Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:11

Imprumut si folosire arma

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Imprumut si folosire arma

Mesajde Ramian pe 12 Feb 2021, 08:44

Va salut prieteni, am o intrebare de inecpator, in ton cu sectiunea forumului: Daca ai permis de vanator, ai depus dobumentatia la politie in vederea obtinerii autirizatiei de cuymparare arma, poti participa in acest rastimp la vanatoare cu arma imprumutata in conditiile legii ? Multumesc .
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde pipabh pe 12 Feb 2021, 08:56

Daca ai permis de port arma tip ""B" in care ai trecuta o arma sau ai avut arme trecute si e in termen de valabilitate a vizei poti sa imprumuti arma pentru ca PERMISUL DE PORT ARMA in valabilitatea vizei iti ofera acest drept!
Daca NU ai permis de port arma poti participa la vanatoare in calitate de gonac FARA arma!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde AlexAlbu pe 12 Feb 2021, 09:02

Ramian scrie:Va salut prieteni, am o intrebare de inecpator, in ton cu sectiunea forumului: Daca ai permis de vanator, ai depus dobumentatia la politie in vederea obtinerii autirizatiei de cuymparare arma, poti participa in acest rastimp la vanatoare cu arma imprumutata in conditiile legii ? Multumesc .


Mai mult ca sigur raspunsul este NU. Dreptul de a folosi arme si munitii in Romania iti este dat de Politia romana si actul care iti atesta acest lucru este permisul de arma ( Tip B pentru vanatoare ). O zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde AlexAlbu pe 12 Feb 2021, 09:36

Ramian scrie:Va salut prieteni, am o intrebare de inecpator, in ton cu sectiunea forumului: Daca ai permis de vanator, ai depus dobumentatia la politie in vederea obtinerii autirizatiei de cuymparare arma, poti participa in acest rastimp la vanatoare cu arma imprumutata in conditiile legii ? Multumesc .


Si inca un lucru foarte important. Ai nevoie si de asigurare pentru a participa la o actiune de vanatoare in calitate de vanator. Mie asociatia mi-a eliberat asigurarea abia dupa ce am cumparat arma si politia mi-a dat permisul de arma tip B. O zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde Ghinda pe 12 Feb 2021, 09:41

Stai pe tubul tau. Du-te la vanatoare in calitate de ce vrei tu, dar fara arma.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde Ramian pe 12 Feb 2021, 09:45

Este limpede ca lumina zilei ! Va multumesc mult baieti !
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde pipabh pe 12 Feb 2021, 12:17

AlexAlbu scrie:
Ramian scrie:Va salut prieteni, am o intrebare de inecpator, in ton cu sectiunea forumului: Daca ai permis de vanator, ai depus dobumentatia la politie in vederea obtinerii autirizatiei de cuymparare arma, poti participa in acest rastimp la vanatoare cu arma imprumutata in conditiile legii ? Multumesc .


Si inca un lucru foarte important. Ai nevoie si de asigurare pentru a participa la o actiune de vanatoare in calitate de vanator. Mie asociatia mi-a eliberat asigurarea abia dupa ce am cumparat arma si politia mi-a dat permisul de arma tip B. O zi buna!

Asigurare poti sa-ti faci la orice asigurator care face astfel de asigurari cu sau fara permis de port arma!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde AlexAlbu pe 12 Feb 2021, 16:23

pipabh scrie:
AlexAlbu scrie:
Ramian scrie:Va salut prieteni, am o intrebare de inecpator, in ton cu sectiunea forumului: Daca ai permis de vanator, ai depus dobumentatia la politie in vederea obtinerii autirizatiei de cuymparare arma, poti participa in acest rastimp la vanatoare cu arma imprumutata in conditiile legii ? Multumesc .


Si inca un lucru foarte important. Ai nevoie si de asigurare pentru a participa la o actiune de vanatoare in calitate de vanator. Mie asociatia mi-a eliberat asigurarea abia dupa ce am cumparat arma si politia mi-a dat permisul de arma tip B. O zi buna!

Asigurare poti sa-ti faci la orice asigurator care face astfel de asigurari cu sau fara permis de port arma!


Este adevarat. Am luat in calcul si aceasta posibilitate inainte sa am permisul de port arma fizic in mana. Deoarece asigurarea a intrat in pretul cotizatiei deja platite pentru anul in curs am decis ca nu are sens sa cumpar alta si am mers la asociatie unde mi-a fost eliberata pe loc, gratis :D . Prin cele scrise mai sus doar am subliniat faptul ca asigirarea este absolut necesara unui vanator care iese in teren. O zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde alinboboc pe 13 Feb 2021, 07:56

Poti participa la vanatoare cu arma imprumutata daca in permisul tau de arma exista calibrul armei pe care vrei sa o imprumuti. Daca ai in permis trecut calibrul 30.06, poti imprumuta arma de aceeasi calibru si merge linistit la vanatoare. Arma de vanatoare, se poate imprumuta. Nu se poate lasa gaj sau garantie. In acest sens, exista Art 38/Legea 295 privind instainarea temporara a armelor de vanatoare.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde pipabh pe 13 Feb 2021, 08:22

alinboboc scrie:Poti participa la vanatoare cu arma imprumutata daca in permisul tau de arma exista calibrul armei pe care vrei sa o imprumuti. Daca ai in permis trecut calibrul 30.06, poti imprumuta arma de aceeasi calibru si merge linistit la vanatoare. Arma de vanatoare, se poate imprumuta. Nu se poate lasa gaj sau garantie. In acest sens, exista Art 38/Legea 295 privind instainarea temporara a armelor de vanatoare.

Nu e adevarat !!!! Te rog sa-mi spui unde scrie in lege acest aspect ca pot imprumuta doar arma in calibrul inscris in permis!
Daca in permis ai trecuta arma lisa poti imprumuta si carabina! E arma de vanatoare!
Mai jos
e articolul la care ai facut referire. Unde scrie ceva de calibru?
"" Art. 38. -

(1) Titularul dreptului de a purta și folosi arme de vânătoare poate încredința unei alte persoane autorizate pentru portul și folosirea unor astfel de arme una sau mai multe dintre acestea, precum și muniția aferentă, în limitele prevăzute de lege, în vederea utilizării la vânătoare.

(2) Se interzice lăsarea armei în gaj sau în alte forme de garanție.""
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde ventura pe 13 Feb 2021, 08:35

@alinboboc a făcut referire la un articol care a fost modificat acum vreo 4 ani.
@pipabh are dreptate.
Nu mai contează calibrul pe care-l ai trecut în permisul de arma.
Poți împrumută orice calibru, atâta vreme cât ai trecuta măcar o arma în permis.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde piratu pe 13 Feb 2021, 14:43

De asemenea, trebuie facuta o hartie care sa contina datele celui care da arma, datele celui care o primeste, datele armei, munitia... Iar acea hartie trebuie trimisa politiei intr-un anumit termen ( nu mai stiu exact cat timp).
Cred ca se poate trimite politiei si prin email.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde piratu pe 13 Feb 2021, 16:12

Am gasit in normele de aplicare:

Art. 14
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), titularul dreptului de a purta și folosi arme de vânătoare care a înstrăinat temporar armele deținute în condițiile art. 38 din Lege, are obligația ca, în termen de 2 zile lucrătoare de la înstrăinarea temporară a armelor, să notifice organul de poliție competent, prezentând în acest sens un document din care să rezulte datele de identificare a persoanei căreia i-au fost încredințate armele, datele de identificare ale armelor, cantitatea de muniție, după caz, precum și perioada încredințării.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde kama3 pe 13 Feb 2021, 22:02

Ce se intampla in situatia in care X imprumuta o arma lui Y pentru o perioada de 1 an sa zicem, iar dupa 6 luni lui X ii expira viza la arma, nu se duce sa-si prelungeasca permisul si pierde dreptul de a detine arme.
Care este situatia juridica a armei imprumutate?
Cu precizarea ca Y are actele in regula, deci are drept de port si folosinta.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde violiv pe 14 Feb 2021, 01:16

piratu scrie:Am gasit in normele de aplicare:

Art. 14
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), titularul dreptului de a purta și folosi arme de vânătoare care a înstrăinat temporar armele deținute în condițiile art. 38 din Lege, are obligația ca, în termen de 2 zile lucrătoare de la înstrăinarea temporară a armelor, să notifice organul de poliție competent, prezentând în acest sens un document din care să rezulte datele de identificare a persoanei căreia i-au fost încredințate armele, datele de identificare ale armelor, cantitatea de muniție, după caz, precum și perioada încredințării.



Mai ia o data legea la purecat. O sa gasesti niste articole care, pe scurt, zic cam asa:
- arma nu poate circula decat insotita de permis
- permisul nu e transmisibil.

Rahatul ala din norme e o gogorita. Nu se poate aplica. Singura varianta legala este ca stapanul armei impreuna cu permisul lui sa fie alaturi de cel caruia ii imprumuta arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde piratu pe 17 Feb 2021, 13:00

O sa intreb la Aespul local sa vad ce zic, dar si legea zice asa:

Bineinteles, daca cel care primeste arma are cel putin o arma de vanatoare si permis B valabil.daca esti in perioada de prima autorizare, eu nu ti-as imprumuta nici o arma.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde violiv pe 17 Feb 2021, 13:43

Cu ce contrazice articolul din lege ce am spus eu mai sus? Zice in articol ca tu poti pleca unde vrei cu ea?
Legal, iti pot imprumuta "n" arme pentru folosire la vanatoare. Doar ca trebuie sa fiu si eu si permisul meu langa tine, cand le folosesti....ca sa fie totul legal.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde piratu pe 17 Feb 2021, 15:02

In primul rand nu specifica ca trebuie sa fie si proprietarul de fata, iar daca legea nu specifica de ce sa o facem noi?
Dupa care, zice ca poate fi imprumutata o arma sau mai multe cu munitia aferentă in cantitatea prevazuta de lege (500 la vanatori).
Dupa care normele clarifica sau completeaza si zic sa se faca o hartie care sa contina toate de mai sus cat si durata imprumutului.
Acuma daca dvs dati o arma imprumut la o sedinta de vanatoare unui coleg sa vada despre ce e vb si ii mai dati si munitia aferenta dar inainte de asta faceti hartia respectiva si notificati politia....e treaba dvs.
Nu cred ca termenul de 2 zile pt notificarea politiei este pt cazul cand doar am inmanat unui alt vanator arma la o sedinta de vanatoare. Eu cand fac de astea nu notific politia, cum de altfel nici nu inmanez arma gonacilor, spre exemplu.
Daca am gresit si am interpretat gresit legea mea culpa, rog iertare, nu a fost decat o parere.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde yoghi pe 17 Feb 2021, 15:21

Domn @vio nu prea scrie"" arma...cu permis.""

E doar instrainarea temporara catre persoane autoeizate .
La momentul cand am intrebat La igp raspunsul a fost ceva:
In interesul tuturor este de preferat ca cel care imprumuta arma sa dea si o copie xerox (sau cannon :D ) a permisului de arma + doua randuri ca eu Vasilica imprumut lui Ionica...astfel se scutesc nervii si timpul pierdut cu verificarile in timpul unui control pe camp.

Oficial e ca in articolul scris mai sus.dar practic fara cele doua randuri risti sa pierzi ziua de vanatoare pt ca politia sa verifice daca nu cumva ai luat lui vecinul fara sa stie


Aia cu anuntul politiei in doua zile de la imprumut e relativa si discutabila daca imprumutul este de doar o zi.
.

Pe de alta parte doua randuri si anuntul politiei ,te scuteste de probleme gen. braconaj cu arma ta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde Ghinda pe 17 Feb 2021, 15:33

Mai ia o data legea la purecat. O sa gasesti niste articole care, pe scurt, zic cam asa:
- arma nu poate circula decat insotita de permis
- permisul nu e transmisibil.

@violiv va invita sa faceti ceva. Voi va dati cu parerea.
Arma nu se da. Punct. Poti sa fii autorizat sa detii si tanc si bmg si racheta balistica. Chiar daca va scrie negru pe alb ca o poti impumuta, pe vorbe doar, neinsotita de permis si ce vreti voi in visele alea de catel, ARMA NU SE DA!

P.S. O luam pe furis de dupa usa, unde se tinea normal arma, si ieseam pe zavoi. Vremuri taica, vremuri normale!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde piratu pe 17 Feb 2021, 15:34

Pai cum asa?
@yoghi zice mai sus ca ala a fost raspuns de la IGP...
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde Ghinda pe 17 Feb 2021, 15:36

Da @piratu! Pana dai de noaptea mintii, ti-a croit dosarul si stai tu sa te dovedesti nevinovat. In scurtul timp petrecut pe pamant am aflat ca la militie nu te joci cu arma.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde piratu pe 17 Feb 2021, 15:39

Sunt de acord! Dar vorbeam strict pe lege. Nu pe abuzurile politiei.
Acuma fiecare face ce crede! Doar ca nu e normal ca una sa scrie in lege si alta sa se intample, trebuie sa ajungem la normalitate!
Iar normalitatea se cere! Mergem si o cerem!
Daca nu o cerem si doar stam pitiți de frică, n-o sa ne-o aduca nimeni!
O sa cer un punct de vedere de la aesp din judetul meu, pe care o sa il public aici, o sa dureze ceva dar o sa revin.
Salutare!
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde ventura pe 18 Feb 2021, 09:31

piratu scrie:In primul rand nu specifica ca trebuie sa fie si proprietarul de fata, iar daca legea nu specifica de ce sa o facem noi?
Dupa care, zice ca poate fi imprumutata o arma sau mai multe cu munitia aferentă in cantitatea prevazuta de lege (500 la vanatori).
Dupa care normele clarifica sau completeaza si zic sa se faca o hartie care sa contina toate de mai sus cat si durata imprumutului.
Acuma daca dvs dati o arma imprumut la o sedinta de vanatoare unui coleg sa vada despre ce e vb si ii mai dati si munitia aferenta dar inainte de asta faceti hartia respectiva si notificati politia....e treaba dvs.
Nu cred ca termenul de 2 zile pt notificarea politiei este pt cazul cand doar am inmanat unui alt vanator arma la o sedinta de vanatoare. Eu cand fac de astea nu notific politia, cum de altfel nici nu inmanez arma gonacilor, spre exemplu.
Daca am gresit si am interpretat gresit legea mea culpa, rog iertare, nu a fost decat o parere.


Si eu o sa-mi dau cu parerea...
"Titularul dreptului de port si folosinta...., poate incredinta unei alte persoane autorizate, dreptul de port si folosinta.... IN LIMITELE PREVAZUTE DE LEGE"
Si rasfoind legea, observam ca ne LIMITEAZA:
- arma nu poate circula decat insotita de permis
- permisul nu e transmisibil.
DECI, putem incredinta arma atata vreme cat o transportam noi, titularii dreptului.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde piratu pe 18 Feb 2021, 10:31

Art 38 zice ca poate incredinta arma altei persoane autorizate cat si munitia aferenta in limitele prevazute de lege! MUNITIA!
Sau cel putin asa inteleg eu...
Despre arme zice una sau mai multe, adica una, doua sau toate...limita e la muniție ca acolo diferitele categorii de detinatori au cantitati diferite...
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde ventura pe 18 Feb 2021, 11:21

Este adevarat.
Ies la vanatoare de gugustiuci cu 3 amici, si le pot imprumuta armele mele, inclusiv munitia aferenta.
Asta fiindca, amicii, neavand arme lise in permis, nu pot achizitiona munitie pentru arme lise...
Nu schimba cu nimic situatia.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde piratu pe 18 Feb 2021, 11:25

In regula... Si hartia prin care notifici politia cand o faci? Inainte sa le imprumuti armele, sau in termenul de 2 zile dupa?
Cred ca e o diferență intre a înmâna si a împrumuta.
As fi chiar curios de o parere avizata, un avocat, un jurist sa ne ajute prin hățișul asta al legilor...

P.S. Vânătorii neavand limita la armele pe care le pot detine, consider ca limita expusa mai sus se aplica la munitie, sa nu existe cazuri de depasire a cantitatii maxime de detinere, de asta e specificata limita.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde tehărău pe 18 Feb 2021, 16:30

piratu scrie:Sunt de acord! Dar vorbeam strict pe lege. Nu pe abuzurile politiei.
Acuma fiecare face ce crede! Doar ca nu e normal ca una sa scrie in lege si alta sa se intample, trebuie sa ajungem la normalitate!
Iar normalitatea se cere! Mergem si o cerem!
Daca nu o cerem si doar stam pitiți de frică, n-o sa ne-o aduca nimeni!
O sa cer un punct de vedere de la aesp din judetul meu, pe care o sa il public aici, o sa dureze ceva dar o sa revin.
Salutare!


piratu scrie:In regula... Si hartia prin care notifici politia cand o faci? Inainte sa le imprumuti armele, sau in termenul de 2 zile dupa?
Cred ca e o diferență intre a înmâna si a împrumuta.
As fi chiar curios de o parere avizata, un avocat, un jurist sa ne ajute prin hățișul asta al legilor...

P.S. Vânătorii neavand limita la armele pe care le pot detine, consider ca limita expusa mai sus se aplica la munitie, sa nu existe cazuri de depasire a cantitatii maxime de detinere, de asta e specificata limita.


Cerem degeaba normalitate sau pareri avizate. Nu e prima speta neclara si pentru noi si pentru juristi. Daca ajungi la confiscare / retragerea dreptului de port si folosinta, hotaraste un judecator cum se interpreteaza legea. Si pe la Iasi (parca) un vanator a fost judecat dupa legea protectiei animalelor si nu dupa 407. Si si-a luat-o pentru ca a impuscat un caine perfect legal dpdv 407.
Ce sa faca si juristii cand una scrie in lege si alta in norme? Ca normele nu pot sa contravina legii? Da, dar la cate procese la recurs s-a dat exact opusul sentintei initiale? Si aia sunt judecatori, uneori cate 3...

Eu unul as evita sa dau/iau arma cuiva. Mai bine ii cumpar una decat sa raman eu fara a mea!

Poate am mai vorbit despre cum se fac legile. Cine are interes, face un proiect de modificari pe care il preda unui parlamentar. Asta face el cumva si-l inainteaza. Urmeaza comisiile. Intre timp afla si cei carora nu le pica bine modificarile. Timit si aia la comisie paragrafe cam cum ar suna bine pentru ei. Mai e si sedinta publica unde isi cheama fiecare partile interesate care sa-si sustina cauza. Acolo deja se poate pricepe cine cu care joaca. Ceea ce iese din comisie se voteaza in plen+plen+promulgare, bla bla. Dar pana la plen, te mananca sfintii, cum s-a intamplat cu numarul cainilor care pot insotii oile, care in sedinta s-a hotarat sa fie 3 si la dactilografiere s-a gresit si a iesit egal cu cel permis la stana. Apoi, la vot se activeaza si cei care voteaza uneori cum canta culisele. Culise care intre timp au mai depus ceva amendamente, in surdina. Cei ce voteaza, se cearta pe aspecte minore, mai mult pe ce da bine la sondaje. Ca doar nu stiu ei care-i lisa si care-i inaltatorul. Cand te trezesti cu legea, te bucuri. Dar te bucuri mai incet, ca n-ai norme. Iar alea se fac la fel cum a facut initiatorul modificarilor. Adica "cum sa facem sa nu facem?".

De fapt in domeniul legislativ, vanatorii joaca GO cu jucatori multiplii. Si muta odata vanatorii, o data verzii, apoi restrictionistii armelor, apoi organele de forta, apoi agrigultorii, apoi fermierii, apoi apele, apoi finantele si iar vanatorii...
Ghici cine se trezeste fara loc de intors?

Hai ca m-am enervat ca nici nu gasesc o incheiere amuzanta :-w
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde piratu pe 18 Feb 2021, 16:53

Mie, cel putin articolul ăsta + completarea din norme, mi se par destul de clare!
Acuma cum se aplica legea de catre organe....asta e alta poveste.
M-am contrazis argumentat din lege cu colegii care au spus ca limitarea e de fapt, din ce au rasfoit ei legea, legata de faptul ca arma trebuie sa fie insotita de permisul titularului inclusiv titularul.
Cu tot respectul pentru toti colegii forumisti implicati in discutie, eu nu cred ca la asta se refera art. 38. Si chiar ma interesa speta, ca aveam de gand sa cer o arma imprumut...
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde Ghinda pe 18 Feb 2021, 17:35

Da' te mananca rau de tot! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate