Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 21:07

Studiu de caz

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Studiu de caz

Mesajde OVI762 pe 04 Noi 2020, 22:48

Descriere:primesc de la BAESP scrisoare ca trebuie sa imi fac viza.Bravo lor!Pe langa cele obisnuite , fisa medicala, examen psiho-pupu, copii dupa acte etc imi cer si dovada, adeverinta sau copie dupa autorizatii, ca am fost la minim 1 vanatoare pe an, din 2016 pana acum.Am fost, nu-i vorba, am docoment.Intrebare: este legal?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Studiu de caz

Mesajde yoghi pe 05 Noi 2020, 04:40

In legi (arme si vanatoare) scrie doar de permis si carnet de membru vizat pe anul in curs.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Studiu de caz

Mesajde pipabh pe 05 Noi 2020, 07:59

Nu exista asa ceva in nici o lege!
Nu au baza legala sa ceara asa ceva!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Studiu de caz

Mesajde the_mav pe 05 Noi 2020, 08:37

OVI762 scrie:Descriere:primesc de la BAESP scrisoare ca trebuie sa imi fac viza.Bravo lor!Pe langa cele obisnuite , fisa medicala, examen psiho-pupu, copii dupa acte etc imi cer si dovada, adeverinta sau copie dupa autorizatii, ca am fost la minim 1 vanatoare pe an, din 2016 pana acum.Am fost, nu-i vorba, am docoment.Intrebare: este legal?

Ti-au cerut cumva in scris aceste documente? Sau pe vorbe?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Studiu de caz

Mesajde popaliviu pe 05 Noi 2020, 08:56

De exemplu, am făcut ieri un curs pentru permis de pistol aici în Salzburg și a zis instructorul în situația în care vin polițiștii să vadă dulapul, iar noi mai deținem alte arme lungi, dacă cer să le vadă, le zicem: "NU" :lol:
Iar la Dăbuleni, luna trecută când mi-a verificat dulapul, polițistul a zis că ar fi bine îmbrăcat dulapul cu mobilier, să nu se vadă că este seif de arme =)) că dacă mai vin prieteni pe la mine și îl văd....
Dulap care este în bucătărie după ușă, într-un unghi mort, fixat în podea( beton ) și în perete.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Studiu de caz

Mesajde alinboboc pe 05 Noi 2020, 09:02

Mie, mi-au cerut la fel. In momentul in care am depus dosarul, acele copii dupa aut de vanatoare, nu le-am avut. Mi s-a spus: trebuie sa depui la dosar minim o copie. Am spus, ok dar vreau sa-mi trimiteti in scris ca pentru viza trebuie completat dosarul cu acele copii. Atat a fost. Nu am primit nimic scris si nici copii nu am depus. Asta-i abuz in serviciu cat casa iar consecintele sunt pe masura.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Studiu de caz

Mesajde piratu pe 05 Noi 2020, 10:32

Pe mine nu ma duce mintea despre un lucru: e clar ca ei stiu ca e un abuz, nu? Atunci care e motivul pentru care cer acte in plus pe care legea nu le prevede? Vor sa vada daca suntem botaniști si facem cum vor ei? Ca stiu si ei ca nu pot baga oficial motiv de neprelungire viza daca nu ai dus actele respective. Dupa cum am spus, nu ma duce....
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Studiu de caz

Mesajde kama3 pe 05 Noi 2020, 11:03

La o modificare anterioara a legii armelor si munitiilor s-a prevazut obligativitatea ca la viza, sa se prezinte si dovada unei trageri anuale, cu exceptia vanatorilor.
Initiativa ar fi fost chiar laudabila, daca, cel putin la nivelul fiecarui judet ar exista cate un poligon, care sa fie si accesibil. De exemplu la Galati poligonul AJVPS ului e in camp, accesibil doar pe jos sau cu masina, pe care pana acolo o rupi ca drumul e nasol.
Logica ar fi ca posesorii de arme sa stir cel putin teoretic cum sa traga cu ele, ca vorba aia tragi, nu tragi, pistolul rugineste...
La vanatori nu exista aceasta obligativitate, plecand probabil de la premisa ca noi iesim la vanatoare si tragem mai mult decat un posesor de pistol cu bile.
Dar, aceasta premisa nu e intotdeauna valabila intrucat poti sa fii vanator doar in acte, platind cotizația ca nu te ia nimeni cu japca la vanatoare.
Iarasi, participarea la vanatoare (dovada fiind autorizatia) nu inseamna automat ca ai si tras efectiv cu pusca.
Am primit si eu instiintare pt viza si n-am gasit cerinta de a depune o astfel de dovada. O sa vad la fata locului daca cer si asta sau nu.
Din nou cred ca difera de la judet la judet functie de cum interpteteaza fiecare aest legea.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Studiu de caz

Mesajde OVI762 pe 05 Noi 2020, 14:09

@mav, pe vorbe, ca in scris stiu si ei ca nu se poate.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Studiu de caz

Mesajde Ghinda pe 05 Noi 2020, 15:17

@Ovi, si tu le duci pe scris. Doar ce trebuie. Erai surd!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Studiu de caz

Mesajde OVI762 pe 06 Noi 2020, 23:32

@ghinda, bine zici.Intamplarea face ca unii baieti de la arme, de la Dolj, au creier, si cu ei faci treaba,In 5 minute s-a rezolvat daravela, fara bibilistroci.BAESP DOLJ, nota 10, la faza asta.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Studiu de caz

Mesajde Sly_Fox pe 08 Noi 2020, 12:05

Ultima dată când am prelungit valabilitatea permisului de port-armă și mie mi-au cerut adeverință de la asociație, că am participat la vânătoare. Habar nu am pe ce bază cer acest document. :?
Cred că se impune cererea unui răspuns detaliat din partea serviciul arme central, de la București. Apoi, răspunsul să fie printat de către toți vânătorii și prezentat la serviciile județene.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Studiu de caz

Mesajde violiv pe 08 Noi 2020, 17:16

A existat candva, in proiectul de modificare al noilor norme, aceasta prevedere.
Inca in stadiul in de proiect, cand nu fusese legiferat, publicat politia a inceput sa ceara copii dupa autorizatii sau dovezi de iesit in poligon ... apoi au ramas setati asa, chiar daca normele au aparut fara aceasta cerinta.

Nu e legala cerinta!
Daca nu primesc dosarul in lucru soliciti explicatii scrise ... si gata!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Studiu de caz

Mesajde Clujeanul pe 09 Noi 2020, 10:06

Cand depui cererea de prelungire trebuie sa te prezinti la militie cu armele din permis sa le si vada?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Studiu de caz

Mesajde alinboboc pe 09 Noi 2020, 10:12

Da, trebuie sa vada ce si cum. Se uita la serie, la gura tevii......
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate