Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 12:37

Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde UrsuAke pe 17 Mai 2021, 13:13

Salutare colegi, intrebarea nu este pentru mine dar deoarece nu am gasit raspuns online am zis sa intreb si aici.

Speta este urmatoarea, am un amic cu cetatenie Canadiana ce locuieste in Ucraina, care doreste sa se mute in Romania si detine in Ucraina permis de port arma pentru pistol/pistolet si carabine/lise + permis de vanatoare local. Este vanator acolo dar are si permis pentru pistol (concealed carry).

Intrebarea este daca isi poate echivala acel permis de port arma si pentru Romania, si daca da, care este procedura? De asemenea, permisul de vanatoare din Ucraina se poate echivala la noi?

Multumesc.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde popaliviu pe 17 Mai 2021, 13:22

Cred că nu este posibil. Dar cel mai bine întreabă la poliție.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde yoghi pe 17 Mai 2021, 15:44

Daca nu este vanator roman (cu examen de vanatoare sustinut aici)poate vana doar ca turist -vanator strain(permisul de vanatoare din orice tara +asigurarea +permisul de arma de vanatoare)
Permisul de arma de vanatoare se obtine doar daca are permis de vanatoare roman. Si domiciliu pe minim un an.
Permisul de arma pt pistol cu glont NU se recunoste..
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde UrsuAke pe 17 Mai 2021, 21:14

Multumesc de raspunsuri, s-a rezolvat nu se poate :))
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde popaliviu pe 05 Sep 2021, 13:13

Dacă vin la vânătoare în România cu invitație la mistreț, practic ca vânător străin, iar în invitație mi se trece și carabina, dar și o lisă basculantă, pot să merg la fazan cu arma din permisul austriac dar cu autorizație pentru permisul românesc? Sper că înțelegeți ce vreau... :| Aș vrea să vânez cu lisa, mi-e mai drag decât cu semi. :x
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde tehărău pe 05 Sep 2021, 14:54

popaliviu scrie:Dacă vin la vânătoare în România cu invitație la mistreț, practic ca vânător străin, iar în invitație mi se trece și carabina, dar și o lisă basculantă, pot să merg la fazan cu arma din permisul austriac dar cu autorizație pentru permisul românesc? Sper că înțelegeți ce vreau... :| Aș vrea să vânez cu lisa, mi-e mai drag decât cu semi. :x


:)) numai dacă nu te întreabă careva :)
Nu știu dacă se complica careva sa treacă incalcirura asta într-un proces verbal de constatare. Dar nici nu cred că scapi nevătămat.
Te aliceste cu altceva! Precis ca nu vei avea șapcă corespunzătoare ;)...
PS. De când ai întrat pe forum ți s-a diagnosticat o anumită mâncărime insistentă. Bag seamă că vrei să confirmi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde aghiuta pe 05 Sep 2021, 15:44

popaliviu scrie:Dacă vin la vânătoare în România cu invitație la mistreț, practic ca vânător străin, iar în invitație mi se trece și carabina, dar și o lisă basculantă, pot să merg la fazan cu arma din permisul austriac dar cu autorizație pentru permisul românesc? Sper că înțelegeți ce vreau... :| Aș vrea să vânez cu lisa, mi-e mai drag decât cu semi. :x

Legea 407

"Articolul 27
Vânătoarea se exercită numai de către vânători, dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
„a) posedă permis de vânătoare eliberat în România sau permis ori licenţă valabilă în ţara emitentă a permisului de vânătoare, în cazul vânătorilor cetăţeni străini;

b) posedă autorizaţie individuală de vânătoare, eliberată pe numele său de gestionar, sau este înscris nominal de organizator în autorizaţiile colective de vânătoare;
c) posedă permis de armă pentru folosirea armelor de vânătoare în România, în Europa sau în ţara de origine, după caz, dacă practică vânătoarea cu armă;
d) posedă talon de asigurare pentru accidente şi răspundere civilă, în legătură cu activitatea sa de vânător".

"Articolul 29
Cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care au calitatea de vânător în ţara de domiciliu, atestată prin document specific ţării respective, au dreptul de a practica vânătoarea în România dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 27 alin. (1) lit. b), c) şi d)".
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde popaliviu pe 05 Sep 2021, 18:05

Nu e mâncărime :lol: vreau să știu dacă a întâmpinat careva sau știe cineva. Nu am lisă basculantă în România și aș vrea să vin cu asta de aici, că mi-ar fi mai drag ...Oricum le am pe toate trecute în pașaportul european. Dar îl pun să îmi facă invitație special pentru fazan și merg iarăși ca vânător străin. Mă gândeam că nu mai plăteam încă o dată permisul de vânător străin, + restul.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde tehărău pe 05 Sep 2021, 21:22

Din ce ți a postat Adi colea, se înțelege ca se poate. Ne povestești tu cum a fost, după...
:)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde popaliviu pe 05 Sep 2021, 22:19

Mulțumesc@aghiuta. Am citit legea, dar exact aspectul ăsta nu l-am găsit și știu că mai sunt pe forum câțiva care vin cu armele în România/Europa la vânătoare. În principiu, am voie, dar vroiam să mă asigur, pentru că legea câteodată lasă loc de interpretări( bineînțeles nu în favoarea cetățenilor) și de probleme nu am nevoie. Știu că unii colegi de forum au avut probleme cu anumite chestii...
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde aghiuta pe 06 Sep 2021, 08:09

popaliviu scrie:Mulțumesc@aghiuta. Am citit legea, dar exact aspectul ăsta nu l-am găsit și știu că mai sunt pe forum câțiva care vin cu armele în România/Europa la vânătoare....

Cu placere.
Noi, cand avem chef sa vanam in Romania ne luam armele cu noi. Nu stiu de tine dar noi avem SI permise romanesti (permanent de vanator si de port arma in valabilitate). La control in teren le-am aratat pe ele si nu pe cele suedeze. Nu de alta da' n-am vrut sa-mi stric ziua de vanatoare traducand din suedeza in romana pentru organ. Data viitoare ii testez. :)) :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde yoghi pe 06 Sep 2021, 10:46

Depinde de organizatorul vanatorii,sau de paznic la individuala.daca nu vrea degeaba ai arati tu legea.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde aghiuta pe 06 Sep 2021, 10:49

yoghi scrie:Depinde de organizatorul vanatorii,sau de paznic la individuala.daca nu vrea degeaba ai arati tu legea.

Corectt !!!
In Ro face legea cine vrea. Chiar m-am intrebat la ce mai foloste Parlamentul.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Permis port arma din alta tara echivalare cu Romania

Mesajde popaliviu pe 06 Sep 2021, 12:17

Dețin ambele permise, românesc și austriac, valabile și permanente. Luna trecută în august, am fost în România la vânătoare de vulpe/șacal, cu invitație, ca vânător străin, și secretarul de la asociație mi-a zis că nu pot să vânez cu carabina trecută în permisul austriac, pe cel românesc.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate