Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:27

LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zeb stump pe 11 Mai 2021, 12:38

da...dar daca zice "fără alte autorizari" ?Asta e ideea...iar gestionarul nici nu ar avea justificare sa limiteze piesele, pt ca nu mai exista cote...Pot vana nr. maixm fara alte autorizari...Cam asa vad ideea textului de lege...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde the_mav pe 12 Mai 2021, 09:08

zeb stump scrie:da...dar daca zice "fără alte autorizari" ?Asta e ideea...iar gestionarul nici nu ar avea justificare sa limiteze piesele, pt ca nu mai exista cote...Pot vana nr. maixm fara alte autorizari...Cam asa vad ideea textului de lege...

Ramane de vazut.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Marius pe 12 Mai 2021, 15:59

tehărău scrie:De doua saptamani ma uit la topicul asta si... bate vantul!
Ma, dar unde sunt criticii si oamenii de bine?!? :roll:

De definitia vanatorului nu zice nimeni nimic? Daca tot se umbla la borcanul cu miere (muste cred ca ar fi mai potrivit), oare n-o fi bine daca dispare? Intreb si eu ca tot omul...
Oare se lua atitudine doar ca erau alte vremuri? Sa fi disparut interesul? Sa fie alt ordin pe unitate?

Eu n-am observat nicicand si la nimeni o coordonare in sensul pe care il sugerezi si consider ca e nepotrivit ca faci asta.

Daca sunt mai mult de doua pareri ca ceva e prost, inseamna ca s-a primit "ordin pe unitate"?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Marius pe 12 Mai 2021, 16:20

In opinia mea, orice nu are legatura cu modificarea referitoara la pasari de pasaj, nu trebuia sa existe in acest proiect. De ce? Pentru ca asta este prioritatea nr 1 si orice altceva este secundar. Pentru ca, cu cat un proiect de lege e mai stufos, cuprinde mai multe aspecte, are mai mari sanse sa fie atacat si blocat,

Nu uitati, ca anul trecut (sau acum doi ani, nu mai stiu sigur), unul din motivele pentru care presedintele a respins legea, a fost acela ca dintr-un motiv pe care nu il numesc, cine a facut modificarile, a introdus vanatoarea cu arcul ca metoda permisa, dar nu a scos-o de la infractiuni sau sanctiuni. Eu asa retin.

Mi-e teama ca verzii sau dusmanii nostri, ai vanatorilor, se vor folosi de cine stie ce din corpul proiectului, doar ca sa mentina in continuare inchisa vanatoarea la pasari migratoare.

In acest context cred ca si definitia vanatorului, desi importanta, nu ar fi trebuit sa fie aici si acum, ci oricand altcandva in viitor.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 12 Mai 2021, 18:08

Marius scrie:
tehărău scrie:De doua saptamani ma uit la topicul asta si... bate vantul!
Ma, dar unde sunt criticii si oamenii de bine?!? :roll:

De definitia vanatorului nu zice nimeni nimic? Daca tot se umbla la borcanul cu miere (muste cred ca ar fi mai potrivit), oare n-o fi bine daca dispare? Intreb si eu ca tot omul...
Oare se lua atitudine doar ca erau alte vremuri? Sa fi disparut interesul? Sa fie alt ordin pe unitate?

Eu n-am observat nicicand si la nimeni o coordonare in sensul pe care il sugerezi si consider ca e nepotrivit ca faci asta.

Daca sunt mai mult de doua pareri ca ceva e prost, inseamna ca s-a primit "ordin pe unitate"?


Eeeee... Dacă n-ar fi, nu s-ar povesti! Acum mai trebuie să-mi cereți și dovada, ca Ceauseasca...
Lasă că se știe el cine-i cu musca pe căciulă și-și pune mana-n cap...
Dacă crezi ca n-am dreptate, doar ignoră ;)

Dar despre lege nu ne-am inteles: eu spun ca nu ar fi trebuit deloc să se umble la ea. Ajungea sa se aplice și sa se facă proceduri, la timp și conforme legislației.
Treaba cu definiția vânătorului a fost cerută sa fie scoasă și de alții, ne vânători, astăzi parte la guvernare. Și tare mi-e frică ca se vor activa pe ideea asta. Iar de aici se pot deduce ceva consecințe. Unele benefice, altele dezastruoase pentru vânătoare.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zeb stump pe 13 Mai 2021, 08:28

"Dar despre lege nu ne-am inteles: eu spun ca nu ar fi trebuit deloc să se umble la ea. Ajungea sa se aplice și sa se facă proceduri, la timp și conforme legislație."
Tocmai asta e problema: nu există legislaţie care să prevadă cum se calculează cotele la păsările de pasaj...Pur si simplu nu exista...Si daca nu există legislatie, atunci cum sa faci proceduri conforme cu legislatia?
Solutiile erau doua:
Prima, sa adopte lege care sa prevadă procedura si modul de calcul al cotelor, a doua, cea deja în curs, adică să prevadă direct în lege nr. de păsări ce pot fi vanate. Amândouă presupun lege, in sensul restrans al notiunii.
Orice alt act normativ (HG, ordin de ministru, etc) e supus controlului in instanta de contencios şi posibilităţii de suspendare, adică filmul pe care tocmai il vedem, si care se va sfarsi cel mai devrme la 19 mai, daca nu se va amana judecata recursului.
Cum ai putea sa elaborezi o procedură, atata timp cat nu stii ce solutie se va da cu privire la modul de calcul de anul trecut?
Si daca se respinge recursul şi ramane anulat ordinul, pană se si motiveaza mai trece o gramada de timp.
Si daca in motivare spune că nu corect cum s-a calculat, dar nu va spune cum trebuie făcut ( pun pariu ca asa va fi), cum sa adopte alt ordin care sa fie la adăpost de suspendare?
Cu toate pericolele pe care le presupune modificarea legii, s-a ales singura cale care asigura ca se vor vâna păsări de pasaj...
Desi... cu gripa aviara, nu mai sunt sigur ca se vor vana anul asta...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 13 Mai 2021, 09:30

@zeb stump
Nu întru în polemica legislativă pentru ca nu am timp, nu e un domeniu în care să mă simt confortabil și în legislație lucrurile nu sunt niciodată clare, chiar cei care au produs-o o interpretează diferit.
Nu întru nici în detalii de culise în acest mediu public pentru ca pot fi folosite împotriva interesului general, cum era o expresie la modă.
Dar pentru a vedea ca mai era o cale, fac trimitere către soluția data în urma cu câteva luni (de care sigur ai cunoștință) și trimisă ministrului dar și celor interesați.
".......
Stabilirea cotelor de recoltă la păsări migratoare în baza „ Ghidului privind vânătoarea în temeiul Directivei 79/409/CEE a Consiliului privind conservarea păsărilor sălbatice"
........ "
Pur și simplu nu s-a luat în considerație. De ce?!? Multe argumente pro și contra. Oricum discuția este tardiva, zarurile se rostogolesc. Dar este ruletă ruseasca, s-ar putea să ne grăbim apăsarea pe trăgaci.
Aștept desfășurarea lucrurilor. Mai multe doar în particular, cu cunoscuți. Mulțumesc pentru înțelegere.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zeb stump pe 13 Mai 2021, 09:53

Nu stiam de solutia asta, sincer...Ideea pe care incerc să o subliniez e alta: nu conţinutul actului, criteriile de calcul, sunt problema, ci forţa juridica a actului normativ, care sa excludă acţiunea in contencios. Ori asta numai legea, ordonanta de urgenta si ordonanata de guvern pot asigura.
Pe fond, probabail că era o solutie excelenta cea potrivit Ghidului, dar asta presupunea ca astia care tot ataca ordinele să fie de buna credinta, şi sa spuna: "Da,acum e ok, nu atacam acest mod de calcul, catare plina la păsări de pasaj".
Doar ca mie nu imi par deloc de buna credinta, asa ca ar fi atacat iar si iar ar fi cerut suspendarea...Având de partea lor si mentinerea suspendării ordinului trecut de către ÎCCJ...
Chiar astept sa vad solutia ICCJ si, mai ales, motivarea acesteia...
Nici mie nu imi plac celelalte "codite2strecurate în priectul de lege, asta e...
Ideea e...cu gripa asta aviara...nu le-o da iar prin cap să interzica vanatoarea la păsări? :-l
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Croco pe 13 Mai 2021, 10:35

Nu intru in polemica pentru ca nu ma pricep la legislatie! :D
@Zeb Stump, imi place, am ca invata de la posturile tale!

“ Pur și simplu nu s-a luat în considerație. De ce?!? Multe argumente pro și contra. Oricum discuția este tardiva, zarurile se rostogolesc. Dar este ruletă ruseasca, s-ar putea să ne grăbim apăsarea pe trăgaci.
Aștept desfășurarea lucrurilor. Mai multe doar în particular, cu cunoscuți. Mulțumesc pentru înțelegere.”

Pentru ca legislatia este proasta! Forumul este de interes general; fara suparare, nu ar trebui sa ne “pensionam” cu cunoscutii?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 13 Mai 2021, 13:48

Nu trebuie să te oftici când nu știi chestii. Stai liniștit, lucrează alții pentru tine :ymhug:.
Uite, colegul a înțeles printre rânduri ce a vrut sa spună poetul :mrgreen:
Una e sa aplici o formulă descoperită de altul și sa vezi unde pică bombardeaua, alta e sa chibitezi la jocul de șah și sa vezi de unde poate sa se apuce adversarii. Pur și simplu alte sporturi. Ce, tinerii nu sunt pentru diversitatea de opinii?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Marius pe 13 Mai 2021, 15:01

tehărău scrie:Dar despre lege nu ne-am inteles: eu spun ca nu ar fi trebuit deloc să se umble la ea. Ajungea sa se aplice și sa se facă proceduri, la timp și conforme legislației.


Cred ca nu exista posibilitatea emiterii unor proceduri pentru stabilirea unor cote de recolta la nivel de fond de vanatoare, asa cum a fost pana acum. Daca ministerul ar emite astfel de proceduri, ele ar fi usor atacabile de "verzii" maro.

Sistemul a fost cretin si discretionar si sper sa se schimbe. Cum sa spui ca fondul X va avea cota de recolta 500 de gaste si fondul vecin Y, 100 de gaste, ele avand locul de innoptat (lacul) la limita dintre ele?

Cred ca in asta consta vulnerabilitatea sistemului particular de la noi, in fata atacului verzilor.

Cred ca oricata bunavointa ar avea cineva, nu poate face studii locale, zonale sau nationale pentru pasari migratoare, studii care sa fie relevante stiintific. Orice studiu national, privind populatiile de pasari migratoare, trebuie sa fie parte a unui studiu international, care sa tina cont de locurile de cuibarit, trasee de migratie si locuri de iernat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Marius pe 13 Mai 2021, 15:02

zeb stump scrie:Nu stiam de solutia asta, sincer...Ideea pe care incerc să o subliniez e alta: nu conţinutul actului, criteriile de calcul, sunt problema, ci forţa juridica a actului normativ, care sa excludă acţiunea in contencios. Ori asta numai legea, ordonanta de urgenta si ordonanata de guvern pot asigura.


Corect! Asta se incearca prin proiectul de lege despre care vorbim.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 13 Mai 2021, 15:23

N-ar fi rău să vă uitați pe ghidul ăla despre care se face vorbire.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde tehărău pe 13 Mai 2021, 15:34

Sa fiu mai clar: sunt de acord ca legislația e precară. Dar mi-e că iese și mai proastă. Dacă tot se umblă la ea, sa speram ca o vedem beton. Și în viitor ca cea din Canada sau Suedia. Sau măcar ca cea din Ungaria. Hai las de la mine:m-ar mulțumi și cea a vecinilor bulgari. ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde violiv pe 13 Mai 2021, 20:05

Migratoare-migratoare ... da' migreaza peste tot?! NU! Se stie foarte clar, chiar daca se modifica pentru unele perioade, cam care sint traseele de migratie si unde se pot vana migratoarele. Nu cred ca a incercat careva vanatoare la gaste la Poiana Marului.

Nu vorbim de specii pe care le cresti, le inmultesti, le ocrotesti ci de animale care azi sint si maine sint la 500 km sau le vezi cu miile intr-un an si apoi nu le mai zaresti 5. Nu vorbim de putinele exemplare din aproape fiecare specie care s-au aciuat pe la noi ... ca ajungem ca Asociatia Ornitologilor si declaram turturica specie pe cale de disparitie in Ro, dupa ce le-au numarat in IUNIE !!!

Evident ca adaugarea lor in acelasi castron cu salata, impreuna cu sedentarele, cu stabilirea de cote pe fond si an, ba mai mult - cote si obligatorii, a fost cea mai mare ineptie posibila, unica in lumea vanatorii de migratoare si datorata aproape in exclusivitate geniului carpatin care a condus vanatoarea pana mai ieri si care nu a vrut decat sa tina totul cat mai strans in mana.
Ca tot venise vorba de tineri si batrani, eu am apucat vremurile in care se elibera autorizatie pentru pasari de pasaj, pe toate fondurile asociatiei, valabila 3 luni, in limita a patru piese pe zi si vanator, pentru fiecare din speciile de zburatoare. Fara cote anuale, fara cote lunare, cu iesiri si piese declarate cinstit (aproape), cu tablouri mncite si frumoase. N-a fost bine asa deci s-a inventat o metoda prin care sa te caciulesti saptamana de saptamana la director, secretar, etc. Ca trebuia sa stie geniul tot ce misca.

Aproape am plans toamna trecuta facand poze la cel mai grozav pasaj de turturele din ultimii 25 de ani da' acum chiar "imi scot parleala" ... rad cu gura pana la urechi citind comentarii de mai sus. Si chiar am ajuns sa-mi doresc sa mai tina vreo 2-3 ani interdictia, poate ajung si nostalgicii doar nume uitate in negura istoriei.

De ce-o trebui oare sa tot reinventam roata si sa ne iasa mai mereu cu colturi? E chiar asa greu sa tragem cu ochiul la cei la care functioneaza?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde zeb stump pe 14 Mai 2021, 08:30

Exact...Am devenit vanator în anul I de facultate, si am prins vremurile acelea...Ne îtalneam pe Olt vânători din toate grupele, veneau inclusiv de la distante considerabile, care nu aveau unde sa vanaze la fondul lor rate şi gaste.
Şi da, chiar era aiurea sa te rogi pt o autorizatie de rate, mai ales la unele asociatii unde aveau obiceiul să pastreze cota de recolta pentru vanatorii straini...
Ceva de genul asta, cu nr. din fiecare specie/zi/vanator am vazut inclusiv la Carnivorul, în Dakota de Sud.
Încă o data, cu riscul de a va plictisi: eu nu am sustinut ca asta e cea mai buna metoda, si ca nu ar fi fost poate altele mai bune (eventual cea din Ghidul de care vorbeste @ Teharau), ci că, indiferent ce metodă s-ar fi aplicat, era importantă forta juridică a actului normativ, care sa fie la adăpost de actiunea in contencios...Ori asta, numai prin acte ce tin de legislatia primara pot asigura...Deci tot modificarea legii, indiferent dacă prin OUG sau Lege...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Marius pe 14 Mai 2021, 11:13

violiv scrie:Ca tot venise vorba de tineri si batrani, eu am apucat vremurile in care se elibera autorizatie pentru pasari de pasaj, pe toate fondurile asociatiei, valabila 3 luni, in limita a patru piese pe zi si vanator, pentru fiecare din speciile de zburatoare


Asa e! Primeam o autorizatie la inceput de sezon valabila 2-3 luni, de obicei pana pe 31 decembrie, pentru toate fondurile asociatiei la care eram mambru. La vanat era trecut pasari de pasaj, rapitoare cu par si pene, nu se specifica cate exemplare pe autorizatie. Era mentionat doar organizatorul. Ceilalti participanti, membri ai asociatiei, puteau fi azi unii si maine altii.
La orice control era suficient sa arati autorizatia, nu se uita nici dracu daca e completata cu vanatul impuscat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde laurul pe 14 Mai 2021, 13:27

Sintaxa era ceva de genul:
Dl Xulescu, insotit de 2,3 membri vanatori, este autorizat sa vaneze..... Pasaj si rapitoare.... In perioada....... Pe fondurile apartinand Ajvps Y.
Nu completa nimeni ce s a vanat....
Iar controalele erau focusate pe braconaj, nu pe cautat nod in papura celor care vanau legal.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde yoghi pe 14 Mai 2021, 15:56

Acu nu mai fiti carcotasi.hattiile pe trei sase sau 1 an erau pt prieteni, normal era de 30 zile.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Clujeanul pe 14 Mai 2021, 16:06

Eu am apucat si pe un an. Nu cred ca am vanat mai mult de 10 rate. Si nu trageam la altceva.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Croco pe 14 Mai 2021, 16:41

Ma apuca groaza cand ma uit cine lucreaza pentru mine! Persoane care-si declina personalitate, se vor culti si orientati spre subiect; despre care nu au habar! Totdeauna am fost mai prost, i-am lasat pe altii in fata, carora “le-a placut sa dea din coate”. S-au agitat si nu si-au depasit propriile limite, uneori stabilite arbitrar. Am stat si m-am satisfacut prin insuccesul lor, acesti Don Quixote moderni, ai secolului 21.
Poate sa-ti placa, aceasta nu te transfoma in jucator! Mai bine ramai la sah intre cunocuti, s-ar putea sa te prinda mai bine.
Sa te duci cu ploconul este obicei ancestral, meteahna de care trebuie scapat, cu orice pret. Se incepe prin marginalizare. Izolare a idei! Dinozauri de genul nu-si au rostul si incep incet sa moara! Noi, ca popor, trebuie sa asteptam ca raul endemic sa piara sau putem sa luptam? Sunt mai prost, e retoric, nu se pune!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde rhazvan pe 02 Iun 2021, 16:52

Daca vreti sa urmariti progresul legii o puteti face aici: https://www.senat.ro/legis/lista.aspx?n ... n_cls=2021

Deja s-au adunat cateva avize negative de la comisii (nu ca ar conta, sunt consultative).
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Skyler pe 03 Iun 2021, 08:15

Aviz negativ de la consiliul economic si social:
modificarile propuse pot produce dezechilibre majore populatiilor de pasari admise la
vanatoare, generate in special de vanatori fara experienta, impunandu-se in acest sens,
adoptarea unor masuri, precum:
* calcularea unor cote anuale de recolta bazate pe metode stiintifice care sa nu afecteze
drastic populatiile speciilor de pasari admise la vanatoare;
* cota 0 pentru orice specie care dobandeste un statut de conservare de periclitare
conform lUCN la nivel national, european sau global;
* reducerea cotelor pentru speciile care au o tendinta populationala descrescatoare;
* dobandirea dreptului de vanator dupa un stagiu de 1 an de cursuri de recunoastere a
speciilor, atat practica, cat si teoretica, si sustinerea unui examen acreditat, pe langa
obligatiile care sunt cerute in prezent in Legea vanatorii si a protectiei fondului
cinegetic nr.407/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;
* implementarea unor solutii informatice de monitorizare a activitatii de vanatoare, in
care sa fie inregistrate si autentificate recoltele zilnice.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde Sly_Fox pe 03 Iun 2021, 14:31

La o adică vânătoarea să devină o îndeletnicire a celor cu adevărat pasionați, cu posibilități financiare peste medie și cu mult timp la dispoziție. Din puțini trebuie să facă și mai puțini. Bine sau rău? Ori bine-rău? Că este cu avantaje și dezavantaje, cel mai mare dezavantaj fiind acela că procentual vânătorii vor fi cu zero în fața virgulei și multe zerouri în spatele ei, așadar vocea lor se va auzi la fel ca în spațiul interstelar, adică deloc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate