Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 17:29

Locuri de vazut odata-n viata

Topic pentru vanatoarea de...imagini. Fotografii cu animale, pasari, peisaje si tot ce tine de natura salbatica

Moderatori: romaniac, mialxx, popaliviu

Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde madalin122582 pe 07 Mai 2012, 20:56

M-am gandit sa deschid acest topic ca urmare a unei excursii facute in weekendul trecut. Eventual sa postam si ceva info legat de locurile pe care le recomandati a fi vizitate.

O sa incep eu prin a va recomanda sa parcurgeti cu masina traseul transalpina. Traseul este o șosea din Munții Parâng, în Carpații Meridionali. Este cea mai înaltă șosea din România, având punctul cel mai înalt în Pasul Urdele (la 2.145 m). Drumul face legătura între orașele Novaci din județul Gorj și Sebeș din județul Alba. Fiind un drum alpin, este închis pe perioada iernii.

Drumul dinspre Novaci este asfaltat până la Rânca (1.600 m). Acum, drumul este asfaltat până la Sebeș, în urma lucrărilor începute în 2009.In 2012 a fost asfaltat si dat in folosinta traseul Ranca - Obarsia Lotrului (traseu parcurs de mine) cu coborare in Voineasa si apoi Ramnicu Valcea.

Gasiti mai jos cateva poze facute de mine cu telefonul

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde madalin122582 pe 07 Mai 2012, 21:36

Si data vreti sa faceti acest traseu, va mai recomand sa vizitati si Pestera Muierilor :wink:
Accesul la ea se face destul de usor, urmarind indicatoarele rutiere, din drumul national care face legatura intre Rm. Valcea si Tg. Jiu, spre Baia de Fier initial si apoi spre locatia propriu zisa (aprox 23 de km de Ranca). Drumul este de o calitate buna nepunand probleme. Accesul la intrarea in pestera se face urcand niste scari line, iar masina se poate lasa fara nici o problema in parcarea de unde incepe suisul. Intrarea se face din ora in ora, tariful este de 10 RON persoana adulta si tot 10 RON pentru aparatul de fotografiat. Temperatura in interiorul pesterii este constanta tot timpul anului, la 9 grade, asa ca vara nu ar strica sa aveti ceva mai gros de imbracat in momentul in care doriti sa o vizitati.
Pe tot parcursul vizitarii am fost insotiti de un ghid care explica semnificatia locurilor si este destul de atent la felul in care turistii se comporta. Lungimea traseului deschisa accesului vizitatorilor este de cca 900 m, pestera intinzandu-se pe mai multe nivele unde accesul se face doar de catre personal specializat (are peste 7km de galerie). Cea mai mare parte pestera este destul de joasa si stramta asa ca cei care sufera de claustrofobie sau au diverse afectiuni medicale locomotorii ar fi bine sa o evite. Mentionez acest lucru deoarece se merge bucati bune de drum in " mersul piticului ".

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde DAC pe 07 Mai 2012, 21:41

@madalin122582
Excelenta ideea .
Multumesc

Nu am un aparat foto performant dar o sa incerc sa adaug cateva imagini zilele urmatoare.


P.S. Pentru idei de vacanta, sfarsit de saptamana incercati si aici http://www.facebook.com/273.ro eu zic ca merita.
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde madalin122582 pe 07 Mai 2012, 21:43

Nici eu nu am aparat performant. Am creat topicul in ideea de a da sfaturi si indumari si, daca se poate, ceva poze pentru eventualii doritori de plimbari.
P.S. Link-ul trimis de tine nu functioneaza...cel putin la mine nu
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde Alin3006 pe 08 Mai 2012, 12:29

Subscriu, excelenta ideea. O sa cotrobai si eu dupa ceva poze din hoinareli.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde Ghinda pe 25 Mai 2012, 14:41

Madalin, dar poze cu trovantii nu ai facut?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde madalin122582 pe 25 Mai 2012, 18:46

I-am vazut inainte de Horezu si nu am mai oprit. Data viitoare ii pozez
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde madalin122582 pe 23 Oct 2012, 21:40

Inca o recomandare:

Salina Ocnele Mari se afla in localitatea Ocnele Mari, situata in judetul Valcea, in partea central-sudica a Romaniei, in zona Subcarpatilor Valcii. Salina Ocnele Mari a fost de curand amenajata pentru vizitare, pentru turistii care doresc sa cunoasca un loc insolit. Zona de vizitare este amenajata la 225 de metri fata de nivelul marii se intinde pe o suprafata de 20.000 de metri patrati.
Parcul turistic al Salinei Ocnele Mari are o biserica, un muzeu, restaurant, magazine de suveniruri, baruri, un teren de fotbal, de baschet, de tenis, masa de biliard, locuri de joaca pentru copii.
In Ocnele Mari se poate ajunge folosind drumul DN67 (strada Copacelu a municipiului Ramnicu Valcea) si strada Alexandru Ioan Cuza a orasului care se intersecteaza cu aceasta. Distanta fata de Ramnicu Valcea este de 12 km.
Incepand cu data de 23.01.2012 programul de vizitare este urmatorul:
Luni – Duminica: 10,00 – 18,00.
Tarife intrare
Adulti: 14 Lei
Elevi si studenti: 7 Lei (pe baza de legitimatie de student sau carnet de elev)
Copii intre 3 si 7 ani: 7 Lei
Pensionari: 7 Lei/ persoana
Copii sub 3 ani au acces gratuit

Microbuzul care transporta turisti in subteran circula la un interval de 30 minute.
Microbuzul are locul de plecare si sosire in incinta Salinei din Ocnele Mari, loc amenajat special pentru turisti.
Timp de mers al microbuzului din incinta salinei pina la Punctul Turistic este de 10 min.

In salina sunt inhalati aerosoli salini prin care se trateaza diverse afectiuni in special afectiunile respiratorii. Aerosolii sunt micro-particule aflate in suspensie intr-un mediu gazos. Aerosolii salini sunt inhalati in mod natural de catre curant pe ambele cai: nazal si pe gura. Aerosolii salini de dimensiuni cuprinse intre 0,5-0,9 microni, se depun pe caile respiratorii superioare: cavitatea bucala, cavitatile nazale, faringe. Aerosolii de dimensiuni mici, cei cu marimi intre 0,1-0,5 ajung in organele inferioare ale aparatului respirator: laringe, bronhii, bronhiole, alveole pulmonare.

Va las in compania unor poze facute de mine cu telefonul:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde madalin122582 pe 23 Oct 2012, 22:02

Pentru ca tot suntem aici: va reamintesc impresionantul traseu Transfagarasan.Nu mai vorbesc de el pt ca este foarte cunoscut. Va las sa va delectati cu cateva imagini:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Iar sus, la Balea Lac, cu nuami 10 lei puteti manca asa ceva:

Imagine
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde madalin122582 pe 29 Oct 2013, 22:47

Daca ajungeti prin Sibiu, nu evitati Muzeul de Vanatoare August von Spiess

Muzeul de Vânătoare poartă numele uneia dintre personalităţile importante ale oraşului Sibiu la sfârşitul secolului al XIX-lea şi începutul secolului al XX-lea: colonelului August von Spiess, vânător al Casei Regale a României în timpul regelui Ferdinand I.
Deschis în anul 1966, muzeul a fost primul cu acest profil la nivel naţional, fiind găzduit în reşedinţa Von Spiess, donată de fiicele colonelului în acest scop.
Colecţia cuprinde un număr de aproximativ 1600 piese.

În spatele clădirii se află o curte amenajată în scopul relaxării în aer liber şi pentru desfăşurarea activităţilor de educaţie ecologică a elevilor, cu atât mai mult cu cât găzduieşte un câine, peşti şi o broscuţă ţestoasă.

Mai multe detalii la http://www.brukenthalmuseum.ro/vanatoare/

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde Ghinda pe 31 Oct 2013, 11:00

Daca s-ar putea posta fotografii as pune si eu cateva de pe unde am umblat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde Ursus2006 pe 31 Oct 2013, 11:55

Ghinda scrie:Daca s-ar putea posta fotografii as pune si eu cateva de pe unde am umblat!


Propun " ban " pana invata sa puna poze! :mrgreen:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde Ghinda pe 01 Noi 2013, 10:50

:lol: Asa sa fie!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde Ursus2006 pe 04 Noi 2013, 08:54

Mugurele, daca n-ai avea poze, sa mor daca ziceam ceva. Roaga si tu un prieten din zona sa te ajute, doar si tu i-ai dus destul la vanatoare, ce pana mea!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde Alin3006 pe 13 Noi 2013, 20:17

E capos! I-am zis ca pun eu da nu pricepe...Are senzatia ca avem servere de dimensiunea celor de la NASA, sa punem poze fara numar...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde romaniac pe 13 Noi 2013, 20:47

Alin3006 scrie:E capos! I-am zis ca pun eu da nu pricepe...Are senzatia ca avem servere de dimensiunea celor de la NASA, sa punem poze fara numar...

Fara numa, fara numar, sa moara dusmanii... :lol: .
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Locuri de vazut odata-n viata

Mesajde alex1500ro pe 13 Noi 2013, 23:13

Locurile din Romania care ar trebuie macar odata vizitate :
- Lacul Sfanta Ana si Tihonul Mohos
- Pestera din Rasnov si cetatea taraneasca din Rasnov
- Sibiul , eu cel putin cand ajung la Sibiu am senzatia ca am ajuns in Viena
- Radauti si satele care sunt in apropiere ( cel mai mult mi-a placut comuna Marginea)
- Punctul de Belvedere de pe varful Tampa din Brasov, pacat nu este exploatat la adevarata valoare
- Cheile Bicazului

Cam astea ar fi unele din locurile vizitate de mine anul acesta in Romania, locuri de care am ramas impresionat.

Locurile din strainatate pe care le-am vizitat si pe care le recomand si altora sa o fac macar odata in viata:
Germania:
- Castelul din Cochem precum si punctul de Belvedere care se afla in apropierea lui
- Castelul Burg Eltz care se afla in proprietetea aceleiasi familii de peste 30 de generatii si care nu a fost niciodata daramat
- Targul de Craciun din Bonn
- Oktoberfest in München
- Cam toate castelele care sunt in jurul orasului München
- Un drum pe soseaua care strabate Alpii (Alpenstrasse)
- Garmisch-Partenkirchen cu o urcare la Zugspitze ( chiar daca costa 50 de euro din punctul meu de vedere isi merita banii mai ales daca aveti bafta sa prindeti o zi cu mult soare)
- Targul de vanatoare din Dortmund Jagd und Hund :D

Olanda:
- Amsterdam
- Volendam
- Giethoorn ( un fel de Venetie a nordului )
alex1500ro
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 14 Noi 2010, 11:36
Locaţie: Germania


Înapoi la Foto wildlife

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate