nu doar cu carnetul vizat.
Ca sa fii obligat sa predai armele in 30 de zile trebuie ca permisul sa fie anulat sau suspendat. Ca sa fie anulat sau suspendat trebuie sa nu mai ai calitatea de membru.
Ca sa nu mai ai calitatea de membru ori te dau ei afara (caz cand trebuie sa ri se comunice excluderea), sau cand te retragi tu.
Daca te paraste asociatia ca te-a exclus, politia te cheama sa te intrebe daca mai ai calitatea de membru vanator ca poate intre timp te-ai înscris in alta asociatie, sau erai deja in alta cand primii te-au exclus.
Daca nu faci dovada calitatii de membru undeva atunci politia constata ca nu mai indeplinesti conditiile si iti retrage dreptul de port si folosinta. In 30 de zile predai armele si ori raman acolo, ori te autorizezi pe detinere.
Dar, daca te hotarasti sa renunti la calitatea de membru vanator, e bine sa iti aranjezi din timp situatia (ramai membru fara drept de vanatoare sau treci pe detinere), nu sa astepti sa te cheme militianul ca sa clarifici situatia.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 22:22

Un răspuns pertinent!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde yoghi pe 02 Mar 2020, 22:45

@piratule
Scrie clar...chiar tu ai postat mai sus
Art. 29: Aplicarea măsurii de suspendare sau anulare a permisului de armă
(1) Constatarea situaţiilor prevăzute la art. 28 se face de către organele de poliţie competente......
(2) Măsurile prevăzute la alin. (1) se comunică, în scris, titularului

Clar ...cand zice politia atunci depui arma.

Si altfel interpretat
Nu exista articol cu pedeapsa _amenda pt ca nu ai depus armele din propie initiativa.

Si alta interpretare
Chiar daca primesti hartie de la politie ai timp in cele 30 zile sa te inscrii la o asociatie si sa duci dovada de membru.


Si ceea ce zici cu asociatia care trimite hartie la politie ....serviciul arme te cheama intai pt lamurirea situatiei.De ce ?

Pt ca de exemplu eu sunt vanator la trei asociatii,una m-a exclus pt neplata dar eu mai am doua carnete de membru. Politia nu risca sa -ti anuleze dreptul de port arma pina nu este sigura de documentele tale.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde pipabh pe 02 Mar 2020, 23:14

piratu scrie:Un răspuns pertinent!

:shock: :shock: :shock: :shock: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
In sfarsit te-a prins!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde violiv pe 03 Mar 2020, 00:04

Acu' cativa ani mai era unu' care mergea la politie sa ceara autorizatie de cate ori voia sa iasa la vanatoare. C-asa citise el in lege. Si s-a razboit cu toti pe aici. Nicicum n-a fost chip sa priceapa ca prevederea era in capitolul "detinere" nu "port si folosire". El sustinea ca detine arme asa ca trebe autorizatie prealabila de la politie. Era sa uit: si armele in cutie metalica inchisa cu lacat in masina, pe timpul transportului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde Ghinda pe 03 Mar 2020, 07:35

Se pare ca @piratu este singurul din forum care respecta legea. Restul suntem ilegalisti.
=)) =)) =)) =)) =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde pipabh pe 03 Mar 2020, 09:20

Ghinda scrie:Se pare ca @piratu este singurul din forum care respecta legea. Restul suntem ilegalisti.
=)) =)) =)) =)) =))

Mai, mai sa cred ca nu e vanator! Doar testeaza!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde mialxx pe 03 Mar 2020, 10:22

De ce sunteti circotasi, fiecare intelege in felul lui... :lol: :lol: :lol:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 03 Mar 2020, 17:13

Îmi cer scuze daca v-am jignit sau ofensat, va asigur că nu asta a fost intenția.

Atât am înțeles și eu din lege și asta am incercat să expun cum m-am priceput mai bine.
Dealtfel, am și zis că dacă informațiile pe care le ofer sunt eronate, să se șteargă postările pentru a nu induce in eroare și alți colegi.

Încă o dată va rog să mă scuzați dacă v-ați simțit lezați de postările mele, voi gândi de două ori înainte de a posta o dată, pe viitor.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde kama3 pe 03 Mar 2020, 20:03

Atat timp cat un subiect este dezbatut in mod civilizat, nimic nu trebuie sters.
Intre "e asa ca asa cred eu" si "in opinia mea respectivul articol se interpreteaza asa" chiar daca la prima vedere nu e nicio diferenta, e o chestie de nuanta.
Desbaterea, mai ales cea contradictorie conduce la progres.
Cat despre cine are dreptate, dreptate are organul. Si chiar daca nu are, e mai putina bataie de cap si mai simplu sa zicem ca ei decat sa incercam sa schimbam practica.
Nu zic ca anumite metehne nu se pot schimba. Se pot, in general in instanta si pentru unul care stie e borba de nervi si timp. Pt unul care nu stie mai costa si avocatul. Iar rezultatele nu prea merita deranjul.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde alinboboc pe 03 Mar 2020, 20:25

@kama3, gresesti profund. Nu are dreptate "organul", el aplica legea. Este obligat sa aplice numai legea. Cum poti spune ca numai "organul" are dreptate si ca e mai putina bataie de cap sa faci ce ti se spune? Adica daca tu respecti legea si nu te arunci cu capul in fata, ai bataie de cap, sau ce? Tu sugerezi aici si incurajezi ca daca organul vrea sa-ti frece muierea, tu accepti sa nu ai bataie de cap si avocatul costa.... Brava taica. Sa stii ca si datorita unor astfel de mentalitati si a capului plecat sunt anumite derapaje ale unor politisti. Pacat!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde kama3 pe 03 Mar 2020, 22:21

Pentru ca organul sa aplice legea trebuie mai intai sa o interpreteze, adica sa inteleaga exact ce spune legea. Multe din legile noastre au marea "calitate" de a fi interpretabile. Din aceste motive stam prost la practica judiciara unitara, de asta vedem spete identice solutionate diferit de instante.
De asta poti avea surpriza sa castigi un proces la fond, sa-l pierzi apoi in apel si culmea, sa castigi in recurs. Sau sa-l pierzi la fond si apel si sa-l castigi in recurs cand nu mai aveai sperante.
Nu spun ca trebuie sa lasam organul sa interpreteze legea discretionar doar pentru ca asa vrea el. Dar, trebuie sa punem in balanta costurile si beneficiile.
Daca avem ceva de castigat da, merita incercat, altfel spus merita deranjul. Fiecare decide singur daca "problema" merita investitia de timp, nervi si bani.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde nadgob1983 pe 26 Mai 2020, 08:37

Salut,
Referitor la obligatia de a fi membru. Cum vedeti situatia cand nu esti membru la nici o asociatie dar te duci si platesti autorizatie individuala cand si unde vrei. Azi la o asociatie din Cluj maine la Olt , peste 3 luni la Suceava, adica eu nu vreau sa fiu membru ci doar sa ma duc sa platesc fiecare iesire cand vreau si unde vreau. Asta inseamna ca nu mai am calitatea de vanator ? Ce fac cand trebuie sa prelumgesc permisul de port arma si eu nu am carnet de membru pentru ca ma ''duc cu ziua'' la vanatoare.
nadgob1983
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Mai 2020, 08:15

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde the_mav pe 26 Mai 2020, 08:40

citeste legea...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde nadgob1983 pe 26 Mai 2020, 08:51

the_mav scrie:citeste legea...

Tocmai asta ziceam ca legea este prost facuta....
nadgob1983
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Mai 2020, 08:15

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde Ghinda pe 26 Mai 2020, 10:45

Pai mai intai dai binete. Si apoi te lamurim.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde nadgob1983 pe 26 Mai 2020, 13:59

Ghinda scrie:Pai mai intai dai binete. Si apoi te lamurim.

''binete'' :lol: :lol: te referi la ''Buna ziua'' - ''Salut'' - ''Hello'' daca citeai mai sus era un ''Salut''
Fara nici o ofensa dar ultima data cand am auzit cuvantul asta ''binete'' a fost acum 25 ani la strabunicul meu D-zeu sa-l ierte.Am un deja vu placut sa zic asa.
nadgob1983
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Mai 2020, 08:15

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde Ghinda pe 26 Mai 2020, 15:10

Adica colega, sa intri pe la rubrica de prezentari, vezi ca sunt niste reguli. Salut merge in alta parte. Alta educatie aveau batranii, nu ca acum!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde yoghi pe 27 Mai 2020, 02:40

@..1983

Raspunsul la intrebarea ta este pe pagina 1 din acest topic.
. **==
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: FlorinPop şi 82 vizitatori

Publicitate