Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 11:18

Imprumut si folosire arma

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde yoghi pe 18 Feb 2021, 18:33

ventura scrie:...
Si rasfoind legea, observam ca ne LIMITEAZA:
- arma nu poate circula decat insotita de permis
- ....


Unde e bre articolul asta.

Vezi totusi ca "circulatia" armelor nu se refera la transportul in portbagaj ci la circulatia dintre propietari. Fabrica vinde lui Ionica gmbh (germania) ,acesta lui Georgica din Ro. Iar Georgica lui mihai srl. Iar asta lui Ivan srl....
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde violiv pe 18 Feb 2021, 22:55

Recunosc cinstit: am gresit, am ramas in urma!

Chestia cu "permisul este netransmisibil" a ramas in art. 7.
Chestia cu portul armei de vanatoare impreuna cu permisul, care era pe la art. 38, a disparut odata cu aparitia posibilitatii de imprumut.

Acu', fiecare face cum crede. Cu ani in urma am avut si am dat arme imprumut cu anii. Acu' n-as imprumuta nici un cutit macar.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde yoghi pe 19 Feb 2021, 00:52

Acu ce sa zic.nici eu nu imprumut arme dar din motive personale.
Prin 93..95 am dat un ij si arma a juns la politie pt braconaj, prin 2000 am dat celasi ij pt o vanatoare de gaste si cand am primit-o retur am recunoscut patul doar. Fierul era rosu la propiu..fusese folosita pe post de vasla la barca si la recuperatul pasarilor de pe apa.(asta am aflat mai tarziu cand unul din participanti povestea pataniile prietenului meu.)

Asa ca spor la imprumut B-) .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde laurul pe 19 Feb 2021, 08:45

Ghinda scrie:Da' te mananca rau de tot! =))

Mancarimea e mai rea ca usturimea..... ~x(

Dacă tot vrei s o faci ca la carte, incepi cu o hartie catre baestul local in care ceri lamuriri cu privire la ce ai de gand sa faci.
Cand primesti raspunsul, daca te coafeaza, procedezi cum ti au spus ei, IN SCRIS.
Daca nu ti convine raspunsul lor, fa scris catre Daest.
Si in functie de ce iti zice Directia, la fel, o comiti sau nu.
Daca o comiti si baestul local comenteaza, scoti hartia de la capitala si le o dai spre lectură.
E singura cale de urmat.
Altfel te vei chinui sa demonstrezi cacesti nevinovat si vei sta pe bara pe toată perioada calvarului.
Sau mai rau... .
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde piratu pe 19 Feb 2021, 09:07

Total de acord cu raspunsul de mai sus, pentru a evita orice abuz!
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde Ghinda pe 19 Feb 2021, 15:01

@piratu, nu ai ai arme? Cumpara si stai linistit, nu te baga si baga pe altii.
Daca ai, si parca sa zic ca esti dotat :lol: , nu te complica sa ajuti prieteni.
Am o logica. Daca are permis etc, de ce sa ii imprumut? Nu are? iar daca este fratele meu, imi va face placere sa stau langa el la vanatoare, el fericit cu arma in mana, eu fericit ca sunt la vanatoare cu prieten drag.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde Iulian84 pe 17 Mar 2021, 16:12

Vin cu o intrebare mai neobisnuita. Recent am promovat examenul de vanator. Doar ca, din anumite motive, momentan nu vreau sa am in casa arma de vanatoare. Urmeaza sa platesc cotizatia si sa astept eliberarea permisului de vanator. Daca imi voi lua un pistol neletal cu bile de cauciuc, cu permis B si cu carnetul de membru pot sa merg la vanatoare legal cu un prieten care are 2 arme de vanatoare si imi imprumuta si mie una dintre ele?
Iulian84
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Mai 2020, 07:54

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde pipabh pe 17 Mar 2021, 18:01

Iulian84 scrie:Vin cu o intrebare mai neobisnuita. Recent am promovat examenul de vanator. Doar ca, din anumite motive, momentan nu vreau sa am in casa arma de vanatoare. Urmeaza sa platesc cotizatia si sa astept eliberarea permisului de vanator. Daca imi voi lua un pistol neletal cu bile de cauciuc, cu permis B si cu carnetul de membru pot sa merg la vanatoare legal cu un prieten care are 2 arme de vanatoare si imi imprumuta si mie una dintre ele?

Sincer! NU cred! Nu ai trecuta in permis o arma cu destinatia vanatoare (parere personala!)! Ca sa fii confortabil adreseaza o intrebare , in scris, politiei arme din judetul unde ai domiciliul, ei iti vor raspunde tot in scris si actionezi in consecinta.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde Ghinda pe 18 Mar 2021, 08:48

Iulian84 scrie:Vin cu o intrebare mai neobisnuita. Recent am promovat examenul de vanator. Doar ca, din anumite motive, momentan nu vreau sa am in casa arma de vanatoare. Urmeaza sa platesc cotizatia si sa astept eliberarea permisului de vanator. Daca imi voi lua un pistol neletal cu bile de cauciuc, cu permis B si cu carnetul de membru pot sa merg la vanatoare legal cu un prieten care are 2 arme de vanatoare si imi imprumuta si mie una dintre ele?

NU! Decât pe blat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde laurul pe 18 Mar 2021, 13:42

Ghinda scrie: NU! Decât pe blat!

Doar....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Inptumut si folosire arma

Mesajde yoghi pe 18 Mar 2021, 23:52

pipabh scrie:...
Mai jos
e articolul la care ai facut referire. ...
"" Art. 38. -

(1) Titularul dreptului de a purta și folosi arme de vânătoare poate încredința unei alte persoane autorizate pentru portul și folosirea unor astfel de arme una sau mai multe dintre acestea, precum și muniția aferentă, în limitele prevăzute de lege, în vederea utilizării la vânătoare.

Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde bogus pe 19 Mar 2021, 08:18

.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde Iulian84 pe 19 Mar 2021, 13:28

Multumesc. Ma gandeam ca atat timp cat am permis de portarma categoria B si sunt si membru intr-o asociatie pot iesi in teren cu arma de vanatoare...chiar daca nu e trecut in permis decat o arma neletala.
Multumesc pentru raspunsuri!
Iulian84
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Mai 2020, 07:54

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde giorgel pe 05 Ian 2024, 07:52

giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Imprumut si folosire arma

Mesajde pipabh pe 05 Ian 2024, 09:23

giorgel scrie:https://www.g4media.ro/un-barbat-din-judetul-bacau-s-a-ales-cu-dosar-penal-pentru-ca-i-ar-fi-incredintat-fiului-sau-arma-de-vanatoare-si-munitia.html

Nu stiu daca e la topicul potrivit link-ul!!! Poate la braconaj cinegetic!!
Ce frumos sunt relatate in presa evenimentele negative despre vanatori!!! Nu scapa unul! Si noi vrem schimbare de lege cu 200 de semnatari, petitie despre care nu cred ca stie 3% dintre vanatori.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

Publicitate