Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:24

LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 28 Mar 2014, 21:56

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 28 Mar 2014, 21:58

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 28 Mar 2014, 22:00

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 28 Mar 2014, 22:03

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 28 Mar 2014, 22:05

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 28 Mar 2014, 22:28

Si Anexa1+Anexa2
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Sper sa ne fie de folos.
Eu sunt atat de obosit de atata aranjat si printscreen incat nu ma simt in stare sa citesc in aceasta seara :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 28 Mar 2014, 23:09

Daca pana acum ne plangeam pe buna dreptate ca nu prezentam interes din partea legislativului, iata ca lucrurile s-au mai schimbat. Comentarii utile!

Iata si recenzia de la "vanatorul alege!":

- Propuneri si reglementari vanatoare

- reintroducerea vanatorii in pasajul de primavara la sitar.(Argument - si-asa la sitar vaneaza foarte putini si in plus dobandirea lui prin foc de arma este destul de dificila.)
- reintroducerea vanarii cocosului de munte, cote severe, calculate cinstit.
- reintroducerea vanarii la ierunca - (despre numarul de ierunci cred ca nici n-au existat statistici vreodata, macar scoase din burta. Si in mod sigur nu vanatoarea le imputineaza.)
- reintroducerea vanarii la ras -(cand merg la padure, la munte, aud ca rasul apare nu chiar extrem de rar in goana, cam ca lupul.)
- legat de vanatoarea cu pasari de prada, eu nu sunt absolut deloc incantat ca x sau y practica soimaritul intr-o tara vestica, unde acest mod de vanatoare este legal si ne insira noua tot felul de episoade din ce se intampla prin vest. In acest fel, nu se promoveaza absolut deloc soimaritul in Romania. Si daca analizam topicul dedicat soimaritului, vedem ca e aproape mort. De ce oare ?! Usule, te rog sa detaliezi un pic. Eu nu ma uit deloc la subiectul respectiv si sunt pe dinafara, asa ca te rog sa fii un pic mai concret.
- modificarea legii privind suprafata unui fond ,min 5000ha este mult ptr o asociatie si ptr un paznic,asa s ar da posibilitatea mai multor asociatii mai mici ,care sigur ar gospodari mai bine,;sunt asociatii cu fonduri de vanatoare imense,10000-150000ha ,care le au in gestiune de peste 20ani,in care nu exista un sopron amenajat,nu au facut si nu au nimic....
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 29 Mar 2014, 12:29

Art. 1, litera d:
"capcană autorizată - orice dispozitiv, instalaţie sau fileu de capturare a exemplarelor de faună cinegetică, a căror utilizare este reglementată de administrator; "
Motivatie: Utilizarea capcanelor este cea reglementata.

Art.1, litera n:
"jujeu – piesa de formă cilindrică, confecţionată din lemn de esenţă tare, cu diametrul de minim 3 cm şi lungime de minim 30 cm, prins de zgardă cu un lanţ a cărei lungime este egală cu jumătatea înălţimii la greabăn a câinelui care îl poartă permanent."
Motivatie: Dimensiunile mai mari incurca si mai tare cainele si se previne situatia in care asupra cainilor de paza de la stane s-ar comite un abuz din partea unora prea zelosi.

Eliminarea punctului p1 din Art.1 este de bun simt!
Art.1, litera q : :!:
Trebuie aprobata forma in care este eliminata obligativitatea asocierii la acea "organizatie nationala de vanatoare" (care oricum a fost eliminata din definitii) pentru ca se incalca principiul liberei asocieri!
Daca organizatiile se formeaza prin libera asociere, nu poti impune asocierea lor la ceva!

Art.1, litera v: :!: :!: :!: :!:
"vânător - persoană fizică licenţiată, membră a unei organizaţii vânătoreşti gestionară de faună cinegetică, care ocroteşte, îngrijeşte şi extrage surplusul de faună cinegetică în condiţiile legii; "
Ce e cu bold e binevenit dar modificarea esentiala este cea cu rosu. Introducand obligativitatea apartenentei la o asociatie, se incalca principiul liberei asocieri. Poate eu nu ma regasesc acum in nicio asociatie si inca nu mi-am gasit dragostea!
In plus, actuala forma da de inteles ca trebuie sa fim membri in doar o asociatie :roll:

Art.1, litera w este eliminat, probabil motivul se va vedea in articolele urmatoare. Eu cred insa ca daca vanatorul se ocupa cu "ocrotirea si ingrijirea faunei" (cum scrie la punctul v), atunci trebuie sa lase si acea zona de liniste pentru vanat.
Daca interzicerea vanatorii intr-o astfel de zona e considerata excesiv de drastica, macar sa fie interzisa vanarea la goana sau cu animale destinate vanatorii (caini si pasari) in aceste zone!

Cam acestea sunt considerentele mele pentru Art.1. Sper sa am timp si de restul.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Sly_Fox pe 29 Mar 2014, 19:30

In primul rand multumesc pentru initiativa colegului nostru virtual si prietenului nostru real @ Teharau.
Vreo doua insemnari as avea si eu.
1) Art 1 lit v),evedentiat si de catre colegul @Biriuck. Modificarea acestei litere va duce la incalcarea grava a unui principiu democratic,acela de libera asociere.
Argument: Asocierea se face cu acceptul liber consfiintit al tertelor parti, si nu din obligativitatea respectarii unor norme legale abuzive.
Cu toate ca eu sunt membru al unei asociatii de vanatoare si voi continua sa fiu membru in una sau mai multe asociatii,nu pot nega faptul ca exista vanatori care ies foarte rar la vanatoare sau care isi au locul de munca in strainatate. Aceste persoane ar prefera sa nu achite o cotizatie catre o asociatie de profil,ci sa vaneze o zi,doua, pe an,atunci cand timpul sau posibilitatile ii permit.
2) Modificarea perioadelor de vanatoare cuprinse in anexa NR 1.
Prelungirea sezonului de vanatoare la gasca de vara si garlita mare, pana pe data de 10 feb este binevenita,avand in vedere ca sezonul se termina prea de timpuriu,adica la 20 ianuarie. Acelasi lucru si in cazul ratei mari.
Totusi la acest capitol s-ar mai putea lucra un pic. Adica sezonul de vanatoare la speciile gasca de vara,garlita mare,gasca de semanatura,rata mare si rata mica ,ar trebui coborat mai in jos,pana pe 28 februarie.
Argument: Actualele perioade de vanatoare la speciile enumerate au fost stabilite in concordanta cu recomandarile Uniunii Eoropene. U.E,prin organismele sale de specialitate,a stabilit si a recomandat perioadele de vanatoare pe baza unor studii efectuate in tarile din flancul vestic.
Se stie insa ca tiparele climatologice ale regiunii vestice nu corespund cu cele din estul Europei,asadar nici perioadele de migratie,atat cele de toamna cat si cele de primavara,nu sunt aceleasi.
Restrangerea perioadei de vanatoare la speciile mai sus enumerate,s-a facut,conform declaratiilor Uniunii,pentru a proteja migratia de primavara. Ori migratia de primvara,in Romania,incepe mult mai tarziu decat in tarile vest europene. Ca vanator de gasca si de rata,pot afirma cu tarie ca migratia catre nord incepe sa se faca simtita abia in a doua jumatate a lunii martie. In consecinta, inchiderea sezonului la 28 februarie, nu ar dauna cu nimic exemplarelor de gasca si rata in traseul lor de migratie. Actualele date de inchidere, 20 ian pentru garlita in special si 30 ian pentru rata mare,sunt total nerealiste.
ps: Vad ca legea,daca se va modifica,va implini visul arcasilor si soimarilor. Sunt curios sa vad ce reactie vor avea acestia.
Multumesc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 30 Mar 2014, 12:12

Art.4, alin 2:
"Deţinătorii cu orice titlu ai terenurilor incluse în fondurile de vânătoare au obligaţia de a permite desfăşurarea acţiunilor de vânătoare autorizate pe terenurile ce le deţin sau aparţin, în condiţiile alin. (1). In cazul in care gestionarul nu a achitat suma de bani aferenta sezonului anterior proprietarilor (acolo unde plata se face direct) sau primariilor (acolo unde proprietatea este faramitata), proprietarii, respectiv primariile, pot interzice desfasurarea actiunilor de vanatoare pe terenurile in cauza"
Motivatie: Se asigura o relatie corecta, bazata pe respect reciproc, intre proprietari si gestionari si se impiedica derapajele concurentiale de la momentul licitarii fondurilor, gestionarii fiind constienti de acum ca intreaga suma trebuie achitata.

Art.5, alin 2:
"Suprafaţa unui fond cinegetic va fi de cel puţin 5.000 ha la câmpie, 7.000 ha la deal şi 10.000 ha la munte, iar suprafaţa productivă cinegetic din fiecare fond cinegetic să fie mai mare decât jumătate din suprafaţa fondului cinegetic respectiv."
Mentinerea acestor limite minime nu este in concordanta cu practicile occidentale, fiind demonstrat de experienta acestora faptul ca populatiile de vanat ating cote foarte bune si pe fonduri mult mai mici si ca rezultatele economice sunt mult mai bune.
Prin faptul ca se adauga alin.6 cu o exceptie de la regula se confirma practic faptul ca aceste 3 numere (5000, 7000, 10.000) sunt arbitrare. :!:
Ca o regula in formarea acestor fonduri cinegetice, cred ca ar fi nimerit sa se plece de la unitatile administrativ teritoriale din Romania si un fond sa fie constituit din minim o localitate si sa contina intreaga suprafata a localitatilor incluse in el.
Avantaje:
-paza si administrare mai eficienta.
-limitele fondurilor ar fi usor de trasat si se suprapun in mare parte cu cele existente deja.
-se elimina o bariera de intrare din calea vanatorilor locali ce ar vrea sa se asocieze in scopul gestionarii vanatului de pe raza localitatilor lor dar nu pot acumula suficienta forta economica pentru a concesiona aceste drepturi pentru niste fonduri mentinute mari in mod artificial.
Coagularea vanatorilor din 1-2 localitati este mult mai usoara decat asocierea lor pe intinderea a 4-5 localitati.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 30 Mar 2014, 12:52

Sly_Fox scrie:In primul rand multumesc pentru initiativa colegului nostru virtual si prietenului nostru real @ Teharau.


Placerea e de partea mea! De fapt ar trebui sa multumim multora: de exemplu, pe @biriuck l-am sunat la ora care se vede prin postare, in weekend, si a lasat omul totul la o parte si a urcat pe forum tabelele. Apoi furnizorii informatiilor trebuie amintiti, daca tot e vorba de multumiri. Iar in primul rand trebuie sa va multumesc voua, celor ce dati continut topicului. Nu ne-ar baga nici naiba in seama daca lipsa de sens a insiruirilor, inversunarea si interesul personal ar prima in ceea ce exprimati.

Stiti senzatia aia cand iti apare piesa mult dorita si te prinede cu arma descarcata? Am patit-o aseara: absolut intamplator, am avut placuta surpriza sa intanlnesc un VIP al vanatorii. Si mai placut a fost faptul ca am avut prilejul sa discut cu dansul, zeci de minute, tête-à-tête. Partea proasta e ca m-a prins nepregatit. Partea buna e ca personalitatea e deschisa la dialog si sper sa reluam discutia intr-un viitor apropiat. Va voi tine la curent. Ca si concluzii preliminarii, vreau sa evidentiez opinia generala ca in spatele postarilor noastre sta "cineva" :? :oops: :evil: . Apoi ca interesele si orgoliile sunt atat de mari incat, cat sunt codrii nostrii de mari (atat cat au mai ramas), nu mai e loc in ei pentru toate pustile. Si ca trebuie ascultate toate partile care au ceva de spus. Mai ales acum, in timpul bataliei. Apoi, evident, invingatorul va avea dreptate...

Cand aveam timp sa stau pe forum mai mult, nu mi se intampla sa am ocazia sa cunosc oameni importanti. Acum ma vait de timp. De ce spun asta? Pentru ca in afara de subiectele de la "vinatorul alege" si 407 / 295, ar mai trebui deschisa o discutie: "vanatoarea incotro?" Sesizez diverse abordari ale subiectului. Daca mai am prilejul sa stau de vorba cu factori decizitionali si influienti, in functie de timp, o sa va scriu impresiile si o sa va propun acest subiect spre dezbatere. Si pentru a se vedea ca nimeni nu dicteaza ce trebuie sa fie scris, toata lumea si-ar exprima parerea... Putinica rabdare, va rog!

Cer scuze ca am fost off topic, dar asa s-a nimerit...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde liviu_lefter pe 30 Mar 2014, 13:30

Buna ziua, am sa incerc sa fiu cit mai concis: Art 39. punctele p;q-“utilizarea surselor luminoase artificiale” precum si “ utilizarea pentru tirul pe timp de noapte a dispozitivelor de iluminare a tintelor” mi se par un pic fortate, deoarece vor duce la interzicerea ( din nou ) a folosirii lanternelor.
Motivatie- Vinarea mistretului la pinda nu se va mai putea exercita ( se stie ca mistretul este un animal nocturn) iar, pe drept de consecinta se va putea scurta sezonul de vinatoare cu doua luni , august si septembrie, cind vinarea lui este preponderenta la pinda. Multumesc
liviu_lefter
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 04 Mar 2008, 13:56

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 31 Mar 2014, 19:38

Art.6, punctele c si d:
-imi par identice :roll:

Poate ca am chiorat eu dar va rog sa ma lamuriti si pe mine care e asociatia definita la art. 28 alin (2) lit. d) :!:

La articolul 6, litera f se face referire la stabilirea cotelor de recolta si mi-a sarit vulpea in ochi. Consultand si anexa, am vazut ca e specificat tot anul. In acelasi timp, sacalul, specie invaziva in plina expansiune are alocata o luna jumate pauza in perioada fatarii puilor. :shock:
Ori se acorda aceeasi facilitate si vulpii, ori se scoate pauza si de la sacal. Eu inclin catre prima varianta pentru ca vulpea este un vanat ce merita un pic de omenie din partea noastra. E timp destul pentru tinut efectivele ei sub control...

Art.6, litera h:
-eliminarea acestei parti poate ridica mari probleme pe termen lung. Momentan vad doar ca este eliminat, poate descopar pe masura ce parcurg legea ca responsabilitatea popularilor cu fauna din afara anexelor este pasata altui organism. Ar fi cam trist sa ne trezim cu tot felul de canguri si ornitorinci in functie de cum ii taie pe unii mintea :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Alin3006 pe 31 Mar 2014, 20:03

Cu cat ma uit mai mult cu atat mi se pare problema mai spinoasa si raspunderea mai mare. Si simplul fapt ca am ajuns sa ne dam cu parerea asupra ei e mare lucru. Sunt multe aspecte pe care le-ati sesizat voi deja, dar mai sunt si altele. La mine din âcate coinicde cu o perioada in care n-am timp nici sa mor, dar am reusit sa o ¨rumeg de cateva ori¨. Sper ca maine sa am timp sa pun si concluzia.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 15 Apr 2014, 09:48

ferenczi444 scrie:Stimaţi Colegi !

Am tradus cîte ceva din Legea Vînătorii din 1996, însă am mai postat, pe pagini aspecte din legi,metode de vînătoare, angajarea paznicului, funcţionarea unei asociaţii, etc. Însă pe aceste pagini apar şi aspecte sau întîmplări,petrecute cu mine unde mi-am spus părerea, sau am făcut observaţii. Nu am pus în ordine cronologică ,cum ar trebui ele să apară ,că nu sînt un virtuoz al computerului, însă cum am convingerea ,că î-mi iertaţi ,aceste lipsuri ,că de fapt articolele conţin şi lucruri folositoare. Legile nu sînt 1oo la 1oo traduse că nu cunosc limbajul juriştilor ,şi am tradus cum am putut. Sper că v-am fost de folos. Iată legile.

Legea LV din 1996

Despre Protecţia Vînatului,Gospodărirea,cu Vînatul, precum despre Vînătoare.
Textul Legii în compoziţie unită cu Decretul 79/2oo4 FVM.

Cap 1
Reguli de înroducere
Obiectul Legii

VTV. 1 Legea conţine dreptul, de a practica vînătoarea, Gospodărirea cu Vînatul, valorificarea vînatului, protecţia vînatului, menţinerea în mediu Natural ,al speciilor vînabile pe teritoriul Republicii Ungare.. Impune legi care se referă la pagube căuzate de vînat sau în unele cazuri pagube căuzate în vînat, cu sancţiunile,amenziile stabilite de lege.
2 Ministrul însărcinat cu Gospodărirea cu vînatul,împreună cu ministerul Mediului, stabilesc speciile vînabile de vînat mic şi mare autohtone, care migrează pe teritoriul Ungariei, sau sînt doar în trecere , sau care cu acordul Autorităţiilor au fost populate sau repopulate, sau sînt protejate de autorităţi.
3 Legea nu se referă la vînatul care nu trăieşte în Mediu Natural, nu este vînabil, sau la speciile care trăiesc în cadru închis sau zoologii , ţarcuri .
Vînatul . Aici Legea stabileşte şi enumeră ,fiecare specie vînabilă de vînat mi csau mare, de pe teritoriul Ungariei. Sînt 17 specii vînabile de la
1. Cerbul Carpatin ( Cervus elaphus )
.
.
17. Cioara grivă ( Corvus cornix)

Dreptul la Vînătoare sau dreptul de a vîna

VTV.2. Dreptul la Vînătoare.

Totalitatea drepturilor şi a obligaţilor care asigură:
a. Protecţia şi asigurarea condiţiilor de trai al vînatului.
b. Asigură şi obligă gospodărirea cu vînatul.
c. Permite şi garantează gospodarului fondului, capturarea sau vînarea populaţiilor ,stabilite de lege în condiţii naturale.
d. Asigură gospodărirea fondului, prin lege şi permite adunarea coarnelor sau a ourilor pe fondul gospodărit.

VTV 3. 1 Dreptul de a vîna,aparţine proprietarilor de pămînturi , dacă terenul este considerat fond de vînătoare.
2 În cazul în care pe fondul respectiv este o suprafaţă de apă, atunci dreptul de a vîna o dobîndeşte proprietarul pămîntului pe care este lacul respectiv.
VTV 4 1 a . Dacă fondul este dobîndit de o singură persoană în exclusivitate , aici poate fi chiar şi Statul Maghiar ,este considerat drept individual de vînătoare.
b. Dacă sînt mai mulţi proprietatari, printre care chiar şi Statul Maghiar, dreptul de a vîna o dobîndesc proprietarii ,deci în acest caz vorbim de proprietate comună.
2. În cazul proprietăţiilor comune, dreptul părţilor se va împărţi la drept egal de Codul Civil cu aplicarea legilor actuale.
VTV 5 În cazul practicării dreptului de a vîna şi de a valorifica vînatul, cu drepturile şi obligaţiile stabilite ,se va consulta cu Administrarea Pădurilor,cu Protecţia Mediului şi al Na turii,cu Protecţia Animalelor,cu Apicultura, cu Protecţia Plantelor ....etc.

Gospodarul Fondului cu drept de a vîna.
VTV 6 1. În cazul dreptului Individual de Vînătoare, se consideră proprietarul terenului respectiv.
2. În cazul unei Asociaţii Colective ,dreptul de a vîna, o dobîndesc proprietarii de terenuri ,cu stabilirea graniţelor , fondului, proprietarii alcătuiesc o comunitate,sau o Asociaţie de Vînători.
3. În cazul cînd se închiriază terenul ,în scopul de a vîna ,dreptul de a vîna, o dobîndeşte cine a închiriat fondul . Ex. O Asociaţie de vînători.
4. Persoana fizică sau Juridică Autorităţiile îl iau în evidenţă.

VTV 7 1. Cu practicarea,cu valorificarea dreptului de a vîna ,în condiţiile Legii ,direct răspunzător este Gospodarul fondului de vînătoare.
2. Gospodarul Fondului cu dobîndirea dreptului de a vîna ,cu respectarea legiilor în vigoare, are obligaţia să gospodărească fondul şi să valorifice cotele de recoltă stabilite de lege.

VTV. 8 Fondul de vînătoare Aici se descrie , cum se stabilesc graniţele fondurilor ,ce la voi deja se cunoaşte.
VTV. 9. Proprietarul Vînatului . Aici se descrie că pînă cînd nu ai preluat vînatul împuşcat ,el este proprietatea Statului . Însă cînd ai pus crotalul de acolo este proprietatea ta sau în cazul Asociaţiilor este al Asociaţiei pe terenul căruia s-a înpuşcat vînatul.
Aici urmează o grămade de descrieri cu pagubele şi metodele de a stabili paguba .
Vă rog să mă iertaţi dar nu am atît timp liber să descriu toate legile că multe sînt foarte amănunţit tratate ,şi este greu să traduc limbajul juridic. Ce este important am tradus . mai sînt sancţiuni, amenzi .etc. Am pus bază pe partea practică ce întîlnim mai des ,dar poate odată voi mai face un efort. Însă dacă ceva în special v-ar interesa voi traduce să vă ajut .


Cu multumirile de rigoare, iata o contributie demna de apreciat a colegului @ferenczi444.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde ferenczi444 pe 15 Apr 2014, 16:36

Stimate Coleg !

Mulţumesc ptr. complimente . Te rog să instalezi tot materialul că , conţine tot legi ,şi pot fi foarte folositoare, numai nu am mai numerotat capitolele .

Cu Stimă V. Janoş
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 15 Apr 2014, 17:37

ferenczi444 scrie:VÎNĂTOAREA ÎN PRACTICĂ
Vînătoarea : Este acea activitate legală care se desfăşoară în exclusivitate ptr. capturarea ,sau împuşcarea unor specii de animale ptr. care Autorităţiile au stabilit o perioadă sau sezon de vînătoare . Cam aşa sună descrierea legală a practicării vînatului .Este însă şi o definire care după mine este mult mai frumoasă şi ptr. vînători adevăraţi ,mult mai sentimentală ,care sună în felul următor .Vînătoarea este : Urmărirea vînatului dorit şi foşnet de pădure ,dar mai mult foşnet de pădure . contele Szechenyi cel mai mare scriitor clasic în teme vînătoreşti tradus în zeci de limbi şi editat în sute de mii de exemplare . Interesant dar în nici unul dintre descrieri nu apare braconajul,dorinţa de îmbogăţire de după vînat ,sau degradarea populaţiilor sau a vînători propriuzise . Deci totul ce se face altfel decît descris de lege este ilegal sau ne etic .Doar trebuiesc aplicate legiile care să fie valabile ptr. toată lumea . La regulile generale aici ,în Ungaria ca şi în România găsim o serie de legi asemănătoare ,care se referă la economia , gospodărirea , protecţia animalelor ,la protecţia mediului şi a naturii .
DREPTUL DE A VÎNA
Dreptul de a vîna după cele scrise de lege nu numai drepturi dar şi o mulţime de obligaţii stabileşte . După legea proprietăţii de terenuri ,proprietari dobîndesc şi dreptul de a vîna .Dacă terenul de vînătoare este în proprietatea unei persoane ,care după caz poate fi şi Statul Maghiar , atunci vorbim de proprietate individuală a dreptului de a vîna . Dacă acest fond este în mîna unui grup sau Statul Maghiar , atunci vorbim de drept comun de vînătoare .
În cazul proprietăţii individuale de a vîna , în condiţii legale proprietarul poate practica vînătoarea în urm. fel :
a. Individual cînd el vînează
b. Cînd asigură să poată vîna o altă persoană ca musafir ,invitat ,cu acte în regulă .
c. Cînd asigură vînătoarea unor persoane din ţară sau din străinătate în limitele stabilite de lege .
În cazul dreptului comun de vînătoare :
a. Vînătoarea este practicată de proprietari de terenuri
b. Invitaţii proprietarilor de terenuri
c. Sau pe bază de contract vînează vînători din ţară sau din străinătate contra cost .
Aici urmează o grămadă de reguli generale ,care se referă la gospodărirea cu vînatul, pe fondul respectiv ,precum şi regulile ce trebuiesc respectate cu cîini şi pisicile hoinare ce pot apărea pe fondul respectiv. Urmează după aceea reguli care se referă la înţelegerile cînd fondul este inchiriat unei Asociaţii . În acest caz se semnează contracte şi se vor respecta regulile ce se stabilesc între părţi în ceea ce priveşte folosirea terenului respectiv. Aici înţelegerile se referă la dreptul de a vîna nu şi la dreptul de folosire al terenului ca teren agricol . Legea permite rezilierea acestor contracte în urm. cazuri .Deoarece aceste contracte se semnează pe o dată stabilită , la expirarea dăţii respective contractul î-şi pierde valabilitatea .
a. Dacă punctele stabilite în contact nu sînt respectate de chiriaşi ,dacă nu se face o gospodărire cum se stabilizase ,sau printr-un mod sau altul se obsearvă efecte negative cauzate în natură sau în mediul înconjurător .
b. Subinchiriarea fondului respectiv altei asociaţii sau unităţi . Nu se consideră subinchiriere dacă se vînează fondul cu vînători străini sau din ţară contra cost .
Dacă asociaţia sau persoana nu doreşte să mai închirieze terenul respectiv ,se poate atribui altei asociaţi dar se anunţă autorităţiile în max 6 luni ,dar este obligat să respecte aceleaşi condiţi ca chiriaşul anterior . La expirarea contractului terenul trebe adus la forma iniţială cum a fost anterior ca să se poate continua gospodărirea ca şi înainte . Instalaţiile nu se vor duce de pe fond ,ele vor fi incluse în contractul nou şi vor îmbogăţi fondul respectiv .
VÎNĂTOAREA CA ACTIVITATE Cine este considerat vînător ?
a. Acea persoană fizică cine posedă permis de vînătoare,bilet de vînătoare , eliberat de autorităţi .
b. Cine are permis de port armă ,eliberat de poliţie .
c. Cine are permis eliberat de protecţia Mediului cu drept de a vîna cu păsări de pradă .
d. Permis de port armă eliberat de poliţie şi adeverinţă care dovedeşte cunoaşterea şi folosirea arcului de vînătoare.
BILETUL DE VÎNĂTOARE
Pe bază de cerere ,acea persoană o poate dobîndi cine are domiciliul stabil în Ungaria şi este cetăţean Maghiar ,este matur ,cu cîştig propriu . Sau acea persoană străină care are domiciliul stabil în Ungaria ,are 18 ani împliniţi .
a. A dat examen ptr. obţinerea biletului respectiv .
b. Nu este sub urmărire penală
c. Are asigurare obligatorie valabilă
Biletul se eliberează de camera Vînătorilor din judeţul respectiv şi este valabil pe un an ,este reglementat de de legea din 1997 XL VI. iar persoana cine a solicitat biletul resp. este considerat membru al Camerei Vînătorilor . Biletul de vînătoare asigură dreptul de a vîna oriunde pe teritoriul Ungariei . Se eliberează pe cinci ani,dar anual se va prelungi contra cost . 13000 FT
Aici sînt cîteva legi care tratează cazurile cînd se va retrage biletul de vînătoare . Nu intrăm în amănunte că sînt la fel ca în Romănia . Totuşi în cazul cînd vînătorul a comis un act de braconaj sau alte încălcări al legii ,Autorităţiile pot retrage biletul de vînătoare ,după care vor începe cercetările . În cazul retrageri biletului vînătorul nu mai are dreptul să-şi menţină armele ,va trebui să le vîndă sau să le depună la un magazin de vînătoare în seif la păstrare pînă la rezolvarea cazului ,însă această păstrare costă cam 5 EU pe zi . Alt bilet doar pe baza unui nou examen va obţine ,după cîţiva ani . Autorităţiile vor stabili ptr.fiecare an în funcţie de ştatistici,examinări,sezoanele de vînătoare care de la an la an se pot modifica . Sînt cazuri cînd la unele speci se deschid sau se închid sezoane . Dacă se obsearvă afectarea unei populaţii protejate de Mediu se aduc deciziile cele mai logice al personalului de specialitate .Aici legea specifică şi armele şi energia lor folosită la vînătoare . Vînatul se poate captura doar cu arma,sau metoda , omologată sau aprobată de autorităţi .Se pot folosi alte metode care nu le înşirăm şi doar cu aprobarea autorităţiilor se pot folosi ,dar noi rămînem la armele legale ,folosite ,precum efectele lor .Deci ptr. capturarea Cerbului, Lopătarului, Muflonului , Mistreţului , Căpriorului ,doar acel arc de vînătoare se poate folosi care are puterea de tragere de cel puţin 222,7 Newton şi săgeata de vînătoare recomandată de autorităţi .Urmează o serie de legi care se referă la cu ce nu se poate vîna .
a. Cu arma automată şi semiautomată cu glonţ, precum şi cu arma care are calibrul 0,22 lr cu percuţie pe ramă ,şi acea muniţie al cărui tub este sub 40 mm .
b. Arma semiautomată cu alice al cărei încărcător poate avea deodată mai multe patroane decît 3 .
c. Interzis a trage asupra Cerbului , Lopătarului , Muflonului , Căpriorului cu arma cu lisă .
d. Se poate folosi arma cu lisă cu încărcătură de Breneke la vînătoarea de Mistreţi .
e. În cazul vînători la Cerb , Lopătar , Muflon , este interzis folosirea muniţiei sub 2500 jouli energie ,iar în cazul căpriorului acestă energie nu poate fi sub 1000 Jouli .
f. Interzis vînătoarea cu săgeată cu vîrf explozibil .
g. Este interzis folosirea aparatelor optice ,electronice ,acustice , mirosul artificial generat , sau folosirea animalelor vii .
h. Este permisă de lege folosirea reflectorului pe timp de noapte la mistreţi şi vulpe .
i. Legea descrie şi muniţia ce poţi folosi la vînătorile la vînat mic ( 2,1 - 4,5 ) .
j. La mistreţi ,vulpe ,şacal, cîinele enot , cîini hoinari , pisici , poţi folosi şi arma cu lisă şi cea cu glonţi .
Urmează o grămadă de favoruri paznicilor ,ce pot avea în timpul exercitării serviciului , însă cînd sînt vînători la alte asociaţii sau participă ca vînător pe fond regulile sînt la fel ca pentru ceilalţi vînători . Fiecare vînător apasă pe trăgaci pe propria răspundere ,însă este obligat să verifice cu maximum de atenţie la ce va trage şi doar cînd a recunoscut 100 la 100 animalul şi a verificat traiectoria glonţului şi în direcţia ei nu a observat oameni sau aşezări omeneşti sau bunuri comune şi glonţul după atingerea animalului ochit în cel mai scurt timp intră în pămînt ,doar atunci a-şi recomanda să trageţi .La vînătoare este interzis folosirea băuturilor alcoolice ,a unor medicamente sau narcotice care ar putea influenţa decizile vînătorului .De aici voi continua !!!.

MODALITĂŢI DE VÎNĂTOARE
Forma de vînătoarea poate fi : -Individuală
- Colectivă ,în cazul cînd 3 sau mai mulţi vînători participă la vînătoare .
VÎNĂTOAREA INDIVIDUALĂ
-Pînda
-Dibuit
-Vînătoarea de pe o şaretă, sanie , sau maşină
-Vînătoarea de pe un obiect din apă
PÎNDA
Cînd ,aşteptînd într-un loc ,undeva lîngă trecători, scăldător ,hrănitor sau observator încercăm să suprindem vînatul .
DIBUIT
Cînd pe jos ,pe urma lăsată de vînat pornim ,încercînd să-l ajungem sau să-l surprindem .
DE PE ŞARETĂ;SANIE;MAŞINĂ
Aici precis există o denumire profesională care acum nu-mi intră ,aşa că î-mi cer scuze .Metoda cînd cu şareta,sau cu sania pe timp de iarnă ,încercăm să ajungem în apropierea vînatului . Vînatul nu se sperie de obicei de cai şi îi lasă mai aproape ,iar vînătorul ajungînd în dreptul lor ,din mers coboară de pe şaretă sau sanie şi sub acoperire încearcă să aducă vînatul pe tablou .
DIN BARCĂ
De pe apă ,doar la păsări de baltă este permis ,la altceva este interzis .
Se interzice vînătoarea din :
- maşină sau alt obiect din mişcare
- din barcă în afara păsărilor de baltă
- în afara vulpii şi a mistreţului se interzice vînătoarea cu farul, la celălalte animale .
- este interzis a se vîna la goană la Cerb, Lopătar , Căprioară , Muflon .
-este interzis vînătoarea cu cîini hăituitori
- mai aproape de vecini cu 300 m
- după apusul soarelui, cu o oră şi înainte de răsăritul soarelui cu o oră , cu excepţia mistreţului şi a vulpii .
În cazul vînători . La Vînatul mare se trage cînd vînatul este în poziţia stînd ,iar la vînatul mic se trage cînd este în zbor ,sau alergare .
Aici urmează o grămadă de reguli de utilizare a armei şi folosirea ei în siguranţă .Tot aici legea specifică vîrsta la care pot participa gonaşii la vînătoare . După aceea toateobligaţiile de organizare ,şi siguranţă ce o poartă organizatorul vînătorii . Descrierea platoului, a competenţei ce poate primi vînătorul pe un an sau în urma vînători, încheiînd cu descrierea şi folosirea ,precum legile utilizări casei de vînătoare .
Autorizaţia de vînătoare ptr. străini : Aici voi descrie odată tot demersul ,dar acum nu doresc să intru în amănunte . Tot aici alt capitol unde se descrie Trofeul, calităţiile ,evaluarea, trofeul căzut , gospodărirea cu vînatul etc. Totuşi aici ne oprim .
PLANURILE GOSPODĂRIRI CU VÎNATUL
a - Planul Regional de Gospodărire cu Vînatul
b - Planul pe Termen Lung al Gosp cu Vînatul
c - Planul Anual de Gosp . cu vînatul
a - Valabil pe zona respectivă şi se calculează pe 10 ani şi conţine :
- descrierea biotopului
- descrierea populaţiilor
- selecţia ştinţifică
- susţinerea pop. minime
- protecţia mediului şi a animalelor
b - Se referă la o zonă oarecare unde se stabileşte gospodărirea cu vînatul pe un termen de 10ani şi trebe să conţină următoarele :
- datele fondului respectiv
- clasificarea generală a biotopului
- populaţiile acceptabile pe terenul respectiv
- menţinerea populaţiei de bază la nivelul optim de max şi min .
- descrierea planului de alimentare şi gospodărirea cu vînatul .
- protecţia mediului şi obligaţiile ce revin proprietarilor
c - Gospodarul este obligat să pregătească planul anual de gospodărire ceea ce o predă ptr. aprobare autorităţiilor pînă în data de 15 februarie . Planul trebe să conţină următoarele : - populaţiile de bază cu maximumul şi minimumul admis
- planul anual de recoltă
- numărul de animale sau specii care se lasă pe fond în scopul vînătorii sau a înmulţiri
- planul de stabilizare a competenţei ptr. fiecare vînător
- planurile şi metodele de alimentare a populaţiilor existente
- planurile de combatere
Ministerul Agriculturi şi a Mediului are o Bază Naţională de date ,prin care se urmăreşte anual, atît numărul de populaţii precum şi planurile de gospodărire şi Management . Orice schimbare ce apare pe monitor semnalizează şi astfel personalul este la curent şi în posesia datelor reale ale fondurilor .
FONDUL DE VÎNĂTOARE
Ce este ? Acel teren pe care ,gospodarul fondului (cel cu drept de a vîna ) ,o persoană ,sau o Asociaţie de Vînători î-şi exercită drepturile vînătoreşti , precum şi obligaţiile gospodăreşti . Putem vorbi de fond de vînătoare cînd suprafaţa terenului ( poate include şi apă ) atinge 3000 ha ,unde graniţele terenului din faţă ating 3000 m ,unde vînatul găseşte suficientă hrană ,are condiţii de reproducere ,găseşte adăpost şi apă ,şi nu este deranjat continu . Nu se consideră teren de vînătoare pe fondul respectiv ,satele , oraşele , casele sau alte imobile , cimitirul , terenurile îngrădite , aeroportul , drumurile cu trafic rutier , căi ferate .
STABILIREA GRANIŢELOR FONDULUI
La cererea (viitorului )gospodar al fondului ,Autorităţiile pe baza actelor depuse ,stabilesc graniţele fondului de vînătoare . Însă înainte de a decide ,unde sînt păduri se vor consulta cu conducerea Administrări pădurii ,în cazul cînd terenul atinge zone protejate de Mediu ,acolo cu cond . Protecţiei Mediului .Se vor lua în considerare şi alte lucruri ,de ex. scopul şi rolul fondului ,precum relaţiile cu proprietari de pămînturi ,direcţiile de mişcare ,migrare a populaţiilor , invaziile , protecţia şi compoziţia culturilor agricole ,siguranţa ,să se poată organiza o vînătoare fără efecte externe .Parcurile Naţionale dacă se poate ,să rămînă la un fond să nu se împartă în cîteva bucăţi . Graniţele fondurilor stabilite de Autorităţi ,nu sînt definitive ,doar ptr. planul de gospodărire este stabilit . În caz că se schimbă graniţa fondului , se va schimba şi planul de un an degospodărire . Autorităţiile nu resping cererea de schimbare a graniţelor fondurilor , dacă acestea corespund legii şi în cazul atingerii graniţei vecinului ,dacă părţile au căzut la un comun acord . Urmează cîteva legi care descrie scopul fondului , descrie legile şi decretele în cazul funcţionări ţarcurilor ,regulile ce trebuiesc respectate etc ,etc. După aceea tratează angajarea paznicului de vînătoare ,în vre-o trei pagini ,cu atîtea drepturi şi obligaţii că mi-ar trebui cîteva zile să le înşir . Dar promit că o voi face odată dacă doriţi neapărat .Urmează responsabilitatea ce o poartă gosp. f. de vînătoare după paguba căuzată de vînat , paguba căuzată în vînat . Obligaţiile ptr. a preveni pagubele . Metodele ptr. stabilirea pagubelor ( vre-o cinci pagini şi zece metode cel puţin ) . Pagubele în cazul accidentelor de circulaţie ,amenzile percepute , gospodarilor ,contribuţii materiale ptr. gospodarii fondului ptr. pagubele suferite de pe urma pierderi vînatului .
ORGANIZAŢII VÎNĂTOREŞTI
Asociaţia de vînătoare .
S-a înfiinţat ptr. a practica vînătoarea , este o asociaţie socială şi poate aduna membri .În cadrul legilor actuale , Regulamentul de Ordine Interioară stabileşte conducerea , cu acordul membrilor şi a Organelor Reprezentative îşi indeplineşte sarcina . Legea din 1989 al doilea paragraf ... conţine cele importante în ceea ce priveşte vînătoarea .
Asociaţiile de Vînătoare sînt : - Cu teren
- Fără teren

Fără teren : Asociaţiile în funcţie de ce populaţi sînt pe teren ,sînt clasificate ca Asociaţi cu vînat Mare sau Asociaţi cu vînat Mic . Pentru a înfinţa o Asociaţie este nevoie de cel puţin 10 memmbri . Trebuie declarat că sînt o Asociaţie ,să stabilească Regulamentul de Ordine Interioară şi să-şi aleagă membri ,reprezentanţi .La prima Adunare Generală se va cere de Judecătoria judeţului respectiv unde aparţine ,luarea în evidenţă . La cererea de luare în evidenţă în scopul să poate verifica Judecătoria , că datele membrilor corespund realităţi , se alătură procesul Verbal de formare al Asociaţiei ,cu lista membrilor participanţi , precum şi Regulamentul de Ordine Interioară .Se mai adaugă o declaraţie a membrilor că în momentul de faţă nu sînt implicaţi în caz penal şi sînt cetăţeni Maghiari . Acestă asociaţie formată şi înregistrată este o Asociaţie de Vînătoare fără teren . Cu teren : Asociaţia respectivă închiriază un teren de vînătoare de la proprietari de terenuri . Astfel asociaţia are teren ,şi dacă membri posed permisele de port armă şi biletul de vînătoare ,dobîndit după examenul Naţional de vînătoare , au cumpărat armă, pot practica vînătoarea .
FUNCŢIONAREA ASOCIAŢIEI
Forumul superior al unei Asociaţi este Adunarea Generală . Iar legile după care funcţionează Asociaţia este Regulamentul de Ordine Interioară . Legea acordă un drept Asociaţiilor şi anume că Individual fiecare Asociaţie î-şi stabileşte ce să conţină Regulamentul .Na dragi mei aici trebe să fiţi pe fază !!!!! Că dacă aţi stabilit un regulament bun , nu mai aveţi probleme cu braconajul , cu gospodărirea cu vînatul , nici cu membri , nici cu certuri , nici cu cotizaţiile ne plătite .Practic puteţi elimina toate posibilităţiile de a purta discuţi că regulamentul poate conţine şi excludere şi suspendare tot , tot absolut .Mulţi nu vor să conţină aceste legi regulamentul să poate umbla şi bracona dar ,părerea mea este să fie sever dar drept să fie democraţie şi corectitudine valabil ptr .toată lumea . Cei ce contestă sau nu vreau acest lucru să caute alte Aociaţii,de exemplu la AGVPS că la ei este la modă aceste activităţi . Că doar îl practică de vre-o 40 de ani . În cadrul Asociaţiei sînt următoarele organe :
1 . Adunarea Generală
2 . Biroul de Conducere
3 . Biroul de Verificare
4 .Comisia sau Biroul de disciplină
Adunarea Generală : Se întruneşte de cel puţin 2 ori pe an şi discută orice problemă propusă pe ordinea de zi sau ,stabilită iniţial . Poate modifica Reg. de ordine Interioară ,stabilirea situaţiei materiale , alegerea membrilor , planurile anuale , cotizaţiile , competenţa .
Biroul de Conducere : Adunarea Generală alege membri biroului ,iar biroul conduce toată viaţa Asociaţiei . De fapt stabileşte continuitatea Asociaţiei ,în activitatea sa . Biroul se alege pe cinci ani ,dar oricînd se pot exclude membri din Birou . Membri biroului sînt :
- Preşedinte
- Secretarul
- Gospodarul (resp cu situaţia materială )
- Maistrul de vînătoare
- Responsabilul cu natura ,mediu, educarea , propagandă .
Preşedintele : Reprezentantul legal al Asociaţiei . Conduce activitatea Biroului de Conducere . Protocol,are drept de decizie în cazul unor acte de indisciplină .
Secretarul : Înlocuieşte preşedintele , Administraţie , procese verbale , hotăriri , evidenţe , relaţi cu membri , corespondenţa Asociaţiei .
Gospodarul : Contabilitate , impozite , taxe , protocol , corespondenţă .
Maistrul de vînătoare : Responsabilul cu gospodărirea cu vînatul ,organizatorul vînătorilor , responsabil cu instalaţiile vînătoreşti de pe fond .Organizează direct munca paznicilor .Corespondenţă .
Resp . cu natura ,educarea : Cele amintite mai sus precum şi pregătirea tinerei generaţi de vînători .Menţinerea relaţiilor cu civili .
COMISIA DE VERIFICARE
Este compus din Preşedinte şi doi membri . Este ales de Adunarea Generală . Anual are obligaţia să răspundă în faţa Adunări ,despre cele petrecute şi de intervenţiile lor . Verifică în totalitate toată activitatea Asociaţiei . Dacă găseşte ceva nereguli ,anunţă Preşedintele în scris şi dacă nu se rezolvă problema se întruneşte Adunarea Generală .
COMISIA DE DISCIPLINĂ
Este compus din Preşedinte şi doi membri .După Regulamentul de Ordine Interioară î-şi desfăşoară activitatea .
REGULAMENTUL DE ORDINE INTERIOARĂ
Conţine toate drepturile şi obligaţiile membrilor , conţine ca Asociaţie , funcţionarea ei în termeni legali . De fapt acelaşi rol îndeplineşte în Asociaţie ca CONSTITUŢIA oricărei STAT .
În toată Asociaţia nimeni nu are salar sau orice profit în afara paznicului cine este plătit de Asociaţie . Stimaţi Prieteni ! Evitaţi să luaţi ca membri oameni de afaceri ,care investînd o sumă oarecare în vînătoare vrea să profite de pe urma ei ,deci nu mai este ptr.el o discraţie ,recreere ci o metodă de îmbogăţire sau să se întoarcă bani investiţi . Să rămînă doar un vînător cu contract care plăteşte după proprietăţile de vînătoare dar să nu ocupe nicidecum un post , în viaţa Asociaţiei . Maistrul de vînătoare să nu alegeţi ptr. că este simpatic şi să nu se supere că nu este ales în conducere ,după ce toata viaţa a condus ceva , că el ar trebui să fie cel mai cinstit ,cel mai calificat şi bun meseriaş că el va conduce munca paznicului . Este recomandat să fie mult mai calificat din vînătoare decît paznicul ! Să aveţi grijă ca conducerea preşedintele să fie un om cinstit şi de viţă nobilă să cunoască oameni ,să fie un bun cunoscător al etici vînătoreşti , .Preşedintele cine este responsabil de funcţionarea Asociaţiei să meargă paralel în colaborare şi înţelegere cu Maistrul de vînătoare .Să nu fie certuri şi neînţelegeri între gospodărirea cu situaţia materială şi gospodărirea cu vînatul .Menţinînd Asociaţia între aceste limite ,folosind Regulamentul de Ordine Interioară valabil ptr. toată lumea veţi găsi satisfacţi în vînătoare şi o bucurie în cercul prietenilor dragi ,unde veţi dori să vă petreceţi timpul liber
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 15 Apr 2014, 17:39

ferenczi444 scrie:Stimate Coleg !

Mulţumesc ptr. complimente . Te rog să instalezi tot materialul că , conţine tot legi ,şi pot fi foarte folositoare, numai nu am mai numerotat capitolele .

Cu Stimă V. Janoş


Scuze! Sunt tare ocupat si nu am observat ca postarea era formata din doua parti. :oops:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Bill pe 14 Mai 2014, 15:21

Imi cer scuze ca nu am citit toate postarile, poate ca subiectul s-a atins.

cred ca e momentul clarificarii unor aspecte.
Legea 295 interzice folosirea sistemelor de ochire cu LASER.
Problema este ca exista acele sisteme de ochire virtuale (red-dot) care folosesc o dioda laser a carui lumina se proiecteaza pe ecranul frontal. Ei bine, pentru ca firma producatoare, din motive publicitare au scris pe cutia dispozitivului ca functioneaza pe LASER. Pentru chestia asta devine interzisa la noi.
Propunerea pe care am facut-o era de a defini exact cele doua sisteme de ochire cu laser, adica in sisteme active si sisteme pasive,sistemele active fiind cele ce proiecteaza fascicului laser pe tinte (marcatoarele laser) sa fie interzise si sistemele pasive, sau virtuale in care fascicului laser este proiectat pe ecranul frontal, fara sa iasa in exteriorul dispozitivului, care sa fie admise. dealtfel cele din urma sunt folosite in mod curent la vanatoare si tir sportiv, dar folosirea lor este numai "tolerata" datorita ambigiutatii legii.
Cred ca este momentul sa ridicati problema la AGVPS, pentru ca atunci cand am discutat la IGP au spus ca in principiu ei nu au nimic impotriva, dar nu este de competenta lor sa stabileasca cu ce se ocheste la vanatoare ci a lui Selaru.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde romaniac pe 14 Mai 2014, 15:37

Multumesc Bill.
Inca un exemplu ca fara ANDA multe "tehnicalitati" dinastea ar restrictiona si mai mult folosirea armelor.
Sper ca Domnul Selaru sa vada diferenta.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde violiv pe 14 Mai 2014, 16:07

liviu_lefter scrie:Buna ziua, am sa incerc sa fiu cit mai concis: Art 39. punctele p;q-“utilizarea surselor luminoase artificiale” precum si “ utilizarea pentru tirul pe timp de noapte a dispozitivelor de iluminare a tintelor” mi se par un pic fortate, deoarece vor duce la interzicerea ( din nou ) a folosirii lanternelor.
Motivatie- Vinarea mistretului la pinda nu se va mai putea exercita ( se stie ca mistretul este un animal nocturn) iar, pe drept de consecinta se va putea scurta sezonul de vinatoare cu doua luni , august si septembrie, cind vinarea lui este preponderenta la pinda. Multumesc



Da' cand a fost permis? Din cate stiu eu, de n ani incoace, in toate variantele legii, chestia a sunat la fel, adica interzis.

Bill scrie:Legea 295 interzice folosirea sistemelor de ochire cu LASER.
Problema este ca exista acele sisteme de ochire virtuale (red-dot) care folosesc o dioda laser a carui lumina se proiecteaza pe ecranul frontal. Ei bine, pentru ca firma producatoare, din motive publicitare au scris pe cutia dispozitivului ca functioneaza pe LASER. Pentru chestia asta devine interzisa la noi.
Propunerea pe care am facut-o era de a defini exact cele doua sisteme de ochire cu laser, adica in sisteme active si sisteme pasive,sistemele active fiind cele ce proiecteaza fascicului laser pe tinte (marcatoarele laser) sa fie interzise si sistemele pasive, sau virtuale in care fascicului laser este proiectat pe ecranul frontal, fara sa iasa in exteriorul dispozitivului, care sa fie admise. dealtfel cele din urma sunt folosite in mod curent la vanatoare si tir sportiv, dar folosirea lor este numai "tolerata" datorita ambigiutatii legii.
Cred ca este momentul sa ridicati problema la AGVPS, pentru ca atunci cand am discutat la IGP au spus ca in principiu ei nu au nimic impotriva, dar nu este de competenta lor sa stabileasca cu ce se ocheste la vanatoare ci a lui Selaru.


Legea interzice folosirea sistemelor de ochire "care functioneaza pe principiul laser" .... parca asa suna textul.
Dintre toate chestiile folosite pe la noi numai Eotech foloseste un reticul "holograma" creat de un fascicul laser in rest toate celelalte sisteme red-dot, fie ele in tub inchis sau deschise, gen Aimpoint sau Eotech, folosesc o dioda luminescenta sau LED, chestie care n-are nimic de-a face cu laser-ul.
Asadar, ultimele sunt perfect legale si nici macar nu trebe amintite in discutie, nu cumva sa-i dea prin cap vreunuia sa le interzica.
In ce priveste primele, adica Eotech, nu stiu cat va ajuta in demers dar tin sa reamintesc ca exista deja o hotarare in instanta, ramasa definitiva, care nu incadreaza eotech in randul chestiilor interzise.

In ceea ce priveste impartirea "pasiv-activ" a sistemelor cu laser, cred ca ar fi mai bine de cautat o categorisire deja folosita pe alte plaiuri nu sa reinventam roata.

Iar raspunsul IGP-ului cum ca ei n-au nimic impotriva este o minciuna sfruntata. Nu in legea vanatorii a aparut interdicitia ci in cea a armelor, aceste dispozitive fiind scrise in aceeasi fraza cu amortizoarele de sunet si optica night-vision ..... li se falfaie lor cu ce ochim noi la vanatoare, ideea de baza era sa nu cumva sa-i ocheasca pe ei sau pe cei ce i-au numit careva mai desucheat in ganduri si care sa foloseasca dispozitive asa zis moderne, inventate de cateva zeci de ani si considerate jucarii prin tari mai rasarite.


@romaniac
Si eu sper ca domnul pomenit de tine sa aiba cat mai curand, cat mai putin de a face cu vanatoarea de pe plaiurile noastre, cu atat mai mult cu postura de mare sef si initiator de restrictii idioate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Bill pe 16 Mai 2014, 12:32

Ai dreptate, dar stiu importator care a solicitat punctul de vedere alm IGP pentru inportul de dispozitive de ochire. pentru ca in cartea tehnica spuneau ca folosesc o dioda LASER pentru ca are fascicul puternic, constant, punctiform, bla bla......etc, a primit o hartie pe care scria ca este interzis importul, detinerea .... exact textul de lege cu toate ca dispozitivele astea se folosesc in mod curent. D-aia am zis ca subiectul ar trebui clarificat, pentru ca acordul tacit de pana acum nu poate functiona la infinit, asa cum s-a intamplat cu 333, cu semiautomatele, cu poligoanele. Ca si la astea, precis la un momentdat se va gasi un binevoitor sa atace si subiectul asta.
Adica intr-adevar "ne descurcam" dar nici sa ramanem permanent la muschiul organului nu-i bine.
Iar chestia asta este in legea 295, dar nu poti afirma ca pe vanatori nu-i intereseaza. Nu poti opera o schimbare care are efect asupra vanatorii fara sa ai avizul lor. Toate articolele din 295 care privesc vanatoarea au fost incluse cu avizul AGVPS.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 19 Mai 2014, 11:45

Bill scrie:Imi cer scuze ca nu am citit toate postarile, poate ca subiectul s-a atins.

cred ca e momentul clarificarii unor aspecte.
Legea 295 interzice folosirea sistemelor de ochire cu LASER.
Problema este ca exista acele sisteme de ochire virtuale (red-dot) care folosesc o dioda laser a carui lumina se proiecteaza pe ecranul frontal. Ei bine, pentru ca firma producatoare, din motive publicitare au scris pe cutia dispozitivului ca functioneaza pe LASER. Pentru chestia asta devine interzisa la noi.
Propunerea pe care am facut-o era de a defini exact cele doua sisteme de ochire cu laser, adica in sisteme active si sisteme pasive,sistemele active fiind cele ce proiecteaza fascicului laser pe tinte (marcatoarele laser) sa fie interzise si sistemele pasive, sau virtuale in care fascicului laser este proiectat pe ecranul frontal, fara sa iasa in exteriorul dispozitivului, care sa fie admise. dealtfel cele din urma sunt folosite in mod curent la vanatoare si tir sportiv, dar folosirea lor este numai "tolerata" datorita ambigiutatii legii.
Cred ca este momentul sa ridicati problema la AGVPS, pentru ca atunci cand am discutat la IGP au spus ca in principiu ei nu au nimic impotriva, dar nu este de competenta lor sa stabileasca cu ce se ocheste la vanatoare ci a lui Selaru.


Ieri am participat la Adunarea Generala a AJVPS Buzau. O sa ma refer strict la topic, alte subiecte o sa le tratez separat. La sedinta a participat din partea AGVPS dl Selaru.
La masa camaradereasca ce a avut loc dupa sedinta, am pus problema red-dot-urilor si felul cum poate fi interpretata legea. Sa nu o mai lungesc, exact chestia semnalata de @Bill. Sintetizand, raspunsul a fost:
- nu are nimic impotriva red-doturilor
- cunoaste diferenta intre dispozitivele LASER interzise si red-doturi
- nu crede ca legea poate fi interpretata impotriva utilizarii lor
- nu cunoaste cazuri in care s-ar fi comis acest abuz
- nu a primit nici o solicitare de a raspunde vreunei autoritati in acest sens
- ar raspunde pozitiv in cazul vreunei solicitari

Spre seara am fost intr-o vizita la un prieten din IGP Arme si munitii.
Pentru a nu o lungi, punctul lui de vedere, (atentie: nu al institutiei!!!, nu fiti carcotasi si in loc de aliati sa ne bagam bete-n roate singuri!!!), a fost similar.

Asa ca cei care vor si doresc o asfel de lamurire, ar putea-o obtine. Am cerut acordul de a inmana o astfel de cerere(sau cum vreti sa-i ziceti, pe calea directa). Nu am de gand sa fac din asta un obicei, dar daca tot am fost in hora, asta e... O sa incerc sa il contactez pe @Bill.

Celor care au facut apel la corectitudine si transparenta: e bine?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde violiv pe 20 Mai 2014, 13:23

Formularea "pe principiul laser" din textul legii a fost si este foarte ambigua.

Asa cum am spus mai sus, chiar atunci cand a fost cazul sa fie incriminat legal un astfel de dispozitiv, problema a fost pusa numai si numai pentru dispozitivele holografice, adica Eotech, care chiar folosesc un laser pentru a crea imaginea reticulului. Nu s-a pus niciodata pentru red-dot-uri, fie ele inchise sau deschise, dispozitive care n-au nimic de-a face cu laser-ul. Daca o firma de spanac producatoare a unei "clone Docter" se lauda in prospect ca foloseste laser este chiar o idiotenie si acel dispozitiv nici n-ar trebui bagat in seama.

A existat un dosar si a existat chiar si o sentinta judecatoreasca ce a dezincriminat Eotec-ul, sentinta data pe baza a doua rapoarte, de la ANCEX si nu mai stiu ce institutie.

Cea mai recenta "interpelare" intr-un astfel de caz a fost cand un amic a importat un Eotech cat se poate de oficial si a avut probleme la vama - a adus hartie de la ANCEX pentru "produs cu dubla utilitate, militara si civila" si a primit aparatul fara alte probleme.

Oricand e binevenita o clarificare in lege, poate asa ajungem la o interpretare unica. Desi experiente anterioare au aratat ca nu intotdeauna clarificarile sunt in favoarea noastra, nu cred ca in acest caz se va intampla ceva rau.

P.S. umbla un zvon cum ca respectivul domn se pregateste de debarcarea din functia cea mare pe una putintel mai mica - aia de director pe la Buzau, pe undeva. S-ar putea sa-l vezi mai des decat doresti ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde vinatorul iscusit pe 20 Mai 2014, 19:24

e bineeeeee..........
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 20 Mai 2014, 20:40

L-am contactat pe @Bill si depesa-i gata. Va tinem la curent cu rezultatul.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 20 Mai 2014, 20:47

violiv scrie:A existat un dosar si a existat chiar si o sentinta judecatoreasca ce a dezincriminat Eotec-ul, sentinta data pe baza a doua rapoarte, de la ANCEX si nu mai stiu ce institutie.

Cea mai recenta "interpelare" intr-un astfel de caz a fost cand un amic a importat un Eotech cat se poate de oficial si a avut probleme la vama - a adus hartie de la ANCEX pentru "produs cu dubla utilitate, militara si civila" si a primit aparatul fara alte probleme.


Cred ca ar fi de folos ceva concret in sensul de a le anexa depesei. Crezi ca ne poti ajuta?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 20 Mai 2014, 21:02

violiv scrie:
P.S. umbla un zvon cum ca respectivul domn se pregateste de debarcarea din functia cea mare pe una putintel mai mica - aia de director pe la Buzau, pe undeva. S-ar putea sa-l vezi mai des decat doresti ....


In Adunarea Generala Buzau am facut apel sa incetam cu zvonistica. Asa ca nici aici nu o sa am o alta abordare.
Acolo, si datorita soparlelor aruncate de persoane cu interese, s-a creat o anemozitate intre cei cu diferite functii in asociatie, cluburi, AG, etc, greu de imaginat altadata. Dialogul functiona greu sau era intrerupt. O parte din dezinformari au fost demontate, dialogul functioneaza. Ramane de vazut ce se va intampla.
Ca parere personala, nu cred ca poate fi credibil zvonul. Nu cred ca cineva care anunta intr-un congres ca iese la pensie, gaseste refugiu intr-o functie inferioara. Poate activa o continuare a carierei universitare de exemplu, sau o gramada de alte slujbe care sa nu aiba de a face cu AGVPS-ul. Eu nu invidiez deloc directorii AJ-urilor.
Apoi, noi aici ne-am invatat sa identificam vinovati. Insa la acea adunare si dupa, acolo, la firul ierbii, nu am auzit acuze. Dimpotriva... :roll:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 20 Mai 2014, 21:07

vinatorul iscusit scrie:e bineeeeee..........


Iscusitule, mereu te confund cu Dibaciul. Stai nene linistit, ca nu-s nici copil, nici curva. Dar nici nu poti procrea virgin...
Fiti bre, cumsecade...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde biriuck pe 20 Mai 2014, 21:52

tehărău scrie:Apoi, noi aici ne-am invatat sa identificam vinovati. Insa la acea adunare si dupa, acolo, la firul ierbii, nu am auzit acuze. Dimpotriva... :roll:

Exista cam doua explicatii. Ori oamenii aceia au o parere foarte buna si apreciaza in mod deosebit personajul ori e vorba iar de traditionala coloana vertebrala flexibila romaneasca din discutiile "pe fata" :roll:

Legat de propunerile de modificare a legii eu pot sa zic ca sunt surprins de cata lume nu are nimic de zis, probabil efortul descifrarii unui articol in 4 variante comparate este peste puterile oamenilor... sau le-o fi rusine :idea:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate