Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:09

300.000 Galaxii

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

300.000 Galaxii

Mesajde ventura pe 19 Feb 2019, 16:12

Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 20 Feb 2019, 21:20

Descoperirile de acest fel sunt firești și vin ca urmare a dezvoltării tehnologiei și implicit a instrumentelor de observare specializate în a prelua imagini în diferite lungimi de undă. Oricum cele 300 000 de noi galaxii observate sunt o picătură într-un ocean pe lângă ce s-a observat în cadrul proiectelor Hubble Deep Field- HDF, Hubble Ultra Deep Field-HUDF și Hubble eXtreme Deep Field-XDF, în urma cărora s-a ajuns la concluzia că în Univers există un număr de aproximativ 2 trilioane de galaxii. Și gând ne gândim că misiunile HDF, HUDF ȘI XDF au fost desfășurare cu ajutorul unui telescop spațial lansat în anii 90 cu tehnologie de anii 70, ne putem închipui că vor deveni picături de apă într-un ocean din momentul în care va intra în pâine noile generații de telescoape spațiale precum James Webb operat de către NASA sau telescoape terrestre precum Extremely Large Telescope operat de către ESO. Eu unul de abia aștept noile generații de telescoape, pentru că odată cu ele ne vom da seama că "lumea" este mai mare decât ne-am imaginat până acum, poate și decât ne putem imagina. :ymhug:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 20 Feb 2019, 21:43

Totuși nu am înțeles ultima frază din cadrul articolului! Citez: "Cele mai vechi obiecte din Univers au în jur de 11-12 miliarde de ani lumină, spun specialiștii, care adaugă că speră că vor detecta mult mai multe astfel de corpuri". Eu nu cred că specialiștii au avut această exprimare non-logică! :shock:
Nu știu ce era în capul jurnalistului care a scris articolul, oare se gândea la vechimea unor obiecte cosmice sau la depărtarea actuală a acestora față de sistemul nostru solar,? Dacă este să ne referim la vechime, cele mai vechi obiecte din univers au aproximativ 13,7 miliarde de ani, luând ca etalon timpul cosmic, aceste galaxii formându-se la scurt timp după Big Bang. Atenție! Ani, nu ani-lumină cum se spune în cadrul articolului, deoarece vechimea, vârsta, se măsoară în ani. Dar poate omul se gândea la distanțe de a făcut referire la ani-lumină, deși astronomii utilizează pentru așa distanțe foarte mari o unitate de măsură denumită parsec, respectiv multiplii ai parsecului. În acest caz da, cele mai îndepărtate galaxii observate până în prezent se află la aproximativ 11-12 miliarde de ani-lumină distanță de sistemul nostru solar.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde ventura pe 20 Feb 2019, 22:25

Sunt pe dinafara in acest subiect, dar, cu riscul ca ma fac de ras, intreb:
Cum naiba au reușit să numere ori sa aproximeze galeriile astea.
Ca nu-s cate degete avem la mâini...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 20 Feb 2019, 23:48

Deoarece suntem pe un forum de vânătoare încerc să dau un răspuns mai pe înțeles. Cam așa cum facem noi evaluare la vânat cu ajutorul suprafețelor de probă (piețelor cum le spunem în limbaj vânătoresc), plus observațiile efectuate de-a lungul anului de către personalul tehnic. Dar evaluări din alea pe bune, făcute profesionist și respectând rigorile profesiei nu din alea făcute din pix. Cam așa fac și astronomii, privesc adânc în Cosmos cu telescoapele alegând diferite regiuni, identifică sursele apoi intră în scenă tehnici de calcul de mare complexitate. Trebuie menționat însă că o regiune luată în colimator pentru observarea unor obiecte foarte îndepărtate are dimensiunea unei mingi de ping-pong dacă ar fi privită cu ochiul liber la peste 100 de metri depărtare, iar în cadrul unei asemenea regiuni pot fi observate mii de galaxii pe numărate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Tragaciul pe 22 Feb 2019, 19:05

Fara a incerca sa supar sau sa jignesc pe cineva,, nu iteleg ce cauta aceasta discutie pe un forum de vănatoare. Poate doar sa scoatem forumul din lancezeala. Sau mi se pare doar,, din cauza ca sunt la a treia bere!!?? Cu siguranta imi va explica cineva!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 22 Feb 2019, 20:36

Pentru că această secțiune este dedicată OFF TOPICULUI, adică a subiectelor care nu au legătură cu vânătoarea. Așa a fost concepută această secțiune și a fost gândită foarte bine. Deasemenea la această secțiune se poate spune bancuri și se poate discuta câte în Lună și în stele. Ai priceput da, în Lună și în stele, deci topicul este în spiritul secțiunii. Cu lâncezeala las-o mai încet, este de la prea multă bere!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Tragaciul pe 22 Feb 2019, 21:01

@sly fox. Multumesc pentru lamuriri! Se pare ca berea nu face casa buna cu forumul. Ps. Sunt la a 4 acum!!!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 27 Mai 2021, 10:52

Pentru iubitorii emisiunilor în care se dezbat subiecte de știință, în special astronomie, a fost creat un canal de YouTube denumit STIINTA&TEHNICĂ.
https://www.youtube.com/channel/UC4hqCF ... -5g/videos

Eu unul sunt super entuziasmat, în special datorită reluării unor emisiuni realizate de către domnul Cristian Român, reputat jurnalist de știință. Nu mai spun de emisiunile realizate de către domnul Alexandru Mironov, care au fost, sunt și vor fi extraordinare din toatele puncte de vedere. Dacă printre invitați se mai află și doamna Magda Stavinschi...nu te mai dezlipești de acest canal de youtube.
Dacă aveți copii, nepoți, care au înclinație și pasiune către domenii precum astronomie, robotică, inginerie spațială etc, recomandați-le acest canal.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde teuton pe 02 Iun 2021, 11:32

Tragaciul scrie:Fara a incerca sa supar sau sa jignesc pe cineva,, nu iteleg ce cauta aceasta discutie pe un forum de vănatoare. Poate doar sa scoatem forumul din lancezeala. Sau mi se pare doar,, din cauza ca sunt la a treia bere!!?? Cu siguranta imi va explica cineva!!

Eu cred ca exista vanat si in alte galaxii. Trebuie descoperit si urmarit, nu? Poate mergem la o vanatoare ;))
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde yoghi pe 02 Iun 2021, 13:25

Asta cu vanatul era a doua intrebare,prima care e in mintea tuturor...mai exista alti..vanatori in miile astea de galaxii? Acum ca or fi verzi ,albastri, cu colti sau gheare nu mai conteaza.Problema apare daca sunt macar la fel de inteligenti ca oamenii.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde laurul pe 02 Iun 2021, 16:46

teuton scrie:Eu cred ca exista vanat si in alte galaxii. Trebuie descoperit si urmarit, nu? Poate mergem la o vanatoare ;))

Exista!!!!!
Dar nu s au publicat cotele si s au blocat OM ptr ca exista si paunoizi avizi de dolari spatiali.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 02 Iun 2021, 19:20

Vă dau de știre în momentul în care îi dibuiesc. În ultima perioadă m-am dedicat exclusiv astronomiei și mai puțin vânătorii așa că sunt cu geana pe Univers.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde CCM pe 04 Iul 2021, 15:03

Sly_Fox scrie:Pentru iubitorii emisiunilor în care se dezbat subiecte de știință, în special astronomie, a fost creat un canal de YouTube denumit STIINTA&TEHNICĂ.
https://www.youtube.com/channel/UC4hqCF ... -5g/videos

Eu unul sunt super entuziasmat, în special datorită reluării unor emisiuni realizate de către domnul Cristian Român, reputat jurnalist de știință. Nu mai spun de emisiunile realizate de către domnul Alexandru Mironov, care au fost, sunt și vor fi extraordinare din toatele puncte de vedere. Dacă printre invitați se mai află și doamna Magda Stavinschi...nu te mai dezlipești de acest canal de youtube.
Dacă aveți copii, nepoți, care au înclinație și pasiune către domenii precum astronomie, robotică, inginerie spațială etc, recomandați-le acest canal.



Super.
Merci de info.
Chapeau.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde CCM pe 04 Iul 2021, 15:12

yoghi scrie:Asta cu vanatul era a doua intrebare,prima care e in mintea tuturor...mai exista alti..vanatori in miile astea de galaxii? Acum ca or fi verzi ,albastri, cu colti sau gheare nu mai conteaza.Problema apare daca sunt macar la fel de inteligenti ca oamenii.



Greu de presupus ca nu mai exista.
Iar problema e f serioasa - daca ne gandim la ce le-am facut noi majoritatii speciilor mai putin inteligente decat noi aici pe Pamant.
Le-am inclus in categoria "vinat" - sau "daunatori"...in general! (sa nu credeti cumva ca sint progresist - pt ca nu sint)
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde CCM pe 04 Iul 2021, 15:17

... cred ca pe noi ne vor baga in a doua categorie. Si o vor numi ceva de genul BLM...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iul 2021, 10:59

CCM scrie:
yoghi scrie:Asta cu vanatul era a doua intrebare,prima care e in mintea tuturor...mai exista alti..vanatori in miile astea de galaxii? Acum ca or fi verzi ,albastri, cu colti sau gheare nu mai conteaza.Problema apare daca sunt macar la fel de inteligenti ca oamenii.



Greu de presupus ca nu mai exista.

Cu privire la eventuale forme de viață, cu diferite grade de inteligență, am scris într-o carte de astronomie structurată în cinci volume. Problema este tratată din punct de vedere științific în cadrul capitolului I din cadrul volumului III al lucrării. Cartea este gata de vreun an, dar editurile nu par interesate de subiect. În plus pandemia, costurile foarte mari de editare datorită sutelor de imagini, ilustrații, schițe și tabele, segmentul redus de cititori interesați de astronomie, toate pun piedici apariției cărții. Până la urmă voi încerca să găsesc o editură care publică pe cheltuiala clientului și voi scoate un tiraj foarte redus, câteva exemplare pentru amici (un exemplar l-am promis amicului Ovi762, nu am uitat), plus alte câteva pentru bibliotecile de la mine din zonă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde the_mav pe 05 Iul 2021, 11:28

Sly_Fox scrie:
CCM scrie:
yoghi scrie:Asta cu vanatul era a doua intrebare,prima care e in mintea tuturor...mai exista alti..vanatori in miile astea de galaxii? Acum ca or fi verzi ,albastri, cu colti sau gheare nu mai conteaza.Problema apare daca sunt macar la fel de inteligenti ca oamenii.



Greu de presupus ca nu mai exista.

Cu privire la eventuale forme de viață, cu diferite grade de inteligență, am scris într-o carte de astronomie structurată în cinci volume. Problema este tratată din punct de vedere științific în cadrul capitolului I din cadrul volumului III al lucrării. Cartea este gata de vreun an, dar editurile nu par interesate de subiect. În plus pandemia, costurile foarte mari de editare datorită sutelor de imagini, ilustrații, schițe și tabele, segmentul redus de cititori interesați de astronomie, toate pun piedici apariției cărții. Până la urmă voi încerca să găsesc o editură care publică pe cheltuiala clientului și voi scoate un tiraj foarte redus, câteva exemplare pentru amici (un exemplar l-am promis amicului Ovi762, nu am uitat), plus alte câteva pentru bibliotecile de la mine din zonă.

Cu voia ta Vulpoiule, trece-ma pe acea lista, cu minim 2 exemplare, indiferent de pretul acestora. Mi-ar placea cand vor aparea, daca se va putea, sa le ridic personal de la tine. :ymhug:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde RaduCR pe 05 Iul 2021, 11:43

Sunt și eu interesat de această carte. Dacă poate fi cumpărată cu autograful autorului, o voi ridica personal!

O zi bună,
RaduCR
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde CCM pe 05 Iul 2021, 12:49

Si eu vreau unul-doua exemplare.
Stiu si cativa proprietari de tipografii - sau ii stiam acum vreo 10 ani cand mai eram in tara, dar banuiesc ca macar pentru o oferta, inca ma mai stiu si ei.
Don't hesitate, daca e nevoie.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Ghinda pe 06 Iul 2021, 07:16

Vreau și eu 2 exemplare!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde tehărău pe 06 Iul 2021, 09:07

3 la mine!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde laurul pe 06 Iul 2021, 09:50

Una la mine.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde biriuck pe 06 Iul 2021, 10:12

+1
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 03 Noi 2022, 09:38

După vreo doi ani am reușit în sfârșit să ajung acasă pentru o scurtă perioadă și să-mi fac timp pentru o discuție serioasă cu o editură în privința cărții de care vorbeam. Editura a depus cererea pentru ISBN către Biblioteca Națională, astfel că până la finalul acestei luni editorul a spus că va fi gata.
Cartea va fi publicată în ediție foarte limitată datorită costurilor (tarifele și prețurile pentru serviciile tipografice și editoriale au explodat datorită creșterii prețurilor la hârtie și la energie), cost de producere 502 lei pe exemplar cu TVA inclus, fiecare exemplar fiind structurat în cinci volume format A4, fiecare volum cu peste 300 de pagini, multe ilustrate. Cele cinci volume vor fi tipărite pe hârtie dublu cretată de 115 g/mp și vor avea coperți de tip hardcover, adică scoarțe tari (va fi un format mai de lux). Cartea este de popularizare a astronomiei și nu beneficiază de servicii editoriale complexe deoarece costurile ar fi explodat, spre 1000 de lei pe exemplar, așadar tot ce înseamnă redactare, tehnoredactare, inserarea imaginilor, ilustrații, tabele, formatare, sunt făcute de mine. Textul și corectura sunt ale mele, așadar în cazul în care mai apar mici greșeli gramaticale sunt ale mele și m-i le asum.
Deoarece câțiva colegi și-au exprimat dorința de a intra în posesia unor exemplare, mă văd nevoit să fac aceste precizări cu privire la tipul cărții, domeniul abordat, costuri, materiale utilizate pentru această ediție cu un tiraj minim acceptat în vederea acordării ISBN-ului, ediție care va fi probabil și singura. În cazul în care nu mai există interes din partea celor care doreau cartea, nu este absolut nicio problemă. Totuși îi rog pe cei care mai doresc această carte să-mi trimită mesaje private pe forum.
Mulțumesc!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 09 Dec 2022, 11:35

Salutare dragi amici! Astăzi sunt fericit!
Printre puținele lucruri care mă mai fac să tresalt de bucurie sunt cărțile. Pentru mine sunt cele mai de preț lucruri pe care le am. Asta deoarece cărțile sunt transformate de către conștiința mea în particule elementare cu proprietăți aproape magice, capabile să șoptească: Nu există întuneric, Universul este plin de lumină! Dar, înainte de a fi transformate de către conștiință, ele au format această conștiință. Cauză și efect!
Am fost anunțat de editor că a mai fost publicată o carte: a mea! Plecat fiind nu am avut ocazia să ating efectiv coperțile cărții, dar am văzut-o în fotografii. Am căpătat de la o rudă promisiunea că voi primi cartea prin curier, deși s-a cam văitat de faptul că este cam grea, vreo 6,5 kg un exemplar. :D
Încerc să atașez cele două fotografii primite. În cazul în care se consideră inoportună această postare, poate fi ștearsă fără probleme, deși cartea nu este una comercială, urmând să ajungă pe la biblioteci și amici.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde tehărău pe 09 Dec 2022, 15:19

Felicitări Vulpoiule!
Ăsta da realizare! Ai scris tu bine și pe aici. Dar cartea e altceva. Cu totul altceva!
PS. Unde trimit banii?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde the_mav pe 09 Dec 2022, 21:21

Vulpoiule, si eu vreau, te rog, un exemplar complet. Cu multumiri anticipate, spune-mi de unde se poate cumpara.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde pipabh pe 10 Dec 2022, 03:32

Si eu vreau!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Ghinda pe 10 Dec 2022, 07:25

Și eu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate