Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 07:20

Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde Cristi74 pe 22 Oct 2007, 09:49

Stie cineva, care a avut treaba de curand cu asa ceva, cat mai este taxa pt. a 2 a arma, regim normal (45 zile) si regim urgenta (30 zile ) ?
Avatar utilizator
Cristi74
Membru important
 
Mesaje: 134
Membru din: 18 Noi 2005, 10:16
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 22 Oct 2007, 10:03

5o lei normal, 100 lei urgenta, plus 10 lei ca sa se inscrie arma in permis.
Se achita la trezoreria unde esti cu armele. Adica eu sunt la Pitesti inscris cu armele si achit la trezoorerie in Pitesti, desi domiciliul este in Campulung si locuiesc in Bucuresti :D . Nu ma intreba care este logica!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde scirocco pe 22 Oct 2007, 10:26

Cristi74 scrie:Stie cineva, care a avut treaba de curand cu asa ceva, cat mai este taxa pt. a 2 a arma, regim normal (45 zile) si regim urgenta (30 zile ) ?


Nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu "regim normal 45 de zile" si "urgenta 30 de zile" :shock: Eu stiu ca taxele sunt cele scrise de Ghinda dar termenele sunt : pe loc, la urgenta sau maxim trei zile si doua saptamani la "normal".Esti sigur?Nu de alta dar trebuie sa ajung si eu pe la ei pentru oaresce autorizatie. :wink: Stiu ca am mai scos odata autorizatie pentru o arma de colectie in toamna trecuta si era ca mine.Sper din tot sufletul sa nu fie ca tine... :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Cristi74 pe 22 Oct 2007, 10:36

am gasit pe net ceva in sensul asta. http://db.politiaromana.ro/alte/arme.html#D10

probabil ca asta e valabil doar pt cei din Dambovita... ar fi bine sa nu se intample la fel si pentru Bucuresti.
in decembrie 2006 era la fel cum zice si Ghinda, insa mi-e teama sa nu se fi schimbat ceva.
Avatar utilizator
Cristi74
Membru important
 
Mesaje: 134
Membru din: 18 Noi 2005, 10:16
Locaţie: Bucuresti

Mesajde epex pe 22 Oct 2007, 11:03

La sfarsitul lunii aprilie am depus actele pentru obtinerea unei autorizatii de cumparare pentru o carabina.
Taxa in regim normal era de 50 lei (cu termen de rezolvare in max 45 de zile), iar in regim de urgenta taxa era de 100 lei (cu termen de rezolvare in max 30 zile).
Initial mi s-a spus ca in cca 10 zile se rezolva! Deoarece arma urma sa soseasca in cca 1 luna de zile am zis ca nu are rost sa platesc la urgenta. Toate bune pana cand cei de la arme au vazut ca nu am platit in regim de urgenta si s-a notat pe cerere in coltul de sus (am vazut cu ochii mei!) ...min. 30 zile.
Au tinut dosarul intr-un colt al fisetului pana au expirat cele 30 zile, plus inca 5. Poate va veti intreba de unde stiu ca era tinut in acel colt? Simplu! De cate ori, spre sfarsitul perioadei de asteptare, treceam sa vad care mai este situatia, dupa ce il cautau in teancul de cereri curente, il gaseau in acelasi colt buclucas de care v-am povestit. Ultima data chiar i-am indicat eu unde sa il gaseasca, si cand l-am intrebat de ce s-a procedat de maniera asta, zambind parca usor jenat (de fapt, sper eu ca era urma de jena!) a spus ca asa a dispus sefu!
Life is life!
epex
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2006, 17:04
Locaţie: Iasi

Mesajde Ghinda pe 22 Oct 2007, 11:22

Urgenta insemna de-a fuga. Adica in 2-3 zile am cerut si mi s-a promis. Dar s-a spart smecheria si am obtinut dupa cca 7 zile. Vorbesc de chestie de acu o saptamana si la nivel de Bucuresti.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Taxa

Mesajde dimar pe 22 Oct 2007, 11:29

A doua arma :
- 50 RON,regim normal (30 zile)
-100 RON,regim urgenta(10 zile)
- 10 RON taxa inscriere in permis.
Toate platite la Trezorerie.

Prima arma(eliberare permis arma):
- 150 RON, regim normal (45 zile) - Trez.
- 350 RON, regim urgenta (30 zile)- Trez.
- 10 RON, taxa permis arma - Trez.
- 2,4 RON, c-valoare permis arma - Dir. fiscala.
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Mesajde Cristi74 pe 23 Oct 2007, 14:47

Dimar, ai avut dreptate ! Azi am reusit sa depun dosarul cu cele de trebuintza pt. a putea sa-mi cumpar una tanara (noua).
Cu 110 Ron, taxa care se achita la Trezoreria de sector, C.I, Permis Arma, Permis Vanatoare, Carnet Membru Vanator si copiile aferente am rezolvat problema. Joi trebuie sa merg sa ridic hartia. :lol:
Avatar utilizator
Cristi74
Membru important
 
Mesaje: 134
Membru din: 18 Noi 2005, 10:16
Locaţie: Bucuresti

Mesajde scirocco pe 25 Oct 2007, 16:13

Azi am depus dosar la IGP pentru autorizatie cumparare arma cu glont,am platit la trezorerie sector 6 taxa de 60 lei(50 taxa autorizatie+10 inscriere in permis) in regim normal si am fost chemat dupa 11 zile.Intelegeti ceva din asta? :?
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 25 Oct 2007, 16:15

Sorine asta este procedura!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde scirocco pe 25 Oct 2007, 17:17

Pai, o fi Mugurele dar atunci baietii de ce scriu ca 30 de zile? Poate ca m-or placea pe mine mai mult aia de la arme si munitii... :wink: :lol: :lol: mi-au spus clar: in a unsprezecea zi vino si iti dam "docomentul".
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 25 Oct 2007, 17:22

scirocco scrie:Pai, o fi Mugurele dar atunci baietii de ce scriu ca 30 de zile? Poate ca m-or placea pe mine mai mult aia de la arme si munitii... :wink: :lol: :lol: mi-au spus clar: in a unsprezecea zi vino si iti dam "docomentul".


Sorine nu te mai coafa atit - cine stie ce le-ai promis alora ! M-ai tradat ? :lol: :lol: :lol: :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde scirocco pe 25 Oct 2007, 17:25

Nu pot sa ti raspund decat pe privat la asemenea "acuzatie" :lol: :lol: :lol: ca pe urma imi ies vorbe.....
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 26 Oct 2007, 07:36

Depinde si de solicitarile pe care le au. Cred!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 26 Oct 2007, 09:30

La noi daca platesti taxa de urgenta ridici documentul pe loc. Sper sa nu-si schimbe obiceiul ....
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Keiler pe 26 Oct 2007, 09:49

Si la Brasov a mers repede anul trecut. Vreo 2 zile. Ptiu! Sa nu fie de deochi!
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde violiv pe 26 Oct 2007, 20:55

La B asa e: la urgenta pana-n 10 zile (dar nu ti-o dau chiar pe loc, macar 3 zile), la normal peste 10 zile. Pentru prima arma - 30 zile. Si nu duc de loc lipsa de solicitari, marti era coada pe hol de 10-12 oameni.
Prin alte locuri e minim 14 zile urgenta si minim 30 normalul - tot interpretari diverse :P
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde MAsterD pe 22 Feb 2009, 19:12

in 2009 oare sa schimbat ceva? as vrea sa imi iau a doua arma si nu stiu cum sa platesc la urgenta sau normal.
daca as sti ca vine in 10 zile cu plata la normal.:D
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde violiv pe 22 Feb 2009, 21:43

Acum vreo 3-4 zile a aparut o lista cu noi taxe pe la trezorerii. Cea pentru inscriere/radiere arma din permis nu s-a schimbat, e tot 10 lei, mai departe n-a vrut "tanti" sa-mi spuna ca era aglomeratie...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde Sly_Fox pe 23 Feb 2009, 21:40

Taxa eliberare autorizatie procurare arma de vanatoare
-eliberare regim de urgenta: 100 RON
-eliberare in regim normal: 50 RON
-inscrierea in permis-10 RON

La BIROUL ARME , MUNITII SI SUBSTANTE EXPLOZIVE IALOMITA se lucreaza exemplar.
Regim de urgenta inseamna eliberarea acestei autorizatii pe loc.
Anul trecut am cumparat o arma noua si autorizatia mi sa eliberat pe loc dupa ce am completat o cerere.
Asta inseamna profesionalism,felicitari politistilor de la acest serviciu din cadrul IJP Ialomita
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde aghiuta pe 23 Feb 2009, 22:21

Sly_Fox scrie:Taxa eliberare autorizatie procurare arma de vanatoare
-eliberare regim de urgenta: 100 RON
-eliberare in regim normal: 50 RON
-inscrierea in permis-10 RON

La BIROUL ARME , MUNITII SI SUBSTANTE EXPLOZIVE IALOMITA se lucreaza exemplar.
Regim de urgenta inseamna eliberarea acestei autorizatii pe loc.
Anul trecut am cumparat o arma noua si autorizatia mi sa eliberat pe loc dupa ce am completat o cerere.
Asta inseamna profesionalism,felicitari politistilor de la acest serviciu din cadrul IJP Ialomita


Felicitari si de la mine.
Comportament exemplar,fara tracasare sau hartogaraie inutila.
Daca ar avea un xerox si caserie tot in acel sediu as zice ca m-am mutat in America :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde Alin3006 pe 25 Feb 2009, 23:22

Sly_Fox scrie:Taxa eliberare autorizatie procurare arma de vanatoare
-eliberare regim de urgenta: 100 RON
-eliberare in regim normal: 50 RON
-inscrierea in permis-10 RON

La BIROUL ARME , MUNITII SI SUBSTANTE EXPLOZIVE IALOMITA se lucreaza exemplar.
Regim de urgenta inseamna eliberarea acestei autorizatii pe loc.
Anul trecut am cumparat o arma noua si autorizatia mi sa eliberat pe loc dupa ce am completat o cerere.
Asta inseamna profesionalism,felicitari politistilor de la acest serviciu din cadrul IJP Ialomita


Ialomita e in Romania nu ??? :mrgreen: La cat m-am foit pe la ei anul asta, ieseam mai bine daca-mi faceam mutatie pe Ialomita. :D :D :D
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde aghiuta pe 26 Feb 2009, 00:02

Alin3006 scrie:Ialomita e in Romania nu ??? :mrgreen: La cat m-am foit pe la ei anul asta, ieseam mai bine daca-mi faceam mutatie pe Ialomita. :D :D :D


Daca chiar te hotarasti,te iau eu in spatiu :wink: :oops:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde GeKados pe 02 Noi 2011, 17:45

Salut,

Stie cineva cat dureza eliberarea unei autorizatii pentru prima arma letala in regim de urgenta si in regim normal?
Mai este necesar la dosar si fisa medicala + aviz psihologic +cazier daca eu sunt deja autorizat cu permis cat.B pet 2 neletale ?
Este normal sa fac 2 dosare separate daca vreau sa imi cumpar si lisa si carabina? Din cate stiu trebuia sa fac 2 cereri separate la acelasi dosar dar poate ma insel
Am citit acest topic dar ma gandesc ca poate a fost cineva in situatia mea ...asa mai de curand :wink:
Multumesc!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde Sly_Fox pe 02 Noi 2011, 18:24

Nu stiu cum este prin alte parti, insa eu nu am depus nici un dosar pentru vreuna din armele cumparate. Doar cereri si copii dupa permise, plus taxa la trezorerie.
Fisa medicala, cazier, aviz psiho,am avut doar la viza cincinala. Este drept ca au trecut ceva ani de cand se intamplau aceste lucruri.
Eliberarea autorizatiei dureaza exact atat cat vor cei de la politie. In unele judete autorizatia se elibereaza pe loc , in altele dupa o luna. Acum dupa cum ai noroc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde GeKados pe 02 Noi 2011, 18:48

I-am spus impropriu dosar..
Va intreb pt ca am sunatl la biroul AEST in 2 randuri si am avut informatii diferite de la 2 persoane diferite:

1:
- copii (permis v,p.arma,carnet membru,CI,diploma curs arme si munitii)
- taxa 100 RON urgenta/ 50 RON normal
- cerere tip

2: Raspunsul a fost: sa trec pe la sectie ca nu poate sa-mi spuna la telefon dar in mare trebuie 2 dosare separate cu copiile descrise mai sus si taxa, cazier, fisa medicala..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde GeKados pe 02 Noi 2011, 18:52

Apropo, ultima autorizatie ceruta la urgenta a durat aproape 3 saptamani..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Taxa pt. obtinere autorizare procurare arma letala

Mesajde GeKados pe 10 Noi 2011, 12:23

Gata, am depus deja "dosarele" pt 2 arme (o lisa si o carabina) cu cerere autorizatie la urgenta.
Mi-au spus ca va dura aproape 1 saptamana dar ramane de vazut....
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 51 vizitatori

Publicitate