Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 13:14

tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde cristiSZK pe 22 Aug 2020, 16:44

Buna ziua. Poate stie cineva, daca este obligatoriu (prin statut etc) sa fie trase numere de stand la vanatorile colective. In anumite grupe nu se trag numere si aceasta creaza tensiuni.
cristiSZK
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 22 Mai 2013, 20:58

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde yoghi pe 22 Aug 2020, 18:15

Nu e scris undeva despre ...numere.totul tine de etica si respectul intre vanatori.

Dar e asa diferenta intre standuri?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde blackcrotal pe 22 Aug 2020, 20:53

yoghi scrie:........

Dar e asa diferenta intre standuri?

Pai este diferenta intre noroc si sansa =)) :)
Adica daca ai norocul sa fi prieten cu Sfantul "Mitica Blajinul : . . . te aseaza intr-un stand "castigator"
In schimb daca se trage la sorti poti sa spui ca :
"Norocul si-l face fiecare cu mana lui ! "
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde cristiSZK pe 23 Aug 2020, 11:34

Multumesc pt raspuns.
Vanez intr-o grupa AJVPS in care seful de grupa si cei apropiati sau rude se aseaza in standurile principale iar restul in alte standuri.
Cred ca nu e ok din punct de vedere al eticii vanatoresti. E ca si cum unii platesc distractia altora, ceea ce cred ca e un abuz. In fond platim gonasi si cotizatie la fel dar beneficiem in mod diferit.
Insa intrebarea se referea daca exista un regulament sau lege care pot fi utilizate pentru a corecta aceasta situatie.
Nu vreau sa creez tensiuni sau sa ma cert cu nimeni.
Multumesc.
cristiSZK
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 22 Mai 2013, 20:58

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde violiv pe 23 Aug 2020, 13:00

Nu exista nimic scris si obligatoriu.
Tine de organizarea in grupa.
Insa chestia cu standuri bune si proaste e relativa. Se poate impusca bine si pe standuri proaste dupa cum la fel de bine poti sta cu ochii in Soare in cel mai bun stand. E suficienta o adiere de vant, o soapta...
E adevarat ca statistic, la un numar mare de goane desfasurate in acelasi loc, exista locuri in care vanatul iese cu predilectie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde Sly_Fox pe 27 Aug 2020, 12:42

Pe la noi nu s-a pomenit vreodată să fie trase numere la vânătorile colective și nici nu am auzit să existe vorbe din partea vânătorilor. Drept este că toți vânătorii se cunosc între ei și sunt în mare parte amici, locurile fiind ocupate după cum se brodește pe moment, fiecare sperând la o goană norocoasă. Ba chiar s-a făcut o bășcălie teribilă când, odată, cineva a amintit că a văzut o situație cu bilețele la o asociație din alt județ. Lumea a râs spunând că nu a auzit ca vreun mistreț sau iepure să știe să citească, astfel încât să tragă numai la numerele extrase de către țintașii mai slabi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde Jack.Sparrow pe 29 Aug 2020, 03:02

Fara numere nu e corect la goana. Poate ca la camp nu prea conteaza dar la deal terenul forteaza de regula, nu mereu, vanatul sa iasa la anume standuri.
Acum insa stai linistit, daca nu vor sa te puna in stand bun, tot nu te vor pune. Vor pune posturile mai dese sau mai rare astfel incat tu sa nu pici pe trecatoare ci sa pice acolo cine trebuie :lol:
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde NightSirc pe 29 Aug 2020, 09:49

Sly_Fox scrie:Pe la noi nu s-a pomenit vreodată să fie trase numere la vânătorile colective și nici nu am auzit să existe vorbe din partea vânătorilor. Drept este că toți vânătorii se cunosc între ei și sunt în mare parte amici, locurile fiind ocupate după cum se brodește pe moment, fiecare sperând la o goană norocoasă. Ba chiar s-a făcut o bășcălie teribilă când, odată, cineva a amintit că a văzut o situație cu bilețele la o asociație din alt județ. Lumea a râs spunând că nu a auzit ca vreun mistreț sau iepure să știe să citească, astfel încât să tragă numai la numerele extrase de către țintașii mai slabi.

La noi "la deal" sunt locuri facvorabile din cazua reliefului fara numere sigur nu vezi nimic in ziua aia "de raul veteranilor" :D
Ca sa intelegi cam care sunt sansele, 1:10 pe standurile rele si 9:10 la standurile "stiute", nu prea cred ca vrei sa mergi la mistret si din 10 iesiri (poate)sa vezi odata culoarea mistretului ;)
Asa ca vorba cu "cate bordeie atatea obiceie" se aplica din plin la vanatoare :roll:

PS: Cu siguranta exista motive si pro si contra doar sitatiile fac diferenta si obiceiul sigur are motive bune in spate altfel nu s-ar perpetua :ymhug:
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde Dacul pe 30 Aug 2020, 08:33

S-au mai discutat pe undeva problema aceasta.Se pare că unii vânători ar vrea că toate animalele să treacă doar prin standul lor.Am mai auzit și alte discuții interminabile când s-a întâmplat ca
doi vânători să tragă asupra aceluiași animal.Cine l-a lovit?
La grupa mea,tot la AJVPS nu s-au folosit niciodată biletele dar totuși am observat că unii vânători au tendința de a alege unele locuri pe unde trece vânatul de obicei.Nu sunt discuții de genul standuri bune sau rele dar dat fiind faptul că vânatul este cam puțin,cei mai experimentați aleg locurile unde șansele sunt mai mari tocmai pt a nu rata.
Personal nu am nici o problema din acest punct de vedere pt că de multe ori vânatul a ales alta cărare și a ieșit pe unde nu se astepta nimeni.Am avut și standuri bune și am ratat animale frumoase,așa că să nu ne facem probleme din cauza standurilor pt că norocul are un cuvânt important de spus.Catare plina in noul sezon!
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde zforis pe 31 Aug 2020, 00:39

Dacul scrie:S-au mai discutat pe undeva problema aceasta.Se pare că unii vânători ar vrea că toate animalele să treacă doar prin standul lor.Am mai auzit și alte discuții interminabile când s-a întâmplat ca
doi vânători să tragă asupra aceluiași animal.Cine l-a lovit?
La grupa mea,tot la AJVPS nu s-au folosit niciodată biletele dar totuși am observat că unii vânători au tendința de a alege unele locuri pe unde trece vânatul de obicei.Nu sunt discuții de genul standuri bune sau rele dar dat fiind faptul că vânatul este cam puțin,cei mai experimentați aleg locurile unde șansele sunt mai mari tocmai pt a nu rata.
Personal nu am nici o problema din acest punct de vedere pt că de multe ori vânatul a ales alta cărare și a ieșit pe unde nu se astepta nimeni.Am avut și standuri bune și am ratat animale frumoase,așa că să nu ne facem probleme din cauza standurilor pt că norocul are un cuvânt important de spus.Catare plina in noul sezon!

+1

Eu vanez la "privat", s-a intamplat, ca am tras bilete, cred ca vreo 2 -3 ori (cred ca aveam si ceva invitati), dar de obicei nu facem asa ceva. Va povestesc un caz interesant. Intr-o zi planul era sa facem 2 goane de-a lungul unui drum forestier (standurile erau pe drumul forestier), nu eram multi, asa ca am impartit goana in 2 goane mai scurte. Am picat intr-un loc, unde trebuia o lisa, dar din nefericire nimeni nu avea, asa ca m-am sacrificat eu. La un moment dat a venit si porcul, a si stat 10 secunde asa incat vedeam varful cozii si varful botului, nu am tras, ca nu am putut identifica clar, pai cu o singura saritura a sarit drumul forestier (pe drum nu era voie sa tragi) si a plecat, cand a sarit drumul, am vazut ca e vier... S-a terminat goana, seful de grupa (gestionarul) era in goana, a ajuns la standuri si discutam cine ce a vazut. Sunt in relatii bune cu seful, ma intreaba si pe mine ce am vazut, am zis ce am patit, si a zis, ca "bun, Foris, ai vazut azi mistret, mie imi ajunge deja treaba asta, eu am facut treaba mea ca gestionar si gonas, uite, suntem prieteni, te pun pe pozitia 1, fix de unde pleaca goana a 2-a.". Fiind prieten bun, i-am multumit pentru standul "extraordinar". Am si zis la fiul meu, ca baga-te in masina, ca nu are rost sa stai in frig, azi nu mai vedem nimic. Am stat pe langa masina, baiatul meu s-a bagat in masina, era frig, eu faceam calcule (in cazul in care 0.0001% iasa porcul) acolo sunt niste spini, na, dupa spini pot sa trag, ca unghiul este ok, nu pun in pericol standul 2. Se apropie incet-incet sfarsitul goanei si se lasa o ceata ca nu mai vedeam spinii, punctul de referinta... si aud cum vine trenul... apare trenul la 20-25 de metri, scroafa mare, soldani, purcei, aleg al 3-lea mistret, care credeam ca e vieras, intarziu focul, nu gasesc punctul de referinta... pana la urma am tras dar tarziu....nimic. Dar trenul avea multe vagoane, inca o scroafa mare, 3-4 soldani, purcei si inca o scroafa si tot asa, iar aleg al 3-lea soldan, punct de referinta nimic, intarziu focul ca sa fiu sigur ca nu pun in pericol standul 2, bumm, nimic...Fiu meu pe langa mine deja, "Tati, n-ai puscat nimic, nu a schitat nimic porcu..." Stateam acolo cu visul de puscat 3 porci intr=o singura goana, dintr-o singura turma, si ma gandeam cum s-a intamplat, si odata aud iar ceva, era un soldan ratacit, fix acolo unde a iesit turma. Eu, nefiind in dilema la ce sa trag, am lovit in coloana, a ramas in foc. Nimeni, in afara de mine, in ziua aia nu a puscat niciun porc...

Nu se stie... Era cand am stat in locuri laudate, dar nu am vazut nimic...

Nu stiu, poate ar fi mai transparent cu numere... Poate. Noi mergem in sir indian, absolut total aleatoriu, si la fiecare stand, ramane in urma un vanator... Ala care pune standurile (de obicei seful, dar nu neaparat, depinde de multi factori, de teren, cum inchidem, cum ne impartim, etc), explica pentru fiecare in ce directii se poate trage. Ala care pune standurile, este ultimul, care de obicei nu pusca nimic, sau 2-3 bucati... Depinde de teren, de nr. de vanatori, de NOROC.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde cristiSZK pe 31 Aug 2020, 09:16

Multumesc pentru raspunsuri.

Intr-adevar zona in care vanez are standuri cu sanse de 80-90% si standuri cu sanse de 10-20%. Din acest motiv cred ca ar fi fair sa fie trase numere. Pe vremuri se trageau numere si nu conta ca esti mare sef undeva sau taran, stateai in standurile care intotdeauna se puneau intr-o anumita ordine. In fond la vanatoare suntem colegi si ar trebui sa fim egali, altfel nu poate exista camaraderie. Nu e nici o problema cand nu se trag numere dar toti sunt de acord, avem chiar colegi care vin la vanatoare nu pentru a vana ci mai degraba pentru a participa la impartirea de carne, pe ei poti sa ii pui in curtea bisericii ca tot sunt multumiti de stand. Problema e cand la fiecare vanatoare (se fac vreo 10-20 pe sezon) cazi in acelasi stand la peluza in care ai stat deja de 5 ori si nu ai vazut nimic. Te cam saturi sa mai mergi, sa platesti gonasi pentru distractia altora.
cristiSZK
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 22 Mai 2013, 20:58

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde pipabh pe 31 Aug 2020, 09:44

cristiSZK scrie:Multumesc pentru raspunsuri.

Intr-adevar zona in care vanez are standuri cu sanse de 80-90% si standuri cu sanse de 10-20%. Din acest motiv cred ca ar fi fair sa fie trase numere. Pe vremuri se trageau numere si nu conta ca esti mare sef undeva sau taran, stateai in standurile care intotdeauna se puneau intr-o anumita ordine. In fond la vanatoare suntem colegi si ar trebui sa fim egali, altfel nu poate exista camaraderie. Nu e nici o problema cand nu se trag numere dar toti sunt de acord, avem chiar colegi care vin la vanatoare nu pentru a vana ci mai degraba pentru a participa la impartirea de carne, pe ei poti sa ii pui in curtea bisericii ca tot sunt multumiti de stand. Problema e cand la fiecare vanatoare (se fac vreo 10-20 pe sezon) cazi in acelasi stand la peluza in care ai stat deja de 5 ori si nu ai vazut nimic. Te cam saturi sa mai mergi, sa platesti gonasi pentru distractia altora.

Am inteles nemultumirea ta. Acum, banuiesc ca nu doar tu esti nemultumit de aceasta situatie. Ati facut ceva? Ati luat o pozitie legat de acest aspect? Interesant subiectul. Eu am tras de vreo 2 ori standuri pana acum.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde Sly_Fox pe 31 Aug 2020, 17:57

pipabh scrie: Eu am tras de vreo 2 ori standuri pana acum.

Și ai picat bine sau nu a trecut nici musca pe acolo? :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: tragere numere de stand la vanatoarea colectiva

Mesajde NightSirc pe 31 Aug 2020, 20:55

Revin cu continuarea ca sa nu para ca facem armata pe la noi :)
Detalii:
- Numere se trag o singura data dimineata si toata ziua ai acelasi numar si aceeasi vecini
- Ordinea de asezare o stie toata lumea o goana crescator si urmatoarea descrescator
- Numerele se pot schimba cu acordul partilor fara nici un comenteariu de la vecini(de obice din considerente de forma fizica - sa nu uitati ca e deal serios in zona - seamana a munte pe alocuri :) )

Mie personal imi place tare asa si nu am avut niciodata motive sa ma plang(doar cand nu mi-a placut in mod evident un vecin si am schimbat de la bun inceput numarul cu alt coleg) :ymhug:

Va astept si pe voi cu pareri si impartasiri de experiente!
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori

Publicitate