Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:54

Club privat de vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Club privat de vanatoare

Mesajde RexVallachorum pe 24 Apr 2021, 20:26

Salutare la toti membrii.
Sunt stabilit in State de 23 de ani si am inceput sa vanez de vreo 15. Pasiunea mea quail si chuckar, dar cateodata mai merg si la gaste/rate si mule deer.
Nu sut la curent cu legile in Romania si de aceea sunt aici ca sa va intreb daca o idee pe care o am poate fi realizabila sau nu din punctul de vedere al legislatiei.
Ma bate gandul sa folosesc vre-o 30 de hectare pe care le-am mostenit de curand (plus inca vre-o 20 pe care pot sa le iau in arenda) ca sa construiesc un club de vanatoare stil hunting lodge. Facilitati de cazare, transport, arme de inchiriat, munitie, crescatorie proprie de fazani si potarnichi si porumbei, automatic traps, facilitati de antrenament pentru caini si asa mai departe. In alte cuvinte, acomodarile si vanatoarea se petrec pe o proprietate privata, iar toate pasarile vanate sunt produse la crescatoria avicola a clubului. Impactul asupra fondului cinegetic al Romaniei ar fi zero.
Este posibil sa se intample asa ceva in Romania, sau sunt legile de asa natura incat este greu sau imposibil?
Astept parerile dumneavoastra.
RexVallachorum
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Apr 2021, 19:56

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 24 Apr 2021, 21:12

Salutare și bine ai venit!
Legea în România permite înființarea unor complexuri de vânătoare, facilități în care se poate crește vânatul în scopul valorificării pentru consum, populării terenurilor de vânătoare, dar și vânarea animalelor în interiorul complexurilor.
În cazul tău problema este cu suprafața, nu ai suficient teren. Conform legii, respectiv Ordonanța 81/2004, articolul 6 alineatul 3, este nevoie de minim 150 de hectare de teren pentru înființarea unui complex.
Persoanele juridice care pot înființa și exploata crescătorii de vânat și/sau complexuri de vânătoare sunt gestionarii fondurilor de vânătoare, societățile comerciale care au ca obiect de activitate creșterea intensivă a vânatului sau alte categorii de persoane juridice prevăzute de lege.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde RexVallachorum pe 24 Apr 2021, 23:31

150 de hectare? Bunicul meu a fost doar taran instarit ori chiabur, cum l-au numit comunistii, nu mare mosier!
E clar, legea Romaneasca nu-i facuta ca sa permita cetatenilor obisnuiti sa practice sau sa dezvolte vanatoarea sportiva si conservationismul.
RexVallachorum
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Apr 2021, 19:56

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde yoghi pe 25 Apr 2021, 02:10

Nu trebuie sa fii propietar,le poti inchiria ..pe linga cele 20.

Si cel mai important.terenul trebuie inchis cu gard (plasa de sarma) pt ca animalul salbatic din exterior sa NU ajunga in zona ta.
Daca cumva exemplare din complex au ajuns afara, au devenit salbatice si nu le mai poti prinde.(poti dar nu mai ai voie :D )
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 25 Apr 2021, 07:31

Ca să închirieze diferența până la 150 de hectare, plus costurile cu împrejmuirea, plus costurile cu amenajarea și popularea, plus cheltuielile cu actele, aprobările, avizele, îl costă o avere. Nici dacă bagă masculi de T-Rex pentru vânătoarea de trofee nu va scoate vreodată acei bani. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde kama3 pe 25 Apr 2021, 10:32

In primul rand ce vrei tu sa faci nu e nici vanatoare sportiva si nici conservationism.
Vanatoarea sportiva nu insemana cu totul altceva
Vanatoarea la tarc e un fel de tir la tinta vie, fara nicio legatura cu etica vanatoreasca.
In statele unite daca ai 20-50-150 de hectare poti sa faci ce ai vrea sa faci in. Ro?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde RexVallachorum pe 25 Apr 2021, 17:06

kama3 scrie:In primul rand ce vrei tu sa faci nu e nici vanatoare sportiva si nici conservationism.
Vanatoarea sportiva nu insemana cu totul altceva.
Vanatoarea la tarc e un fel de tir la tinta vie, fara nicio legatura cu etica vanatoreasca.

Multumesc pentru explicatie, nu stiam. :-@

In statele unite daca ai 20-50-150 de hectare poti sa faci ce ai vrea sa faci in. Ro?


Raspunsul pe scurt: da, poti. Poti si pe 1 hectar, cu conditia sa nu iti deranjezi vecinii si sa fii in afara limitelor orasului, daca orasul are ordonante care impiedica descarcarea armelor de foc.
De fapt, asa am avut primul contact cu acest sport. Un prieten m-a intrebat daca vreau sa merg cu el la un club unde isi antrena cainele, un German Shorthair Pointer. A platit pentru 20 de pasari crescute la ferma- California quail, am inchiriat o arma (el avea una desigur) si am avut prima experienta a trasului dupa pasari cu pusca cu alice. I was hooked, cum se spune aici. Fara prima experienta care a avut loc in acest fel - usor, convenient si fara complicatii, nu as fi intrat niciodata in acest sport.
A doua zi mi-am cumparat prima mea pusca un Browning Superposed Belgian de ocazie cu $2,200 si m-am programat la cursul de hunter safety education, fara care nu poti sa iti iei permis de vanatoare in Statul in care locuiesc. O zi intreaga, de la 7 dimineata la 5 dupa amiaza ascultand intructorul in clasa, urmat the un examen cu 50 de intrebari. Daca nu as fi impuscat prima pasare "intr-un tarc" asa cum il numesti tu, ma indoiesc sincer ca as fi pus banii si timpul necesar ca sa incerc sa incep intr-un sport de care nu stiam absolut nimic.
De atunci vanez in fiecare weekend incepand din luna Octombrie pana la sfarsitul lui Ianuarie in desertul Mojave si in muntii Sierra dupa chuckar, California quail si mountain quail, si la Salton Sea dupa rate si gaste. Sunt membru in Quail Forever si Ducks Unlimited, cele mai mari grupuri conservationiste in America. Dupa ce sezonul de vanatoare se inchide si am chef sa ma intalnesc cu prietenii mei vanatori, merg la clubul unde am doborat prima pasare, la o ora de condus de unde locuiesc. Antrenam cainii sa faca pointing si retrieving, iar noi punem cateva pasari in tolba de vanatoare si ne mentinem in forma cu trasul cu pusca pentru cand sezonul incepe din nou.
Cat despre cat de "etic" este sa "tragi la tinta vie", raspunsul meu este urmatorul: am sa iti iau in seama protestul la modul cel mai serios atunci cand o sa devii vegetarian si o sa protestezi ca nu este etic ca gainile si porcii crescuti in batatura casei li se ia gatul cu un cutit. Pana atunci, te rog scuteste-ma de lectiile tale de in moralitate.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
RexVallachorum
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Apr 2021, 19:56

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde kama3 pe 25 Apr 2021, 18:57

Cred ca vorbim de doua culturi diferite in care notiunea de etica ( vanatoreasca in cazul de fata) are conotatii diferite.
Nu ti-am dat lectii ci pur si simplu mi-am spus parerea (in Romania acest drept-de a ne exprima liber-e garantat de Constitutie).
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde violiv pe 25 Apr 2021, 20:25

@Rex Vall
Nu ne lua in seama! Noi sintem vinatori adevarati mioritico-carpatini! Sintem cei ce stapanim toate tainele, legile scrise sau nescrise ale vanatorii. Oricare altcineva vaneaza altfel de cum credem noi ca e "etic" si vinatoreste este ori criminal, ori traistar, ori ambele. Si trebuie neaparat sa-l convertim pe calea cea buna!
Nu conteaza ca aceasta cale e aia care ne face sa fim singura tara in care e interzis sa vanam pasarile migratoare ... noi sintem cei mai grozavi vanatori! Si chiar daca intr-o luna vom fi prima si singura tara din UE in care nu vom mai avea voie sa vanam nimic, tot noi sintem cei mai tari! Sa vezi atunci cati se vor gandi ca ce bine ar fi fost sa avem ceva mai multe "tarcuri", macar unul cu pasari ....
Realitatea este ca sintem cei mai tari la strambat din nas si interzis: de la cizmele altuia si palarie, la arma, munitie, stil de vanatoare si orice ne mai trece prin cap.

P.S. si tot noi sintem aia de gusta dintr-un cacat aflat in drum ca sa vada ca-i cacat si sa nu calce in el.

P.P.S. mioritici etici stramosesti, macar acu', in al 25-lea ceas, treziti-va!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde mialxx pe 25 Apr 2021, 21:21

@violiv. M-am cacat pe mine de ris. :lol: :lol: :lol:
Dar mare dreptate ai Maestre. Nimic, dar absolut nimic din ce fac strainii in materie de vinatoare la noi nu-i bun. Oare de ce???
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 947
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde laurul pe 25 Apr 2021, 21:52

kama3 scrie:Vanatoarea la tarc e un fel de tir la tinta vie, fara nicio legatura cu etica vanatoreasca.

Colegule, ai vanat vreodata intr un complex de vanatoare?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde kama3 pe 25 Apr 2021, 22:18

Nu, dar nu cred ca asta ma impiedica sa fiu impotriva unui astfel de "vanatori".
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde laurul pe 25 Apr 2021, 22:22

:|...
Boala romaneasca, ne dam cu parerea despre ce nu stim....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde yoghi pe 25 Apr 2021, 23:30

laurul scrie:
kama3 scrie:Vanatoarea la tarc e un fel de tir la tinta vie, fara nicio legatura cu etica vanatoreasca.

Colegule, ai vanat vreodata intr un complex de vanatoare?!


Eu zic asa.Poate comenta despre etica un vanator care lasa gipul dimineta la marginea satului si se intoarce la el pe jos seara dupa vanatoare,acela care foloseste arme fara sisteme optice de ochire.

Ps.am mai zis in alt topic.mistetul il ratezi sau impusti la 10m ,50 sau 150m si nu 1km unde e gardul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde RexVallachorum pe 26 Apr 2021, 01:12

violiv scrie:@Rex Vall
Nu ne lua in seama! Noi sintem vinatori adevarati mioritico-carpatini! Sintem cei ce stapanim toate tainele, legile scrise sau nescrise ale vanatorii. Oricare altcineva vaneaza altfel de cum credem noi ca e "etic" si vinatoreste este ori criminal, ori traistar, ori ambele. Si trebuie neaparat sa-l convertim pe calea cea buna!
Nu conteaza ca aceasta cale e aia care ne face sa fim singura tara in care e interzis sa vanam pasarile migratoare ... noi sintem cei mai grozavi vanatori! Si chiar daca intr-o luna vom fi prima si singura tara din UE in care nu vom mai avea voie sa vanam nimic, tot noi sintem cei mai tari! Sa vezi atunci cati se vor gandi ca ce bine ar fi fost sa avem ceva mai multe "tarcuri", macar unul cu pasari ....
Realitatea este ca sintem cei mai tari la strambat din nas si interzis: de la cizmele altuia si palarie, la arma, munitie, stil de vanatoare si orice ne mai trece prin cap.

P.S. si tot noi sintem aia de gusta dintr-un cacat aflat in drum ca sa vada ca-i cacat si sa nu calce in el.

P.P.S. mioritici etici stramosesti, macar acu', in al 25-lea ceas, treziti-va!


Bine scris frate, bravo! Am ras cu lacrimi :lol:
Adevarul ca dupa atatia ani de trait pe alte meleaguri m-am dezobisnuit total de felul in care multi oameni in Romania isi baga nasul in castronul tau cu ciorba fiindca ei stiu intotdeauna orice faci tu mai bine decat tine si sunt gata sa-ti dea lectii pe gratis.
Imi pare sincer rau de situatia in care sportul asta se afla in Romania, si nu ma mira. Ca in majoritatea tarilor Europene, vanatoarea este din vechime si in mod traditional asociata cu elitele, cu oamenii cu stare, cu marii proprietari de pamanturi. In America, dimpotriva: vanatoarea a inceput in colonii pe teritorii vaste si bogate in animale pe care nu le stapanea nimeni. Aproape nimeni, ca erau si indienii pe-acolo, dar aia nu stiau ce inseamna proprietatea privata. Pentru colonisti vanatoarea fost exclusiv un mod de subzistenta, de supravietuire si nu un sport al bogatilor; iar din cauza asta vanatoarea a ramas in mod traditional peste generatii o activitate populara, absolut non-elitista.
Inca un lucru pe care probabil ca domnul de mai sus nu-l intelege, sau il intelege gresit: in America, regula este orice nu este declarat de lege in mod express ilegal, este legal. Nu trebuie sa ceri permisiunea nimanui daca legea nu spune nimic despre ce faci tu. Daca nu exista o lege federala, statala sau locala care sa spuna ca iti trebuie un anumit numar de acri sa iti deschizi un ranch de vanatoare, atunci iti poti deschide un ranch de vanatoare in curtea din spatele casei. Daca cresti struti sau emu si vrei sa ii folosesti in loc de potarnichi, treaba ta. Sunt ai tai, faci ce vrei cu ei, nu intereseaza pe nimeni cum ii omori, prin impuscare, electrocutare sau decapitare.
Inca un lucru si am terminat: cea mai mare prioritate pentru salvarea vanatorii in Romania ar trebui sa fie atragerea tinerilor. Din cauza asta avem aici in America vanatori speciale in extra-sezon, in zone publice bogate in vanat (in care in mod obisnuit adultii pot vana numai pe baza de loterie) pentru copii si adolescenti pana in 18 ani. Fara sa aiba nevoie de permise de vanatoare si fara complicatii. In afara de asa-zisa "vanatoare in tarc", asta este al doilea mod de a pune pusti in mainile la cat mai multi vanatori tineri, care altfel nu si-ar bate capul sa treca prin etapele necesare obtinerii permisului de vanatoare si a armei, fara sa stie daca sportul asta este pentru ei sau nu. Asa cum am mentionat inainte, mie personal nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa ma iau de sportul asta si sa cheltuiesc bani si timp pretios, daca nu as fi incercat mai intai sa trag cu o pusca inchiriata dupa o pasare crescuta ca sa fie tinta vie la un ranch de vanatoare din apropierea orasului.
RexVallachorum
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Apr 2021, 19:56

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde Ghinda pe 26 Apr 2021, 07:23

Deci: țarcul oferă garanția că este animalul acolo. După un pic de ani de goane, nu mai oferă garanția tirului. Te ocolește ținta vie la fix. Doar pânda mai dă ceva sigur, și nici aia. ExȘ bagi pânde la greu. După o lună și țintele încep să iasă la ore aiurea.
Revin la ce te interesează. Poți face crescătorie de vânat, aici nu mai ai limită de suprafață. Există in România din astea. Și la vecinul tău, gestionar de fond de vânătoare, faci o populare cu păsări, cu birocrația de rigoare, dar se face. Și pe bază de contract sau strâns de mână, aduci vânători care stau la tine și ieșiti în fondul vecinului și faceți pac-pac la păsările tale. Antrenament de câini nu ai nevoie de aprobări speciale. Pentru vânătoare autorizații emise de gestionar. Faceti o asociere ceva.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde biriuck pe 26 Apr 2021, 10:15

Eu nu as sari asa repede la gatul lui @kama3 pentru ca omul a exprimat simplu si neagresiv o opinie. Nu mi se pare OK ca fuga sa fie infierat drept "mioritic" sau mai stiu eu cum.
In opinia mea, dreptatea nu e de nicio parte, e pe la mijloc. Impuscatul animalelor la tarc este o treaba legala si are rost (se reduce presiunea pe salbatic, se poate oferi acces la niste specii ce altfel nu ar rezista la noi, sanse mai mari pentru un incepator).
Nu ii condamn pe cei ce practica acest lucru, si eu am fost la primul si singurul meu lopatar asa pentru ca pur si simplu nu aveam timp sa ma duc nu stiu cate zile in vestul tarii dupa ce 3 saptamani de concediu se dusesera deja la boncanit. Si nu, nu a fost deloc usor. Puteam impusca zeci de mistreti in timpul apropiatului dar sunt convins ca situatia ar fi fost invers daca as fi venit sa impusc un mistret.
E treaba asta vanatoare? Ei bine, eu am ceva rezerve in aceasta privinta. Stiu ca in multe tari se confunda "sport shooting" cu "vanatoare" si chiar vanatorii isi zic "sportsmen" dar asta nu inseamna ca impuscatul pasarilor de ferma poate fi bagat in aceeasi oala cu un singur fazan muncit cinstit. Si nici cerbul meu impuscat la munte la boncanit nu va sta alaturi cu unul crescut la iesle.
Nu as numi aceasta conceptie a mea "elitism" ci doar "traditionalism". Place sau nu, multi vanatori sunt atrasi fix de aceast aspect al vanatorii.

Mai e si partea cu "conservationsim". Care e legatura cu ferma? Ca mai sar din animale gardul? Prea putin.

In rest, ii urez sincer succes colegului de peste ocean. @Ghinda si @Sly ti-au dat niste variante. S-ar putea sa nu fie atat de dificil sa mai concesionezi niste hectare. Depinde cat de faramitata este proprietatea in zona.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde proteam pe 26 Apr 2021, 12:42

Salut
Eu am colaborat cu gestionari care au tarcuri de vanatoare in zona de munte. In Romania nu prea merg datorita tarifului de vanatoare si a mentalitatii. Cei carora le merge (adica scot profit din tarc, nu aduc bani de acasa) il combina cu vanatoare traditionala, la liber. Si au foarte multe conexiuni in lumea vanatorilor de afara (mai ales spanioli)

Ca sa iti acoperi cheltuielile , amortismentul si , eventual sa ai profit, trebuie sa fixezi un tarif ridicat pt vanatoare. O sa ai cel putin urmatoarele cheltuieli:
- pretul terenului (pe care il mostenesti, dar care sper ca e padure sau teren impadurit si pe care nu-l pun la calcul)
- gard inalt (cam 2 m inaltime) dar si bagat minim 1 m in pamant, minim 1 fir de gard elecric (ca-ti sare ursul inauntru) care sa inconjoare toata suprafata. Mai trebuie facute si niste compartimetari interioare (zona de carantina, zona de liniste pentru scroafe cand se apropie fatarea, iti mai sugerez minim alte 2 zone mai mici, o sa ai nevoie, ai sa vezi)
- material (porci mistreti, eventual caprior, muflon si cerb). Fiind un tarc trebuie cumparat de la producatori (cam 400-900E buc de mistret ADULT, in functie de sex, trofeu, etc). Vezi sa nu-ti dea corciti cu porci normali ca de la a doua generatie iti apar porci albi sau cu pete si vei avea discutii
- angajati, minim 1 cu contract
- mancare zilnic (chiar daca la inceput e mancare naturala, dupa un timp n-o sa mai fie nimic
- masina cu care sa transpori mancarea, animalele vanate, etc
- un contract cu un medic veterinar (sa-ti faca analize la animalele recoltate sau tratamente daca iei teapa si-ti da cineva exemplare bolnave si nu le tii suficient in zona de carantina)

Mentalitatea: asa cum a mai spus un coleg, unii dintre vanatori (printre care ma numar si eu) suntem mai retrograzi, ramasi in timpurile vechi, sau cum vreti voi. Eu nu consider ca este vanatoare sa tragi in animale care nu au unde sa fuga (si nu vorbesc din povestiri, am facut goana de multe ori in tarc si stiu ce vorbesc). Dar este doar parerea mea. Nu doresc sa o impun nimanui.

Nu am fost niciodata cu vanatori romani la tarc. Am fost mai ales cu/pentru spanioli, arabi, din spatiul fost sovietic (dar cu afaceri in Romania) si , daca nu ma insel, un grup din UK.
Inainte de a investi trebuie sa te gandesti bine. De cand cu pandemia nu au mai venit vanatori la tarc. La liber destul de putini. Banii tai, alegerea ta. Trebuie sa ai grija ca in Romania legislatia este mult diferita de cea din USA. Aici statul este proprietarul animalelor salbatice. Daca esti proprietar pe cele 20ha, nu inseamna ca ai vreun drept asupra animalelor salbatice care traiesc in zona.
Numai bine.
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 26 Apr 2021, 13:33

RexVallachorum scrie:
E clar, legea Romaneasca nu-i facuta ca sa permita cetatenilor obisnuiti sa practice sau sa dezvolte vanatoarea sportiva si conservationismul.


Tocmai ce ai scris ca nu esti la curent cu legile din Romania. Si apoi pe repede te pricepi la perfectie si ti-i clar ca oamenii simpli nu pot sa vaneze in Romania. Asa-i ca trebe schimbata legea? Sa fie cum i-ar placea domniei tale. Claaar! Sau clear.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde CCM pe 26 Apr 2021, 13:56

mialxx scrie:@violiv. M-am cacat pe mine de ris. :lol: :lol: :lol:
Dar mare dreptate ai Maestre. Nimic, dar absolut nimic din ce fac strainii in materie de vinatoare la noi nu-i bun. Oare de ce???


+1!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde kleine pe 26 Apr 2021, 13:58

Salutare,

Ca un grenhorn adevarat ce va ma aflu, e imposibil sa nu emit si eu o parere. Asa e romaneste si omeneste: toti ne pricepem la toate :)
Revenind.
Este greu sa "cresti" un fond de vanatoare in Romania pentru ca paza si tot ceea ce inseamna ea este extrem de scumpa, costisitoare.
AI nevoie de oameni, masini de teren, iscoade, turnatori, prietenie si nu prea cu seful de post etc. Cand crezi ca ai reusit cat de cat sa rezolvi una din problme apare primarele si ai sai prieteni.
Si nimic nu e ieftin.
Si cand crezi ca ai ajuns la realitate, mai te pomenesti cu niscai dosare.
Ca, deh, beleaua se tine cu randul!
Dupa aceea realizezi ca te "ard" proprii paznici alesi pe spranceana. Si sa nu crezi ca nu are cine sa ii naraveasca, mai ales ca platnici vor fi cei care vaneaza din suflet, acei vanatori "far' de arginti", si nu "ceilalti", asa cum te-ai gandi.

Daca nu esti de specialitate= cu microbul in tine, sa petreci noaptea in teren si sa pleci pe strat cateva ore cand nimeni nu iti observa lipsa si in rest sa fii pe teren, nu vei stii:
- cand esti "calcat"
- nu vei stii ce ai in teren

Si din cultura mea de greenhorn, pe care o impartasesc precum sconcsul pretiosu-i parfum de roze, paznicul de vanatoare care nu e in teren cand "se misca" vanatul ... nu e paznic de vanatoare. E doar, cel mult, un pandar care de multe ori face mai putin decat bulumacul care sprijina poarta.

Iar daca asta am putut observa eu, ca un incepator ce ma aflu, sa te gandesti la ce poate cunoaste un coleg care a practicat vanatoare "si din aia si din asta".

In loc de incheiere: nu stiu, sincer, ce se poate face in materie legala in Romania pentru a stopa braconajul, caci adevarul e marfa proasta zilele astea si umbla mai mult cu capul spart iar pestele se impute de la cap si se arunca dinspre coada.
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde adrian m. pe 26 Apr 2021, 21:45

Aici etica nu are nici o treaba, deoarece ceea ce vaneaza ei in extra sezon nu afecteaza cu absolut nimic efectivele din mediu natural. Este ca la noi cu baltile private de pescuit, cand se inchide sezonul de pescuit te duci la balta privata! Eu unul as fi de acord sa ma duc sa invat cainele in extra sezon intr-un astfel de loc.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde zforis pe 26 Apr 2021, 23:29

Naspa situatie, aici la noi... Legi aiurea, paznici tepari, primarii naspa, oameni inapoiati, vanatori "traditionali", care nu considera vanatoare vanatoarea in tarc (printre care ma numar si eu), vanatori fitosi, cu etica. Auzi, "etica", ce cuvant inapoiat. Dl. @RexVallachorum, numai va complicati daca veniti in tara si faceti o investitie. N-are rost. Oricine zice orice, nu luati in serios. Suntem rataciti, fara reprezentanta, mai un pic, si nu mai vanam nimic nici in tarc (ca nu prea avem sau nu avem noi buget pentru asa ceva), nici pe camp. Mai un pic, si ramanem doar cu etica si traditia.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde biriuck pe 27 Apr 2021, 13:12

adrian m. scrie:Aici etica nu are nici o treaba, deoarece ceea ce vaneaza ei in extra sezon nu afecteaza cu absolut nimic efectivele din mediu natural. Este ca la noi cu baltile private de pescuit, cand se inchide sezonul de pescuit te duci la balta privata! Eu unul as fi de acord sa ma duc sa invat cainele in extra sezon intr-un astfel de loc.

Asa ar trebui sa fie numai ca perceptia publica este mai distorsionata in cadrul vanatorilor decat in cazul pescarilor ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde violiv pe 27 Apr 2021, 16:57

A fost! Nu este!
Din cate vad, dupa ce "i-au terminat" pe vanatori, astia cu perceptia publica s-au apucat de pescari. Prinde si elibereaza a devenit mai infierata ca vanatoarea ... placere barbara, de oameni bolnavi, sa taraie un peste de buza zeci de minute numa' ca sa-l arunce inapoi! Nici macar scopul obtinerii de mancare nu mai exista!
Iti suna cunoscut?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde biriuck pe 01 Mai 2021, 02:20

@violiv asa si merita! Nu poti posta o poza cu un peste prins fara sa nu iti sara in cap 10 evanghelisti C&R care sa te certe ca modul in care il pozezi ii dauneaza la eliberare. Plus ca te trezesti paria daca anunti ca oricum pestele e in tigaie.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 01 Mai 2021, 08:49

M-am născut și am crescut într-un mediu natural, la țară. Așa că, atunci când ajung pe malul apei și prind un pește, îl gătesc acolo pe loc, cu puțină sare, la jar, țăcălie... Un pește proaspăt, gătit pe malul apei în mod foarte simplist, ancestral, este extraordinar de gustos.
Nu pozez nimic, nici nu postez nimic, nici nu intru pe net în conversație cu toți retardații, doar mă bucur de moment înconjurat de Mama Natură.
Evangheliștii pot face pelerinaj la catedrala McDonalds pentru a înfuleca...niște chestii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde popaliviu pe 01 Mai 2021, 17:03

Sly_Fox scrie:M-am născut și am crescut într-un mediu natural, la țară. Așa că, atunci când ajung pe malul apei și prind un pește, îl gătesc acolo pe loc, cu puțină sare, la jar, țăcălie... Un pește proaspăt, gătit pe malul apei în mod foarte simplist, ancestral, este extraordinar de gustos.

Îmi curg balele ca la urs..... =p~
Dacă mai am și niște mămăligă rece...dau cu basca în trestie! :ymdaydream:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Club privat de vanatoare

Mesajde tehărău pe 02 Mai 2021, 10:00

Sly_Fox scrie:M-am născut și am crescut într-un mediu natural, la țară. Așa că, atunci când ajung pe malul apei și prind un pește, îl gătesc acolo pe loc, cu puțină sare, la jar, țăcălie... Un pește proaspăt, gătit pe malul apei în mod foarte simplist, ancestral, este extraordinar de gustos.
Nu pozez nimic, nici nu postez nimic, nici nu intru pe net în conversație cu toți retardații, doar mă bucur de moment înconjurat de Mama Natură.
Evangheliștii pot face pelerinaj la catedrala McDonalds pentru a înfuleca...niște chestii.


+1!
Nu se putea spune mai bine!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate