Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:28

ABUZ al BAESP

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 01 Mar 2021, 01:24

Pe scurt
dupa ce am castigat procesul civil pentru contestatia procesului verbal de contraventie prin care primeam 2 ani anulare pentru ca nu aveam blocator la arma in timpul vanatorii in varful dealului...aberant desigur...si procesul penal in dosarul penal facut pe genunchi pentru nepredarea in 10 zile a armelor la armurier,militienii considerand inceperea termenului de la data procesunui verbal de contraventie...nu de la data scrisorii oficiale primita de la ipj,primind solutie de clasare deoarece fapta nu a fost savarsita cu vinovatia ceruta de lege , in sfarsit azi am castigat si al 3 lea proces privind consficarea speciala a armelor...intrucat militienii in inteligenta lor maxima ,au considerat ca desi am castigat in procesul penal...nu scria in solutia redactata negru pe alb sa dea armele inapoi.adica ei nu interpreteaza hotarari judecatoresti decat atunci cand le convine :politia: ....militieni...ce sa le faci.


Solutia pe scurt: În temeiul art. 4251 al. 7 pct. 2 lit. a Cod procedură penală şi art. 549 ind. 1 alin. 7 Cod procedură penală admite contestaţia formulată de intimatul Jinaru Narcis împotriva încheierii nr. 1502 din 28.10.2020 a Judecătoriei Piatra Neamţ. Desfiinţează încheierea atacată şi, rejudecând cauza: În baza art. 549 ind. 1 alin. 5 lit. a Cod procedură penală respinge, ca nefondată sesizarea formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Piatra Neamţ prin ordonanţa nr. 47/P/2018 din 10.05.2019, privind luarea măsurii de siguranţă a confiscării speciale. Dispune restituirea către intimatul J N a armei de vânătoare cu ?eavă ghintuită marca ZASTAVA, calibru 30-06, seria 54517, a armei de vânătoare cu două tevi lise, marca SUHL, cal. 16, seria 180055, a armei de vânătoare semiautomată, cu o singură teavă lisă, marca BENELLI, cal. 12, seria F 129611, a armei neletale de tir sportiv cu aer comprimat, marca GAMO, cal. 5,5 mm., seria 04-1C-050884-12, a celor 9 cartuşe de vânătoare cal. 16, a celor 16 cartuşe de vânătoare cal. 12, a celor 3 tuburi cartuş cal. 30-06 trase experimental şi a celor 7 tuburi cartuş cal. 12 trase experimental, bunuri aflate la Camera de Corpuri Delicte a I.P.J. Neamţ, în baza dovezii seria H nr. 0246459/12.02.2018. Ia act că intimatul a fost asistat de avocat ales. În baza art. 275 al. 3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare în contestaţie rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţa din Camera de consiliu din 23 februarie 2021.

Acu ...urmeaza distractia...oare ce merita acel militian care lucreaza in continuare la biroul aesp si care a orchestrat totul si din cauza caruia am pierdut locul de munca ,ca paznic de vanatoare din ianuarie 2018 si pana in prezent...plus 3 sezoane de vanatoare pierdute plus nervi ...stres...drumuri multe in municipiul resedinta de judet,eu locuind la 25 de km distanta, pentru declaratii...scrisori depuse la comandant...audiente...drumuri la tribunale...la avocat...bani multi cheltuiti cu avocati...etc. >:D
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde laurul pe 01 Mar 2021, 06:51

Doar un coleg avocat te poate învăța...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde kama3 pe 01 Mar 2021, 09:02

Pensie speciala!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde Ghinda pe 01 Mar 2021, 09:03

Cerut de la militian toata cheltuiala, salarii plus dobanzi pierdute, daune.
Si dat afara din politie sau mutat la tara si retrase din grade.

Si FELICITARI!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde alinboboc pe 01 Mar 2021, 09:27

Daca te tin nervii, trebuie sa o faci pas cu pas asa cum ai procedat pana acum. Pana la militian, fa demersurile pentru a te reintoarce la munca. CIM, cum ti-a fost desfacut? Postul tau, a fost desfiintat, ai plecat cu acordul partilor, prin demisie sau cum..? .Daca in urma taraseniei pe care ai avut-o, ai fost dat afara, poti solicita sa beneficiezi de reincadrare, plata drepturilor salariale restante. Pana la o solutie definitiva, beneficiezi de prezuntia de nevinovatie. Ce a stat la baza pierderii locului tau de munca, cum ai fost notificat? Cat despre lucratorul de la politie, aici e o poveste mai lunga. Omuletul ala, nu a facut de capul lui nimic. A facut un referat, a avut in spate avize de la departamentele interne samd. Daca se apleaca cineva asupra spetei tale, sunt tare buni de plata si nu numai.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde Sly_Fox pe 01 Mar 2021, 09:44

Câte nenorociri se fac de către interlopi cu arme de foc deținute ilegal și ăștia se țin după vânători că nu au blocatoare de trăgaci pe arme în pustietate, pe coclauri. Mentalitate de ... :(|)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde popaliviu pe 01 Mar 2021, 09:45

Ghinda scrie:Cerut de la militian toata cheltuiala, salarii plus dobanzi pierdute, daune.
Si dat afara din politie sau mutat la tara si retrase din grade.

Si FELICITARI!!!!!!

Așa cum zice @Ghinda, plus băgat la câteva goane prin cele mai ale dracu' dafinițe de unul singur. Să facă bătaia singur! De preferat iarna la -25 °C sau +45°C.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde kama3 pe 01 Mar 2021, 09:54

O astfel de speta e complexa si pentru a incepe un demers e nevoie de pus cap la cap toate piesele puzzle-ului si apoi trasa concluzia.
O infractiune se analizeaza din mai multe puncte de vedere. De exemplu o infractiune poate sa fi fost comisa, dar sa nu indeplineasca toate conditiile pt ca faptasul sa fie si condamnat.
La momentul savarsirii faptei ce calitate aveai? Simplu vanator sau paznic,
Arma era de serviciu sau personala,
Contractul de munca banuiesc ca a fost desfiintat pentru ca dreptul de a detine si folosi arma fusese suspendat.
Sunt multe de analizat. In teorie plangere penala pt abuz in serviciu si constituire parte civila.
Practic trebuie analizat tot cazul, toate etapele, toate persoanele implicate, cu ce e vinovat fiecare, ce prejudiciu a produs/daca a produs.
Fa o analiza daca merita un astfel de demers, daca e admisibil, care sunt costurile si care ar fi castigul, daca ai castiga. Vezi daca merita dpdv financiar, al timpului si al nervilor pierduti.
Ia in calcul ca poti sa mai faci cheltuieli cu un avocat, iar finalitatea (pt ca justita in mare parte e si o loterie unde poti muri cu dreptatea in mana) sa nu fie cea pe care o preconizezi.
Felicitari pt ce ai obtinut pana acum si succes pe mai departe.
Cred ca avocatul care te-a reprezentat pana acum si care stie cazul te poate sfatui cel mai bine.
P.S. -tot la capitolul castig /pierderi, ia in calcul si "prietenii" pe care ti-i vei face cu un astfel de demers.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde mihai_tud pe 01 Mar 2021, 11:38

kama3 scrie:P.S. -tot la capitolul castig /pierderi, ia in calcul si "prietenii" pe care ti-i vei face cu un astfel de demers.

Din pacate aceasta ultima propozitie reflecta intocmai trista realitate din zilele noastre.Am un coleg de grupa pentru care fiecare interactiune cu baietii de la arme si munitii dureaza cel putin 3 luni de zile indiferent ca este vorba de viza permisului de arme, trecerea unei arme in permis,etc. A avut un litigiu in trecut in urma caruia i-a fost confiscata arma a castigat procesul dar arma nu a mai recuperat-o niciodata. Trage si acum ponoasele acelui proces, chiar glumeam zilele trecute spunandu-i ca permisul lui de arma sta mai mult la politie decat la el.
In consecinta cantareste bine beneficiile/deserviciile unui alt proces.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde yoghi pe 01 Mar 2021, 15:56

Cu reincadrarea pe acelasi post si recuperarea salariului ....nu cred ca se va rezolva.

Asociatia era obligata de lege sa i opreasca activitatea pt ca omul avea permisul ANULAT nu suspendat. si au angajat alta persoana.acum trebuie sa sa-l dea afara pe noul paznic care are si el contract de munca.Asociatia nu poate fi ivinuita de ceva.

Singura varianta ...politia sau poate lucratorul cu exces de zel sati plateasca. Dar daca il dai in judecata "pe persoana fizica" vei avea de luptat cu sindicatul politistilor.
Ultima oară modificat de yoghi pe 01 Mar 2021, 16:00, modificat 1 dată în total.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde yoghi pe 01 Mar 2021, 15:59

Cu reincadrarea de fapt depinde de asociatie ,poate are alt post similar pe alt fond pt tine.
Parerea mea este sa mergi la director sa -l rogi sa te ajute....si vezi dupa cum decurge discutia.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 01 Mar 2021, 19:07

kama3 scrie:O astfel de speta e complexa si pentru a incepe un demers e nevoie de pus cap la cap toate piesele puzzle-ului si apoi trasa concluzia.
O infractiune se analizeaza din mai multe puncte de vedere. De exemplu o infractiune poate sa fi fost comisa, dar sa nu indeplineasca toate conditiile pt ca faptasul sa fie si condamnat.
La momentul savarsirii faptei ce calitate aveai? Simplu vanator sau paznic,
Arma era de serviciu sau personala,
Contractul de munca banuiesc ca a fost desfiintat pentru ca dreptul de a detine si folosi arma fusese suspendat.
Sunt multe de analizat. In teorie plangere penala pt abuz in serviciu si constituire parte civila.
Practic trebuie analizat tot cazul, toate etapele, toate persoanele implicate, cu ce e vinovat fiecare, ce prejudiciu a produs/daca a produs.
Fa o analiza daca merita un astfel de demers, daca e admisibil, care sunt costurile si care ar fi castigul, daca ai castiga. Vezi daca merita dpdv financiar, al timpului si al nervilor pierduti.
Ia in calcul ca poti sa mai faci cheltuieli cu un avocat, iar finalitatea (pt ca justita in mare parte e si o loterie unde poti muri cu dreptatea in mana) sa nu fie cea pe care o preconizezi.
Felicitari pt ce ai obtinut pana acum si succes pe mai departe.
Cred ca avocatul care te-a reprezentat pana acum si care stie cazul te poate sfatui cel mai bine.
P.S. -tot la capitolul castig /pierderi, ia in calcul si "prietenii" pe care ti-i vei face cu un astfel de demers.


Ai dreptate...demersul e admisibil...cost....zero...avocatul ia procent din ce obtine...cat despre ,,prieteni,,...numai de bine ...nu ma tem...cum nu am vrut sa o las balta, asa cum am fost sfatuit de altii ...adica amici din politie :)) . eu eram la data producerii evenimentului organizatorul partidei de vanatoare...arma in cauza era personala...au venit ca haiducii pe deal,cand au inceput controlul nici nu era terminata goana...eu fiind organizator eram ultimul...am asezat vanatorii...eram la 500 de m de locul unde ei deja controlau arme...si de aici a inceput meciul.
Initial...dupa ce au controlat arme, cartuse,magazii,documente,au scris ceva pe o foaie de hartie si au plecat cu mentiunea sa terminam partida de vanatoare si sa ii sun la sfarsit sa faca si sa semnam procesul verbal de constatare.Zis si facut ...dupa vanatoare la ora 14 am sunat pe cel care lasase nr de tel si drept raspuns a zis ca nu mai vine...ca daca e vreo problema...suna el ulterior.Asta era sambata 9 dec 2017.Marti pe 12 am primit tel la ora 10 sa ma prezint la ora 14 la AESP ...si de aici a inceput toata tevatura.
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 01 Mar 2021, 19:16

yoghi scrie:Cu reincadrarea de fapt depinde de asociatie ,poate are alt post similar pe alt fond pt tine.
Parerea mea este sa mergi la director sa -l rogi sa te ajute....si vezi dupa cum decurge discutia.

Trebuie sa caut undeva...ceva...dar e greu...nu e nimic disponibil deocamdata. Cu directorul de la fond ...nu tine...el e cel care a tras sforile din umbra. Deh...eu locuind in fondul de vanatoare...combatere cat incape...tot ce vrei... in 4 ani de la 5 capre ,,,am ajuns la carduri de 30...iepuri ...ce sa mai zic sareau la fiecare goana minim 20...30. Incomodam ...nu zbura vrabia fara sa stiu...aia e ...stiam prea multe...nu puteau sa faca bosii...safari din masina. Asta e ...nu am ce face.Si acu dupa 3 ani de pauza ...tot aflu ce fac baietii lu dom derector cu farurile noaptea :mrgreen: .Sa ii de dumnezeu sanatate :twisted:
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde popaliviu pe 01 Mar 2021, 20:45

Felicitări că ai câștigat procesul . Vezi poate le plasezi vreo cameră ascunsă să îi surprinzi la braconaj și i-om vedea pe micul ecran. :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde Ghinda pe 02 Mar 2021, 08:25

mihai_tud scrie:
kama3 scrie:P.S. -tot la capitolul castig /pierderi, ia in calcul si "prietenii" pe care ti-i vei face cu un astfel de demers.

Din pacate aceasta ultima propozitie reflecta intocmai trista realitate din zilele noastre.Am un coleg de grupa pentru care fiecare interactiune cu baietii de la arme si munitii dureaza cel putin 3 luni de zile indiferent ca este vorba de viza permisului de arme, trecerea unei arme in permis,etc. A avut un litigiu in trecut in urma caruia i-a fost confiscata arma a castigat procesul dar arma nu a mai recuperat-o niciodata. Trage si acum ponoasele acelui proces, chiar glumeam zilele trecute spunandu-i ca permisul lui de arma sta mai mult la politie decat la el.
In consecinta cantareste bine beneficiile/deserviciile unui alt proces.

Si asta poate fi sesizata. Trebuie doar timp si rabdare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde kama3 pe 02 Mar 2021, 10:40

Problema cand in chestiune sunt arme e ca stam pe timpul nostru.
Colegul a castigat, dar a stat trei ani pe bara. Daca banii se mai pot recupera, timpul trece ireversibil, iar stresul acumulat in timp numai bine nu face.
Ca sa facem o paralela, un sofer care omoara un om pe trecerea de pietoni (din culpa) are in continuare dreptul sa conduca pana la finalizarea definitiva a procesului. I se retine permisul, nu si dreptul de a conduce. Sanctiunea se aplica dupa ce este gasit vinovat printr-o hotarare definitiva.
In cazul de fata, omul a stat fara arma trei ani, pana ce a fost gasit nevinovat.
Deci...
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 02 Mar 2021, 19:00

kama3 scrie:Problema cand in chestiune sunt arme e ca stam pe timpul nostru.
Colegul a castigat, dar a stat trei ani pe bara. Daca banii se mai pot recupera, timpul trece ireversibil, iar stresul acumulat in timp numai bine nu face.
Ca sa facem o paralela, un sofer care omoara un om pe trecerea de pietoni (din culpa) are in continuare dreptul sa conduca pana la finalizarea definitiva a procesului. I se retine permisul, nu si dreptul de a conduce. Sanctiunea se aplica dupa ce este gasit vinovat printr-o hotarare definitiva.
In cazul de fata, omul a stat fara arma trei ani, pana ce a fost gasit nevinovat.
Deci...


Corect...asta e o greseala legislativa...atata timp cat politia iti da un proces verbal de contraventie...ar trebui ca si la permise sa te poti folosi de arme pana se dovedeste vinovatia.e un principiu de drept care la detinatorii de arme nu se aplica. De ce? Poate ar trebui modificata legislatia.

Apropo de cei trei ani plini de stres...am facut o tumoare suprarenala stanga datorita nivelului ridicat de cortizol secretat de glanda...provocat din cauza stresului :( . Acum sant operat si sant bine. :dance:
Timpul pierdut nu il mai intoarce nimeni :(
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde yoghi pe 02 Mar 2021, 23:52

Asta e varianta care o ziceam acum doi ai ,in alt topic cu subiect identic.
yoghi scrie:La "netrimiterea notificarii" de catre politie ,NU exista sanctiune....asa ca..!
Datul in judecata oricum dureaza doi ani ,care se suprapun cu cei ceruti de politie...vorba lui Toma Caragiu..."asa i in tenis""


Poate ca multi nu sunteti de acord dar daca tot sunt suparat/suspendat, prefer sa treaca timpul fara stres fara alergatura.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde Ghinda pe 03 Mar 2021, 08:23

@yoghi, cand esti pe bara, prin abuz, degeaba, o faci. Acu depinde de fiecare. Foarte rar ma stresez. Si asta atunci cand sunt la limita cu dreptatea sau nu o am, dar incerc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde ventura pe 03 Mar 2021, 09:43

GARFIELD scrie:
yoghi scrie:Cu reincadrarea de fapt depinde de asociatie ,poate are alt post similar pe alt fond pt tine.
Parerea mea este sa mergi la director sa -l rogi sa te ajute....si vezi dupa cum decurge discutia.

Trebuie sa caut undeva...ceva...dar e greu...nu e nimic disponibil deocamdata. Cu directorul de la fond ...nu tine...el e cel care a tras sforile din umbra. Deh...eu locuind in fondul de vanatoare...combatere cat incape...tot ce vrei... in 4 ani de la 5 capre ,,,am ajuns la carduri de 30...iepuri ...ce sa mai zic sareau la fiecare goana minim 20...30. Incomodam ...nu zbura vrabia fara sa stiu...aia e ...stiam prea multe...nu puteau sa faca bosii...safari din masina. Asta e ...nu am ce face.Si acu dupa 3 ani de pauza ...tot aflu ce fac baietii lu dom derector cu farurile noaptea :mrgreen: .Sa ii de dumnezeu sanatate :twisted:


Daca tu stai in fondul de vanatoare, cu ce-i ajuta ca ti-au facut "cheie"?
Tu esti tot acolo si-i poti stanjeni oricum.
Eu nu as merge pe premiza asta ca directorul a orchestrat actiunea.
Eu as discuta cu el.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 03 Mar 2021, 22:40

Daca tu stai in fondul de vanatoare, cu ce-i ajuta ca ti-au facut "cheie"?
Tu esti tot acolo si-i poti stanjeni oricum.
Eu nu as merge pe premiza asta ca directorul a orchestrat actiunea.
Eu as discuta cu el.

Dragule...stiu din cea mai sigura sursa...el a fost ...IUDA. :twisted:
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 03 Mar 2021, 22:55

Astazi am luat armele :D ......dar .....surpriza:
Carabina era aproape identic fata de cum fost dusa la armurier doar cateva zgarieturi minore pe lemn...curatata,unsa...la fel si celelalte arme.Nu le placura Zastava :o

Semiautomata benelli...avea funingine...de nu vedeai metalul...chipurile au tras ...atentie...3 cartuse de verificare a armei.Ce vrajeala de 2 bani...am tras cu arma la gasca si cate 150...200 de cartuse pe zi si nu avea atata mizerie...basca ca in cutia mecanismelor era plin de gunoaie...fire de iarba.Ca sa nu mai zic ca la uluc avea un mm joc stanga...dreapta ,dar strangeam mai tare piulita de fixare si era ok.Acu am gasit lipit pe interiorul ulucului in partea inferioara un fel de banda :evil: Deci...... #-o

Merkel shul de 16 la fel...plina de funingine de la 4 cartuse trase...zic ei... :evil:

Nu stiu ce magarii fac cu armele...dar nu e ok. :naughty:
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde mihai_tud pe 04 Mar 2021, 02:41

Nesimtire crunta. :oops:
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde adrian m. pe 07 Mar 2021, 19:40

Felicitari pentru ca nu ai cedat. Vad ca ai ramas fara arme pentru ca nu aveai blocator. Blocator la tragaci sau la magazia cartusului la semiautomata?
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde popaliviu pe 07 Mar 2021, 22:35

Ce blocator se pune la magazia cartușului? :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde yoghi pe 08 Mar 2021, 01:21

Limitator ..a vrut sa zica. sa intre maxim 2 cartuse in magazie.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde adrian m. pe 08 Mar 2021, 16:03

yoghi scrie:Limitator ..a vrut sa zica. sa intre maxim 2 cartuse in magazie.

Exact!
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde popaliviu pe 08 Mar 2021, 16:18

Deci problema milițienilor împotriva lui @GARFIELD a fost din cauză că nu a avut lacăt la trăgaci, sau limitator în magazie ?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde GARFIELD pe 12 Mar 2021, 10:29

popaliviu scrie:Deci problema milițienilor împotriva lui @GARFIELD a fost din cauză că nu a avut lacăt la trăgaci, sau limitator în magazie ?

Limitaror aveam in magazie...militianu a sustinut ca de ce nu am blocator pentru tragaci la mine in timpul vanatorii. am explicat ca e in cealalta masina ce era la marginea satului in fondul de vanatoare ...in timp ce eram in varful dealului la vanatoare cu un off road....ploua si era noroi...opelul astra nu putea sa urce dealul. Ca sa nu mai zic ca marti cand a scris procesul verbal de contraventie a trecut gresit articolul dupa care a dat sanctiunea...adica dupa articolul care zice sa ai blocator in dulap =)) =)) =)) ...cretini.Ca sa vedeti ce pregatiti profesional sant militienii. 8-}
Sa va mai zic una? Cand am ridicat armele de la ei...am facut proces verbal de predare...primire...in care potrivit hartiei oficiale trimise de ei la parchet trebuiau sa imi inapoieze cartusele predate si 7 tuburi goale de cal 12.Bun...numai ca imi numara militianu 7 tuburi...si ii zic sa imi dea 7 tuburi de 12...pai uitele ...zice el...de fapt erau 3 de 12 si 4 de cal 16....da nataraul nu stia sa faca diferenta...discutii peste discutii ...vreo 5 min...pana la urma am lasat totul asa...astia trebuie sa ne verifice pe noi...chipurile... :-?
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: ABUZ al BAESP

Mesajde pipabh pe 12 Mar 2021, 12:30

GARFIELD scrie:
popaliviu scrie:Deci problema milițienilor împotriva lui @GARFIELD a fost din cauză că nu a avut lacăt la trăgaci, sau limitator în magazie ?

Limitaror aveam in magazie...militianu a sustinut ca de ce nu am blocator pentru tragaci la mine in timpul vanatorii. am explicat ca e in cealalta masina ce era la marginea satului in fondul de vanatoare ...in timp ce eram in varful dealului la vanatoare cu un off road....ploua si era noroi...opelul astra nu putea sa urce dealul. Ca sa nu mai zic ca marti cand a scris procesul verbal de contraventie a trecut gresit articolul dupa care a dat sanctiunea...adica dupa articolul care zice sa ai blocator in dulap =)) =)) =)) ...cretini.Ca sa vedeti ce pregatiti profesional sant militienii. 8-}
Sa va mai zic una? Cand am ridicat armele de la ei...am facut proces verbal de predare...primire...in care potrivit hartiei oficiale trimise de ei la parchet trebuiau sa imi inapoieze cartusele predate si 7 tuburi goale de cal 12.Bun...numai ca imi numara militianu 7 tuburi...si ii zic sa imi dea 7 tuburi de 12...pai uitele ...zice el...de fapt erau 3 de 12 si 4 de cal 16....da nataraul nu stia sa faca diferenta...discutii peste discutii ...vreo 5 min...pana la urma am lasat totul asa...astia trebuie sa ne verifice pe noi...chipurile... :-?

Nu te supara pe mine dar... nu am inteles deloc care e legatura cu blocatorul si tu la vanatoare, in fondul de vanatoare practicand vanatoarea! Daca era in husa fara, daca erai cu arma pe bancheta pe DN , in oras.... Dar , repet , nu inteleg
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 77 vizitatori

Publicitate