Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:42

Wildlife

Topic pentru vanatoarea de...imagini. Fotografii cu animale, pasari, peisaje si tot ce tine de natura salbatica

Moderatori: romaniac, mialxx, popaliviu

Re: Wildlife

Mesajde vali.naescu pe 20 Feb 2019, 12:10

Salutare! Sunt nou pe aici! As dori sa va intreb daca a fotografiat cineva prin muntii Ciucas ursul lupul sau de ce nu rasul? Imi doresc enorm sa surprind intr-o fotografie unul din aceste animale. Echipamentul folosit va fi un Nikon d700 cu tamron 150-600mm. Pentru acest lucru ma pregatesc de ceva timp asa ca voi sta cam 3-4 zile, voi dormi in masina. Echipat cu sac de dormit, Lada frigorifica: https://www.emag.ro/lada-frigorifica-au ... SMQAvD_BwE, de ce nu un aragaz: https://www.allexpress.ro/mini-aragaz-c ... mping.html cu un ochi cu baterie de gaz, invertor auto de 12V de la PNI de 300 W.
Nu as vrea sa ma indepartez foarte mult de masina asa ca daca aveti ceva sfaturi pentru locatii pentru asa ceva, poate fi tot drumul intre Cheia si Vama Buzaului va rog sa imi dati o mana de ajutor. Accept orice sfat privind camparea in masina orice ustensila ce imi va fi folositoare.

Va multumesc,

Vali.
vali.naescu
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Feb 2019, 11:46

Re: Wildlife

Mesajde biriuck pe 20 Feb 2019, 12:32

Ursul se fotografiaza usor cam peste tot la noi la munte. Daca apuci sa fotografiezi ras sau lup, poti sa iesi la pensie. Nu pentru ca ar fi putini ci pentru ca sunt foarte precauti si au mai mult activitate nocturna.
Ce inseamna "pre mult"? Cei mai utili in activitatea ta ar fi ceva echipament de camuflaj, haine incalzite, bocanci buni si multa rabdare. Si un ghid local... Cauta un paznic de vanatoare prin zona si fa-ti-l prieten, te-ar ajuta mult
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Wildlife

Mesajde vali.naescu pe 20 Feb 2019, 14:33

biriuck scrie:Ursul se fotografiaza usor cam peste tot la noi la munte. Daca apuci sa fotografiezi ras sau lup, poti sa iesi la pensie. Nu pentru ca ar fi putini ci pentru ca sunt foarte precauti si au mai mult activitate nocturna.
Ce inseamna "pre mult"? Cei mai utili in activitatea ta ar fi ceva echipament de camuflaj, haine incalzite, bocanci buni si multa rabdare. Si un ghid local... Cauta un paznic de vanatoare prin zona si fa-ti-l prieten, te-ar ajuta mult


Ursul as putea sa il fotografiez si la Busteni la Diham cu telefonul, dar nu asta e ideea, ma intereseaza un cadru cat mai natural. Sunt de acord ca pot sa ies pensie asteptand lupul sau rasul :D. Am nevoie doar de sfaturi si experiente.
Implicit voi fi camuflat, acum cat e zapada si pot fi urmarite si urmele un combinezon alb este perfect. Haine incalzite, ma gandeam la achizitia unei geci cu rezistenta electrica pe baterie, ce poate fi incarcata si de la o baterie externa.

Cel mai probabil o sa iau legatura si cu jandarmi montani care trec destul de des pe acolo, si probabil cu un padurar ce se ocupa zona aia(cel mai probabil va rade de mine). Daca sunt persoane ce au fost la vanatoare in zona aia si ma pot ajuta cu informatii cu atat mai bine.


Nu am inteles partea cu "Ce inseamna "pre mult?"
vali.naescu
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Feb 2019, 11:46

Re: Wildlife

Mesajde Dragan pe 20 Feb 2019, 22:50

Partea cu"Ce inseamna pre mult"o vei intelege dupa vreo 10 ani asteptand lupul si rasul (mai ales rasul)cat mai aproape de masina.Asta daca vei avea parte de mult,mult noroc.Asteptam foto.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Wildlife

Mesajde ventura pe 21 Feb 2019, 06:51

Salutare si bun venit!
Asa cum spunea Biriuck, ar trebui sa te apropii de un vânător sau padurar din zona .
Sa urmăriți urmele pentru a vedea traseele parcurse de animalele ținta. Te postezi in zona si... răbdare. Râsul ar trebui gasit usor in aceasta perioada deoarece cauta sa se împerecheze si nu mai este asa vigilent.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Wildlife

Mesajde biriuck pe 21 Feb 2019, 09:56

"prea mult" adica nu inteleg care e distanta. Pentru unii e 2-3km, pentru altii 200m. Daca varianta a doua e castigatoare, atunci iti urez succes mult.
Uita de jandarmii montani, poate ca or fi si exceptii dar, de regula, nu au habar. Vanator/paznic, asta iti trebuie. O geaca cu acumulatori e buna. Talpicile incalzite sunt la fel de importante la panda...

Cand am zis ca ursul se pozeaza usor la munte, la ursul salbatic ma refeream si nu la cel tomberonar. Efectiv colcaie muntii de ursi in ultimii ani (cel putin asa e prin Carpatii de Curbura). Intr-o singura zona am vazut cu un prieten 1 urs mare, o ursoaica cu un pui si inca un urs tinerel.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Wildlife

Mesajde Adrian Spinu pe 21 Feb 2019, 20:57

Nu ma pricep deloc la aparate de fotografiat, dar sper ca ai ales ceva cu care sa nu fie nevoie sa te apropii prea mult de urs. Sezonul asta, in Muntii Buzaului, am vazut ursi tot atatia cati mistreti, chiar foarte aproape, si nu m-am simtit deloc bine, chiar cu pusca in mana fiind. Deci, asculta de recomandarile colegilor, cauta un paznic de vanatoare binevoitor, care te poate indruma catre un foisor/ observator in zona lui, pentru ca ursul din padure nu e chiar acelasi cu ursul tomberonez de la Brasov.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Wildlife

Mesajde popaliviu pe 20 Iun 2022, 11:27

Steinbock în Salzburg, pe un versant lângă stradă.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Anterior

Înapoi la Foto wildlife

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate