Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:04

Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde mihai_tud pe 10 Sep 2020, 18:01

Salutare,
Am tot rasfoit pe net si nu gasesc nimic clar referitor la folosirea blocatorului pentru tragaci.Concret pentru o arma lisa basculabila daca montez blocator pe tragaci mai este necesara pastrarea separata in dulap a piesei a treia ?
La o carabina Blaser daca am montat blocatorul pe tragaci mai este necesara scoaterea inchizatorului si stocarea lui separat?
La transportul armelor este suficient blocatorul sau trebuiesc scoase piesa a treia respectiv inchizatorul?
Eu le pastrez cu blocator si piesele respective separat dar s-a cam facut aglomeratie in compartimentul munitiei si as vrea sa tin montate pe arme aceste piese.
Multumesc,
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde adrian m. pe 10 Sep 2020, 20:16

Din ce stiu eu si confirmat de cei de la politie, in dulap arma se poate tine intreaga fara nici o problema. La transport trebuie blocator daca arma este montata!
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde violiv pe 10 Sep 2020, 22:30

In dulap se tine arma montata, cu tot ce vrei tu pe ea. Blocatorul nu e impus de lege la pastrarea in dulap. Legea impune insa ca arma sa fie descarcata.

La transport e obligatoriu blocator pe tragaci si arma in toc, husa, cutie. Arma poate fi intreaga, bucati in 3 masini diferite ... exista un raspuns oficial al IGP la intrebarea "ce inseamna demontata", la fel de ambiguu ca toate raspunsurile lor dar din care reiese ca-i obligatoriu blocatorul si daca ai la tine numa tragaciul armei!!!!
La fel ca la pastrare, legea impune ca arma sa fie descarcata pe timpul transportului.
Atentie ca transport se considera si trecerea dintr-o parte in alta a fondului, la aceeasi partida de vanatoare, cu autoturismul, folosind un drum public ... sint cativa care au ramas fara arme intre goane.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde florinsarca pe 12 Sep 2020, 10:28

Bună ziua.
Numai în România poți rămâne fără armă între goane, la cât de restrictivă este legislația...
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde safe&sound pe 24 Sep 2020, 21:34

violiv scrie: Legea impune insa ca arma sa fie descarcata.


Desi in lege apare formularea "armele letale cu exceptia celor detinute cu destinatia aparare si paza se pastreaza [...] descarcate" totusi cateva randuri mai jos legea permite ca o singura arma cu detinatia tir sau vanatoare sa fie pastrata incarcata cu 10 cartuse cu proiectil.

Si inca ceva: stie cineva de unde e legenda cu blocatorul de tragaci la semiautomate si cu inchizatorul sau ulucul armei incuiate in cutia cu munitie?
safe&sound
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 17 Iun 2010, 13:55

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde violiv pe 25 Sep 2020, 06:56

Probabil esti foarte tanar vanator.

1. Eroare mare, ramai fara arme! Mai citeste o data! Legea permite sa tii 10 cartuse cu proiectil impreuna cu una din arme in compartimentul cu arme. Si nu arma incarcata!

2. Nu e o legenda. Inca de la legea din 1971 prevederea era ca arma sa fie tinuta in dulap fara inchizator sau piesa a treia, acestea fiind pastrate in compartimentul cu munitie. Doar ultima modificare legislativa, parca odata cu publicarea noilor norme de aplicare a legii, permite pastrarea armelor intregi, fara blocator.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde mihai_tud pe 25 Sep 2020, 20:52

In consecinta eu inteleg ca pot sa tin arma cu inchizatorul sau piesa a treia montata in dulap si pentru a fi si mai sigur ca nu o sa am probleme cu politia ii pun si un blocator de tragaci.
E corect?
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde tehărău pe 25 Sep 2020, 21:12

mihai_tud scrie:In consecinta eu inteleg ca pot sa tin arma cu inchizatorul sau piesa a treia montata in dulap si pentru a fi si mai sigur ca nu o sa am probleme cu politia ii pun si un blocator de tragaci.
E corect?


Am mai citit încă odată topicul. Știu ca s-a mai discutat, răspunsurile au fost la fel de clare ca și aici.
Am și eu o intrebare:
"Și pentru a fi si mai sigur" decât cine?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde violiv pe 25 Sep 2020, 23:18

mihai_tud scrie:In consecinta eu inteleg ca pot sa tin arma cu inchizatorul sau piesa a treia montata in dulap si pentru a fi si mai sigur ca nu o sa am probleme cu politia ii pun si un blocator de tragaci.
E corect?


Iar dulapului ii concepi si montezi un sistem cu detasare rapida din podea, cu cifru. Iar cand pleci la vanatoare, formezi cifrul, detasezi dulapul cu totul, il iei in spate si pleci la vanatoare. Odata ajuns pe fond completezi autorizatia, vrei sa deschizi dulapul si constati ca ai uitat cheile acasa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde violiv pe 25 Sep 2020, 23:21

Serios vorbind, legea impune conditii minime obligatorii. Peste astea tu poti sa pui tot ce vrei, inca x incuietori, y randuri de gratii, sa sudezi tevile armelor, chiar si o vipera inchisa in dulap, in caz ca umbla cineva neautorizat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Sep 2020, 14:02

mihai_tud scrie:In consecinta eu inteleg ca pot sa tin arma cu inchizatorul sau piesa a treia montata in dulap si pentru a fi si mai sigur ca nu o sa am probleme cu politia ii pun si un blocator de tragaci.
E corect?

Cea mai bună soluție! Eu așa le țin, dar nu pentru că ar putea exista probleme cu poliția, ci pentru că în acest fel știu unde se găsesc blocatoarele și nu trebuie să le mai caut prin casă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde laurul pe 26 Sep 2020, 15:55

Sly_Fox scrie:
mihai_tud scrie:In consecinta eu inteleg ca pot sa tin arma cu inchizatorul sau piesa a treia montata in dulap si pentru a fi si mai sigur ca nu o sa am probleme cu politia ii pun si un blocator de tragaci.
E corect?

Cea mai bună soluție! Eu așa le țin, dar nu pentru că ar putea exista probleme cu poliția, ci pentru că în acest fel știu unde se găsesc blocatoarele și nu trebuie să le mai caut prin casă.

Idem.
In felul asta nu le uit cand plecam la drum.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde yoghi pe 26 Sep 2020, 21:01

Doi clienti ,la intervale de timp m_au sunat de pe camp....""sefulee ce fac am uitat cheia de la bocator acasa.""ambele arme semiautomare.

Rezolvarea : unul din ei a gasit la o ferma un flex si a taiat blocatorul ,celalant a gasit si el la paznic un flex si a taiat ...garda tragaciuluI. A zis omul sa nu strice blocatorul ca are cheile acasa.
**==
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde AXP pe 26 Sep 2020, 21:39

:D
De aceea exista blocatoarele de tragaci cu cifru!
:D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde sean pe 27 Sep 2020, 11:23

laurul scrie:
Sly_Fox scrie:
mihai_tud scrie:In consecinta eu inteleg ca pot sa tin arma cu inchizatorul sau piesa a treia montata in dulap si pentru a fi si mai sigur ca nu o sa am probleme cu politia ii pun si un blocator de tragaci.
E corect?

Cea mai bună soluție! Eu așa le țin, dar nu pentru că ar putea exista probleme cu poliția, ci pentru că în acest fel știu unde se găsesc blocatoarele și nu trebuie să le mai caut prin casă.

Idem.
In felul asta nu le uit cand plecam la drum.

Asa e, nu uiți blocatorul... Doar cheile sau cifrul... :))
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde popaliviu pe 27 Sep 2020, 12:45

Sau uiți arma :))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde Ghinda pe 28 Sep 2020, 07:06

Eu am o cobra in dulap!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde mihai_tud pe 28 Sep 2020, 20:18

Celor care nu sunt din Prahova le vine a rade de remarca mea de “a fi mai sigur” dar eu am prieteni care si-au pierdut armele din cauza dulapului armei sau a modului in cate isi pastrau armele in el.Dar ce sa-i faci asta e republica de la Ploiesti.
Multumesc tuturor pentru comentarii si ironii chiar m-au distrat si va urez sa nu aveti de-a face cu cei de pe la arme si munitii de pe aici.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde pipabh pe 28 Sep 2020, 21:33

mihai_tud scrie:Celor care nu sunt din Prahova le vine a rade de remarca mea de “a fi mai sigur” dar eu am prieteni care si-au pierdut armele din cauza dulapului armei sau a modului in cate isi pastrau armele in el.Dar ce sa-i faci asta e republica de la Ploiesti.
Multumesc tuturor pentru comentarii si ironii chiar m-au distrat si va urez sa nu aveti de-a face cu cei de pe la arme si munitii de pe aici.

Poti se detaliezi putin unul, doua cazuri despre modul de pastrare al armelor in dulap ca le-au pierdut?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde safe&sound pe 28 Sep 2020, 23:24

violiv scrie:Probabil esti foarte tanar vanator.

1. Eroare mare, ramai fara arme! Mai citeste o data! Legea permite sa tii 10 cartuse cu proiectil impreuna cu una din arme in compartimentul cu arme. Si nu arma incarcata!


Ehei domnule, ce sa zic, mi-as dori eu sa mai fiu asa de foarte tanar pe cat ma consideri.

Textul de lege care permite ca sa pastrezi munitie cu o arma destinata vanatorii ori tirului sportiv pentru care posesorul are drept de port si folosire e in normele de aplicare a legii.
Daca vrei, facem o analiza pe text insa iti promit ca indiferent cum ar vrea cei de la politie sa o suceasca, formularea "cu următoarele excepţii" iti permite clar sa pastrezi o arma dintre cele enumerate mai sus incarcata cu 10 cartuse si gata sa o folosesti in legitima aparare, stare de necesitate ori alte cauze de neimputabilitate prevazute de legea penala.

Uite ce zice HG11/2018 (normele legii 295/2004):

"ART. 16 Muniţia destinată armelor letale se păstrează numai în dulapuri metalice, în casete sau, după caz, în compartimente separate faţă de cele în care se păstrează armele pentru care este destinată, cu următoarele excepţii:
a) în cazul armelor de apărare şi pază, poate fi păstrată împreună cu acestea o cantitate de cel mult 12 cartuşe destinate unei singure arme;
b) în cazul armelor de vânătoare sau de tir pentru care titularul are drept de port şi folosire, poate fi păstrată împreună cu o singură armă dintre acestea, o cantitate de cel mult 10 cartuşe cu proiectil"
safe&sound
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 17 Iun 2010, 13:55

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde mihai_tud pe 29 Sep 2020, 04:37

pipabh scrie:
mihai_tud scrie:Celor care nu sunt din Prahova le vine a rade de remarca mea de “a fi mai sigur” dar eu am prieteni care si-au pierdut armele din cauza dulapului armei sau a modului in cate isi pastrau armele in el.Dar ce sa-i faci asta e republica de la Ploiesti.
Multumesc tuturor pentru comentarii si ironii chiar m-au distrat si va urez sa nu aveti de-a face cu cei de pe la arme si munitii de pe aici.

Poti se detaliezi putin unul, doua cazuri despre modul de pastrare al armelor in dulap ca le-au pierdut?

Sunt sigur ca sunt destui prahoveni pe acest forum care au avut probleme si pot povesti despre acest aspect eu nu voi fi avocatul lor. Ma crezi sau nu asta e!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde pipabh pe 29 Sep 2020, 07:44

mihai_tud scrie:
pipabh scrie:
mihai_tud scrie:Celor care nu sunt din Prahova le vine a rade de remarca mea de “a fi mai sigur”dar eu am prieteni care si-au pierdut armele din cauza dulapului armei sau a modului in cate isi pastrau armele in el.D ar ce sa-i faci asta e republica de la Ploiesti.
Multumesc tuturor pentru comentarii si ironii chiar m-au distrat si va urez sa nu aveti de-a face cu cei de pe la arme si munitii de pe aici.

Poti se detaliezi putin unul, doua cazuri despre modul de pastrare al armelor in dulap ca le-au pierdut?

Sunt sigur ca sunt destui prahoveni pe acest forum care au avut probleme si pot povesti despre acest aspect eu nu voi fi avocatul lor. Ma crezi sau nu asta e!

Fara suparare , ai emis ipoteze cum ca sunt prahoveni care si-au pierdut armele pentru ca - am colorat mai sus ce ai scris-..... si nu ai dat decat o explicatie penibila!! ceva de genul: " sa vina ei sa spuna ce am vrut eu sa spun" Ai inceput o polologhie din care, la final, pare ca habar nu ai despre ce si cum. Dar... stii tu!
Ce pot sa spun este ca: - AM AUZIT ca in Arad au fost vanatori care si-au "pierdut" armele datorita faptului ca au pastrat "piesa a treia" IMPREUNA cu munitia in compartimentul mic al dulapului! Ar fi interesant sa ne dea colegiiaradeni detalii daca ar fi sau nu adevarat100%.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde violiv pe 29 Sep 2020, 09:06

@ safe&sound

Remarca referitoare la "varsta" a survenit ca urmare a comentariului cu "legenda". Modificarea legislativa care permite pastrarea armelor "intregi" in dulap e foarte recenta.
Legea din 1971 si toate celelalte care au urmat prevedeau pastrarea armelor basculante separat de "piesa a treia" si a carabinelor separat de inchizator, cu mentiunea expresa ca acestea nu trebuie pastrate nici macar in acelasi compartiment cu armele.
Intr-una din modificarile mai recente ale legii, odata cu raspandirea armelor semi, s-a introdus si prevederea ca acestea sa stea cu blocator pe tragaci, in dulap. Abea ultima modificare, aparitia noilor norme, introduce posibilitatea pastrarii armelor intregi si prevede blocatorul doar la transport. De aici presupunerea mea ca vechimea ca vanator e mica, altfel ati fi stiut de unde vine "legenda". Perfect plauzibil pentru Ro, inca mai sint vanatori care nu cunosc modificarile legilor.

Asta ar fi una. Pe de alta parte, am mai dat un ochi la lege si norme. Legea zice "faci cum zic normele". Iar normele zic cat se poate de clar, la conditiile de pastrare ale armelor, art. 15, paragraf 2: "Armele letale, cu excepția celor cu destinația apărare și pază, se păstrează neîncărcate cu muniție."
Art. 16 face prevederi referitoare la pastrarea munitiei, separat de arme si introduce la aliniatul b exceptia: "în cazul armelor de vânătoare sau de tir pentru care titularul are drept de port și folosire, poate fi păstrată împreună cu o singură armă dintre acestea, o cantitate de cel mult 10 cartușe cu proiectil."

Asadar "neincarcate" referitor la arme si "impreuna cu" referitor la munitie. Concluzia cum ca asta ar permite tinerea unei singure arme incarcate este eronata.
Poti sa tii cartuse in magazia detasabila si aceasta separat de arma dar arma trebuie sa fie, negru pe alb: neincarcata.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde mihai_tud pe 29 Sep 2020, 12:36

Stimate coleg @pipabh nu am emis ipoteze ci am descris o situatie din judetul nostru.Acei colegi nu imi dau acceptul sa public pataniile lor deoarece ei inca incearca sa-si recapete armele si nu vor sa-si complice situatia doar de dragul de a stii tu cu nume si prenume cine a patit acest lucru.Cu ce te ajuta pe tine daca fac publice numele lor? Ii poti ajuta in vreun fel? Unul dintre ei are peste 75 de ani si dupa o viata intreaga in care si-a tinut arma in cutie metalica incuiata cu lacat ,vine unul de la Politie si ii confisca arma si acum se judeca.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde pipabh pe 29 Sep 2020, 15:42

mihai_tud scrie:Stimate coleg @pipabh nu am emis ipoteze ci am descris o situatie din judetul nostru.Acei colegi nu imi dau acceptul sa public pataniile lor deoarece ei inca incearca sa-si recapete armele si nu vor sa-si complice situatia doar de dragul de a stii tu cu nume si prenume cine a patit acest lucru.Cu ce te ajuta pe tine daca fac publice numele lor? Ii poti ajuta in vreun fel? Unul dintre ei are peste 75 de ani si dupa o viata intreaga in care si-a tinut arma in cutie metalica incuiata cu lacat ,vine unul de la Politie si ii confisca arma si acum se judeca.

Una e sa citesti printre randuri si alta sa interpretezi verzi si uscate! Cine ti-a cerut pe acest forum si in care postare sa le dai numele? D-le draga , daca nu intelegi romaneste iti traduc dar nu spune lucruri care nu sunt la locul lor! Sa descrii o intamplare contextual cu topicul mi se pare de bun simt NU MA INTERESEAZA PE MINE NUMELE NIMANUI!
Eu am descris ce am auzit intr-o propozitie mai mult decat ai descris tu in tot topicul deschis , nu stiu pentru ce ca este destula informatie pe forum.
Pataniile sunt patanii! Daca respectivul vanator de 75 + nu a pastrat corespunzator arma a ramas fara ea. Poate , o viata intreaga de vanator a pastrat-o gresit! PS - nu ma intereseaza nici varsta .
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde mihai_tud pe 29 Sep 2020, 18:50

pipabh scrie:
mihai_tud scrie:Stimate coleg @pipabh nu am emis ipoteze ci am descris o situatie din judetul nostru.Acei colegi nu imi dau acceptul sa public pataniile lor deoarece ei inca incearca sa-si recapete armele si nu vor sa-si complice situatia doar de dragul de a stii tu cu nume si prenume cine a patit acest lucru.Cu ce te ajuta pe tine daca fac publice numele lor? Ii poti ajuta in vreun fel? Unul dintre ei are peste 75 de ani si dupa o viata intreaga in care si-a tinut arma in cutie metalica incuiata cu lacat ,vine unul de la Politie si ii confisca arma si acum se judeca.

Una e sa citesti printre randuri si alta sa interpretezi verzi si uscate!-Daca tot interpretez verzi si uscate as putea sa afirm si ca am inceput sa-mi dau seama cine face audienta Vulpitei, nu-i asa? Cine ti-a cerut pe acest forum si in care postare sa le dai numele? D-le draga , daca nu intelegi romaneste iti traduc dar nu spune lucruri care nu sunt la locul lor! Sa descrii o intamplare contextual cu topicul mi se pare de bun simt NU MA INTERESEAZA PE MINE NUMELE NIMANUI! -Daca descriu un caz fara a da nume as putea fi acuzat ca inventez .Deja vad ca dumneata nu ma crezi asa ca nu vad sensul acestui demers.
Eu am descris ce am auzit intr-o propozitie mai mult decat ai descris tu in tot topicul deschis , nu stiu pentru ce ca este destula informatie pe forum.-Va deranjeaza pe dumneavostra personal acest topic?

Pataniile sunt patanii! Daca respectivul vanator de 75 + nu a pastrat corespunzator arma a ramas fara ea. Poate , o viata intreaga de vanator a pastrat-o gresit!-Arma a fost pastrata corespunzator si avocatul respectivului domn este 100% sigur ca o sa castige procesul dar ce folos ca sta de 2 ani fara drept de arma. PS - nu ma intereseaza nici varsta .

Cred ca ar trebui sa oprim polemica aici din respect pentru ceilalti colegi de forum,eu nu o sa mai raspund la nici o postare.Haideti sa inchidem acest topic, imi cer scuze daca am fost insistent in a cere lamuriri suplimentare dar asa cum am afirmat undeva mai sus pe aici pe la noi trebuie sa sufli si in iaurt.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde pipabh pe 29 Sep 2020, 19:23

Gata, mai jos de atat nu-mi permit ! Seara buna si linistita!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: pipabh şi 24 vizitatori

Publicitate