Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:02

Protest 29.06.2021

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde sorry_nellu pe 08 Iul 2021, 23:02

Scuze, nu am citit ordinul, dar cine il obliga sa raspund a la telefon la orice ora?
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde zforis pe 09 Iul 2021, 00:35

Era bine sa fie si popa in echipa, corect! :-)))))))))

Eu vad asa: Vine ursul, intra in curte/gradina/casa, omoara un animal sau un om. Cineva suna la 112. 112 transmite mai departe la politie informatia, politistul aduna echipa (primar, veterinar, vanator, jandarm), si echipa de șoc se deplaseaza la locul faptei. Aici sunt 2 posibilitati:

1./ Ursul sta si asteapta pana cand soseste echipa de șoc
2./ Ursul pleaca cu porcul/oaia si nu mai asteapta echipa de constatare

in cazul 2./ echipa de șoc constata pagubele? ca despre asta nu se scrie nimic in OUG, pe urma pleaca acasa.

Cazul 1./ ursul sta si asteapta sosirea echipei. Echipa incearca (fiind prima treapta) sa alunge ursul cu "diverse mijloace", ursul nu este de acord cu aceasta abordare si devine recalcitrant. Echipa va trece la tranchilizare, veterinarul nu nimereste tinta sau doza...Si acum vine momentul cand comisia voteaza impuscarea ursului, rezultatul votului este trecut in procesul-verbal. Pana se termina procedura votului, politistul si jandarmul probabil vor incerca calmarea situatiei si negociaza cu ursul. Vanatorul impusca ursul si ursul moare (caz fericit). Chiar ca ar trebui si popa sa supravegheze actiunea asta, macar de la distanta... :-))) ca sa ramana macar cineva sa sune la 112...

Lasand gluma la o parte, autoritatile ar trebui sa stie ca ursul nu este om. Ursul este un carnivor mare, care poate fi extrem de periculos. Raspunde greu la negocieri :-).

Sau treaba se rezolva romaneste: pagubitul suna vanatorul (daca ala nu a baut nimic) scoate pusca si impusca ursul, pe urma suna la 112, se fac actele, veterinarul baga un tranchilizant pentru siguranta :-)..... :-))))))))), si gata... :-)))))

Dar daca procedura incepe cu 112, pe urma echipa de șoc se intruneste si se duce la locul faptei, in majoritatea cazurilor ursul va fi deja departe... Prin urmare acest OUG nu schimba nimic.

De ce nu se poate restabili cota de recolta si vanatoarea la ursi? Am citit undeva ca in 2016 erau in jur de 6000 de ursi. Sa se aprobe recoltarea a 600 de ursi, 10% din populatia din 2016. Eventual cu observatia ca ursii pot fi recoltati doar in perimetrul intravilanului, sa zic max 500 m. Pana la sfarsitul lunii octombrie am avea rezultate...

Sunt curios cum se vor decurge primele interventii "treptate"...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde Ghinda pe 09 Iul 2021, 07:42

@Dragan, nu am treaba cu ursii. O iau pe afara la prepelita si alte zburatoare la care la noi nu se mai poate. Daca stateam in zona cu urs faceam salam. Cum fac de altfel toti, doar ca nu mai fac fata la atatia ursi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde sorry_nellu pe 09 Iul 2021, 08:49

E o bascalie la adresa celor care sufera de pe urma acestor animale sa nu mai vorbim de cei mutilati si morti!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde zforis pe 09 Iul 2021, 10:28

Ghinda scrie:@Dragan, nu am treaba cu ursii. O iau pe afara la prepelita si alte zburatoare la care la noi nu se mai poate. Daca stateam in zona cu urs faceam salam. Cum fac de altfel toti, doar ca nu mai fac fata la atatia ursi.

:lol: :lol: :lol:
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde laurul pe 09 Iul 2021, 11:12

Dragan scrie: Incearca si prin Spania,mistretii umbla prin sate si chiar orase(mai ales Barcelona) la fel ca ursii in Romania

Daca ai idee, pune te rog niste preturi pentru goana la mistreț...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde Ghinda pe 09 Iul 2021, 13:30

Laure, ma bag, daca e crestineste pretul. Facem o trupa?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde laurul pe 09 Iul 2021, 17:30

Ghinda scrie:Laure, ma bag, daca e crestineste pretul. Facem o trupa?

Vedem despre ce e vorba....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde yoghi pe 10 Iul 2021, 00:41

Verzii lui peste prajit invatau propietarii de ogari sa dea in judecata vanatorul chiar daca actiona comform legii vanatorii.acum ministerul vrea ca un gestinar sa impyste un urs pe baza unui ordin ,sau ordonanta ce e.. si in urma unei decizi oarecare stabilite de 4 civili pe coltul masinii.

Nu prea scrie de folosirea armei in oras/sat.

Primaru devine pacaliciul de servici

Un birocrat,contabil de la garda forestiera ce stie sa recunoasca 3arbori devine utilizator de arma

Gestionarul fondului se alege cu munca ,iar blana si craniu ajung la muzeu


Niste berbeci si...gata legea.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde kama3 pe 10 Iul 2021, 19:37

Și de ce ar trebui gestionarul fondului să facă treabă murdara?
Pentru că front-office-ul care își va lua blamul opiniei publice și suturile in cur va fi vânătorul care apasă pe trăgaci. Nu garcea, nu primarul, nu ministrul.
Daca e specie protejata ar trebui sa fie scoasă din competenta gestionarului fondului cinegetic.
Chestia asta înseamnă aruncarea pisicii moarte în curtea vânătorilor.
Nu frate, e specie protejata înseamnă că nu e de interes vânătoresc și nu mă interesează sub nicio forma.
Politia are arme, armata are arme, jandarmeria, SRI, SPP, politia de frontiera, toți au arme! Sa le folosească. De ce să iasă vânătorul sau paznicul de vânătoare.
A, daca e specie de interes vânătoresc, cu cota, cu tot ce trebuie, atunci poate că s-ar putea negocia.
Dar doar pentru treabă murdara nu ar trebui sa fim băgați în chestiune.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde tehărău pe 11 Iul 2021, 06:02

kama3 scrie:Și de ce ar trebui gestionarul fondului să facă treabă murdara?
Pentru că front-office-ul care își va lua blamul opiniei publice și suturile in cur va fi vânătorul care apasă pe trăgaci. Nu garcea, nu primarul, nu ministrul.
Daca e specie protejata ar trebui sa fie scoasă din competenta gestionarului fondului cinegetic.
Chestia asta înseamnă aruncarea pisicii moarte în curtea vânătorilor.
Nu frate, e specie protejata înseamnă că nu e de interes vânătoresc și nu mă interesează sub nicio forma.
Politia are arme, armata are arme, jandarmeria, SRI, SPP, politia de frontiera, toți au arme! Sa le folosească. De ce să iasă vânătorul sau paznicul de vânătoare.
A, daca e specie de interes vânătoresc, cu cota, cu tot ce trebuie, atunci poate că s-ar putea negocia.
Dar doar pentru treabă murdara nu ar trebui sa fim băgați în chestiune.

Inclusiv comentariile de mai sus.

+1,
Lasă că se învață minte cel care folosește arma, după ce se trezește cu procese și alte repercursiuni la fel ca cel de la Sibiu. Problema nu are soluție decât prin modificarea unor legi. Și a vânătorii, și a armelor, și cod penal, și a protecției animalelor. Asta e spre imposibil, așa că ne învârtim în jurul cozii. Aia e...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde kama3 pe 11 Iul 2021, 18:38

Chiar și 100%legal sa fie nu mi se pare ok sa fie gestionarul obligat să extragă un animal care teoretic e protejat.
Ce posibilități are astăzi gestionarul unui fond de vânătoare sa "gestioneze" populația de urs?
Vorbim de o specie protejata, care chipurile ar trebui sa fie rara. Nu putem baga ursul în aceiași oala cu râsul, cu cocosul de munte, samd.
Ori în condiția in care că gestionar nu am nicio posibilitate sa gestionez populația de urs, nu mi se pare normal să fac treaba murdara că să-mi iau suturile in fund.
Sa-l împuște verzii, politia, armata. N-au decât să cheme minerii.
După ce ne-au luat la 11m cu pasajul acum suntem buni? Mue! Să vadă ce important e vânătorul când lipsește.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde sorry_nellu pe 11 Iul 2021, 18:54

@teharau:
Asta voiam sa-i zic eu lui zforis, sa vedem cine va avea cineva curajul sa ia o decizie de eliminare. Banuiesc ca daca vreodata, vreo astfel de astfel de comisie va surprinde ursul in pozitie neregulamentara, cele mai dure masuri vor fi, scos limba, strambaturi si scandari de genul:" nu conteaza scoru', muie lu' Tractoru'! "
Kama, observatie de nota zece, tot rahatul asta il sterge vanatorul cu maneca. De fapt e o capcana pentru noi.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde Clujeanul pe 11 Iul 2021, 20:37

Mai, eu m-as duce sa impusc un urs dinasta. Sau mai multi.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde zforis pe 12 Iul 2021, 00:45

Eu astept prima interventie in Brasov, sa vad pe Allen Coliban cum fuge dupa urs sa alunge cu "mijloace diverse". Vreau sa vad cand ursul se intoarce si vanatorul rateaza. Vreau sa vad prima actiune in Brasov.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde tehărău pe 12 Iul 2021, 08:16

Eu vreau sa vad pe ce criterii se selectează "vânătorul". Ca în asociație toți avem aceleași drepturi. Cine va fi alesul și pe ce criterii? Competență, vechime, baremuri sportive, chestionare, test (scris, oral, practic), plata unei cotizații suplimentare? Ca altfel gestionarul se poate trezi cu procese. În a cui competență va întra selectarea "vânătorului"?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde kama3 pe 12 Iul 2021, 09:39

Daca gestionarul va accepta / va fi obligat să facă extragerea, normal ar fi ca operațiunea sa o facă personalul angajat, pt că în acest caz în primul rând nu vorbim de o vânătoare în sensul clasic al cuvântului.
Sunt convins că dacă se va putea se vor găsi suficienti purtători de pușcă, dispusi chiar sa și plătească, care să-și arate muschii și ulterior sa se laude cu isprava. Neapărat cu o scula potenta și cu o optica ce l-ar face invidios pe Galilei.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde tehărău pe 12 Iul 2021, 12:08

kama3 scrie:Daca gestionarul va accepta / va fi obligat să facă extragerea, normal ar fi ca operațiunea sa o facă personalul angajat, pt că în acest caz în primul rând nu vorbim de o vânătoare în sensul clasic al cuvântului.
Sunt convins că dacă se va putea se vor găsi suficienti purtători de pușcă, dispusi chiar sa și plătească, care să-și arate muschii și ulterior sa se laude cu isprava. Neapărat cu o scula potenta și cu o optica ce l-ar face invidios pe Galilei.


Zici?
Nu am această posibilitate dar poate ne pune un coleg fisa postului pentru paznic, tehnician, inginer, director și le confruntam cu cerințele din ordin. Apoi putem sa ne dam cu părerea argumentat cumva ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde tehărău pe 12 Iul 2021, 12:15

Sunt curios la cine e comanda foc de avertizare, foc la picioare, foc în plin. :)
Si la cine scrie ca trebuie sa se conformeze ordinului, întocmai și la timp (cum se zicea odată ;)

Și tare sunt curios cum scrie procesul verbal polițistul trimis în constatare printr-un 112. Și cum continuă ancheta cei de la arme și muniții. Ca și dacă ești bine intenționat, n-ai cum sa scapi omul din necaz...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde ventura pe 12 Iul 2021, 12:16

Ursul poate fi impuscat doar de catre personalul de specialitate al Asociatiei care a incheiat contract de interventie cu primaria din zona respectiva. Mai precis paznicul de vanatoare de pe fondul cu pricina.
In lipsa lui, impuscarea se poate face de catre un angajat al Garzii forestiere.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde tehărău pe 12 Iul 2021, 12:21

ventura scrie:Ursul poate fi impuscat doar de catre personalul de specialitate al Asociatiei care a incheiat contract de interventie cu primaria din zona respectiva. Mai precis paznicul de vanatoare de pe fondul cu pricina.
In lipsa lui, impuscarea se poate face de catre un angajat al Garzii forestiere.


Bogdan și cine mai e interesat, va întreb ceva:
Daca cineva demonstrează în instanță ca împușcarea nu a fost legală (studiu de caz), plata celor 40k iepuroi e făcută de asociație (angajator) sau de "pe persoană fizică" impuscaret?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde laurul pe 12 Iul 2021, 14:13

Fraier ala care o trage.....
Sa traga jandarmii, politia, garda forestiera.... Nu noi.
Nu e treaba noastra sa tragem in intravilan la ordinul primarului, ca nu suntem serviciu de ecarisaj....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde kama3 pe 12 Iul 2021, 15:02

tehărău scrie:
kama3 scrie:Daca gestionarul va accepta / va fi obligat să facă extragerea, normal ar fi ca operațiunea sa o facă personalul angajat, pt că în acest caz în primul rând nu vorbim de o vânătoare în sensul clasic al cuvântului.
Sunt convins că dacă se va putea se vor găsi suficienti purtători de pușcă, dispusi chiar sa și plătească, care să-și arate muschii și ulterior sa se laude cu isprava. Neapărat cu o scula potenta și cu o optica ce l-ar face invidios pe Galilei.


Zici?
Nu am această posibilitate dar poate ne pune un coleg fisa postului pentru paznic, tehnician, inginer, director și le confruntam cu cerințele din ordin. Apoi putem sa ne dam cu părerea argumentat cumva ;)


Ce am scris e doar pentru situația în care înainte de apăsarea trăgaciului totul ar fi 100%legal.
Am ridicat chestiunea eticii că nu mi se pare corect după câte șuturi in cur am luat până acum sa ne apucam sa ștergem și rahatul.
Legalitatea e alta chestiune. Cine trage pe lângă lege...problema lui.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde tehărău pe 12 Iul 2021, 15:11

laurul scrie:Fraier ala care o trage.....
Sa traga jandarmii, politia, garda forestiera.... Nu noi.
Nu e treaba noastra sa tragem in intravilan la ordinul primarului, ca nu suntem serviciu de ecarisaj....


Ăsta încerc sa atrag atenția, Laure.
Dar, pe lângă vânătorul = fraierul de serviciu, ni se mai servește o atrapa:
Contractul cu primăria. Dacă gestionarul, adică noi prin reprezentantul nostru recte directorul semnează contractul (nu m-am prins dacă este obligatoriu sau nu), ce se întâmplă dacă nu-l respectă? Dar dacă îl respectă și o instanță decide ca ursul nu a fost împușcat conform legii, cine e bun de plată? Ca 40 k pune în genunchi orice asociație pe praful ăsta. Sa mai zic ca dacă cade beleaua pe nea paznicul, vând casele și vecinii sa plătească datoria?!!
Mie mi se pare ca trebuie beliți bine ochii la ce se semnează și la ce se întâmplă. Ca de promisiuni...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde Dragan pe 12 Iul 2021, 21:50

N-am mai fost de mult in tara.Se mai gaseste soda caustica?
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde yoghi pe 12 Iul 2021, 22:27

Ordinul prevede amenda 2000lei pt neprezentarea personaluli specializat DAR nu scrie ceva despre Neintocmirea contractului cu primaria.

Deci nu ai contract nu participi...dar din nou dar...suntem in Ro si cred ca va exista situatia inversa cand un gestionar va alerga la orice primarie ..poate si in judetul vecin ,pt contracte.(costurile sunt suportate de minister)

Si ...paznicul de vanatoare are nevoie de multe hartii pt a fi angajat,dar tenicianul are nevoie doar de diploma de studii.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde sorry_nellu pe 13 Iul 2021, 00:18

@Dragan: da
@yoghi:
Eu tot nu am citit ordinul. Intreb: e vreun model de contract?
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde ventura pe 13 Iul 2021, 08:52

tehărău scrie:
ventura scrie:Ursul poate fi impuscat doar de catre personalul de specialitate al Asociatiei care a incheiat contract de interventie cu primaria din zona respectiva. Mai precis paznicul de vanatoare de pe fondul cu pricina.
In lipsa lui, impuscarea se poate face de catre un angajat al Garzii forestiere.


Bogdan și cine mai e interesat, va întreb ceva:
Daca cineva demonstrează în instanță ca împușcarea nu a fost legală (studiu de caz), plata celor 40k iepuroi e făcută de asociație (angajator) sau de "pe persoană fizică" impuscaret?


De catre seful comisiei respective.
Mai precis de primar. El este seful comisiei. El hotaraste daca se trage sau nu.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde laurul pe 13 Iul 2021, 13:06

ventura scrie:
tehărău scrie:
ventura scrie:Ursul poate fi impuscat doar de catre personalul de specialitate al Asociatiei care a incheiat contract de interventie cu primaria din zona respectiva. Mai precis paznicul de vanatoare de pe fondul cu pricina.
In lipsa lui, impuscarea se poate face de catre un angajat al Garzii forestiere.


Bogdan și cine mai e interesat, va întreb ceva:
Daca cineva demonstrează în instanță ca împușcarea nu a fost legală (studiu de caz), plata celor 40k iepuroi e făcută de asociație (angajator) sau de "pe persoană fizică" impuscaret?


De catre seful comisiei respective.
Mai precis de primar. El este seful comisiei. El hotaraste daca se trage sau nu.

In cazul Brașovului, e Coliban?!
=)) :ymdaydream:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Protest 29.06.2021

Mesajde ventura pe 13 Iul 2021, 14:49

Da. Primarul este seful Inspectoratului pentru situatii de urgenta.
Votul majoritatii celor din echipa hotaraste masura aplicata.
Primarul este obligat sa respecte votul si sa dea sau nu ordin de impuscare.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

cron
Publicitate