Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:56

Șanse recuperare arme confiscate ?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde boursuk pe 20 Sep 2020, 22:30

Revin cu problema mea care are o latură personală.
Scuze din start pentru postul lung, dar chiar este o poveste mai lungă.

Context:
Cum spuneam în prezentare, tata era vânător (până anul trecut), deși n-a mai fost la vreo vânătoare de cel puțin 15 ani, dar nu-i venea să se despartă de arme și și-a asumat plata anuală a cotizației (care de altfel era mică).
La începutul anului trecut, când mi-am început și eu stagiatura la AJVPS, a vrut să-și depună armele la un armurier (așa cum știa el de pe vremuri), până când eu parcurg tot procesul și obțin permisul de port armă, ca să mi le poată dona legal.
Eu cochetam cu ideea de vânător de câțiva ani buni, dar cum procesul nu este simplu și programul meu zilnic nu este nici el simplu am tot amânat primul pas, așa că am demarat de abia în ianuarie 2019.

Miezul chestiunii:
Și aici intervine supriza: a descoperit că era în culpă: îi expirase permisul de vreo două luni. Revenind în urmă, ultima oară când s-a interesat în 2018 (la 4 ani), de la poliție i s-a zis că termenul s-a modificat la 5 ani, că nu trebuie nimic atunci și că va fi anunțat de poliție înainte să-i expire permisul (peste un an, adică la 5 ani).

Și a uitat. În momentul constatării culpei (faza cu armurierul), tata a luat armele și muniția pe care o mai avea și s-a dus la poliție (IPJ Argeș) să le depună.
Polițistul l-a certat, i-a oprit armele la camera de obiecte delicte, dar nu i-a dat niciun proces verbal, niciun bon de înregistrare, nimic. Asta se întâmpla în ianuarie 2019.
Au trecut luni de zile și nimic. Cum nu se împăca cu gândul, cum îl mai întrebam și eu câteodată, a luat-o pe fir, dar n-a putut obține nicio informație, decât că s-a deschis dosar penal și că e la procuror.
La un moment dat printr-o intervenție, a ajuns întrebarea de o manieră semi-oficială de la București și atunci s-au sesizat și l-au chemat pe tata. Era octombrie. Și de abia atunci au redactat procesul verbal în care scria că atunci a depus armele.
Repet: tata a lăsat armele în ianuarie și procesul verbal de preluare avea data de 17 octombrie (și asta după intervenții).
Nu comentez că a fost deschis dosar penal (culpa există, chiar dacă înțeleg că există și o culpă a poliției pentru că nu l-a anunțat conform legii, cele două culpe fiind direct legate).
Nu comentez nici faptul că tata n-a insistat să obțină nici cea mai mică dovadă a depunerii armelor și nici n-a protestat când a fost întocmit procesul verbal cu data curentă, nu cea a depunerii reale a armelor.

Decizia judecătorului (25 noiembrie 2019):
1. Clasarea cauzei pentru infracțiunea de nedepunere a armelor și muniției
2. Sesizarea judecătorului de cameră preliminară a Judecătoriei Pitești cu propunerea de confiscare specială a armelor și muniției.

Urmare: Tata face o plângere împotriva soluției în termenul legal cu privire la regimul confiscării
Prin răspuns (prim procuror, 30/03/2020) se respinge plângerea formulată de petent cu două precizări:
- soluția dată inițial este legală și temeinică, că „fapta nu a fost comisă cu forma de vinovăție prevăzută de lege”
- în ceea ce privește restituirea armelor, „aceasta urmează a fi analizată de judecătorul de cameră preliminară cu ocazia discutării propunerii de confiscare cf. disp. art. 549...”

Întrebarea 1: Sunt șanse să obțină armele înapoi ?
Întrebarea 2: Nu ar fi normal să știe o dată la care se face această analiză ?
Întrebarea 3: Tata a vrut să vadă dosarul și a primit răspunsul că nu este posibil. Este normal să nu poți vedea conținutul propriului dosar ?

Cu scuzele de rigoare pentru această postare lungă (am încercat să structurez informațiile cât mai bine din respect pentru timpul vostru), mulțumesc anticipat pentru comentarii, orientări, exemple din experiențe asemănătoare.

Precizare:
Armele nu sunt cine știe ce. Este vorba de un Izh de 16 și o carabină de Cugir 7,62x63 mm.
Deși sunt puțin utilizate și bine întreținute, n-au vreo mare valoare comercială, dar au o valoare sentimentală mare pentru mine.

Eu am păstrat în minte acea fascinație pe care o aveam în anii 80 când mă uitam la ele.
Am de gând să-mi iau altele pentru uzul curent, că situația și pretențiile sunt altele astăzi. Dar mi-ar fi drag să le păstrez.

Pe termen scurt, totuși, are un impact practic. Dacă le-aș putea obține în timp util, le-aș utiliza și nu mi-aș mai lua nicio armă timp de minim un an. Asta mi-ar permite să știu și mai bine ce vreau după participarea la niște vânători și după discuțiile de pe teren cu colegii relativ la armele lor.
Ar fi util, deși eu nu sunt genul care mă decid greu, ar fi doar o oportunitate, că știu să am răbdare.
Mulțumesc.
Avatar utilizator
boursuk
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 20 Sep 2020, 17:32
Locaţie: Arges

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde alinboboc pe 21 Sep 2020, 07:04

Offf...Sa-ti raspund succint.

1.Nu sunt sanse ca armele sa fie recuperate.Exista Decizia nr 10/2019 privind examinarea recursului în interesul legii declarat de Colegiul de conducere al Curții de Apel Timișoara privind interpretarea și aplicarea unitară a dispozițiilor legale incidente în „soluționarea propunerii de luare a măsurii de siguranță a confiscării speciale în cazul în care s-a dispus clasarea cauzei sub aspectul săvârșirii infracțiunii de nedepunerea armei și a muniției la un armurier autorizat în termen de 10 zile de la expirarea perioadei de valabilitate a permisului de armă, prevăzută de art. 342 alin. (6) din Codul penal”.Înalta Curte a considerat că se impune admiterea recursului în interesul legii, pronunţând următoarea soluţie:

„Admite recursul în interesul legii promovat de Colegiul de conducere al Curții de Apel Timișoara.

În interpretarea și aplicarea unitară a dispozițiilor art. 112 alin. (1) lit. f) din Codul penal, art. 342 alin. (6) din Codul penal și art. 5491 din Codul de procedură penală, stabilește următoarele:

„În cazul faptei prevăzute de art. 342 alin. (6) din Codul penal, cu privire la care s-a dispus o soluție de clasare întemeiată pe dispozițiileart. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, arma și muniția intră sub incidența confiscării speciale, în temeiul art. 112 alin. (1) lit. f) din Codul penal, în procedura reglementată de art. 5491 din Codul de procedură penală, în ipoteza în care făptuitorul nu a depus arma și muniția la un armurier autorizat în termen de 10 zile de la expirarea perioadei de valabilitate a permisului de armă.”

Obligatorie, potrivit art. 474 alin. (4) din Codul de procedură penală.

Sursa: https://www.juridice.ro/642976/ril-admi ... -arma.html


2. Se va fixa o data in care judecatoru de camera preliminara va lua in discutie analiza dar rezultatul nu va fi cel asteptat de tine.

3.Nu este normal ca tatal tau sa nu aibe accest la propiul dosar, aici este clar un abuz.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde yoghi pe 21 Sep 2020, 10:49

Faptul ca propietarul armei nu a fost anuntat in scris de expirarea permisului ,ramane doar nemultumire personala.

Legea nu prevede sanctiuni pt lucratorul de la arme sau pt serviciul arme,cu atat mai putin nu creeaza avantaje (prelungirea perioadei de viza) pt.detinatorul de arma.

Depunerea armei la politie cu 1zi,5zile sau 500 de zile peste termenul limita nu are importanta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde violiv pe 21 Sep 2020, 13:27

Armele ca sa plece de la politie au doua posibilitati: casare sau valorificare - functie de judet si de cat de obisnuit e biroul de arme cu intocmirea actelor necesare.
Valorificarea presupune organizarea unei licitatii si ar putea fi recumparate.

Sentinta pomenita mai sus practic absolva politia de orice grija ... inainte era "10 zile de la instiintarea de catre politie ca trebuie sa depuna armele".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde boursuk pe 21 Sep 2020, 20:34

Mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri.
Sunt toate perfect convergente așa că am înțeles ce șanse sunt.

Pe de altă parte, nu capitulez chiar total (chiar dacă nu voi mai investi timp și energie pe subiect).
@alinboboc, voi parcurge trimiterile la lege pe care le-ai menționat imediat ce găsesc un pic de timp și minte mai limpede (evit să pomenesc de minte odihnită :-)).
Mulțumesc încă o dată pentru răspunsul punctual și detaliat.
Avatar utilizator
boursuk
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 20 Sep 2020, 17:32
Locaţie: Arges

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde yoghi pe 23 Sep 2020, 02:14

Propietarul armei poate merge la serviciul arme sa ceara retur obiectele care nu fac obiectul legii 295 .

Articolul care te sactioneaza incepe cu
Nedepunerea armei la armurier in termenul prevazut.... accesoriile nu sunt trecute jn articol
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde boursuk pe 23 Sep 2020, 08:27

Mulțumesc pentru sfat, @yoghi.
O zi excelentă.
Avatar utilizator
boursuk
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 20 Sep 2020, 17:32
Locaţie: Arges

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde Marius pe 05 Oct 2020, 13:20

violiv scrie:Valorificarea presupune organizarea unei licitatii si ar putea fi recumparate.


Sunt in domeniu de din 1996 (anul in care armele nu au mai fost monopolul statlui). Niciodata nu am vazut sau aflat sau n-am fost incunostiintat de vreo actiune de valorificare a politiei. Ma intreb unde si cum fac treaba asta?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde yoghi pe 05 Oct 2020, 18:52

S-a mai discutat acum cativa ani vanzarea armelor confiscate. Ultima "tura "" la care am participat a fost prin 2008 ,arme provenite de la Ipj Giurgiu.
Dupa aceasta data au aparut doua probleme. Un ordin al ministrului care interzice valorificarea armelor lise prin vanzare( se trimit toate catre servicile de interventii-mascatii) Iar pt valorificarea prin licitatie au modificat cerintele de intocmire a hartiilor . Iar ministerele (finante,interne,comertului) au considerat ca e prea mare agitatie pt a trimite reprezentanti care sa faca parte din comisia de valorificare pt bunuri de "doi lei" (daca pretul era prea mare lumea nu era interesata)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde sstb pe 23 Noi 2020, 01:51

Buna seara, am o intrebare, se confisca armele tuturor celor carora le-a expirat viza?
Cazul meu pe scurt-m-am prezentat cu 3 saptamani intarziere la viza, retinut arma, proces,NUP, proces confiscare speciala pierdut,am facut contestatie,procesul pierdut din nou...
O seara buna
sstb
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Apr 2016, 12:57

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde alinboboc pe 24 Noi 2020, 09:25

„În cazul faptei prevăzute de art. 342 alin. (6) din Codul penal, cu privire la care s-a dispus o soluție de clasare întemeiată pe dispozițiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, arma și muniția intră sub incidența confiscării speciale, în temeiul art. 112 alin. (1) lit. f) din Codul penal, în procedura reglementată de art. 5491 din Codul de procedură penală, în ipoteza în care făptuitorul nu a depus arma și muniția la un armurier autorizat în termen de 10 zile de la expirarea perioadei de valabilitate a permisului de armă.”

Cu alte cuvinte daca in termen de 10 zile de la expirarea perioadei de valabilitate, nu depui armele si munitia la un armurier autorizat,.......... intri sub incidenta confiscarii speciale.

Aici este si cazut tau, ai intarziat 3 saptamani, proces NUP........

Daca termenul este sub 10 zile, nu se aplica confiscarea speciala.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde yoghi pe 24 Noi 2020, 11:00

Din 2019 e modificata

Art 25.
(5) Deţinerea, portul sau folosirea armelor şi muniţiilor înscrise în permisul de armă, ulterior expirării termenului de
valabilitate al acestuia, este interzisă.
(6) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), titularul dreptului de deţinere sau, după caz, de port şi folosire a armelor şi
muniţiilor are dreptul de a deţine şi purta o singură dată armele şi muniţia înscrise în permisul de armă cu scopul
exclusiv de a le depune la un armurier autorizat în vederea depozitării ori înstrăinării, într-o perioadă de maximum 30
de zile de la data expirării valabilităţii permisului de armă
.


(la data 04-nov-2019 Art. 25, alin. (4) din capitolul II, sectiunea 3, subsectiunea 1 completat de Art. I, punctul 20. din Legea 196/2019 )
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Șanse recuperare arme confiscate ?

Mesajde sstb pe 25 Noi 2020, 08:47

Va multumesc pentru raspunsuri.
sstb
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Apr 2016, 12:57


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate