Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:25

Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Septimiu pe 29 Sep 2021, 08:00

In urma discutiilor referitoare la seriile marcate pe componentele esentiale din acest topic:
viewtopic.php?f=124&t=19772
mi-am luat si eu armele la control si sunt in urmatoarea situatie:
- armele lise au seriile complete pe toate cele trei piese (bascula, tevi si uluc)
- carabina Savage are serie pe culata, si ultimele 4 cifre din serie (seria completa este formata dintr-o litera si 6 cifre) pe o ureche de ghidare a inchizatorului. Problema este ca urechile respective sunt supuse frecarii si marcajul incepe sa se stearga. Pe teava nu am vazut sa fie nicaieri trecuta seria (in loc vizibil). Arma cumparata noua, din magazin in 2017. Teoretic cu asta nu ar trebui sa am probleme.
- carabina CZ are seria trecuta pe culata si inchizator dar nu o are pe teava (la fel, in loc vizibil). Oare e posibil sa fie marcata seria pe teava in zona acoperita de pat? O sa demontez patul cand am putin timp sa vad. Problema este ca arma a fost cumparata noua in Iunie 2020 si tot atunci a fost inscrisa la Politie. Oare ar trebui sa ma astept la ceva probleme acum sau la anul cand trebuie sa imi prelungeasca viza?
Ar fi indicat sa nu astept sa am probleme si sa fac o excursie pana la Cugir pentru inscriptionarea seriilor acolo unde lipsesc? Trebuie ceva autorizatie de la Politie pentru asta?
PS: poate ar fi mai bine mutate discutiile referitoare la serii din topicul mai sus mentionat si sa lasam topicul de cumparare "curat".
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Sly_Fox pe 29 Sep 2021, 09:14

Computerele s-au deșteptat, oamenii s-au prostit! Ne facem viața amară singuri, chiar și cei care fac asemenea legi tâmpite sunt atinși la un moment dat de efectul legilor lor. Acum se gândesc dacă nu ar fi mai bine să ne bazăm exclusiv pe computere, să ne guverneze acestea, cică au algoritmi mai tari decât oamenii.
Habar nu am ce se va cere, întreabă și tu la poliție și vezi ce spun! Aproape sigur vor fi diferențe de la județ la județ, doar avem experiența ultimilor 2000 de ani. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Croco pe 29 Sep 2021, 10:02

Sa fie clar pentru toata lumea! Legea este facuta pentru a fi respectata, pentru stabilirea unui cadru de functionare! Necunoasterea ei nu te absolva de responsabilitati! Guvernul unei tari se ocupa, prin Ministerul de Interne cu punerea in aplicare. Lucratorii din cadrul Politiei se ocupa de respectarea legii. Legea hotareste nu lucratorul AEST.
Legea nr. 196/2019 pentru modificarea și completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor
În vigoare de la 04 noiembrie 2019
https://lege5.ro/gratuit/gm2dsojrgm2a/l ... munitiilor
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Croco pe 29 Sep 2021, 10:04

Art. 90. - Marcarea armelor și munițiilor
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Sly_Fox pe 29 Sep 2021, 10:29

Croco scrie:Sa fie clar pentru toata lumea! Legea este facuta pentru a fi respectata, pentru stabilirea unui cadru de functionare! Necunoasterea ei nu te absolva de responsabilitati! Guvernul unei tari se ocupa, prin Ministerul de Interne cu punerea in aplicare. Lucratorii din cadrul Politiei se ocupa de respectarea legii. Legea hotareste nu lucratorul AEST.

Știm acest lucru, este clar de mult timp! Am văzut că legea este respectată de numa-numa, la sânge, de toată lumea, mai ales de cei care fac legea, aceștia colecționând dosare penale ca pe decorații. Știm cu legea, suntem băieți buni, stai liniștit, ne este clar!
Croco scrie: Legea nr. 196/2019 pentru modificarea și completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor
În vigoare de la 04 noiembrie 2019
https://lege5.ro/gratuit/gm2dsojrgm2a/l ... munitiilor

Toată lumea o cunoaște, s-a tot discutat pe tema ei, de am început să avem vise cu articole și paragrafe. O citim, o respectăm!
Croco scrie:Art. 90. - Marcarea armelor și munițiilor

Vezi că la alt topic, foarte recent, s-a vorbit și despre articolul cu pricina, chiar eu l-am pus pe tapet în urma unei întrebări care a venit din partea unui coleg, întrebare ce avea legătură cu persoanele autorizate să marcheze arme. Al nostru coleg @ Violiv a venit chiar cu unele completări!

Acum, inițiatorul acestui topic are ceva nedumeriri, îi poți răspunde exact la întrebările pe care le-a adresat?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde yoghi pe 29 Sep 2021, 14:01

Acum intreb si eu: voi cititi pe sarite? :mrgreen:

Art. II. - (1) Armele de foc, componentele esenţiale şi muniţiile fabricate, transferate sau importate în
România până la data intrării în vigoare a prezentei legi, marcate potrivit prevederilor legale aplicabile
anterior intrării în vigoare a acesteia, vor putea fi achiziţionate, vândute sau folosite doar pe teritoriul
României.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Septimiu pe 29 Sep 2021, 14:05

Una din intrebarile mele se referea la o arma cumparata si inregistrata in Iunie 2020, deci dupa intrarea in vigoare a respectivei prevederi.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde yoghi pe 29 Sep 2021, 14:21

Presupun ca importatorul a.
cumparat si introdus arma in tara inainte de Legea asta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Septimiu pe 29 Sep 2021, 16:24

Din cate stiu, arma a ajuns in stoc cu maxim o luna inainte de cumparare. Cu cat timp inainte a fost importata si cat timp a stat in depozit nu stiu si nici nu am cum sa dovedesc din moment ce nu este specificat pe niciun document primit de mine la cumparare.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Croco pe 29 Sep 2021, 16:49

Septimiu scrie:Din cate stiu, arma a ajuns in stoc cu maxim o luna inainte de cumparare. Cu cat timp inainte a fost importata si cat timp a stat in depozit nu stiu si nici nu am cum sa dovedesc din moment ce nu este specificat pe niciun document primit de mine la cumparare.

Ti-a cerut cineva sa dovecesti ceva? Drobul de sare e roz…
Am postat mai sus legea tocmai pentru a nu lasa loc de interpretare. Se pare ca unii vor, sunt dependenti, isi doresc sa nterpreteze! Poate e bine, poate nu!
Zic si eu ca #yoghi:
Yoghi scrie:Acum intreb si eu: voi cititi pe sarite? :mrgreen:

Armurierii, importatorii, intermediarii…
Tot ce nu este interzis este permis!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde pipabh pe 04 Oct 2021, 10:12

D-lor... vin sa pun si eu o intrebare (poate a mai fost pusa dar nu am gasit):
Care sunt piesele/componentele esentiale la o arma lisa?
Unde le regasim , in lege, in ceva ca fiind denumite piese/componente esentiale?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Sly_Fox pe 04 Oct 2021, 11:24

La începutul legii găsești definiția!

Art. 2. - Definiții
4. componentă esențială - țeava, frema, cutia mecanismelor, după caz, superioară sau inferioară, manșonul
mobil, cilindrul, cap închizător sau închizător, care, în calitate de obiecte separate, sunt incluse în categoria
armelor de foc pe care sunt montate sau sunt concepute să se monteze;
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde popaliviu pe 04 Oct 2021, 14:16

Adică toate nu? Cutia mecanismelor, țeavă, uluc. Iar la semiautomate?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Croco pe 04 Oct 2021, 15:27

popaliviu scrie:Adică toate nu? Cutia mecanismelor, țeavă, uluc. Iar la semiautomate?

Ulucul de ce e piesa esentiala? Chiar daca are trecuta seria, ce-l face piesa esentiala?
Intreb si eu…
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde violiv pe 04 Oct 2021, 19:12

90% din basculante nu pot functiona fara "piesa a treia" sau "ulucul" din insiruirea din definitie. Nu este vorba de ulucul patului de la carabine bolt-action sau de cojita de lemn sau plastic de la semiautomate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde adrian1123 pe 04 Oct 2021, 20:42

Ulucul la armele lise nu este componenta esentiala.Basculantele pot bunctiona fara uluc,se armeaza usor si fara el.La basculanta piese esentiale sunt teava si bascula.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde violiv pe 04 Oct 2021, 21:47

Fara sa ne certam, politia si chiar producatorii, inca de pe la 1800, considera "piesa a treia" o componenta esentiala a basculantelor.
Pune-ne un filmulet in care armezi "usor" o basculanta fara uluc ... da' sa nu fie IJ 18 sau Benelli 828. :ymdevil:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Croco pe 05 Oct 2021, 07:11

Fara sa ne certam: care din categoriile de mai sus, din lege, incadreaza ulucul? Eu sunt mai greu de cap, scuze! Interpretarea arbitrara a unui aplicant nu are putere juridica.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde pipabh pe 05 Oct 2021, 09:32

violiv scrie:Fara sa ne certam, politia si chiar producatorii, inca de pe la 1800, considera "piesa a treia" o componenta esentiala a basculantelor.
Pune-ne un filmulet in care armezi "usor" o basculanta fara uluc ... da' sa nu fie IJ 18 sau Benelli 828. :ymdevil:

Din discutiile cu politia si importatorii , ulucul, piesa a treia..... NU ESTE COMPONENTA ESENTIALA! nefiind specificat nicaieri in lege ca ar fi!
Asta am inteles eu dupa discutiile de ieri !
Una ca o considera, alta ca nu e trecuta nicaieri ca ar fi si azi ce se importa ca si bockuri majoritatea se importa fara serie pe uluc!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde the_mav pe 05 Oct 2021, 11:24

pipabh scrie:
violiv scrie:Fara sa ne certam, politia si chiar producatorii, inca de pe la 1800, considera "piesa a treia" o componenta esentiala a basculantelor.
Pune-ne un filmulet in care armezi "usor" o basculanta fara uluc ... da' sa nu fie IJ 18 sau Benelli 828. :ymdevil:

Din discutiile cu politia si importatorii , ulucul, piesa a treia..... NU ESTE COMPONENTA ESENTIALA! nefiind specificat nicaieri in lege ca ar fi!
Asta am inteles eu dupa discutiile de ieri !
Una ca o considera, alta ca nu e trecuta nicaieri ca ar fi si azi ce se importa ca si bockuri majoritatea se importa fara serie pe uluc!

Puteti lua scris acest lucru din partea Politiei? :?:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Croco pe 05 Oct 2021, 13:58

the_mav scrie:
pipabh scrie:
violiv scrie:Fara sa ne certam, politia si chiar producatorii, inca de pe la 1800, considera "piesa a treia" o componenta esentiala a basculantelor.
Pune-ne un filmulet in care armezi "usor" o basculanta fara uluc ... da' sa nu fie IJ 18 sau Benelli 828. :ymdevil:

Din discutiile cu politia si importatorii , ulucul, piesa a treia..... NU ESTE COMPONENTA ESENTIALA! nefiind specificat nicaieri in lege ca ar fi!
Asta am inteles eu dupa discutiile de ieri !
Una ca o considera, alta ca nu e trecuta nicaieri ca ar fi si azi ce se importa ca si bockuri majoritatea se importa fara serie pe uluc!

Puteti lua scris acest lucru din partea Politiei? :?:

Daca nu stie ce sa faca, lucratorul intreaba la IGPR. Trebuie sa intrebe undeva! E normal! Si publicul se poate adresa aceluiasi serviciu! Ceea ce nu stie publicul profan, ca mine, ca raspusurile reprezinta o orientare si nu au nicio putere juridica! Poate o circumstanta! Un jurist poate sa interpreteze la fel sau diferit legea. Judecatorul e cel care decide. Hotararea judecatoreasca are putere de lege!!!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde popaliviu pe 05 Oct 2021, 20:26

O părere personală, este că ulucul ăla leagă ceva important, deci este important.
La băbuța mea Merkel din '80 este seria pe trecută pe uluc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde violiv pe 06 Oct 2021, 09:16

Croco scrie:Fara sa ne certam: care din categoriile de mai sus, din lege, incadreaza ulucul? Eu sunt mai greu de cap, scuze! Interpretarea arbitrara a unui aplicant nu are putere juridica.



Dupa cum foarte bine stii, traim intr-o tara minunata, cu legi, norme si obiceiuri de functionare foarte particulare, o combinatie fericita de reminiscente de la Inalta Poarta cu adaosuri noi de tip tribal de prin Somalia, Congo si influente extrem-orientale thailandeze. Ceea ce face ca orice problema pe care un cetatean o are cu vreo oficialitate sa trebuiasca tratata ca mersul pe sarma, un vesnic balans intre dorinta de a rezolva iute si speranta ca nu vei deranja pe nimeni atat de tare incat sa te trezesti cu ceva masuri punitive.
Stiu ca nu e normal, ca au existat lupte reale intre cetateni si oficialitati, multe chiar castigate. Insa au fost declansate in situatii chiar critice, cand nu mai aveai nimic de pierdut.
In mod particular, in relatia cu cei "de la arme", eu am cautat sa le indeplinesc solicitarile, chiar daca nu aveau intotdeauna un suport legal temeinic, in masura in care nu mi-a fost prea greu sa satisfac o cerere. De ex., la inscrierea in permis a unei arme bock mostenita de la tata, arma importata cu peste 10 ani in urma, atunci cand politistul a cerut sa verifice prezenta seriilor pe piesele esentiale (si uluc!) I le-am aratat, stiind ca le are peste tot. Pur si simplu nu merita discutia in contradictoriu. Inca tin minte ce m-a "invatat" un politist din B acu' vreo 20 de ani .... la un control cu dedicatie, e imposibil sa scapi fara sa gasim ceva in neregula, iar pana te judeci tot stai cu armele pe tusa! Iar multele experiente de acest fel au aratat ca judecatile, chiar castigate, dureaza cu anii si cheltuielile nu se recupereaza niciodata in totalitate.
Sa zicem ca ai 1-3 arme si primesti hartiuta ca trebuie sa le depui. Gasesti un amic, doi sa-si scoata iute autorizatie si scapi cu 3-4-500 lei platiti armurierului.
Da' sa zicem ca ai 10-30 arme, din care unele absolut nevandabile, nici macar daca le faci cadou. Nu-ti ramane decat solutia depunerii la armurier si, la 1-200 lei chiria lunara pentru o arma cam stai sa te gandesti daca merita sa te ciondanesti pret de 1-3 ani, cu 1000-5000 lei/luna costuri, pentru orice prostioara.
Stiu ca nu este nici pe departe modul corect, civilizat de a gandi si actiona .... insa este modul real de a te "descurca" pe plaiurile astea.
Am imbatranit, tin la armele si la linistea mea, mi-a trecut de mult avantul revolutionar asa ca e foarte posibil ca, daca peste 10 ani sa ceara vreunul sa ne tatuam pe fund seriile armelor, s-o fac si pe asta. Imi cer iertare daca supar pe cei care gandesc la modul corect, care viseaza o civilizatie legislativa si birocratica! Numa' ca eu am ajuns la intelepciunea de a face diferenta intre lucrurile pe care le pot schimba si cele pe care nu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Sly_Fox pe 06 Oct 2021, 10:52

Perfect adevărat! Ca să te descurci în România trebuie să ai simțul diplomației în gene, plus un moral potrivit de flexibil care să se onduleze la vibrații și să revină la verticală după fiecare pățanie cu "autoritățile". Prea rigid se rupe, prea maleabil se deformează!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Croco pe 08 Oct 2021, 07:27

Iau nastere tipare, se formeaza caractere, toate bazate pe indolenta noastra! Empatizarea cu diversi si crearea de modele nu reprezinta o solutie fiabila a societatii. Libertatea fiecaruia, mai ales cea de alegere, intr-o societate bazata pe reguli, legi sau cum vreti sa le ziceti, reprezinta solutia! Invata-l cum sa discearna nu ce!
Lipsa de atitutine a dus la multe, fara a le numi, fiecare intelege ce vrea… “Somnul ratiunii naste monstrii” - https://youtu.be/PRCV7wIuQZg
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde laurul pe 08 Oct 2021, 08:52

Croco scrie:Iau nastere tipare, se formeaza caractere, toate bazate pe indolenta noastra! Empatizarea cu diversi si crearea de modele nu reprezinta o solutie fiabila a societatii. Libertatea fiecaruia, mai ales cea de alegere, intr-o societate bazata pe reguli, legi sau cum vreti sa le ziceti, reprezinta solutia! Invata-l cum sa discearna nu ce!
Lipsa de atitutine a dus la multe, fara a le numi, fiecare intelege ce vrea… “Somnul ratiunii naste monstrii” - https://youtu.be/PRCV7wIuQZg

+1....dar mai e mult pana departe....
Evoluam cu viteza melcului. :-??
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde ventura pe 08 Oct 2021, 09:38

Este evident ca trebuie sa avem principii si sa ne folosim de liberul arbitru, dar nu-i intelept (chiar daca ai dreptul si poti) sa te pisi impotriva vantului.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde adrian1123 pe 10 Oct 2021, 20:54

Se armeaza si fara piesa a treia,unele usor altele mai greu,eu pot.Am vazut multe basculante fara serie pe uluc inscrise in permis,deci se poate.Despicam prea mult firul in patru zic eu
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde adrian1123 pe 10 Oct 2021, 21:04

pipabh scrie:
violiv scrie:
Fara sa ne certam, politia si chiar producatorii, inca de pe la 1800, considera "piesa a treia" o componenta esentiala a basculantelor.
Pune-ne un filmulet in care armezi "usor" o basculanta fara uluc ... da' sa nu fie IJ 18 sau Benelli 828. :ymdevil:

Din discutiile cu politia si importatorii , ulucul, piesa a treia..... NU ESTE COMPONENTA ESENTIALA! nefiind specificat nicaieri in lege ca ar fi!
Asta am inteles eu dupa discutiile de ieri !
Una ca o considera, alta ca nu e trecuta nicaieri ca ar fi si azi ce se importa ca si bockuri majoritatea se importa fara serie pe uluc!

Puteti lua scris acest lucru din partea Politiei? :?:
Nu e mai simplu sa intrebati politistul unde scrie ca trebuie serie pe uluc cand inscrii o arma...sa zicem fara serie ,decat sa ceara un altul scris ...de ce nu cere serie,prost e ala(politistul) pe urma sa nu ti ceara si...pat vopsit..mov sa zicem,sa te sature de curiozitati-------------------------------------
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde adrian1123 pe 10 Oct 2021, 21:11

Suntem neam de juristi si despicatori de fir in patru noi Romanii.Unde nu merge,De ce nu merge.Unde merge si mai belea,de ce merge,cat merge si ce ne facem noi cand no mai merge.Sa fim sanatosi si sa vanam,cu serie sau fara serie pe uluc,sau chiar fara el(cine poate). :D
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 72 vizitatori

Publicitate