Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:44

300.000 Galaxii

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 10 Dec 2022, 10:00

Am trimis PM-uri. Mulțumesc!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Ghinda pe 10 Dec 2022, 18:58

Răspuns. Aștept!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde pipabh pe 11 Dec 2022, 13:44

Raspuns!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde tehărău pe 15 Ian 2023, 20:44

Am intrat în posesie. Mulțumesc @vulpoi!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 15 Ian 2023, 22:48

Cu plăcere! Lectură plăcută când te întorci acasă!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 24 Feb 2024, 15:04

Mulțumesc tuturor celor care au fost interesați de cartea Constelațiile Cerului! Exemplarele tipărite au mers la biblioteci, la amici și la copiii pasionați de astronomie. Acum sunt în discuții avansate cu editorul pentru un alt proiect de carte, de data această o carte de astronomie mai „lejeră”, care presupune costuri de publicare mai mici (deoarece este structurată într-un singur volum) și care va beneficia de servicii editoriale complete. Formatul și materialele vor fi aceleași, hârtia de foarte bună calitate, cred eu, se va păstra. Cei care au fost interesați de prima carte vor primi câte un exemplar gratuit din viitoarea carte. O parte din exemplarele noii cărți vor merge la tinerii pasionați de astronomie sub formă de cadouri. Popularizarea astronomiei printre tineri reprezintă un proiect, ce este drept la scară redusă, prin care sper să reușesc a scoate ceea ce este mai bun din oameni, în vederea schimbării unei societăți mutilate de corupție, nepăsare și batjocură. Astronomia are această capacitate de a aduce la suprafață bunătatea și inteligența, dar și de a îngropa răutatea și prostia.
Vă mulțumesc și dau de știre când va fi publicată ce de-a doua carte.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde COObra pe 07 Mar 2024, 09:58

Rahat. Acum am descoperit partea asta a forumului.
Pasionat de astrofizica la cel mai amator nivel, dar prefer oricand sa ascult ceva star talk cu Neil de gras Tyson sau Brian Cox decat sa ma uit la stiri.
Ma bucur ca traim intr-o epoca in care persoanele potrivite ofera gratis informatie si educatie care altfel acum ceva vreme are cvasi imposibil de accesat asa repede.
Cartile lui Sly_Fox bag de seama ca le-am pierdut. Nu apar nicaieri de vanzare pe online.
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 18 Mar 2024, 17:45

Prin vară sper să reușesc să public cea de-a doua carte, care va aborda tot domeniul astronomiei. Dacă ești interesat, atunci când va fi publicată, te pot anunța. Oricum o să dau de știre! Habar nu am câte exemplare să public, având în vedere că această carte nu va fi comercială și nici foarte mulți pasionați de astronomie nu prea sunt. Dacă, din întâmplare, sunt colegi care sunt interesați de așa ceva, vă rog scrieți, pentru a face un plan în privința numărului de exemplare. Momentan mă gândesc la câteva zeci de exemplare, pentru bibliotecile locale, câțiva amici de pe forum și pentru câțiva copii care sunt interesați de astronomie. Mulțumesc!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde COObra pe 18 Mar 2024, 18:45

DA sunt interesat.
Pe langa faptele descoperite de astronomi care da....ne fac sa parem mici, nu pot sa nu visez la mai mult.
Mi-as fi dorit sa fiu nemuritor numia sa vad unde reuseste sa ajunga specia umana. Reusim sa ne dezvoltam ca in .....zic eu frumosul Star Trek sau in curand ne vom autodistruge din motive meschine?
Hai ca incep sa bat campii si-s numai la a 3-a bere :D
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde Sly_Fox pe 18 Mar 2024, 21:18

Nici vorbă de bătut câmpii! Sunt întrebări firești, ba chiar se poate îndrăzni și mai mult! Momentul Star Trek este la o distanță de doar câteva secole, nesemnificativ la scara timpului cosmic. Eu am ajuns la etape cu mult mai avansate, într-un moment dintr-un viitor mult mai îndepărtat. În părțile introductive, în cadrul celor cinci volume ale cărții, am și scris câte ceva despre acest subiect.
Cartea am început să o scriu cu ani buni înainte de publicare, iar schița am făcut-o și mai devreme, fiind gândită pentru elevii care studiau prin școlile din mediul rural, care nu aveau acces la internet. Acum au acces la internet, dar nu știu unde să caute și ce anume să caute. Internetul reprezintă o unealtă extraordinară pentru cine știe să o folosească, dar reprezintă și un instrument periculos pentru tinerii care pot să cadă în capcanele întinse de către cei care promovează pseudo-științele, învăluindu-le, într-un mod fals și meschin, sub mantia științei. Cartea este bine structurată, cred eu, dar are un mare minus, lipsa unei corecturi profesioniste. Fiind totuși prima carte, atunci când am dat-o la editură mă gândeam că se vor ocupa cei de acolo de tot, inclusiv corectura după standardele actuale. Doar că acel tot costă foarte mult, iar eu nu am știut ce costuri implică un asemenea proiect. Am dorit și materiale de calitate pentru carte, iar la final, când s-a tras linie, a ieșit cu multe cifre. Așa că nu am avut ce face și am hotărât să o public așa cum este, o carte necomercială, într-un tiraj redus, destinată tinerilor pe care îi cunoșteam, dar și amicilor. A doua carte am scris-o cu mult mai multă atenție, consultând regulile actuale (cele mai recente modificări au avut loc anul trecut), iar această carte va beneficia, așa cum este și firesc, de servicii complete, inclusiv o corectură din partea editurii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 300.000 Galaxii

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 15:57

[quote="Sly_Fox"]Nici vorbă de bătut câmpii! Sunt întrebări firești, ba chiar se poate îndrăzni și mai mult! Momentul Star Trek este la o distanță de doar câteva secole, nesemnificativ la scara timpului cosmic. Eu am ajuns la etape cu mult mai avansate, într-un moment dintr-un viitor mult mai îndepărtat. În părțile introductive, în cadrul celor cinci volume ale cărții, am și scris câte ceva despre acest subiect.
Cartea am început să o scriu cu ani buni înainte de publicare, iar schița am făcut-o și mai devreme, fiind gândită pentru elevii care studiau prin școlile din mediul rural, care nu aveau acces la internet. Acum au acces la internet, dar nu știu unde să caute și ce anume să caute. Internetul reprezintă o unealtă extraordinară pentru cine știe să o folosească, dar reprezintă și un instrument periculos pentru tinerii care pot să cadă în capcanele întinse de către cei care promovează pseudo-științele, învăluindu-le, într-un mod fals și meschin, sub mantia științei.


Nu as putea fi mai mult de acord!
Pt a doua carte te rog sa ma pui si pe mine pe lista.
@COObra: welcome to the club of Hunter Astro-amators! E tare reconfortant sa afli ca inca exista pesoane care prefera sa il asculte pe de Grasse Tyson decat sa priveasca la Maruta - sau Tuca- show, etc.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Anterior

Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate