Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:33

Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde dtdpuu pe 16 Noi 2022, 00:18

Salut "dreptilor" de pe forum,

Probabil ca la anul voi ajunge din nou in Ro, asa cum probabil unii stiti, am acumulat de-a lungul timpului o gramada de componente care nu stiu daca o sa le mai folosesc. Sint componente bune, dar din diferite motive le-am inlocuit, adica:
- am o gramada de paturi pentru Savage 10fp si 110fp care le-am inlocuit, intr-un efort de "usurare" a armelor. Paturile sint bune si am tras cu ele destul...dar mi-a venit sa imi usurez aremele... pastrind precizia, asadar am inlocuit o gramada de componente.
- am vreo 2-3 tevi, toate grele, varmint (7mm-08 (Criterion relativ putin folosita), 7mm Rem Magnum (Criterion tot relativ putin folosita, dar mai mult decit 7mm-08)si...probabil va fi si un 308 Winchester (vreo 1500 focuri prin ea...dar si in ziua de azi trage 0.5 MOA))
...si poate mai scotocesc cite ceva (minere de bolt, butoane de la bolt..etc.).


Ideea ar fi ca as vrea sa le aduc cu mine la bagaje normale de cala si sa le imprastiu la prieteni in Ro. Nu cred sa am probeleme sa le scot din US...desi acum s-a mai strins surubelul, DAR ce se intimpla in RO:
- adica o sa am probleme la intrare in Ro?
- le puteti folosi legal?

Stiu ca @Septimiu a fost aici si a adus citeva chestii...dar e posibil ca tevile sa fie mai cu "dichis" ;) :?:

Cristian
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde alexandru_vedes pe 16 Noi 2022, 07:41

Salut,

Exclus sa poti sa aduci "pe cala" asa PNV componente esentiale pentru arme si munitii, dar si alte componente restrictionate la export respectiv import. Probabil ca vei fi arestat direct in aeroport fie in US fie la noi, iar daca aici ai calitatea de vanator sau orice alta calitate legata de arme de foc probabil ca ti-o vei pierde lifetime, neincluzand anii de economie la gaze si energie dupa gratii. Americanii se codesc cand e vorba si de muzzle brakes sau flash hiders si considera componenta interzisa la export, dar inchizatoare si tevi si alte dracovenii, "cirucuri" din astea numai bune de piata neagra de la noi. Mai ales cand ai zis tevi deja ma gandesc daca glumesti. Ai grija ca nu e de joaca, probabil ca in US e normal sa faci asta intre anumite state, dar in Europa si mai ales in Romania exclus. Plus ca daca te uiti lumea este pe un butoi de pulbere, nu cred ca e intelept sa te gandesti la asa ceva si sa incerci vigilenta si scannerele pe aeroporturi. Iar prietenii tai din Romania daca sunt prinsi cu tevi care nu sunt inscrise in permis, la fel, pierderea calitatii de vanator pentru ei e cea mai mica problema. Nu zic, poti sa incerci, orice se poate incerca in viata asta =))
Steyr AUG Z .223, Sako S20 30.06
alexandru_vedes
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Feb 2022, 10:37
Locaţie: Romania

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde jhonny pe 16 Noi 2022, 08:59

+ 1 @alexandru_vedes
P.S. In urma cu ceva ani, cand inca nu erau disponibile pe meleagurile noastre, am vrut sa achizitionez si sa transport din SUA un banal spray de urs. Sigilat de magazin, pentru export.
Deoarece aveam o retinere, am insistat ca cei de la Cabellas (vanzatorul) sa ma asigure ca il pot lua legal in Romania. Au intrebat la US borders si surpriza: interzis pentru export !!!
Ulterior am observat ca pe multe alte produse vandute de ei, pot aparea limitari in ceea ce priveste exportul.
Cu siguranta, componente de arma nu vei putea lua in bagaj ! Ar fi sinucidere, nu merita.In ciuda intentiei nobile de a le face cadou unor vanatori.
Probabil sunt alte variante legale de export, prin firme autorizate, trebuie vazut daca si merita financiar.
Sunt convins ca multi nici nu isi pun problema de a verifica daca vreo montura dichisita sau o frana de gura ar avea interdictie la export si o pun la bagajul de cala. Probabil cei mai multi reusesc asa, nu stiu.
Personal nu mi-as asuma vreun risc in acest sens.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde yoghi pe 16 Noi 2022, 10:51

Ce moralisti bre. Omul nu a zis ca le ascunde in bagaj ci doar ca le transporta in bagaj personal...adica nu plateste transport sepparat.

La tine acasa e relativ usor. Suni/ te duci la ATF faci acolo o declaratie si ceri licenta de export in nume propiu.important sa declari ca sunt obiecte personale uzate si vrei sa le faci cadou la prieteni.
Ii interesaza doar provenienta si daca nu faci comert ilegal.

La noi e mai complicat din doua motive. BIROCRATIA si interesul...neinteresul pt calibrele alea.

Le declari la sosire la vama dar va trebui sa le lasi la ei in custodie pina prietenul isi ia autorizatie de lrocurare._pt tevi restul e bagaj. Dupa asta va duceti impreuna tu retragi teava din vama si el o introduce in tara.

Arma ramane la ei maxim 90 zile ,gratis dar in ziua 91 devine propietatea statului.

Succes in Aventura :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde mus q pe 16 Noi 2022, 15:48

Pentru țevi, nu știu.
Pentru bunurile care nu se încadrează în categoria ”esențiale” nu sunt nici un fel de restricții, doar că la destinație sau chiar la escale (dacă se transbordează bagajele) te vor chema să deschizi bagajele pt verificare și să explici ce și cum. Am adus niște chestii acum câțiva ani și nu am avut nici un fel de probleme doar că a trebuit să explic de vreo trei ori (2 escale+Otopeni) de ce am în bagaje bipozi, șine, inele, încărcătoare, telemetru, etc. Pe Otopeni, oamenii chiar au fost foarte amabili și nu am avut senzația că ar căuta nod în papură.
mus q
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 08 Ian 2012, 19:56

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde dtdpuu pe 16 Noi 2022, 16:25

@alexandru_vedes & @jhonny multumesc de intentie...dar acum respirati adinc si...refaceti-va rasuflarea. NU S-A INTIMPLAT INCA NIMIC. A fost on intrebare si....daca cititi un pic pe forum nadajduiesc sa ajungeti la concluzia ca nu sint dobitoc sau aerian (alta forma de dobitoc :-) ).

Cautam un sfat legat de regulamentele din Romania...fara drama, fara aluzii de genul ascuns in bagaje...ci pur si simplu regulamente si experiente.

Ca veni vorba cum se fac aceste lucruri normale in US, mergi in magazin si cumperi ((sau le comanzi de pe interent )) tevi, paturi, minere inchizatoare , frine, munitie, tuburi, pulbere, gloante, monturi etc. si le schimbi in fiecare zi, fara sa dai socoteala la nimeni. ARMA e numai culata, pentru care completezi acte, esti verificat si estin in baza de date FBI....In US este cale de a rezolva lucrurile atita vreme cit esti onest. DAR ma interesa legea si regulamentele in Ro. Ma asteptam ca anumite componente "ne-esentiale" sa fie voie si in Ro.


@yoghi multumesc de sfat, pare logic. Altadata am adus unori prieteni citeve chestii, luneta, monturi, bule si un cutit cadou...fara sa dau socoteala la nimeni....dar a fost de vreo 7-8 ani si. Probabil ca e mai sigur sa merg la ATF sa ii intreb acuma. Evident ca daca ar fi aici..le-as trimite cu posta, dar pentru ca ies din tara, problema poate fi de export, in nici un caz nu e o infractiune in US. Cum spui, fiind ale mele de ceva vreme, cred ca ar fi ok si ATF.

@mus q ...asa am sperat si eu ca anumite componente sint acceptate fara probleme (cum ar fi paturi). Am inteles ca acum tevile trebuie sa aiba serie in Ro ceea ce e o pb. Tevile mele nu au serie..aici sint "consumabile" ca placutele de frina :-). ASadar tevile probabil le tai de pe lista...dar ma gindesc ca alte lucruri poate sint acceptate.

In final daca totul se duce de ripa or sa ramina bine merci in rafturi in beci...pacat.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde adisan77ro pe 16 Noi 2022, 23:11

Daca tevile sunt fara serie (si cel mai probabil asa este) poti sa le lasi in SUA ptr ca in EU nu mai poti introduce teava, actiune si bolt neinseriate.
Iar daca ai serii pe tevi si ti mortis sa le dai unui prieten de aici, atunci fa bine si cauta sa i le vinzi printr-un armurier autorizat de acolo care sa ii faca toate documentele (Factura proforma cu seriile tevilor mentionate acolo,dovada licentei de armurier, certificat de conformitate de la producator ptr produsele in discutie) necesare obtinerii de catre prietenul tau a autorizatiei prealabile de import in care vor fi mentionate seriile produselor importate, pe care o va trimite apoi armurierului de acolo impreuna cu alte declaratii in vederea obtinerii licentei de export, dupa care printr-un exportator autorizat (ca ReloadingInternational de exemplu), sa ii trimita tevile in Romania alaturi de documentele de export si de factura ptr transport si asigurare probabil. In vama din Romania, dupa ce isi obtine cod EORI, isi va cauta un comisionar vamal sa ii faca formalitatile vamale, va plati taxele vamale aferente valorii totale a facturii (cu transport si asigurare incluse), cam 3,2% taxe vamale+19% TVA, apoi isi va lua produsele si va merge la politie ca sa le inscrie (bineinteles cu actele de rigoare atasate).
Asta pe varianta...lunga
Pe varianta scurta: mai bine nu te complici si nu il complici nici pe prietenul tau ca s-ar putea sa il coste mai mult decat fac tevile.
Nu intotdeauna cele mai bune intentii se finalizeaza si cu rezultat fericit :!:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde dtdpuu pe 17 Noi 2022, 02:56

adisan77ro scrie:Daca tevile sunt fara serie (si cel mai probabil asa este) poti sa le lasi in SUA ptr ca in EU nu mai poti introduce teava, actiune si bolt neinseriate.
Iar daca ai serii pe tevi si ti mortis sa le dai unui prieten de aici, atunci fa bine si cauta sa i le vinzi printr-un armurier autorizat de acolo care sa ii faca toate documentele (Factura proforma cu seriile tevilor mentionate acolo,dovada licentei de armurier, certificat de conformitate de la producator ptr produsele in discutie) necesare obtinerii de catre prietenul tau a autorizatiei prealabile de import in care vor fi mentionate seriile produselor importate, pe care o va trimite apoi armurierului de acolo impreuna cu alte declaratii in vederea obtinerii licentei de export, dupa care printr-un exportator autorizat (ca ReloadingInternational de exemplu), sa ii trimita tevile in Romania alaturi de documentele de export si de factura ptr transport si asigurare probabil. In vama din Romania, dupa ce isi obtine cod EORI, isi va cauta un comisionar vamal sa ii faca formalitatile vamale, va plati taxele vamale aferente valorii totale a facturii (cu transport si asigurare incluse), cam 3,2% taxe vamale+19% TVA, apoi isi va lua produsele si va merge la politie ca sa le inscrie (bineinteles cu actele de rigoare atasate).
Asta pe varianta...lunga
Pe varianta scurta: mai bine nu te complici si nu il complici nici pe prietenul tau ca s-ar putea sa il coste mai mult decat fac tevile.
Nu intotdeauna cele mai bune intentii se finalizeaza si cu rezultat fericit :!:


Cum am spus mai sus...tevile la noi nu au serie (cred ca a doua oara)...Merci dar, varianta scurta e preferabila.

Paturile ce au, trebuie si la alea "ordonanta guvernamentala"?...ca acum ma gindesc serios daca sa mai vin eu in Ro ca poate miros a pulbere Varget.

Nu ma intereseaza complicatii cu armurieri, vame, nu ma intereseaza nici un tertip, legal sau schmecherie, sau cine stie ce "ghiveci legal", etc. Pur si simplu voiam sa aduc componente care imi sint surplus si sa le las pe citiva din oamenii de aici odata cu mine cind vin in tara in vizita.

Poate sa spuna cineva simplu fara "sa scri o teza":
- tevi nu se poate
- Paturi (nu)se poate
- inele ????
- surube
- etc.

Merci
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde dtdpuu pe 17 Noi 2022, 02:56

adisan77ro scrie:Daca tevile sunt fara serie (si cel mai probabil asa este) poti sa le lasi in SUA ptr ca in EU nu mai poti introduce teava, actiune si bolt neinseriate.
Iar daca ai serii pe tevi si ti mortis sa le dai unui prieten de aici, atunci fa bine si cauta sa i le vinzi printr-un armurier autorizat de acolo care sa ii faca toate documentele (Factura proforma cu seriile tevilor mentionate acolo,dovada licentei de armurier, certificat de conformitate de la producator ptr produsele in discutie) necesare obtinerii de catre prietenul tau a autorizatiei prealabile de import in care vor fi mentionate seriile produselor importate, pe care o va trimite apoi armurierului de acolo impreuna cu alte declaratii in vederea obtinerii licentei de export, dupa care printr-un exportator autorizat (ca ReloadingInternational de exemplu), sa ii trimita tevile in Romania alaturi de documentele de export si de factura ptr transport si asigurare probabil. In vama din Romania, dupa ce isi obtine cod EORI, isi va cauta un comisionar vamal sa ii faca formalitatile vamale, va plati taxele vamale aferente valorii totale a facturii (cu transport si asigurare incluse), cam 3,2% taxe vamale+19% TVA, apoi isi va lua produsele si va merge la politie ca sa le inscrie (bineinteles cu actele de rigoare atasate).
Asta pe varianta...lunga
Pe varianta scurta: mai bine nu te complici si nu il complici nici pe prietenul tau ca s-ar putea sa il coste mai mult decat fac tevile.
Nu intotdeauna cele mai bune intentii se finalizeaza si cu rezultat fericit :!:


Cum am spus mai sus...tevile la noi nu au serie (cred ca a doua oara)...Merci dar, varianta scurta e preferabila.

Paturile ce au, trebuie si la alea "ordonanta guvernamentala"?...ca acum ma gindesc serios daca sa mai vin eu in Ro ca poate miros a pulbere Varget.

Nu ma intereseaza complicatii cu armurieri, vame, nu ma intereseaza nici un tertip, legal sau schmecherie, sau cine stie ce "ghiveci legal", etc. Pur si simplu voiam sa aduc componente care imi sint surplus si sa le las pe citiva din oamenii de aici odata cu mine cind vin in tara in vizita.

Poate sa spuna cineva simplu fara "sa scri o teza":
- tevi nu se poate
- Paturi (nu)se poate
- inele ????
- surube
- etc.

Merci
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde jhonny pe 17 Noi 2022, 10:10

dtdpuu scrie:@alexandru_vedes & @jhonny multumesc de intentie...dar acum respirati adinc si...refaceti-va rasuflarea. NU S-A INTIMPLAT INCA NIMIC. A fost on intrebare si....daca cititi un pic pe forum nadajduiesc sa ajungeti la concluzia ca nu sint dobitoc sau aerian (alta forma de dobitoc :-) ).

CristianC


Nici pomeneala. :))
Tocmai pentru ca personal apreciez mult implicarea si cunostintele tale in domeniu, incercam un "sfat" de unul patit ...
Ideea e sa nu ai probleme care sa-ti atraga alte neplaceri...
Doar ca la noi, fiecare interpreteaza legea dupa bunul plac/interes.
Oricand gasesti unul intr-o pozitie suficient de inalta care sa-ti faca probleme, aplicand legea "dupa ureche".
Asadar extrem de usor poti avea probleme. Si sunt absolut convins ca nu le vrei. Si nu le vrea nimeni.
Ideea e sa te asiguri foarte bine inainte, ca ceea ce intentionezi se poate, intr-o forma legala, si mai apoi si merita efortul.

P.S. @yoghi
Nu sunt un optimist, de felul meu. Asta pentru ca nu prea am motive ...
Toti vedem ce se intampla zi de zi ... haos organizat !!!
Ma afecteaza cand oameni de bine (slava domnului ca mai gasesti) sufera pentru indolenta/necompetenta unora pusi sa ajute, printre altele, cetatenii. Si atunci personal prefer sa nu-mi asum unele aventuri.
Doar cele pe care cred ca le pot gestiona. Si aici o mai zbarcesc uneori. :lol:
Desigur, nu e neaparat un model de urmat... x_x
Eu stiu ca tu stii si intelegi toate astea foarte bine.
:obscene-drinkingcheers:
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde Septimiu pe 17 Noi 2022, 10:30

Salut Cristian!
Bun topic-ul dar nu cred ca exista o varianta de raspuns corect si 100% sigur. Stii ca am discutat subiectul cand ne-am intalnit in vara…
Din pacate, reglementarile referitoare la arme sunt intr-o continua schimbare si din ce in ce mai restrictive, chiar si in State.

Raspunsul meu in varianta scurta (si nu doar la cele mentionate de tine):
- Tevi, culate (actiuni) si inchizatoare complete (bolt-uri): categoric nu.
- Componente: posibil sa fie restrictii la plecarea din State, nu cred ca ar fi probleme la intrarea in Romania.
- Magazii: posibil sa fie restrictii la plecarea din State, nu cred ca ar fi probleme la intrarea in Romania (justificare in varianta mai detaliata a raspunsului, mai jos).
- Paturi: nu ar trebui sa fie probleme.
- Aparate optice de ochire (clasice: lunete, red dot-uri): official interzise la export (fara a avea aprobarile necesare), nu cred ca ar fi probleme la intrarea in Romania.
- Night vision: nu stiu ca nu m-au interesat dar cred ca la plecare din State intra sub aceleasi reglementari ca si lunetele. La intrare in Romania nu cred ca ar fi probleme cu exceptia celor care se ataseaza pe arma care sunt interzise (daca nu gresesc chiar si detinerea este interzisa).

Raspunsul de mai sus este varianta cat de cat oficiala, in realitate este greu de spus cum interpreteaza fiecare agent de securitate sau vames dar nu cred ca ar fi probleme la plecare din State (cu exceptia celor mentionate la prima liniuta mai sus, a munitiei si a materialelor interzise in mod normal in transportul aerian). Pe aeroporturile in care se face escala nu ar trebui sa fie nicio problema in schimb la intrare in Romania… depinde.
Uite un exemplu recent de pe aeroportul din Cluj:
https://www.stiridecluj.ro/social/captu ... ea-din-sua
Stiu ca nu ai intrebat de munitie si nici nu ai de gand sa aduci dar am pus link-ul doar ca exemplu vis-à-vis de cat de restrictivi sunt cei din State.

Cateva detalii si completari la raspunsul scurt de mai sus:
- Componente: Majoritatea componentelor sunt marcate cu restrictii la export pe putinele site-uri din State care trimit in Romania. Personal nu cred ca ar fi probleme daca sunt in cantitate rezonabila si in bagajul de cala. Nu vad ce probleme ar fi la transportul suruburilor, arcurilor, parghiilor si a altor componente mecanice.
Doar o mica paranteza: am vorbit recent de problema mea cu grupajul la Savage si am facut o verificare atenta a armei. Am observat ca garda tragaciului este crapata in zona surubului din fata. Am inceput sa caut garda noua. La importatorul Savage din Ro am rezolvat repede: nu are si nu aduce ~x( apoi am cautat pe site-uri din afara si am gasit foarte putine magazine care fac livrari in Ro si la astea exista avertizare cu restrictii la export. Nu am mers cu comanda pana la capat (pentru ca transportul era de 2-3 ori mai mult dect produsul) dar cred ca erau sanse mici sa accepte comanda.
- Magazii: Oficial si astea intra la categoria cu restrictii de export. Cand am fost in State, am vrut sa imi cumpar o magazie de rezerva pentru Savage Axis dar, cand am vazut avertizarea pe site-ul de pe care am vrut sa cumpar, am renuntat. In luna August a trebuit sa imi prelungesc permisul de arma si cand am mers la Politie am intrebat daca era legal sa imi aduc o magazie. Politistul a cautat in ceva lista si mi-a raspuns ca la intrare in Romania nu aveam nicio problema.
-Lunete: Chiar daca au fost persoane care au adus lunete in bagaj, imi mentin parerea ca este ilegal sa iesi din State cu astfel de produse fara a avea documentele de export (astea nu stiu cum se obtin). Eu am vrut sa command o luneta pe opticsplanet dar dupaa ce am plasat comanda si au vazut ca plata s-a facut cu un card emis in alta tara si adresa de livrare este la hotel, mi-au pus comanda “on-old” si mi-au trimis un chestionar cu vreo 5 intrebari. Dupa ce am raspuns, au anulat toata comanda chiar daca aveam si produse fara restrictii. Uite avertizarea de pe site-ul lor:

Export.png


Si un link cu detalii:

https://www.opticsplanet.com/export.html

Este interesant ca sunt si cutitele pe lista si astea nu au restrictii nici de la TSA :-o

Cred ca cel mai sigur ar fi sa faci o lista cu ce vrei sa aduci si sa soliciti un raspuns de la Politie. Daca nu se poate pe mail, o pot duce eu la SAESP Cluj. Cu raspunsul in scris cred ca nu ai avea nicio problema la intrare in Romania.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde DanCo pe 17 Noi 2022, 12:03

La fel cu ce a spus @Septimiu și eu zic ca un răspuns oficial, scris, punctual pe ceea ce vrei sa aduci, atat de la autoritatile din USA cat si de la cele din România te poate scăpa de multe probleme. Pe de alta parte cei de la serviciul arme din Cluj sunt destul de raționali și stiu ce zice legea. Azi am fost sa înregistrez o arma si a durat exact 5 minute. Dacă însă ajungi la Suceava, Bacău sau Gorj nimeni nu iti poate garanta ca lucrurile se vor întâmplă la fel.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde adisan77ro pe 17 Noi 2022, 13:05

Asa este, toata stima pentru cei de la Cluj, de curand am importat si eu ceva si a mers totul struna si chiar am avut "interlocutor" in persoana celor de la Cluj.
Din pacate chiar daca nu iti place "teza" si doresti sfaturi simple, clare cu DA si NU, ei bine am sa te dezamagesc spunand ca ptr ce vrei tu nu cred ca vei obtine garantii de la cineva. Si asta chiar daca legea spune ce ti-au spus si colegii de mai sus (teava, actiune, bolt nicio sansa fara serii, iar elementele componente neesentiale, pat , magazie, etc e la liber cf legii) nu ai garantia ca asa se va intampla si in realitate. Si spun asta dandu-ti exemplu de armurieri autorizati din Romania care in momentul in care au vrut sa importe si magazii li s-a cerut de la IGPR licenta desi e o componenta neesentiala. Sau alt caz care a primit musafiri in toiul noptii tot ptr o componenta neesentiala.
Parerea mea pe scurt e cam asa:
• Elemente esentiale NU fara serie, iar daca ar avea serie DOAR prin armurier autorizat si firma autorizata de export si DOAR cu procedura si licentele de care ti-am scris mai sus, care este procedura legala dealtfel;
• Elemente neesentiale Teoretic DA, ( nu cred sa fie problema la pat) insa in cazul Magaziilor eu nu m-as risca avand exemplul pataniei altora.
Succes
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde Septimiu pe 17 Noi 2022, 13:17

Magaziile nu erau pe lista colegului Cristian insa le-am mentionat in cazul in care cineva si-ar pune aceasta problema. Cum am spus, de la Cluj mi-au spus ca nu ar trebui sa fie probleme dar asta a fost doar verbal.
Totusi, o magazie poate fi cumparata dintr-un magazin din Ro fara autorizatie si nu se trece in permis.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde adisan77ro pe 17 Noi 2022, 13:49

Asa este; din pacate desi legea e una singura, practica ne arata ca exista abordari diferite de interpretare in judete diferite.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde dtdpuu pe 18 Noi 2022, 19:06

Multumesc colegi!

Daca imi mentin intentia pina la anul cind intentionez sa vin in tara, o sa mai intreb atunci co lista clara.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde Septimiu pe 21 Noi 2022, 08:36

Acum vad ca din lista mea de mai sus am omis tocmai ce am reusit sa aduc in bagaj :)
Cum am mai spus, raspunsul meu nu se refera neaparat la ce a intrebat Cristian ci mai deraba un raspuns mai general care poate fi de ajutor si altor colegi.
Asadar, completare:
- Monturi (sine si inele): se pot aduce fara probleme in bagajul de cala
- Scule (surubelnite dinamometrice, biti, nivele pentru alinierea reticulului etc.): se pot aduce fara probleme in bagajul de cala
- Optice uzuale (binocluri si telemetre): se pot aduce fara probleme. Eu le-am adus in bagajul de mana si am trecut de 2 ori prin controlul de securitate (o data in State si o data pe Otopeni). Nici macar nu m-au pus sa le scot din geanta.
- Cutite: se pot aduce fara probleme in bagajul de cala. Eu mi-am adus 2 bricege si un fixed-blade KA-BAR (destul de maricel).
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde proteam pe 21 Noi 2022, 10:59

Paturi - NU se poate.
Am si eu unul (un pat Boyds pt Savage), trimis de un prieten prin US Mail, in custodia alora de la granita US. Noroc ca nu l-au "saltat" pt export de produse interzise. Daca vrei sa le trimiti in Canada nu e nici o problema. Daca le trimiti in Romania, trebuie trimise printr-un importator autorizat. Eu am apelat la Radu Bichis pentru alt pat. Poate are o solutie sa-ti importe si tevile tale.
Daca ai pile la border guard te rog sa mi scoti si mie patul de carabina :lol: . E de pe vremea lu' Trump acolo. Dau un vin
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde zeb stump pe 21 Noi 2022, 14:05

Daca tevile nu au serie, NU va gasi o solutie...Decat daca vrea un dosar penal pentru importator si/sau cel la care ajung tevile respective...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde Ghinda pe 21 Noi 2022, 16:14

Radu nu mai este în activitate.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde jhonny pe 21 Noi 2022, 18:40

Ghinda scrie:Radu nu mai este în activitate.


??

Adica ? :o
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde Ghinda pe 22 Noi 2022, 07:57

A închis. Iar a retras poliția autorizația de funcționare. Probabil că nu o să mai revină. Vrea să stea liniștit.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde jhonny pe 22 Noi 2022, 08:04

Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita ... :(
Regret sincer.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde Septimiu pe 22 Noi 2022, 08:16

Ghinda scrie:A închis. Iar a retras poliția autorizația de funcționare. Probabil că nu o să mai revină. Vrea să stea liniștit.


Pfoai ce rau imi pare!
Inseamna ca asta e motivul pentru care nu m-a putut ajuta cu comanda unei garzi de tragaci la Savage Axis... Sper totusi sa revina avand in vedere ca era unicul importator Savage in Romania.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum sa aduc din USA componente (cetatean privat)

Mesajde Ghinda pe 22 Noi 2022, 11:26

Hm. Am vorbit cu el pe tema asta, ne știm mai bine. E scârbit foc. Este a doua tură când îi fac asta.
Te duci la Deva la pieptoasa aia.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate