Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:29

Sellier Bellot cal. 7x64

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde Vticus pe 22 Sep 2020, 16:07

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu informatii despre gloantele Sellier Bellot 7x64 pentru vanatoarea la mitret.
SPCE de 11.2gr sau SP de 9.1gr???
Sau daca puteti sa imi recomandati si alte marci dar tot asa low cost :D , as fi recunoscator.
Multumesc!
Vticus
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Sep 2020, 13:31
Locaţie: Zalau

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde romaniac pe 22 Sep 2020, 18:09

Ar fi mult mai frumos sa treci pe la Reguli de Utilizare, dupa care sa te prezinti dupa care colegii vor fi foarte incantati sa-ti dea informatii care probabil au fost discutate pe forum! Multumesc!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde Vticus pe 22 Sep 2020, 18:49

Mii de scuze, asa am sa fac
Multumesc!
Vticus
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Sep 2020, 13:31
Locaţie: Zalau

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde violiv pe 22 Sep 2020, 23:50

Bine ai venit printre noi!
Sint utilizator de munitie ieftina ... la cartoane, la combatere insa niciodata la mistret in goana! Dupa ce ca e cea mai solicitanta vanatoare ca ochire si plasarea focului, tragi la unul din cele mai rezistente animale, cu o arie vitala disproportionat de mica fata de talia lui, cu cea mai mare rata de "raniti-nerecuperati" din toate vanatorile, alegi un calibru la limita si mai vrei si cea mai ieftina munitie! Cate naiba cartuse tragi intr-un sezon ca sa conteze 100 lei diferenta la o cutie de munitie pana la un varf bun?

P.S. macar ia-l pe cel greu, SP-ul de 9 g e bun de vulpe.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde yoghi pe 23 Sep 2020, 00:21

Odata de mult ,un prieten,dupa o vanatoare nereusita(pt el...trasese 5 focuri dupa un mistret...surd :mrgreen: ) imi zice:
Sa moara mama eram in stare sa arunc cu hartia de un milion dupa el ,numai sa se opreasca.

Acum de cate ori vrea cineva cartuse ieftine imi aduc aminte de cuvintele lui.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde salus pe 23 Sep 2020, 12:18

In vremurile nu de mult apuse, dacă aveai un Sellier Bellot in centura, îl păstrai pentru “situații speciale”.
O muniție in general ok dar puțin blocată in timp.
Acum vreo 3 ani, forțat de împrejurări, am cumpărat o cutie Sellier Bellot cal 8x57 JS.
Am folosit opt, din care doua nu au luat foc, deși cuiul percutor a marcat destul de tare capsa. Nu m-a încumet sa mai folosesc, deși am mereu 2-3 in cartușiera, pentru situații speciale :lol:
Nu este o muniție rea, dar cred ca au lichidat vre-un lot mai vechi, ca prea arată ce cele din anii 90.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde AXP pe 23 Sep 2020, 13:01

Folosesc de cateva luni Sellier Bellot in . 308 Win, atat SPCE de 9,7g cat si FMJ de 9,55g, deocamdata doar in poligon. Am cateva sute de cartuse trase (200-300), munitia se comporta impecabil, atat ca grupaje, cat si ca tragere efectiva, toate au percutat din prima si au fost extrase fara nici o problema. Ca efect terminal nu pot sa zic din experienta, mai veche, decat despre SB .223 HPBT, 4,5g, care la caprior am avut cateva exemplare toate cazute in foc.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde violiv pe 23 Sep 2020, 14:20

Ai Geco Plus de 11 g in 7x64 si e sub 10 lei cartusul. Cat sa fie S&B de ieftin ca sa tenteze? SPCE e un soft point banal, "nepregatit" pentru mistreti seriosi.

Pe de alta parte, imi pare ca e adevarat, macar in parte - calitatea munitiei S&B s-a imbunatatit. Am tras FMJ, PTS in 30-06 si 243 si au mers foarte bine. Dar fmj in 223 au fost execrabile, unele nici n-au intrat in arma, cele mai multe s-au extras greu de tot iar grupajele de tot rahatul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde AXP pe 23 Sep 2020, 15:36

Nu stiu cat si cum conteaza pentru altii sau pentru initiatorul topicului, ... Pentru mine personal, tenteaza SB SPCE .308 W, in prisma faptului ca sunt la circa jumatate pret fata de GECO (4,8 vs 9,2) si il folosesc doar in poligon si la caprior, iar in poligon am perioade cand trag destul de mult, ..., la 250 de cartuse, inseamna circa 1100 de lei, ..., pentru mine conteaza banii astia. Trag destul de mult in poligon, in ultimele 3-4 luni, am consumat in poligon, la .308W cca 100 FMJ si cca 160 SPCE, pretul lor fiind aproape identic, ..., iar in .22LR cred ca am consumat peste 1400.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde violiv pe 23 Sep 2020, 17:53

Vticus scrie: informatii despre gloantele Sellier Bellot 7x64 pentru vanatoarea la mitret



Asta pe de o parte.
Pe de alta parte, cam dupa 1000 cartuse trase la cartoane omul ar trebui sa stie ce si cum se face si cu ce se mananca. Adica ai invatat sa controlezi ceea ce tine de tragator si ai vrea sa vezi si ceva performanta. La stadiul asta tragatorii incep sa caute munitia cea mai constanta, cea mai precis incarcata, cea mai potrivita cu arma lor. Ce naiba sa mai vezi cand tragi munitie foarte ieftina, incarcata inconstant si despre care se stie ca in veci nu va reusi nimeni sa scoata 4 grupaje de 0,5 moa tragand din aceeasi cutie.
E buna pentru spart talere la 100-150. Da' e mai distractiv s-o faci cu alice la talere in zbor. La batut cuie in scandura la 100 m, numa' cu mare noroc reusesti cu cea mai ieftina munitie.

Repet: pentru tras de plescaneala sint OK. Pentru facut mana sint OK. De la un nivel incolo fac mai mult rau - niciodata nu vei sti daca ai gresit tu si ce-ar trebui sa perfectionezi sau a gresit glontul. Nu sint 1000 lei economisiti ci 1000 irositi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde AXP pe 23 Sep 2020, 19:19

Da, colegu, de asta am si subliniat, de la inceputul masajului, ca pentru mine personal este facuta motivarea. Eu inca sunt la stadiul de facut mana si plescareala, si incerc sa combin utilul cu placutul, ..., munitia respectiva (.308W SB SPCE 9,7g) fiind buna pentru poligon, la aplicatiile care o folosesc eu, in acelasi timp, cu aceasi optica, imi asum sa o folosesc la caprior. Pentru mistret folosesc la acest calibru Geco Plus, pe alta optica, iar pentru goana la mistret, sau alte specii mari folosesc 9,3x62 in Hornady Interlock sau Breneke TOG, fiecare imperecheata cu optica propie.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde Vticus pe 23 Sep 2020, 21:20

In primul rand verau sa va multumesc pentu informatiile acordate pana in acest moment.
Imi cer din nou scuze pentru ca am deschis topicul fara a citi regulamentul si fara a ma prezenta.
Ma numesc Vlad, sunt din jud Salaj si sunt vanator de 8 ani.
In acesti 8 ani am vanat doar cu arme lise, am inceput cu un Baikal MP 153 cal.12, dupa care am vrut sa experimentez Baikal IZH cal 20 si tin sa mentionez ca mi-a placut foarte mult si am avut rezultate si experiente placute cu aceasta arma.
Acum am reusit sa achitionez prima arma cu glont de aceea am nevoie de unele sfaturi, am studiat forumul si am acumulat multe informatii care cu siguranta imi vor fi folositoare.
"Prima mea carabina" este un Haenel Jaeger 10 Green cal.7x64 , mie mi-a placut enorm aceasta arma, sper ca nu am facut o greseala.Luneta, am primit un Vortex Crossfire ii 3-9x50, din pacate nu am posibilitatea sa-mi cumpar una mai ok.
Inca nu am reusit sa ies cu ea in poligon, dar in cel mai scurt timp voi iesi, de aceea am vrut sa vad parerile voastre pentru care ma multumesc legate de munitie , in special cele de la SB, pentru cost
Cu siguranta vor fi cateva iesiri in poligon pana ajung sa vad vanatul in catare.
Pe viitor voi vana cu acesta arma in special mistret si vulpe (goana/panda)
Va multumesc!
Vticus
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Sep 2020, 13:31
Locaţie: Zalau

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde mialxx pe 24 Sep 2020, 08:54

RWS Cineshot 9,5g/ 1,4 CHF/Buc. SB.9,5g/1,3CHF/Buc. Diferenta mica de pret, dar alta calitate. Eu foloses acest cartus atit in 308W cit si in 30-06. Are mereu aceiasi grupare.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde Andrei28 pe 26 Sep 2020, 22:41

Cineshot din câte știu ii pentru așa zisele “cinema shooting” adică muniția ii mult mai slab încărcată nu cred ca ii ok sa te antrenezi cu ele in poligoanele noastre,sau poate ma înșel eu.
Andrei28
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde AXP pe 27 Sep 2020, 13:59

Din curiozitate m-am documentat putin despre Cineshot, RWS spune ca la dezvoltat ca o munitie de antrenament, prietenoasa cu mediul, fara plumb, ... deci care nu contamineaza cu plumb mediul si vecinatatea tragatorului, ..., si acesta o sa moara mai batran si mai sanatos (asta evident este completarea mea) ..., si mai zice producatorul ca datorita incarcarii consistente si geometriei proiectilului ajustata cu precizie, CINESHOT are o precizie intrinseca ridicata, bla ... asa o fi fiind daca producatorul spune asta,..., doar ca la noi in Romania, nu se gaseste nici macar pe site-ul nici unuia din importatori, ceea ce inseamna ca in mod cert si sigur ca nu se va gasi in raftul magazinului. Cum spuneam mai sus, in ultimul timp am afumat ceva munitie in poligon, SB .308W SPCE 9,7g, ..., si am ajuns sa folosesc din nou, contextual FMJ-ul de la SB, dintr-un singur motiv, nu am mai gasit banalul mai sus pomenit SPCE, la nici unul din marii vanzatori de munitie din tara. Am mai pomenit in trecut ce am patit cu aprovizionarea diferitelor tipuri de munitii de aici din tara, ...,de mai multe ori, o repet, incepand cu o munitie banala, ..., pana la unele mai rasarite, … Sellier&Bellot .223R HPBT 4,5g, cumpar 3-4 cutii, o testez, .., ma duc sa comand o cantitate mai mare, 15 cutii, o platesc integral in avans, …, imi soseste dupa aproape 8 luni, … Winchester .300WM XP3 11,6g, cumpar 2 cutii, atat aveau pe stoc, reglez, testez, …, se termina, ma duc sa cumpar, gasesc cumva inca 2 cutii, …, incerc sa comand, …, dupa 3-4 luni de amanari si povesti, …, renunt la tipul respectiv de munitie, ... RWS 9,3x62 Evolution Green 11,9g, cumpar 2 cutii, atat aveau pe stoc (in doua magazine), reglez, testez, …, se termina, ma duc sa cumpar, gasesc cu chiu cu vai o cutie, …, incerc sa comand, …, dupa 3-4 luni de amanari si povesti, …, renunt la tipul respectiv de munitie, … Sellier&Bellot .308 Win banalul FMJ, cumpar o cutie de 50 bucati, reglez testez in poligon, le termin intr-o sedinta, …, ma duc sa comand alte 2 cutii, …, imi soseste 1,5 cutii dupa aproape 2 luni, … renunt la FMJ-ul respectiv si trec la SPCE-ul mai sus pomenit, din considerentul ca exista constant pe stoc si pe langa poligon il pot folosi si la caprior, ..., si iar surpriza, .. de peste o luna de zile nu il mai au nici pe asta pe stoc, asa ca pt poligon am trecut iar la FMJ. Morala este ca aici in Romania te adaptezi si cumperi munitia care o gasesti constant pe piata, iar cand cumperi, functie de calibru, nevoi si posibilitati iei 100-500 de bucati, ..., cel putin in situaria asta am ajuns eu.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde mialxx pe 27 Sep 2020, 18:09

AXP. Sper sa ai ocazia sa folosesti cindva Cineshot, sa vezi ce poate o munitie ieftina, dar de top. Egal ce Lot iei mereu e la fel de precisa.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde laurul pe 27 Sep 2020, 18:50

AXP scrie: Morala este ca aici in Romania te adaptezi si cumperi munitia care o gasesti constant pe piata, iar cand cumperi, functie de calibru, nevoi si posibilitati iei 100-500 de bucati, ..., cel putin in situaria asta am ajuns eu.

+1!
Nu esti singurul, din pacate pentru noi.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde Kilimanjaro pe 21 Feb 2021, 14:01

violiv scrie:Bine ai venit printre noi!
Sint utilizator de munitie ieftina ... la cartoane, la combatere insa niciodata la mistret in goana! Dupa ce ca e cea mai solicitanta vanatoare ca ochire si plasarea focului, tragi la unul din cele mai rezistente animale, cu o arie vitala disproportionat de mica fata de talia lui, cu cea mai mare rata de "raniti-nerecuperati" din toate vanatorile, alegi un calibru la limita si mai vrei si cea mai ieftina munitie! Cate naiba cartuse tragi intr-un sezon ca sa conteze 100 lei diferenta la o cutie de munitie pana la un varf bun?

P.S. macar ia-l pe cel greu, SP-ul de 9 g e bun de vulpe.


Pentru vanatoarea de mistret la goana sau dibuit consider ca acest calibru este foarte bun si nicidecum la limita. In primul rand este destul de versatil, la fel ca si “echivalentul american” 270 Winchester. Eu personal il folosesc la goana cu RWS KS de 8 grame si am avut reusite excelente. La panda, la dibuit sau goana in conditii de vegetatie intensa si distante foarte mici folosesc RWS Evolution de 10,3 grame si ma gandesc sa incerc si munitia care face obiectul acestui topic in varianta SPCE de peste 11 grame.

La goana in conditii de vegetatie putina si camp de tragere deschis nu folosesc munitie care sa aibe viteza initiala mai mica de 900 m/s si greutate mai mare de 9 grame si tot timpul doar munitie care are penetrare puternica pentru a fi sigur ca voi gasi urma de sange in cazul unui animal ranit. Deci SP-ul de S&B de 9 grame iese din discutie pentru goana de acest tip.

Argumentele pentru fast and light versus slow and heavy din punctul meu de vedere sunt:
- lovitura este mai precisa pentru ca corectia este mai mica; este altceva sa pui punctul rosu pe nasul mistretului fata de a pune acelasi punct in fata lui - cu cat distanta creste cu atat corectia trebuie sa fie mai mare si de aceea ajuta foarte mult viteza proiectilului - micsoreaza corectia; poate face diferenta intre o lovitura in prima treime a corpului unui mistret fata de o lovitura urata in burta sau in partea din spate atunci cand esti luat prin surprindere si ai doar foarte putin timp sa executi focul;
- viteza produce soc hidrostatic - unda de soc dezactiveaza sistemul nerrvos - si duce de multe ori la incapacitarea rapida a animalului; se credea ca e un mit dar studiile balistice recente arata importanta socului hidrostatic (https://www.ballisticstudies.com/Knowledgebase/Effective+Game+Killing.html si https://arxiv.org/pdf/0803.3051.pdf);
- reculul este mai mic si automat creste si precizia pentru majoritatea vanatorilor;

Cred ca dimpotriva, de asta avem acest procent mare de animale ranite si nerecuperate. Pentru ca majoritatea merg pe idea ca trebuie sa fie cat mai greu si mai mare proiectilul in loc sa se concentreze pe precizie mai mult. Bineinteles la urma urmei daca stii sa tragi cu proiectile grele si viteze mici si poti executa lovituri precise la animale in miscare atunci nu vad o problema. Dar din tot ce am vazut pana acum cred ca precizia tirului este lucrul care trebuie imbunatatit. Iar cresterea vitezei poate ajuta in prima instanta.

Cat despre S&B cred ca pretul vine si din faptul ca folosesc mai putina, pulbere mai ieftina sau chiar si mai putina si mai ieftina in acelasi timp. In general, indiferent de calibru si greutatea proiectilului veti observa ca vitezele comparate cu acelasi calibru si greutate a proiectilului de la alti producatori sunt in general mai mici cu aproape 100 m/s. Avantajele sunt bineinteles pretul, faptul ca nu uzeaza teava atat de mult si disponibilitatea munitiei la noi in tara. Dezavantajele sunt vitezele mici.

Pentru panda cu siguranta voi incerca SPCE-ul si voi reveni cu concluziile aferente.
“The best bullet ever designed is not proof against bad judgement and poor shooting.”
Jack O’Connor
Avatar utilizator
Kilimanjaro
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mai 2020, 15:20
Locaţie: Iasi

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde Vticus pe 13 Iun 2021, 00:47

Salutare,
In primul rand vreau sa va multumesc pentru sfaturile acordate.
Avand in vedere ca eu am deschis acest topic, vreau sa va spun si concluziile trase dupa o perioada de practica legate de acest calibru, 7x64.
O scurta perioada am vanat fara luneta, ca si munitie am folosit SPCE de 11.2gr , rezultate bunicele pana la o distanta de max 60m, dar dupa montarea lunetei si cateva documentari am decis sa folosesc alt model de munitie.
Luneta a fost reglata pe Sellier Bellot PTS (cel cu varf verde) de 10,5gr. Am fost foarte multumit de acest model, avand rezultate bune si la peste 200m, pana la inceputul anului cand m-i sa termimat stocul ce il aveam si nu am mai reusit sa gasesc in magazinele din judet si cele vecine acest model.
Am fost nevoit sa fac schimbari. Din mai multe motive Nu am mai vrut sa folosesc Sellier Bellot ,dar nici RWS, asa ca am incercat Geko Plus de 11gr. Rezultate medii, nu a putut sa-l compar cu PTS, impactul si daunele la mistreti nu erau aceleasi.
Pana la urma am descoprit un model de munitie foarte interesant , Sako Arrowhead II de 9.7gr. Desi luneta a fost reglata pe Pts 10.5gr, ciudat ca nu a fost nevoie de modificari la reglaj. Singura diferenta pe care am observato , este ca zgomotul e mult mai tare.


Daca cineva stie unde as mai putra gasi Sellier Bellot PTS 10.5gr as fi recunoscator.

Multumesc!
Vticus
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Sep 2020, 13:31
Locaţie: Zalau

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde OVI762 pe 24 Iun 2021, 20:40

Arrowhead este un PTS mai cizelat nitel insa fac acelasi lucru, in mare.Am trecut la PTS anul trecut,in 30.06, adica un 7x64 american, cu diferente neglijabile, si nu-l mai schimb.Daune minime la tap,fara umblat aiurea, stop foarte bun la porc, si la porc serios, la goana.Cat timp s-o gasi pe piata nu-l schimb nici mort, si am incercat cateva variante, te asigur.11,7g in 30.06 acopera tot ce am nevoie, si o face bine, la cum si ce vanez eu.Si,la 100m, merge gaura in gaura cu 9,7g spce,trase din aceeasi arma.La mai mult nu am incercat, nu a fost cazul.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde CCM pe 25 Iun 2021, 13:04

[quote="OVI762"]
Am trecut la PTS anul trecut,in 30.06, adica un 7x64 american....


Nu vreau sa deschid vreo polemica... dar, chiar asa? 30-06 e un 7x64 american?
Serios?
Habar nu aveam.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde CCM pe 25 Iun 2021, 13:20

Pt cititorul care inca invata despre calibre:
30-06 inseamna calibru 0,303 inch, cu tub de 63 mm. 7,62 mm intre ghinturi sau 7,82 diametrul real al tevii.
Nimic de-a face cu 7x64 Brenneke, care este un varf de 7,24 mm incarcat intr-un tub lung de 64.
Google si Wikipedia ajuta mult cand avem nelamuriri, trebuie doar folosite.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde CCM pe 25 Iun 2021, 13:28

Vticus scrie:Salutare,
In primul rand vreau sa va multumesc pentru sfaturile acordate.
Avand in vedere ca eu am deschis acest topic, vreau sa va spun si concluziile trase dupa o perioada de practica legate de acest calibru, 7x64.
O scurta perioada am vanat fara luneta, ca si munitie am folosit SPCE de 11.2gr , rezultate bunicele pana la o distanta de max 60m, dar dupa montarea lunetei si cateva documentari am decis sa folosesc alt model de munitie.
Luneta a fost reglata pe Sellier Bellot PTS (cel cu varf verde) de 10,5gr. Am fost foarte multumit de acest model, avand rezultate bune si la peste 200m, pana la inceputul anului cand m-i sa termimat stocul ce il aveam si nu am mai reusit sa gasesc in magazinele din judet si cele vecine acest model.
Am fost nevoit sa fac schimbari. Din mai multe motive Nu am mai vrut sa folosesc Sellier Bellot ,dar nici RWS, asa ca am incercat Geko Plus de 11gr. Rezultate medii, nu a putut sa-l compar cu PTS, impactul si daunele la mistreti nu erau aceleasi.
Pana la urma am descoprit un model de munitie foarte interesant , Sako Arrowhead II de 9.7gr. Desi luneta a fost reglata pe Pts 10.5gr, ciudat ca nu a fost nevoie de modificari la reglaj. Singura diferenta pe care am observato , este ca zgomotul e mult mai tare.


Daca cineva stie unde as mai putra gasi Sellier Bellot PTS 10.5gr as fi recunoscator.

Multumesc!


Daca o sa treci pe Geco sau Sako (nu fac publicitate, eu folosesc numai Norma) - nu o sa ai decat de castigat.
Geco e muult mai constanta. Sako, la fel.
Doar o sugestie.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde OVI762 pe 25 Iun 2021, 16:40

CCM scrie:
OVI762 scrie:Am trecut la PTS anul trecut,in 30.06, adica un 7x64 american....


Nu vreau sa deschid vreo polemica... dar, chiar asa? 30-06 e un 7x64 american?
Serios?
Habar nu aveam.


Ma refeream strict la energie, nu neaparat la dimensiuni.Ca .270 este mai aproape de 7x64, de exemplu, este alta discutie si putem sa continuam mult si bine.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Sellier Bellot cal. 7x64

Mesajde violiv pe 25 Iun 2021, 19:24

M'da! In lumea calibrelor, daca stai sa le pureci, 1 mm si chiar 0,5 mm, ba chiar 0,2 mm pot insemna mult.
In lumea vanatorilor nu mai inseamna deloc asa mult.
Amandoi aveti dreptate! Pe langa faptul ca se aseamana mult - folosesc si tub si proiectile foarte-foarte apropiate - au si fost folosite in egala masura, fiecare pe partea lui de Atlantic, drept cele-mai-cele "universale" din istoria lor sau a Europei vanatoresti. Nu tin partea nimanui, prefer americanul c-am inceput cu el. Cred ca diferentele sint mai mici ca asemanarile.

Pe de alta parte, PTS seamana cu Scirocco din munitia Arrowhead II tot cam cat 7x64 si 30-06 ... sint ascutite bine, au varf de plastic, au plumb si camasa. Au si niste deosebiri, pentru unii minore, pentru altii esentiale - camasa la PTS e din cupru, subtire-subtire si cu un mic inel de ranforsare in treimea inferioara, in timp ce la Scirocco este subtire in varf si se ingroasa mult de tot de la jumate spre baza. Ca urmare si comportamentul e destul de diferit. PTS expandeaza rapid, face gauri mari si urate, e preferatul celor ce "trag la coaste" dar stiu cazuri documentate, in 30-06 si 7x64, cand n-au trecut de platosa unor vieri seriosi. Scirocco expandeaza usor la varf, mult mai greu si numai daca loveste oase real mari, penetreaza mai mult in orice tinta, bla-bla. Cine si cum le trage? E exact ca la preferinta pentru anume gen de femeie! Aceleasi discutii se poarta de 20-25 de ani pe toate meleagurile, cam de pe cand SST (PTS este identic cu SST) si Scirocco au aparut si s-au raspandit. Cu care te inveti, ala e bun.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate