Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 01 Dec 2022, 02:21

Acvila de Munte

Discutii pasnice despre pasari in mediul lor natural

Moderator: romaniac

Acvila de Munte

Mesajde eagleman pe 24 Ian 2014, 13:49

Câte ceva despre acestă pasăre. Din toată lumea şi de pe la noi.

http://www.descopera.ro/natura/11955770 ... a-romaniei
eagleman
Veteran

Re: Acvila de Munte

Mesajde tomi pe 31 Ian 2014, 10:21

Foarte, foarte bine scris.
Trebuie insa atentie la exprimare.
''iar numărul mare al posesorilor de arme de vânătoare se constituie într-un pericol în plus''
''...prin interzicerea activităţilor de planorism, parapantă şi alpinism în zonele unde aceasta cuibăreşte (şi astfel de activităţi chipurile sportive au înflorit... "
Prin alegerea unor cuvinte nepotrivite se creeaza antagonism intre categorii de oameni pasionati.
Ideea este ca toti sa colaboreze, toti cei care iubesc de fapt natura. Vanatori, ornitologi,alpinisti, deltaplanisti cam toti fac lucruri mai ciudate, fata de restul oamenilor, pana la urma din dragoste pentru natura.
tomi
Veteran

Re: Acvila de Munte

Mesajde eagleman pe 05 Feb 2014, 13:41

Salut Tomi şi mulţumesc pentru comentarii şi opinii

Să ştii că nu am scris degeaba posesori de arme şi nu vânători, căci am avut multe ocazii în care să fac difenrenţa între cele două categorii de oameni...
Nu am vrut deloc să fac tensiuni fără rost între aceste cateogorii, ci doar să sublinienez pericolele şi problemele reale, făcute fără voia lor de aceşti pasionaţi la adresa acvilelor de munte şi nu numai.
pericole şi probleme care există, iar categoriile cu pricina sunt destul de refractare când vine vorba de satisfacerea pasiunii lor care mai degrabă poate fi numită viciu în situaţia cu pricina.
Mai pe scurt, încearcă să-l convingi pe un parapantist sau un alpinist să părăsească zona pe perioada primăverii când păsările cuibăresc şi îşi cresc puii, şi vei înţelege mai bine la ce mă refer.

Sănătate!
eagleman
Veteran

Înapoi la Ornitologie