Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 10:42

Matrita plumb

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

Re: Matrita plumb

Mesajde tomi pe 26 Iul 2014, 15:07

Asta micul si naivul cu prastia lui, helix, zice ca nu stie ce-i un PM dar postari care se deschid sub parola stie sa faca, paradox total.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Matrita plumb

Mesajde OVI762 pe 26 Iul 2014, 20:28

Ce e aia postari care se deschid sub parola?Sincer,habar n-am :oops:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Matrita plumb

Mesajde radu 30.06 pe 26 Iul 2014, 21:35

facea si omu' niste ,,VERIFICARI,,... ei na...
radu 30.06
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 03 Mar 2013, 14:14

Re: Matrita plumb

Mesajde Jicol Dilo pe 26 Iul 2014, 22:43

Am si eu niste intrebari:

1. Presupunind ca intr-adevar vrei sa tragi cu prastia, iti convine sa arunci cu plumbul aiurea? Ma gindesc ca e cam scump, daca arunci vreo doua kile zilnic, de unde il iei? Ai vreo sursa?

2. Sa te apuci tu sa torni plumb in sute si poate mii de bile, poate fi foarte periculos pentru sanatate. Stiai asta? In Uniunea Europeana de mai multi ani s-au inlocuit la maximum posibil procedurile tehnologice care folosesc plumb cu unele similare care nu sint nocive. Prelucrarea plumbului este mult mai periculoasa decit folosirea lui!

3. La pasari pina la marimea unei ciori si chiar peste ai rezultate excelente cu bile de rulment de otel. Atunci la ce ti-ar trebui plumb, care e mai eficient la fauna de talie ceva mai mare? Vrei cumva sa tragi dupa rate, iepuri, fazani, berze si ce-o mai fi? Stii ca este strict interzis si ca ti se poate face dosar penal?

Stiu foarte bine ce poate sa faca o prastie aparent "inofensiva"!
Astept raspuns.

Alin - SV
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Matrita plumb

Mesajde AdrianLica pe 27 Iul 2014, 07:20

...Eu nu ma pot abtine sa nu observ "ardoarea" cu care au sarit unii pe om chiar daca ar fi vanator si l-ar fi interesat sa faca poste. Pe un forum unde vanatoarea cu pasari de prada are rubrica ei, desi nu este cu nimic mai legala in Romania decat folosirea postelor, mi se pare de-a rasu'-plansu' ce vad. Sa ridice mana sus cine nu a tras niciodata cu 9 mm! Heii nu toti! Am zis cine nu, nu cine da :mrgreen:
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Matrita plumb

Mesajde Jicol Dilo pe 27 Iul 2014, 22:21

AdrianLica scrie:...Eu nu ma pot abtine sa nu observ "ardoarea" cu care au sarit unii pe om chiar daca ar fi vanator si l-ar fi interesat sa faca poste. Pe un forum unde vanatoarea cu pasari de prada are rubrica ei, desi nu este cu nimic mai legala in Romania decat folosirea postelor, mi se pare de-a rasu'-plansu' ce vad. Sa ridice mana sus cine nu a tras niciodata cu 9 mm! Heii nu toti! Am zis cine nu, nu cine da :mrgreen:


Sint doar eu Domnule Lica, nu sint "unii", si nu am sarit pe el cu "ardoare" ci cu niste chestiuni destul de pertinente, consider! Fa un pic de ordine in ideile tale in ceea ce priveste vinatoare cu pasari de prada si forumul cu aceasta tema, pentru ca daca ai sa citesti cu un pic de atentie acele postari, ai sa vezi ca in primul rind accentul cade pe cresterea pasarilor, pe ocrotirea lor si mai putin pe vinatoarea propriu-zisa, adica pe tehnica capturarii vinatului!

Da, in acest moment la noi nu este inca legala folosirea pasarilor de prada in scop de vinatoare, desi in toate celelalte tari ale Europei este legala! Iar aceasta anomalie se intimpla pentru ca sintem prostii Europei si nu sintem in stare sa elaboram o lege de bun simt pentru acest domeniu si pentru ca inca sint o multime de prejudecati privind aceasta metoda de a vina!

In afara de faptul ca vinatoarea cu prastia si cea cu pasarile de prada sint ilegale, ce alte similitudini mai vezi?... Soimaritul este o arta Domnule Lica, recunoscuta de de UNESCO, poate ca ar fi bine sa reflectam putin asupra acestui aspect si sa ne intrebam, de ce oare?

Inainte de a incheia te invit sa ai rabdare sa vizionezi clipul de mai jos. Mi se pare ca tot pe vinatorul.ro l-am vazut si eu prima oara. El arata cit de letala si periculoasa poate fi o prastie. In mina unui pusti "talentat" ea poate fi nimicitoare. Atunci sa vezi braconaj si ucideri fara rost in fauna!

http://www.youtube.com/watch?v=RXASb6V0O8U

Cu stima,

Alin - SV
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Matrita plumb

Mesajde biriuck pe 27 Iul 2014, 23:38

M-am distrat si eu cu prastia in copilarie, model mai simplu, fara cracana, confenctionat dintr-o limba de pantof, un siret si zgarci de masca de gaze. Pentru vrabii si mierle era mortala, porumbei sau gugustuci nu cresteau atunci pe la mine iar "personal-best" a fost la mine o gasca. Trageam la misto in gaste pentru ca ne stricau rostul la undite si mereu ne amuzam cum se speriau de la pietricelele ce le nimereau prin penajul gros. Nu pareau deloc afectate...pana cand am nimerit una in cap, knock-out total :roll:

Nu cred insa ca cei ce l-au luat la rost pe om se preocupa de eventualele braconaje facute cu prastia (desi poate sa doboare cateva animale mici) pentru ca este chiar greu si daca reuseste... sa le manance sanatos ca iti trebuie chiar indemanare nu gluma :lol:
Problema e cand se pun 9-12 bilute din astea de plumb (n-a vrut otel!) intr-un cartus de 12, daca e de braconat poate bracona si cu brenneke dar cu astea sa vezi schilodiri :|
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Matrita plumb

Mesajde tonif pe 28 Iul 2014, 07:53

@ AdiLica

Adi, eu nu am tras niciodata cartus cu alica mai mare de 4, ever ever :P :P :P

orice a fost mai mare de atat, au fost singure pe teava .....
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Matrita plumb

Mesajde vanatorul dibaci pe 28 Iul 2014, 15:01

Ia uite cu nenea -gata facute si in plus vad si o prastie cu bipod si catare :mrgreen: http://olx.ro/oferta/vand-bile-alice-di ... Dt7xa.html .
Sincer -o sa iau si eu una din asta -ca la 15 Ron numai acciza data la stat la fiecare cutie de 25 de cartuse cu alice-cred ca mai rentabil anul asta cu prastia :oops:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Matrita plumb

Mesajde tomi pe 28 Iul 2014, 18:13

Ha.
Poate fac distribuitorii aia destepti cu asociatia lor vreun demers politic sa mai scada accizele, cum au facut cu jandarmii, ca semnez imediat.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Matrita plumb

Mesajde Helix pe 27 Dec 2014, 00:26

Jicol Dilo scrie:Am si eu niste intrebari:

1. Presupunind ca intr-adevar vrei sa tragi cu prastia, iti convine sa arunci cu plumbul aiurea? Ma gindesc ca e cam scump, daca arunci vreo doua kile zilnic, de unde il iei? Ai vreo sursa?

2. Sa te apuci tu sa torni plumb in sute si poate mii de bile, poate fi foarte periculos pentru sanatate. Stiai asta? In Uniunea Europeana de mai multi ani s-au inlocuit la maximum posibil procedurile tehnologice care folosesc plumb cu unele similare care nu sint nocive. Prelucrarea plumbului este mult mai periculoasa decit folosirea lui!

3. La pasari pina la marimea unei ciori si chiar peste ai rezultate excelente cu bile de rulment de otel. Atunci la ce ti-ar trebui plumb, care e mai eficient la fauna de talie ceva mai mare? Vrei cumva sa tragi dupa rate, iepuri, fazani, berze si ce-o mai fi? Stii ca este strict interzis si ca ti se poate face dosar penal?

Stiu foarte bine ce poate sa faca o prastie aparent "inofensiva"!
Astept raspuns.

Alin - SV


Nu vreau sa par needucat dar nici sa nu mă apar .....bile de otel...hmmm. ....Va las pe dumneavoastră sa va spargeți capul cu acele bile . Da chiar am patit-o puțină eroare , amestecata cu rocă = cap spart. Bilele de plumb sunt maleabile astfel încât la impactul cu o suprafață mai dura inerția nu se transforma în a treia lege a lui Newton . nu distrug fauna (ciori ,vrăbii și gugu) mă distrez dând la țintă. În privința ilegalului câți dintre oamenii de aici nu puşcau cu carbid injectoare șuruburi și câți nu au avut arme cu fosfor de chibrite ....alea erau legale ? Din câte am auzit ,poate prost, în anii trecuți deja la 14 ani aveai voie la arma cu aer comprimat .....diferența ? arma cu aer comprimat are forta a 10 prastii eu dacă pun o întrebare toți mă hulesc ?
Helix
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Iun 2014, 12:22

Anterior

Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate