Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 05:56

Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Sunteti de accord cu reintroducerea incarcarii munitiei in Romania?

1. DA
88
78%
2. NU
16
14%
3. Nu stiu
2
2%
4. Nu ma intereseaza
7
6%
 
Voturi totale : 113

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde popaliviu pe 19 Noi 2021, 22:06

violiv scrie:Acum cateva zile, privind eu la Luna aproape plina, in mijlocul padurii, singur-singurel in linistea aia stranie pentru cotidianul nostru, am realizat ca zilele astea implinesc 40 (patruzeci!!!) de ani de cand merg constant la vanatoare, fara pauza. Patruzeci de ani sint multi. Asa ca ma consider batran.

Mulți înainte!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde violiv pe 19 Noi 2021, 22:21

dtdpuu scrie:
violiv scrie:Acum cateva zile, privind eu la Luna aproape plina, in mijlocul padurii, singur-singurel in linistea aia stranie pentru cotidianul nostru, am realizat ca zilele astea implinesc 40 (patruzeci!!!) de ani de cand merg constant la vanatoare, fara pauza. Patruzeci de ani sint multi. Asa ca ma consider batran.


"Pensionarule" :-) Felicitari si sa te bucuri in continuare de "timpul de pensie"...aceeasi urare pentru toti "pensionarii" de pe forum. Pentru noi "astia mici" e o placere sa va citim/auzim comentariile, si chiar daca uneori argumentam multumim pentru ele! Consider ca asa progresam sportul si invatam toti, din imbinarea lucrurilor mai vechi care functioneaza si merg de cind lumea cu progrogresele tehnologice care fac sens.

CristianC


Va multumesc!
Din pacate, mai am mult pana la pensie. Ai nostri guvernanti ne preconizeaza un viitor de aur. Pe undeva pe la 70 ani zic ca ne putem gandi si la pensie. Dilema mea este in ce masura ma incadrez in "medie" si statistici pentru ca speranta de viata la nastere pe plaiurile noastre, in anul in care m-am nascut, era de 69 ani !!!

P.S. "cu acte in regula" vanez de ceva mai putini ani. M-am apucat ca invatacel pe la 14 ani, atunci cand tata a decis ca mi-au venit mintile-n cap suficient cat sa considere ca poate tine o arma in casa, in siguranta. De mic am fost cam zvapaiat. Peste 2 ani a mai luat o arma .... ca sa aiba si el cu ce trage.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde yoghi pe 20 Noi 2021, 00:04

Croco scrie:Am gresit preturile componentelor!
#violiv are dreptate in privinta lor.
In ceea ce priveste rapiditatea, trebuie lamuriri suplimentare. Presa de mai sus, la 90 euro, este un/o Lee.
https://youtu.be/YTMSFZmRznM
Sunt sigur ca sunt si mai rapide si mai precise! In ceea ce priveste nevoile fiecaruia, ne adaptam.


Masina aia e o prostie .am avut in alte timpuri.americana. are multe rotite de plastic si odata rupta una ,masina doar te incurca si enerveaza. (Piesa nu exista si masina nu te induri sa o arunci)
O masina buna si solida era atunci pe la 400$. Asta ...nu mai stiu marca ,luata de la.Cabelas.
https://youtu.be/anZYxj34bv8

In vremea lui tovarasu erau cateva masini ca astea prin tara ...sa zicem 10.
Aduse cu sacrificii din vest
sau chiar din Rusia
Restul mii de vanatori incarcau cu asazisa freza care sertiza pe rotund.

Am pus undeva ,la topicul colectionari si utilajul si componentele.

Cu incarcatul ...nu era asa simplu.Luna asta faceai rost de capse . Peste doua luni ,de la prietenul unui coleg de.grupa faceai rost de pisla si carton ( bura si capacele); La Contescu erai la coada o saptamana( veneau din tara de la sute de km si cumparau cate 200_300kg iar pe bucuresteni ai cam amana daca nu aveai recomandare)
Tuburi se gaseau mai mereu dar erau de prosta calitate --rama de alama nu era uniforma si intai cumparai ,apoi sortai si in final trebuiau calibrate,uneori inca o data fiind incarcate-.

Cine stiia mersul ,venea in poligon la banesa dupa tuburi de plastic si bure de pisla sau bure paharel de plastic.
Pt pulbere asteptai trei patru luni sau cu recomandare de la.fabrica direct.

Teoretic toti vanatorii incarcau,dar practic era un meserias in grupa care.se distanta la calitate si atunci ceilalti apelau la el contra unor servici sau pt troc. Aducea componente pt 250cartuse si lua 200incarcate. In conditile in care 200_500 cartuse se tragea tot anul.

Calitate:
In primul rand alicele trebuiau cernute
Tuburi calibrate
Pulbere colorata nu cachi sau macar amestecata.
Bure de pisla trecute prin parafina
Masura de pulbere si de alice cat mai exacta si constanta
Sertizajul facut corect fara indoituri.

Supercalite-cum zice turcu

Tub de plastic ,
capsa frantuzeasca cu rama si dupa revolutie capsa rosie SelerBelot
Bura din pisla alba sau paharel incarcatura de pulbere ""cu.varf"" (cateva miligrame in plus) pt cartusele de.iarna.


Ps poate gasesc postatea cu componente.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde yoghi pe 20 Noi 2021, 01:01

Timpul de incarcare acasa e mult mai mare decat se.crede.
Am zis mai sus cateva operatii care trebuiesc facute in ordine .
Cu presa americana da e mai rapid .
Imi aduc aminte ca stateam cu unchiul meu 4_5_6ore sa incarcam 100-125 cartuse pe care doua trei zile le trageam la gugustiuci
1kg de alica... 30de cartsuse
250g pulbere...100de cartuse

Am gasit postarea
viewtopic.php?f=111&t=5263&hilit=Colectionari&start=30
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 20 Noi 2021, 10:31

Sunt lucuri distincte. Incepem cu inceputul.
Persoana din Ungaria cu care am vorbit, este fostul responsabil de pregatirea fortelor speciale. Competent, sportiv de asemenea.
Sunt distincte, pentru vanatoare si precizie, procesele de reincarcare ale munitiei pentru tevi ghintuite. Daca pentru vanatoare cheltuielile se ridica la 60 euro pentru echipament si 2 - 2,5 ron per bucata (mi-a dat exemplu Partizan si Lovex in .308) se poate si mai ieftin, daca aceasta cauti. Pentru precizie, esti nevoit, de proces, sa folosesti mai multe scule. Cheltuielile initiale incep la 300 euro mergand pana la cat vrei sau cat te tine buzunarul. Calitate buna (0,3 Moa spunea el, nu stiu daca e fezabil) obtii cu 500 de euro. Ajunge un cartus la 4ron -4,5 ron (difera in functie de calibru; cu cat e mai mare, costa mai mult; pt 338 Lapua ajunge la 6 ron) cu pulbere si proiectile foarte bune (dadea exemplu firma Berger si Vihtavuori, calibrul fiind 308 Win). Procesul este rapid, in termenii nostri! Ca reper, zicea ca poti face 100 de cartuse in doua ore!
Acum, daca e fezabil, nu stiu. Aceasta mi-a spus si aceasta va spun! Ca de fiecare data, hotarati voi! Astept sa publice Christian procesul sa vad daca se confirma cele de mai sus!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 20 Noi 2021, 10:54

#yoghi
Multumesc pentru informatiile impartite cu noi! Cred ca e acelasi prinipiu, masina fiind metalica.
Pretul pe Europa este 385 euro, practic aproximativ 400 de cartuse de 3-1/2 din magazin. Mec 600 Jr. Mk V
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 20 Noi 2021, 11:16

#violiv
Ai dreptate, poate fi un proces costisitor. Depinde cum vrei sa-l faci, ieftin sau nu. Personal, il consider un moft. Repet, pentru mine.
https://youtu.be/eNNhuT06s8s
Daca ce prezentat #yoghi costa in USA 275 USD, aceasta masina costa 1750 USD, adica de 6 ori mai scump. Comoditatea costa!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 20 Noi 2021, 20:44

yoghi scrie:Masina aia e o prostie .am avut in alte timpuri.americana. are multe rotite de plastic si odata rupta una ,masina doar te incurca si enerveaza. (Piesa nu exista si masina nu te induri sa o arunci)

Mi-ai starnit curiozitatea!
Nu de alta, daca ar avea o rotita cred ca i-ar dubla pretul! In SUA costa 44 USD! Intr-adevar, se simte ca o jucarie dar omul a inacarcat zeci de mii de cartuse cu ea si nu a avut nicio problema!
Apropos, nu are nicio rotita! Americanii acestia!
https://youtu.be/Nz4sIo1lWL4
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde yoghi pe 21 Noi 2021, 15:22

Rotita...bucsa,stift,pirghie,teava ..dracu mai stie dupa 25 ani.

Dar. ...cine stie ,scula asta noua de 50 de dolari este mai rezistenta decat cea din anii 90.

Eu chiar pot sa inteleg ...de ce sa platesti 400 $ pe o masinarie care poate fi inlocuita cu una de 50$ ,culmea produsa de aceeasi firma.


Ps. Cred ca acum cu blakfriday se vand cu 39.99$.succesuri. :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 21 Noi 2021, 16:15

yoghi scrie:Rotita...bucsa,stift,pirghie,teava ..dracu mai stie dupa 25 ani.

Dar. ...cine stie ,scula asta noua de 50 de dolari este mai rezistenta decat cea din anii 90.

Eu chiar pot sa inteleg ...de ce sa platesti 400 $ pe o masinarie care poate fi inlocuita cu una de 50$ ,culmea produsa de aceeasi firma.


Ps. Cred ca acum cu blakfriday se vand cu 39.99$.succesuri. :mrgreen:

Nu are, a dracului , nimic; zici ca e turnata! Dar e din plastic, toata! Adevarul este ca pastic pe plastic! La cat costa (de black friday) iei doua, una de rezerva!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Azmodan pe 26 Noi 2021, 21:09

reloading in competitie. n-am mai vazut asa ceva.
https://www.youtube.com/watch?v=TtNZFXarppc
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde violiv pe 27 Noi 2021, 08:33

Sint mai multe motive pentru care se practica.
Multi folosesc o metoda de incarcare cu tensiune zero de la gatul tubului pe proiectil, adica nu tine nimic varful in tub si in cutie se varsa la transport.
Exista diferente de aprindere si ardere date de temperatura mediului. Pentru vanatoare conteaza sau nu. Pentru ei poate insemna iesirea din nodul de constanta maxima si pentru asta au incarcaturi studiate anterior pentru diferite temperaturi.
Unii incarca si acasa dar foarte multi duc cu ei un minibanc de incarcare de pus pe pozitie si folosit pe loc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2021, 18:18

violiv scrie:Va multumesc!
Din pacate, mai am mult pana la pensie.

Ba din fericire! Mai bine mai tânăr și mai departe de pensie decât mai în vârstă și cu pensia la ușă.
Forumul spune că este ziua ta, a 54-a aniversare. La Mulți Ani!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde violiv pe 28 Noi 2021, 15:52

\m/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 02 Dec 2021, 17:22

Azmodan scrie:reloading in competitie. n-am mai vazut asa ceva.
https://www.youtube.com/watch?v=TtNZFXarppc

Pleaca de la cerintele disciplinei! Precizia!
Benchrest! Nu ating decat tragaciul, arma culiseaza libera. Diferenta dintre munitia facuta acasa si cea in conditiile meteo de la concurs se pare ca aici conteaza!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 05 Dec 2021, 09:42

Pentru #yoghi
Daca nu-ti placea varianta de plastic de la Lee uite si duraluminiu. Si costa numai 80 euro. Fara TVA si taxe. In schimb e proverbiala seriozitatea lor.
Cica rusii sunt experti in arme lise:
https://www.tempgun.ru/catalog/snaryazh ... 12_kalibr/
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde yoghi pe 05 Dec 2021, 15:53

Colega
Cumperi ce vrei si cu cat vrei.Tu sau oricare alt vanator.(daca ne mai lasa legea).

Ce am zis mai sus e experienta personala cu acea masinarie.
Am folosto cateva luni,doi ani a stat prin debara si in final am dat-o suvenir cuiva de pe la Deva.
Varianta cealalta cu picior si pirghie laterala am folosit pe vremea lui tovarasu dar si dupa revolutie.
Prin anii 99-2000 am vandut-o ,putin defecta .Era mai simplu/comod sa duc componente si sa platesc doar manopera la Munirom.

Am zis mai sus. Era un nene la Bacau prin "87_88 care avea o masina ruseasca , Grea ,incomoda ,dar functiona corect.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 07 Dec 2021, 07:19

#yoghi
Era sub spirit de gluma!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 07 Iul 2022, 15:48

Discutam cu un prieten zilele acestea despre pretul si disponibilitatea munitiei cu glont.
Un importator a adus munitie dintr-un anumit calibru, o cantitate limitata dupa parerea mea, pretul fiind diferit fata de ultimul transport. Daca un cartus era 11 ron, aproximativ, acum este 17 ron. Acelasi calibru, te costa incarcarea, doar incarcarea, materialele, cam 5 ron. Proiectilul, pulberea si capsa. Toate de cea mai buna calitate, peste munitia factory.
Se gasesc toate!
Disponibilitate si pret!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde violiv pe 07 Iul 2022, 18:48

Din nou: depinde cat tragi!
Daca ai deja 3-400 tuburi bune, formate in camera ta si ai de gand sa tragi cel putin 2-300 pe an, merita si economic ... cu conditia sa ai si timpul necesar sa lucrezi.
Daca tragi 2-3 cutii pe an intr-un calibru, atunci nu prea renteaza. Mai bine dai 20 lei/buc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde dtdpuu pe 07 Iul 2022, 20:26

Cred ca am facut un calcul economic orientativ cind in ciclul de re-incarcare. Depinde de cit tragi, calibru, scule...In general insa sint sute de focuri ca sa fie economic viabil. Pentru unii este..dar pentru majoritatea nu.

Personal am incarcat pentru precizie si hobby...dar pinia acum am trecut si de pragul economic.

...si apoi uneori foamea vine mincind...daca e voie.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 08 Iul 2022, 05:09

Sunt doua paradigme ce caracterizeaza marile puteri, cele doua: tehnologie si practicitate. Avantaje si dezavantaje de ambele parti! Sunt prima generatie nascuta la oras, un produs 100% comunist, ateu si proletar. Ce pretentii sa ai? Vorbim deci de practicitate!
30-06. Pentru vanatoare, la nivelul munitiei din comert, un kit de reincarcare, costa in jur de 50euro. Manual! Fiind la inceput, m-as orienta catre second hand. Componentele 3 ron. (nu de prima calitate; apropos, cand vad cat se plateste pentru RWS imi vine sa ma apuc de par). Vorbind de calcule, ramane la atitudinea fiecaruia. Mai putin de o cutie de cartuse! (nu am putut sa ma abtin)
Pentru sport, cu 900-1000 euro cumperi uneltele. Acolo vorbesti de altceva! De precizie! Costul e pe alt plan!
Am obiceiul sa verific ceea ce mi se spune. Bineinteles, daca este un fapt, nu o opinie! Sunt “iubit” pentru aceasta! De ce? Pentru mine, pentru a stabili o baza de referinte; nu am nimic cu interlocutorul. Cand se vorbeste de precizie, eu ma gandesc la 0,3 Moa, interlocutorul vorbeste de 1,5 Moa. Cand se vorbeste de arma precisa, spre exemplu, este important sa stabilim valori comune. Cand zici ca este scump, ce inseamna? Ca nu-ti permiti, ca nu merita, ca gasesti mai ieftin, etc Am facut acest preambul pentru a spune ca pretul e diferit pentru fiecare; in functie de nevoi, de motivatie, de comoditate, de afinitati, etc. Ceea ce mi se pare alb altul poate sa vada gri, altul altceva. Vorba cuiva, noroc ca suntem diferiti!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde violiv pe 08 Iul 2022, 08:15

Am incarcat cu glont exact un bidon din ala mare de 8 lbs de pulbere, adica undeva peste 1000 cartuse, poate catre 1500, din mai multe calibre.
Am folosit scule deja rodate, din gama medie si spre sus de preturi, aranjate frumos intr-un mic atelier cobstruit pentru asta, precum si sfaturile si indrumarile unuia care stia ce face. M-a lasat si de capul meu, mi-a mai dat si peste degete. Era in vremea cand RWS-ul pomenit era 11 lei si tot parea scump.
Atunci trageam 500 si peste cartuse cu glont pe an dar nu intr-un singur calibru. Chiar si atunci, cand gauream multe cartoane, dupa ce am pus totul pe hartie, am ajuns la concluzia ca as face in Ro chestia asta doar din pasiune. Depasind investitia initiala deloc de neglijat, trecand peste costurile dezvoltarii unei retete care sa mearga mai bine decat un cartus bun de fabrica, chestia ar fi devenit rentabila economic dupa vreo 5 ani. In conditile in care aprovizionarea cu pulbere e problematica in toata lumea si esti nevoit sa tragi si cu ce gasesti (asta inseamna alte teste, alte retete), in care numarul cartuselor trase de mine la cartoane a scazut considerabil iar calitatea munitiei de fabrica a crescut, partea cu rentabilul economic ar fi aparut, strict la mine vorbind, cam in 10 ani. Mai pun la socoteala si faptul ca ar fi trebuit sa bat drumul de 1-2 ori pe an pana la amicul italian ...
Economic nu mi-a fost rentabil. Dar nici vanatoarea nu e rentabila economic si tot o fac!
Pentru pasiuni, placeri cheltui cat poti si cat te lasa sufletul. Daca ar fi posibil usor si la noi as face-o iar.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 09 Iul 2022, 08:23

Nimeni nu contesta! Ce vreau sa spun este ca exista posibilitatea unei incarcari economice, ce ar rezolva o parte din criza. Nu ma crezi?

https://youtu.be/KMN2ZtCEgWk

https://www.safesidetactical.com/shop/l ... ield-44787

https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... .1000002.0

Daca nu scot 2 moa la 100 m mananc cartusele! Pe o cafea? Dispozitivul respectiv este prin Europa la 50 euro. Cand se da voie, facem proba?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 09 Iul 2022, 08:24

Basca ca mai fac si pentru colegii de grupa!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 09 Iul 2022, 09:55

Cred ca ies si pe plus!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sly_Fox pe 09 Iul 2022, 10:31

Factorul economic pălește, la orizont se întrevede factorul necesitate! Este posibil ca reîncărcarea să devină o ultimă soluție, pentru a avea ce mai băga în arme. Cel puțin până când trece criza (ori în cazul în care se adâncește până la absurd).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 09 Iul 2022, 11:57

Sly_Fox scrie:Factorul economic pălește, la orizont se întrevede factorul necesitate! Este posibil ca reîncărcarea să devină o ultimă soluție, pentru a avea ce mai băga în arme. Cel puțin până când trece criza (ori în cazul în care se adâncește până la absurd).


Asa este, foarte bine subliniat!
Necesitatea, asa este!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sdt pe 08 Aug 2022, 13:25

Va salut!
Am cautat in postarile anterioare cat mai multa informatie legata de subiect - dpdv legal, in acceptiunea legii 295.
Cu siguranta nu am am gasit nici in lege nici in norme nimic care sa ateste legalitatea operatiunii in cazul persoanelor fizice. Persoanele juridice au acest drept, sunt stipulate clar conditiile si modul de evidentiere a "productiei". Oare si in Roamania functioneaza cutuma ca ceea ce nu este interzis este permis?!
In cazul persoanelor fizice nu am reusit sa gasesc nici interdictia expresa - va multumesc anticipat daca gasiti textul si-l puteti posta.
Ceea ce am gasit in norme se refera strict la definitia capselor si pulberii si carei categorii sunt asimilate - Art 2 pct(3) Pulberea şi capsele de aprindere destinate muniţiei, în calitate de componente separate, sunt asimilate muniţiei.
De asemenea art 80 face referire la modalitatea de pastrare a capselor si a pulberii negre destinate armelor cu percutie din categoria D. Ma gandesc ca daca legiuitorul ne invata cum sa le pastram teoretic le putem si detine.
Ceea ce "pune capac" cumva subiectului este metiunea din norme art 11-12 precum arma, recte munitia prevazute in autorizatia de cumparare poate fi procurata doar din Romania de la armurieri autorizati.
Daca o arma nu o poti procura decat in baza autorizatiei, munitia, ulterior, se procura in baza permisului de arma. Iar art 2 spune ca pulberea si capsele sunt asimilate munitiei.
Deci teoretic daca armurierii ar aduce aceste componente...la fel de teoretic am putea sa le cumparam???
Este foarte posibil sa gresesc cu argumentatia mai mult sau mai putin logica de mai sus asa ca va multumesc pentru lamuriri.
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde DanCo pe 08 Aug 2022, 14:28

Mai cauta în lege ca scrie. Atat dispozitivele care ajuta la confecționarea muniției cat si pulberi, capse, tuburi, vârfuri, etc sunt interzise pentru deținere de către persoane fizice.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate