Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:16

Parcul National Yellowstone

Topic pentru vanatoarea de...imagini. Fotografii cu animale, pasari, peisaje si tot ce tine de natura salbatica

Moderatori: romaniac, mialxx, popaliviu

Parcul National Yellowstone

Mesajde george_ciprian86 pe 07 Mai 2012, 20:09

In saptamana ce tocmai s-a terminat am avut ocazia sa petrec cateva zile in Parcul National Yellowstone.
Am reusit sa vad cam 75% din intregul parc. Restul de 25% ramane pentru alta data. Erau cateva drumuri inchise datorita zapezii, acestea urmand sa se deschida intr-o saptamana, doua.

Yellowstone a fost declarat Parc National in 1872.
De fapt, parcul se intinde pe teritoriul a 3 state: Montana 3%, Idaho 1%, Wyoming 96%.
Parcul are o suprafata de 8983 km patrati.

Marea majoritate a atractiilor turistice din parc sunt inconjurate de punti de lemn. Nu ai voie sa mergi prin padure sau pe langa puntile respective. O sa vedeti in poze despre ce vorbesc.

Animale sunt cu gramada, de toate felurile. Este interzis hranitul animalelor si nici nu am vazut pe nimeni sa o faca.

Animalele au un comortament total uimitor. Nu le deranjeaza oamenii absolut deloc. Nu fug, nu se sperie.
Nimeni nu urla, nu claxoneaza sau arunca cu pietre dupa animale. Totul se desfasoara in liniste.

Vitezele legale in parc sunt de 25mph, 35mph si 45mph.

In pozele urmatoare o sa ptezint cateva din locurile, lucrurile si animalele pe care le-am vazut:


Bizoni - din astia cred ca am vazut peste 1000 ( fara exagerare )

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Grizzly

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Lupi ( am vazut aproximativ 20 )
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Elk
Imagine
Imagine


Antilope

Imagine
Imagine


Moose
Imagine



Izvoare termale

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Old Faithful Geiser
Imagine


Marele Canion al Parcului National Yellowstone ( pacat ca a fost ceata si ninsoare )
Imagine
Imagine
Imagine


Copacul pietrificat
Imagine


Peisaje din Parc
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Poze sunt cam multe, sper sa mearga.
S-ar putea sa revin si cu ceva filmulete.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Parcul National Yellowstone

Mesajde poemarius pe 07 Mai 2012, 20:13

bravooooo!!!
poemarius
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 08 Dec 2008, 13:53

Re: Parcul National Yellowstone

Mesajde adrian negoita pe 07 Mai 2012, 23:14

In iulie cind ma intorc acasa [SUA] am sa merg sa-l vad si eu!Voi mai vedea si yosemite,si monnument valley, sunt curios ce s-a mai schimbat de la ultima vizita!felicitari pt poze,sunt foarte reusite,si frumoase,si daca mai ai mai arata-ne!Multumim!
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Parcul National Yellowstone

Mesajde george_ciprian86 pe 07 Mai 2012, 23:37

adrian negoita scrie:In iulie cind ma intorc acasa [SUA] am sa merg sa-l vad si eu!Voi mai vedea si yosemite,si monnument valley, sunt curios ce s-a mai schimbat de la ultima vizita!felicitari pt poze,sunt foarte reusite,si frumoase,si daca mai ai mai arata-ne!Multumim!


Vezi ca in Iulie o sa fie nebunie maxima si animale cam putine datorita caldurii mari.
Exact la Sud de Yellowstone e Grand Teton National Park. Am incercat sa-l vizitez dar in mare parte e inchis. Muntii sunt foarte spectaculosi. Sa nu-l ratezi.

De fapt, poti trece prin Yellowstone si sa ajungi direct la Grand Teton iar daca mergi mai departe ajungi la Jackson Hole care e in partea de Sud a Grand Teton.

Iar daca mai ai timp, opreste-te si prin Idaho sa facem o " intalnire a forumistilor de peste garla ". Chemam si pe Romaniac :)

Calatorie placuta !

Sa bagi poze. :)
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Parcul National Yellowstone

Mesajde Alin3006 pe 08 Mai 2012, 12:27

George, jos cu palaria! Iti multumim ca ai impartit cu noi toata frumuseatea din coltul ala de rai. Sunt locuri in lume absolut speciale si acesta este unul dintre ele. Iar tu ai un talent inascut pentru fotografie si compozitie- crede-ma ca stiu ce vorbesc, cu putin exercitiu ti-ai putea face o meserie frumoasa din asta, mai ales in SUA unde fotografia de calitate poate aduce bani.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Parcul National Yellowstone

Mesajde george_ciprian86 pe 08 Mai 2012, 15:55







Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Parcul National Yellowstone

Mesajde Alin3006 pe 09 Mai 2012, 12:56

Pot sa pun link-urile astea in homepage? Nu cred ca se pot lauda multi ca au filmat un lup in libertate...
Bravo, din nou jos palaria!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Parcul National Yellowstone

Mesajde george_ciprian86 pe 09 Mai 2012, 15:16

Alin3006 scrie:George, jos cu palaria! Iti multumim ca ai impartit cu noi toata frumuseatea din coltul ala de rai. Sunt locuri in lume absolut speciale si acesta este unul dintre ele. Iar tu ai un talent inascut pentru fotografie si compozitie- crede-ma ca stiu ce vorbesc, cu putin exercitiu ti-ai putea face o meserie frumoasa din asta, mai ales in SUA unde fotografia de calitate poate aduce bani.



Multumesc ! Da... m-am gandit si eu la treaba asta cu vandutul pozelor. Chiar am printat cateva, profesional, pe panza si le-am dat prietenilor. Stiu sigur ca am cateva care s-ar vinde.

Normal ca poti pune filmuletele pe homepage. :)
Mai am unul bun cu un lup care mananca dintr-un hoit. Il incarc cand ajung acasa.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Parcul National Yellowstone

Mesajde george_ciprian86 pe 09 Mai 2012, 22:38

Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Parcul National Yellowstone

Mesajde Tranan pe 13 Mai 2012, 08:50

Foarte fain! I wish I were there. :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA


Înapoi la Foto wildlife

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate