Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:00

Vanatoarea interzisa la pasari!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 08 Apr 2022, 20:34

Desene animate! Dovezi pe naiba!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde popaliviu pe 08 Apr 2022, 21:24

"Rușii vor trebui să protejeze lumea de acțiunile nefaste ale SUA și să se asigure că acestea nu reprezintă o amenințare pentru Rusia în viitor.”
Fix de asta are nevoie lumea întreagă! De protecția lui Putin! Un comunist jegos!
Nu sunt de nicio parte, mă interesează liniștea, dar după cum se încheie articolul, niciun un copil de 12 ani nu ar crede că este adevărat.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Marius pe 09 Apr 2022, 10:32

E o prostie de articol.

Zice asa:
"Inelarea păsărilor migratoare este considerată o infracțiune în conformitate cu dreptul internațional,"
Aste e neadevarat.

Daca pana si Romania ineleaza pasari...
https://focuspress.ro/statiune-eco-frie ... ezvoltare/

In decursul existentei mele de vanator am vanat de doua ori cate o pasare inelata. La momentul ala am transmis unui amic biolog care a dat mai departe, unde trebuia. Una a fost o garlita inelata la Anvers in Belgia si alta a fost o becatina inelata la Minsk in Bielorusia.

Inelarea pasarilor ajuta la studii privind migratia, varsta si poate alte lucruri referitoare la existenta pasarilor. La speciile cinegetice inelarea e mai eficienta deoarece un numar mare de inele sunt recuperate cu ocazia vanatorii.
In America de Nord americanii si canadienii ineleaza anual mii sau zeci de mii de pasari. Exista un grup pe facebook unde puteti vedea lucruri interesante despre ce si cum acolo la ei.
https://www.facebook.com/groups/1000774703322491
Vanatorii de rate si gaste din USA si Canada poarta inelele recuperate de la pasarile vanate ca trofeu pe "lanyard"-ul cu chematori.

Europa e ramasa in urma in aceasta privinta, dar totusi, se ineleaza in multe tari.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 25 Mai 2022, 10:46

Yeee...legea a fost adoptata la camera deputatilor!
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde cata pe 25 Mai 2022, 11:13

zeb stump scrie:Yeee...legea a fost adoptata la camera deputatilor!

Dureros că am ajuns să ne bucurăm de lucruri normale... Totuși Hurraaa! :D
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 25 Mai 2022, 15:27

zeb stump scrie:Yeee...legea a fost adoptata la camera deputatilor!

O întrebare am! După ce legea va fi publicată în M.O. vânătorii ar trebui să-i umilească pe verzi, să se răzbune, ori ar trebui să-i invite pentru schițarea unor proiecte privind biodiversitatea, astfel încât frecușuri fără rost între cele două părți să nu se repete? Vânătoare să fie, dar trebuie să fim conștienți de problemele tot mai mari provocate de încălzirea globală, antropizare, posibilitatea depășirii barierei de specie a unor virusuri aviare etc.
În opinia mea ar cam trebui o apropiere a asociațiilor vânătorești de asociațiile care au drept interes ornitologia și începute proiecte comune de monitorizare a speciilor migratoare și non-migratoare. Monitorizate diferitele specii, văzut unde apar dezechilibre, ce se poate face în cazul apariției dezechilibrelor, ce specii se pot vâna în mod real cu menținerea echilibrului, ce specii admise la vânătoare sunt vulnerabile și ar trebui restricționată sau interzisă vânătoarea, ce specii sunt interzise la vânătoare dar nemaifiind vulnerabile ar putea fi din nou vânate.
Verzii din domeniul ornitologiei au oameni bine pregătiți, au biologi buni, au un P.R bun, dar nu au suficient personal și voluntari pentru mega-proiecte de monitorizare și cercetare, pe când vânătorii au suficienți oameni, au statistici vaste, rapoarte detaliate, cunoștințe solide în domeniu, dar nu au specialiști în biologie, nu au un P.R bun. Mă gândesc că în cazul unor proiecte comune ar exista numai câștiguri, ar câștiga oamenii, ar câștiga păsările.
Voi ce părere aveți?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Marius pe 25 Mai 2022, 18:56

Sly_Fox scrie:
zeb stump scrie:Yeee...legea a fost adoptata la camera deputatilor!

O întrebare am! După ce legea va fi publicată în M.O. vânătorii ar trebui să-i umilească pe verzi, să se răzbune, ori ar trebui să-i invite pentru schițarea unor proiecte privind biodiversitatea, astfel încât frecușuri fără rost între cele două părți să nu se repete? Vânătoare să fie, dar trebuie să fim conștienți de problemele tot mai mari provocate de încălzirea globală, antropizare, posibilitatea depășirii barierei de specie a unor virusuri aviare etc.
În opinia mea ar cam trebui o apropiere a asociațiilor vânătorești de asociațiile care au drept interes ornitologia și începute proiecte comune de monitorizare a speciilor migratoare și non-migratoare. Monitorizate diferitele specii, văzut unde apar dezechilibre, ce se poate face în cazul apariției dezechilibrelor, ce specii se pot vâna în mod real cu menținerea echilibrului, ce specii admise la vânătoare sunt vulnerabile și ar trebui restricționată sau interzisă vânătoarea, ce specii sunt interzise la vânătoare dar nemaifiind vulnerabile ar putea fi din nou vânate.
Verzii din domeniul ornitologiei au oameni bine pregătiți, au biologi buni, au un P.R bun, dar nu au suficient personal și voluntari pentru mega-proiecte de monitorizare și cercetare, pe când vânătorii au suficienți oameni, au statistici vaste, rapoarte detaliate, cunoștințe solide în domeniu, dar nu au specialiști în biologie, nu au un P.R bun. Mă gândesc că în cazul unor proiecte comune ar exista numai câștiguri, ar câștiga oamenii, ar câștiga păsările.
Voi ce părere aveți?

Nimic nu se poate face cata vreme nu suntem condusi, uniti, indrumati. Putem dezbate ideea ta, dar oricare va fi concluzia, ea va ramane o simpla discutie intre noi, pe forum.

Pe de o parte, da, o colaborare cu ong-urile ar fi benefica pentru vanatorime. Dupa parerea mea, cel mai mare castig ar fi exercitiul voluntariatului de grup in proiecte care ne intereseaza in primul rand pe noi. Am mai scris aici pe forum ca suntem de mai mare rusinea, ca SOR cu o mana de membri voluntari sa ne numere pasarile pe care noi le vanam.
Pe de alta parte, ar fi un castig la nivel educational, pentru ca aici tagma noastra sta prost de tot. Sa nu transpuneti in marea masa de vanatori nivelul pe care il regasim pe acest forum ,pentru ca gresiti.

Pe de alta parte, in ultima vreme m-am lovit de tot felul de informatii cu si despre "verzi" si pot spune ca NU cred ca exista o cale reala de comunicare, de dialog, de colaborare, pentru ca obiectivele noastre nu coincid cu ale lor. Activismul de mediu a ajuns o afacere din care o gramada de oameni traiesc foarte bine si pentru ei asta e pe primul loc. In mod fundamental, datorita imaginii de salvatori ai naturii de care ei au nevoie pentru donatii si imagine, noi suntem dusmanii lor. Toate actiunile, mesajele, postarile, aparitiile in media contin ideea asta: ei salveaza, noi distrugem.

Sper sa va pot comunica intr-un termen rezonabil rezultatul unei "anchete" referitoare la un ong de mediu, ancheta care va arata ca in baza unui studiu complet gresit facut de un ong de renume, s-au cheltuit inutil pt probleme de mediu niste sume halucinante. Problema e ca merge greu, ca nu prea are cine sa faca lucrurile care sunt de facut.

PS Am un prieten director de asociatie. Mi-a zis ca de mai multe ori i-a solicitat pe cei de la sor sa i se alature lui si echipei de vanatori in actiuni de observare. Declarativ, politicos la telefon, da, dar in fapt zero.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Clujeanul pe 26 Mai 2022, 08:59

Marius scrie:Activismul de mediu a ajuns o afacere din care o gramada de oameni traiesc foarte bine si pentru ei asta e pe primul loc. In mod fundamental, datorita imaginii de salvatori ai naturii de care ei au nevoie pentru donatii si imagine, noi suntem dusmanii lor. Toate actiunile, mesajele, postarile, aparitiile in media contin ideea asta: ei salveaza, noi distrugem.


Asta-i si convingerea mea.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 27 Mai 2022, 09:56

Nu suntem organizați, OK, dar în acest caz, până ne organizăm, ar fi o idee bună o inițiativă "descentralizată"? Adică vânătorii care au ceva mai mult timp liber sau care ies mai des pe teren, ar fi bine să participe în calitate de voluntari la proiecte ceva mai mici? Să se înscrie vânătorul ca voluntar la SOR de exemplu și să spună: sunt vânător, vreau să ajut, vreau să particip la acest proiect de monitorizare și numărare a gâștelor cu gât roșu sau a gâștelor de semănătură (cu fotografii, filmulețe etc).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Marius pe 27 Mai 2022, 11:38

Sly_Fox scrie:Nu suntem organizați, OK, dar în acest caz, până ne organizăm, ar fi o idee bună o inițiativă "descentralizată"? Adică vânătorii care au ceva mai mult timp liber sau care ies mai des pe teren, ar fi bine să participe în calitate de voluntari la proiecte ceva mai mici? Să se înscrie vânătorul ca voluntar la SOR de exemplu și să spună: sunt vânător, vreau să ajut, vreau să particip la acest proiect de monitorizare și numărare a gâștelor cu gât roșu sau a gâștelor de semănătură (cu fotografii, filmulețe etc).

La cat imobilism am avut, orice initiativa e buna pentru ca e mai mult decat nimic. Nu e rea ideea. Daca ramane doar aici, in cadrul forumului, e mult prea putin. Cum faci sa se transmita la cat mai multi vanatori? Cum se tine o evidenta a datelor? Trebuie o cordonare, chiar personala.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde yoghi pe 27 Mai 2022, 11:54

Poate "sub acoperire".Asa cu eticheta pusa ori nu te primesc ei ori dupa doua ore de discutii critice la adresa ta ,te saturi si pleci..

Un exemplu.
Acum doi ani am participat la un concurs de pescuit ""Catch & Release"".
Doi pescari care doar sarutau pestele si il aruncau in apa mi-au facut capul mare ca ei elibereaza pestele, ii dau cu dezinfectant etc. Pe cand eu ucid cu sange rece

Dupa ce le-am adus aminte ca sunt organizator acolo m-au lasat in pace. :D

Daca si pescarii au inceput cu morala ce sa zici de astia cu binoclu dupa vrabiute.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde violiv pe 27 Mai 2022, 13:27

Nu stiu de vreun loc din "lumea civilizata" unde vanatorii si ecologistii sa traiasca in pace si prietenie. Nici nu ar avea cum. Desi teoretic sintem interesati de aceleasi lucruri - biodiversitate, fauna bogata si ca numar de specii si ca numar de exemplare, practic doar vanatorii fac ceva ca sa obtina asta. Peste tot, asa-zisii ecologisti au ca principal magar de bataie tagma vanatoreasca, principala cauza a disparitiei faunei .... dupa sloganurile lor. Asa ca, cu foarte rare exceptii (cate o apa poluata sau un camp ars) activitatea lor de baza este combaterea vanatorilor. Cum dracu' sa-si dea mana cu noi? Ce activitate ar mai presta? Una din aia "pe bune", obositoare si mancatoare de bani? Hai sa fim seriosi!

V-am mai spus "povestea turturicii". In urma cu ceva ani vad un document de la ornitologi prin care se cerea interzicerea vanatorii sau reducerea cotelor la jumate la vreo 5-6 specii de pasari, printre care si turturica. Motivul era ca sint pe cale de disparitie in Ro. Sun un amic din fruntea SOR sa vad de unde au scos-o si-mi spune foarte sincer, foarte suparat pe situatie, ca "asa e, e pe cale de disparitie" .... pentru ca pe "nspe mii de hectare supravegheate ei nu au gasit decat 6 perechi" .... IN LUNA IUNIE!!! Efectiv nu l-am putut lamuri care-i treaba cu turturica si populatia din Ro, nici cu vanarea ei. Si atunci chiar au obtinut reducerea cotei cu 50%.
Chiar cei care sint bine intentionati si nu neaparat anti-vanatori/vanatoare sint pe alaturi mult cand vine vorba de traiul si obiceiurile animalelor.

N-ati vazut ce scandal fac de cand "aia de mai sus" au scos o gramada de specii de pasari din lista speciilor periclitate?

In mod evident, cu organizatiile cele mai guralive, din toata Europa, nu se poate lucra decat la tribunal. Numai daca si la noi vor ajunge unii din ei la parnaie, cum s-a intamplat in Anglia, Franta, Spania, Polonia - inchisi pentru actiunile lor ilegale anti-vanatoare - am mai avea vreo sansa "sa faca ciocul mic"!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 27 Mai 2022, 14:39

Am înțeles, din experiența voastră rezultă că nu prea ai cu cine! :(
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde pipabh pe 08 Iun 2022, 13:08

A aparut decretul prezidential prin care promulga modificarile la legea vanatorii!
MO si ..... apoi vedem cum primim autoriztiile!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 08 Iun 2022, 14:29

Și mâine se trimite și ordinul pentru restul. S-a semnat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 08 Iun 2022, 15:43

Yippee-ki-yay!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde vpetrisor pe 08 Iun 2022, 20:41

MO 560/8.06.2022
Act nr. 877/08 Iunie 2022
Decret privind promulgarea Legii pentru modificarea Legii vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006
si
Act nr. 171/08 Iunie 2022
— Lege pentru modificarea Legii vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
vpetrisor
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Dec 2009, 21:21

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Marius pe 08 Iun 2022, 20:54

Ghinda scrie:Și mâine se trimite și ordinul pentru restul. S-a semnat.

Circula un zvon ca va fi atacat in instanta de jegosii aia de la AACA.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde OVI762 pe 08 Iun 2022, 22:27

Marius, doar nu ne asteptam sa inghita pu...gălușca fara macar sa simuleze ca fac ceva...sa vada prostii ca ei "salveaza" păsarile si sa cotizeze, pai cum?Dar degeaba, si-au luat-o grav si nu au decat sa urle, cazul este inchis.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Marius pe 08 Iun 2022, 22:29

OVI762 scrie:Marius, doar nu ne asteptam sa inghita pu...gălușca fara macar sa simuleze ca fac ceva...sa vada prostii ca ei "salveaza" păsarile si sa cotizeze, pai cum?Dar degeaba, si-au luat-o grav si nu au decat sa urle, cazul este inchis.

Nu vorbesc de pasari, ci de speciile sedentare de mamifere si pasari care au cota de recolta.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 09 Iun 2022, 07:39

Mda!!!! Aici sunt metode de evaluare aprobate. Ce or să mai inventeze?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde OVI762 pe 09 Iun 2022, 16:20

Marius scrie:
OVI762 scrie:Marius, doar nu ne asteptam sa inghita pu...gălușca fara macar sa simuleze ca fac ceva...sa vada prostii ca ei "salveaza" păsarile si sa cotizeze, pai cum?Dar degeaba, si-au luat-o grav si nu au decat sa urle, cazul este inchis.

Nu vorbesc de pasari, ci de speciile sedentare de mamifere si pasari care au cota de recolta.


Stiu,dar tot ma bucur de nefericirea lor.Vor ataca in instanta pana cand nu vor mai avea cum, ca si in cazul migratoarelor.Acum niste ani de zile am zis sa-i atacam noi pe acesti ticalosi, sa nu mai stam, dar n-a fost sa fie, acum, vad ca se trezesc mai multi si nu are cum sa nu iasa ceva bun din asta.Conjunctura ne este favorabilă, pseudo-verzii raman fara arme pe zi ce trece, eu mi-am facut floricele si stau pe malul râului, ca indianul ala batran, si astept.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde vpetrisor pe 09 Iun 2022, 18:25

Monitorul Oficial Partea I nr. 563Bis
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
vpetrisor
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Dec 2009, 21:21

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde violiv pe 09 Iun 2022, 21:34

Ghinda scrie:Mda!!!! Aici sunt metode de evaluare aprobate. Ce or să mai inventeze?


Tocmai metoda o contesta - cica nu-i OK ca beneficiarul direct, adica administratorul fondului, sa faca si numaratoarea in baza careia se va acorda cota.
Anul trecut venisera cu propunerea ca evaluarea sa fie facuta de o comisie din 3 parti: administrator fond (sau reprezentant), ministerul (reprezentant) si ong-uri tot prin reprezentanti .... ca sa se asigure corectitudinea evaluarii!!!!
Cu asa numaratoare foarte probabil sa dureze 10 ani o evaluare....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde violiv pe 19 Noi 2022, 22:06

Ca tot ramasese subiectul in aer dupa euforia cu ratele ...

Le iese si de data asta?!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde DanCo pe 19 Noi 2022, 23:26

Și se aștepta cineva la altceva? Eu zic ca mai urmează dar nu le dau idei care ar fi succesiunea acțiunilor pentru a ne obliga sa renunțăm și la arme după ce nu o sa mai putem vana. Dacă ne țin 2 ani în procese pot apoi sa ne lase și fără arme. Tic, tac!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde UrsuAke pe 21 Noi 2022, 19:40

DanCo scrie:Și se aștepta cineva la altceva? Eu zic ca mai urmează dar nu le dau idei care ar fi succesiunea acțiunilor pentru a ne obliga sa renunțăm și la arme după ce nu o sa mai putem vana. Dacă ne țin 2 ani în procese pot apoi sa ne lase și fără arme. Tic, tac!


Ramanem cu tirul sportiv, colectia si vanatoarea in alte tari...
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde rentacar85 pe 28 Noi 2022, 22:36

Cei din minister abia daca stiu de capul lor, interzic dar nu au nici cel mai mic discernamant.
rentacar85
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Noi 2022, 22:33

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde pipabh pe 28 Noi 2022, 22:40

rentacar85 scrie:Cei din minister abia daca stiu de capul lor, interzic dar nu au nici cel mai mic discernamant.

Prima data buna ziua! De unde ai aparut?

Care minister interzice?????
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 29 Noi 2022, 08:24

De la închirieri.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: FlorinPop şi 79 vizitatori

Publicitate