Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 08:38

Vanatoarea interzisa la pasari!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde violiv pe 21 Aug 2020, 19:17

...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde pipabh pe 21 Aug 2020, 21:30

Acum si oficial!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde pipabh pe 21 Aug 2020, 21:51

Ce s-ar face Europa fara noi?! Am ajuns protectorii pasarilor migratoare de pe continent!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 22 Aug 2020, 03:24

Anexa 3.
porumbel gulerat porumbel de
scorbură, turturică, guguștiuc, ieruncă, prepeliță, ciocârlie de câmp, graur,
sturzul de vâsc, sturzul cântător, sturzul viilor, sturzul de iarnă și stăncuța

Anexa 4.
gâscă de vară, gârlița mare,
rață mare, rață mică, rață fluierătoare,
rață cu cap castaniu, rață moțată, rață pestriță, rață sunătoare,
rață lingurar, rață sulițar, rață cârâitoare și rață cu cap negru

Anexa 5.
privind cotele de recoltă aprobate pentru perioada de
vânătoare 2020/2021, la speciile: lișița,
găinușa de baltă, sitar de pădure, becațina comună, becațina mică,
cioară grivă, cioară grivă sudică, cioară de semănătură, coțofană și gaiță

Nici la cotofene... Nici la ciori...

Dosar:
http://portal.just.ro/64/sitepages/dosa ... id_inst=64
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 22 Aug 2020, 03:33

A mai ramas fazanul...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 22 Aug 2020, 11:49

Haideti sa facem ceva. Eu, vanator muritor, sunt lezat de drepturile mele, ca un ONG si un Minister se cearta. Este un abuz.

Haideti sa scriem macar, fiecare vanator, cate o petitie la Avocatul poporului. Impotriva cui? Curtea de apel Brasov? Ministerul Mediului? Asociatia Alianta Impotriva Abuzurilor?

Asta e situatie, in care vanatorul se uita pe pereti, si nu are ce sa faca!
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde NightSirc pe 22 Aug 2020, 12:43

zforis scrie:Haideti sa facem ceva. Eu, vanator muritor, sunt lezat de drepturile mele, ca un ONG si un Minister se cearta. Este un abuz.

Haideti sa scriem macar, fiecare vanator, cate o petitie la Avocatul poporului. Impotriva cui? Curtea de apel Brasov? Ministerul Mediului? Asociatia Alianta Impotriva Abuzurilor?

Asta e situatie, in care vanatorul se uita pe pereti, si nu are ce sa faca!

Asta este o speta clara pentru AGVPS, dar nu avem asa ceva, doar un nume si un loc unde se toaca banii cu benficii 0 pentru vanatorul de rand!

In plus acum se "vede puterea" celor "privatizati" care zic ca fac si dreg la ei in curte si ca sunt mai buni ca "vechea organizatie"...pai in care curte daca la nivel national nu sunteti reprezentati si va treziti fara obiectul muncii???

Asa tara, asa conducatori ==> asa rezultat!(Unde nu-i cap, vai de picioare!)
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Jaguaru pe 22 Aug 2020, 22:03

Ce putem face? Platim toate taxele imi dai autorizatie si nu pot vina, pina cind? Multumesc forum
Jaguaru
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Apr 2019, 00:34

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 22 Aug 2020, 23:09

Poti face o petitie la Avocatul Poporului, sau la Curtea de apel Brasov. Drepturile tale sunt ingradite! Apara-ti drepturile! Macar atat poti face.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 23 Aug 2020, 00:15

Eu am pregatit urmatoarea petitie. Va rog, moderatorii sa ma corecteze, si cine doreste, sa trimita cu datele lui la adresa petitii@avp.ro, sau la biroul teritorial.


Subsemnatul Foris Zoltan, identificat prin codul numeric personal 1770129192488, domiciliat in Comuna Padureni, nr. 378, judetul Timis, solicit suspendarea sentintei in cazul dosarului nr. 326/64/2020 din data de 07.08.2020 (ultima modificare 21.08.2020) a Curtii de Apel Brasov.

Eu, vanator-cetatean roman, conform legii, am dreptul de a participa la partide de vanatoare la speciile enumerate in Ordinul nr. 1400/2020 privind aprobarea cotelor de recoltă pentru unele specii de faună de interes cinegetic, la care vânătoarea este permisă, pentru perioada 2020.05.15 – 2020.05.14. Sentinta a Curtii de apel Brasov, din data de 20.08.2020 imi anuleaza acest drept!

In acest moment, din cauza acestei sentinte, drepturile mele sunt ingradite, limitate!

Pentru mai multe detalii despre dosar, accesati linkul de mai jos:
http://portal.just.ro/64/sitepages/dosar.aspx

cu stima,
Fóris Zoltán
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde alinboboc pe 23 Aug 2020, 09:15

Degeaba faci petitie la Curtea de Apel Brasov. Sa invederezi ce? Solutia data de un judecator, o mentine, desfinteaza, modifica numai un alt judecator in baza unei cai de atac. Avocatul Poporului, nu poate interveni peste o hotarare data de catre o instanta de judecata din Romania indiferent daca este sau nu definitiva. Incalcarea unor drepturi si libertati se constata de CCR. Cei care sunt parte in dosar, trebuie sa atace hotararea care dupa parerea mea ar trebui trimisa spre rejudecare.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde dragosbahnea pe 23 Aug 2020, 10:25

Avortonul ala distrofic de ministru ar face bine sa emita de urgenta un alt ordin, exact cu aceleasi cote, in felul asta, pana il contesta din nou, pana se da termen, pana se pronunta solutia, ne facem si noi treaba si au timp si cretinii de la minister sa faca o alta metodologie de evaluare pentru stabilirea cotelor.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 23 Aug 2020, 11:59

alinboboc scrie:Degeaba faci petitie la Curtea de Apel Brasov. Sa invederezi ce? Solutia data de un judecator, o mentine, desfinteaza, modifica numai un alt judecator in baza unei cai de atac. Avocatul Poporului, nu poate interveni peste o hotarare data de catre o instanta de judecata din Romania indiferent daca este sau nu definitiva. Incalcarea unor drepturi si libertati se constata de CCR. Cei care sunt parte in dosar, trebuie sa atace hotararea care dupa parerea mea ar trebui trimisa spre rejudecare.


Trebuie sa faci ceva. Trebuie sa se faca ceva! Trebuie sa intervina cineva!

Se judeca 2 si prin urmare 100.000 de oameni sunt limitati de drepturi? Ceva nu e in regula. Dar daca tacem (noi vanatorii), nimeni nu aude vocea noastra. Daca nimeni nu aude, inseamna ca nu s-a intamplat.

Asociatile de vanatoare au un contract cu statul, platesc bani pentru stat, iar contractul nu se poatwe exercita.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde laurul pe 23 Aug 2020, 15:05

Intrebare pentru cei din domeniu, juriști, avocați :
Ministerul nu poate emite un alt OM cu aceleasi cote pe baza caruia sa se poata vana?!
Cel atacat ramane suspendat si vanam in baza celui nou.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde alinboboc pe 23 Aug 2020, 16:17

Nu, nu se poate emite un alt OM cu aceleasi cote. Instanta de judecata a decis suspendarea executarii actului administrativ pana la judecarea fondului. Nu poti emite un act administrativ similar celui supus judecatii.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde yoghi pe 23 Aug 2020, 18:02

Eu sunt curios daca domnul presedinte reales al vanatorilor stia despre proces. Daca stia ,ce a facut .?
A luat in considerare si varianta actuala si are deja pregatit planul de lupta pt luni?

Daca nu stia si a aflat azi!....Bravo lui.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde adrian m. pe 24 Aug 2020, 19:37

zforis scrie:
alinboboc scrie:Degeaba faci petitie la Curtea de Apel Brasov. Sa invederezi ce? Solutia data de un judecator, o mentine, desfinteaza, modifica numai un alt judecator in baza unei cai de atac. Avocatul Poporului, nu poate interveni peste o hotarare data de catre o instanta de judecata din Romania indiferent daca este sau nu definitiva. Incalcarea unor drepturi si libertati se constata de CCR. Cei care sunt parte in dosar, trebuie sa atace hotararea care dupa parerea mea ar trebui trimisa spre rejudecare.


Trebuie sa faci ceva. Trebuie sa se faca ceva! Trebuie sa intervina cineva!


Si eu cred ca nu este normal sa fim toti vanatorii din Romania ingraditi de niste drepturi, doar pentru ca nu stiu unde in tara asta s-a impuscat o specie de ciaora griva care cica nici nu exista la noi in tara. Daca a fost asa asociatia respectiva ar trebui sa plateasca si sa suporte toate aceste fapte, nu sa suportam toti vanatorii rahatul acesta... De exemplu la noi pe fond avem porumbei gulerati dar nu avem plan la asa ceva si altii impusca ce nu exista! cum vine asta?
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Savo pe 24 Aug 2020, 21:30

Numai la noi se poate asa ceva!Ma prezentai numai ca sa pot scrie ca asa e normal!Fac agricultura,terenuri maxim 3 km de sat...cotofenele imi i-au puii de gaina,ciorile distrug porumbul,gugustiucii mananca floarea soarelui,vulpile i-au gainile ziua in amiaza mare(stau in marginea satului) bursucii anul asta au facut dezastru in porumb ca niciodata.Suntem oameni cu capul pe umeri,asteptam data cand putem sa limitam pagubele,sa speriem si sa ne si facem placerea pentru care platim taxe,sa impuscam ceva (am acasa cam 5-6 familii de gugustiuci gaini de casa,sunt ai nostri ,pui tot tacamul mananca la rand cu pasarile,au cuiburi in grajd ,noaptea timp de iarna inchidem usile,stau acolo,ies dimineata,ii puteam lua cu mana...lasai vine vremea lor zic.Si dupa cateva zile ne anunta paznicul pe cei cu autorizatii eliberate ca nu mai e voie!La pasa ret...gugustiuci,ciori,cotofene...Ca sunt cotele mari! Ma dracu inteleg pe la caprioare,iepuri,fazani care sunt mai putini de ceva timp din cauza agriculturii intensive pe care o practic si eu dar astea care stau in sat si sunt sute si fug imediat in sat si nu ai ce sa le faci nu mai inteleg! Daca va ramane asa un an nu stiu ce voi mai aduna de pe terenurile de pe langa sat.
Savo
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Feb 2018, 22:52

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 26 Aug 2020, 08:05

Uitati raspuns la petitie
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde mirimia66 pe 26 Aug 2020, 15:14

Ghinda scrie:Uitati raspuns la petitie

Daca te plingeai de vreo condamnare pentru vreo delapidare, o mita, o ciordeala de citeva milioane acolo, te ajuta si-ti cerea si scuze...
mirimia66
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Mai 2014, 14:25

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde mirimia66 pe 26 Aug 2020, 15:17

Una peste alta, stie cineva ceva de vreun demers al Ministerului sau al AGVPS-ului pe acest subiect?
Exista vreun orizont de timp de clarificare a acestei probleme?
Deja situatia a devenit absurda...
mirimia66
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Mai 2014, 14:25

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde blackcrotal pe 26 Aug 2020, 16:03

mirimia66 scrie:Una peste alta, stie cineva ceva de vreun demers al Ministerului sau al AGVPS-ului pe acest subiect?
Exista vreun orizont de timp de clarificare a acestei probleme?
Deja situatia a devenit absurda...

Daca speranta este in "Ministerul IMPOTENTILOR " sau AGVPS-ul ABSURZILOR atunci "Lasciati ogni speranta " ( ca sa citez din clasici )
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 26 Aug 2020, 23:17

Ghinda scrie:Uitati raspuns la petitie

Ce rapid! Eu am depus in 23.08.2020, si inca nu am primit niciun raspuns, adica am primit, ca au primit...

Trist, si nu este normal, ca o sentinta anuleaza drepturile oamenilor independenti de cei care se judeca! Nu este normal! Nu este normal!
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 27 Aug 2020, 07:37

mirimia66 scrie:Una peste alta, stie cineva ceva de vreun demers al Ministerului sau al AGVPS-ului pe acest subiect?
Exista vreun orizont de timp de clarificare a acestei probleme?
Deja situatia a devenit absurda...


=)) =)) =))
Da, caut oferte in Bulgaria!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde mirimia66 pe 27 Aug 2020, 09:19

Ghinda scrie:...
Da, caut oferte in Bulgaria!!!

Ai sa rizi, dar ieri la modul serios am facut exact acelasi lucru.
Dar cine dracu te primeste ca strain la vanatoare sa impusti citiva gugustiuci, citeva prepelite sau rate?!

Tot nu inteleg daca se face vreun demers de contestare a acestei situatii.
mirimia66
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Mai 2014, 14:25

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 27 Aug 2020, 12:05

CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 27 Aug 2020, 12:32

Pentru vânătorii de la câmpie și asociațiile care trăiesc din vânătoarea de păsări este o situație delicată. Asta este, vânătorii de prin zonă se așteaptă chiar ca situația să nu fie rezolvată prea repede și să rateze sezonul acesta la anumite specii de păsări.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zforis pe 27 Aug 2020, 13:57

Sly_Fox scrie:Asta este, vânătorii de prin zonă se așteaptă chiar ca situația să nu fie rezolvată prea repede și să rateze sezonul acesta la anumite specii de păsări.


Cu alte cuvinte, vanatorii stau cuminte si asteapta ca sa se intample ceva? Sau au si facut sesizari, petitii, etc? Spre ex. la adresa petitii@avp.ro si registratura.cabrasov@just.ro ?

Nu se poate ca mii de petitii se pot ignora! Sau sunt eu optimist in cea ce priveste numarul sesizarilor?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 27 Aug 2020, 16:33

Treaba este că nu toți vânătorii de prin zonă și din toată țara se descurcă cu tehnologia modernă. Mulți nu navighează pe net, nu au conturi pe site-uri de profil, forumuri, facebook etc. Astfel că oamenii au aflat că s-a stopat vânătoarea de la asociație, însă nu știu cauza și ce ar putea face în această privință. La noi în zonă sunt mai mulți vânători în vârstă decât tineri, astfel că nu le este la îndemână o informare corectă și detaliată. Celor mai tineri vânători nu prea le pasă și trebuie să-i înțelegem, au alte perspective și interese care primează în detrimentul vânătorii, cei de vârstă mijlocie, așa cum sunt și eu, mai mișcă pe ici pe colo interesându-se, discutând despre ce se poate face pentru domeniul cinegeticii, iar cei trecuți de vârsta a doua se bazează pe asociații, pentru că de pe acolo mai capătă câteva știri despre vânătoare. Așa că oamenii așteaptă o rezolvare a problemelor prin implicarea asociațiilor,AVPS-ului, ministerului, având certitudinea unui interes comun, interes care rareori este cu adevărat comun.

Cât privește petițiile, am semnat o grămadă de-a lungul vremii și am trimis destule mail-uri atunci când a fost nevoie, inclusiv pe la instituții europene atunci când s-a pus problema cu armele de foc. Ghici ce? A fost în van, cel puțin la noi în țară aceste petiții s-au dovedit inutile.
Acum nu de petiții cred că este nevoie,deși nu strică nici acestea, ci de juriști, avocați care pot da un răspuns la care sunt pașii de urmat pe cale juridică de către părțile interesate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde alinboboc pe 27 Aug 2020, 18:05

CAB a dispus sespendarea ORDINULUI, pana la judecarea fondului. Petitiile/sesizarile de care se face vorbire aici adresate Avocatului Poporului sau CAB, nu au si nu vor avea in veci vreun soi de izbanda. Raspunsul pe care colegul nostru @Ghinda l-a primit de la Av Poporului, este aproape identic cu postarea pe care am scris-o referitor la Av Poporului sau CAB. Nu asta este calea. Petitiile/sesizarile, au rolul lor daca se fac su sunt adresate unde trebuie. Acum in speta de fata, sunt inoportune si fara a produce vreun efect juridic.Doar partile implicate in prezentul dosar pot face ceva si numai prin caile de atac prevazute de lege.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate