Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:08

Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2021, 13:15

Că tot se apropie momentul în care se va pune în aplicare hotărârile privind muniția netoxică, fără plumb, cred că este util un topic în care să scriem ce și cum despre ofertele producătorilor.
Încep eu cu două sortimente inedite de la Rottweil, respectiv Bi-Load și Fe-Load.

* Muniția Bi-Load vine în două variante pentru calibrul 12:
a) Cu 36 grame de alice din două materiale diferite (bismut +fier moale), dar regăsite în cadrul aceluiași tub, stratificate totuși diferențiat și nu amestecate, bismutul fiind plasat în stratul superior și fierul moale în stratul inferior. Proporția este de 8 grame bismut (alice de 3,80 mm) și 28 grame fier moale (alice de 3,50 mm).
b) Cu 40 de grame de alice, un fel de variantă magnum, aceleași materiale și aceeași distribuție în tub. Proporția este de 8 grame bismut (alice de 3,80 mm) și 32 grame de fier moale (alice de 3,50 mm).

* Muniția Fe-Load vine în două variante pentru calibrul 12:
a) Cu 36 grame de alice dintr-un singur material (fier moale), dar dispunerea este tot în două straturi astfel: un strat superior cu alice de 3,80 mm care însumează 14 grame și un strat inferior cu alice de 3,30 mm care însumează 22 de grame.
b) Cu 40 de grame de alice, un fel de variantă magnum, același material unic și aceeași distribuție stratificată în tub. Proporția este următoarea: primul strat cu alice de 3,80 mm însumează 16 grame, iar cel de-al doilea strat cu alice de 3,30 mm însumează 24 de grame.

Ambalajul are capacitatea de 10 cartușe, iar practica a arătat că acestea sunt scumpe la achiziție.

Un link către pagina producătorului:

https://rottweil-ammunition.com/en/info ... il-fe-load

Dacă aveți timp și chef să scrieți la acest topic despre netoxice, fabricanți, sortimente, eventual experiențe cu aceste tipuri de muniții... Noutățile sunt binevenite!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Mesajde Ghinda pe 27 Noi 2021, 14:39

Lațuri și capacane cu fălci au??? Mă apuc să îmi fac praștie, să cumpăr clei etc. Mai trebuie să se lege și de glonț, să fie din plastic!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2021, 15:48

Stai liniștit, că și astea înlocuitoare sunt așa de tranziție. Tranziția către adio vânătoare în toată lumea, așa pe rând, regiune cu regiune, țară cu țară, continent cu continent. Dar dacă tot este tranziție, să trecem și prin tranziție, că mersul lumii nu-l schimbăm noi. Ori mai bine spus suntem doar un dinte dintr-o rotiță micuță, parte a unui mare angrenaj.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Mesajde popaliviu pe 27 Noi 2021, 16:40

Alea cu bismut, alicele sunt învelite în plastic? Merg și din flinte bătrâne?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2021, 17:01

Nu sunt "înroșite" cu scopul de a le face compatibile cu vechile arme (care oricum pot trage bismutul fără probleme), ci pentru a facilita vizibilitatea plasării încărcăturii în raport cu ținta.
Din flinte bătrâne...nu știu ce să zic ținând cont că au și alice din fier, fie el și "moale", eu sunt rezervat că astea sunt compatibile cu țevile armelor vechi, multe necromate, cu șocuri full etc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Mesajde laurul pe 27 Noi 2021, 18:58

Ghinda scrie:Lațuri și capacane cu fălci au??? Mă apuc să îmi fac praștie, să cumpăr clei etc. Mai trebuie să se lege și de glonț, să fie din plastic!

:lol:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Mesajde popaliviu pe 27 Noi 2021, 23:44

Aia e... Oricât mi-ar plăcea armele clasice și vechi, mă văd nevoit să țin hora :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Mesajde hunterb pe 29 Noi 2021, 09:10

Baschieri&Pellagri MG2 tungsten sunt "the real deal" sau "the shit" cum zic pe social media milenialii :mrgreen:
DAR, si e un mare DAR, trebuie multa rabdare vanatoreasca...sa astepti ratzilii sa vina asa mai in linie ca sa iei doua-trei la un foc :D ca e doar 5 euro cartushu' :geek:
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Mesajde Sly_Fox pe 29 Noi 2021, 10:42

Așa spun milenialii? Dar de unde știu ei cu din astea de peste ocean, că s-au născut sub semnul secerii și ciocanului. Că la o adică, dacă era vorba de "the shit", prima dată te ciocăneau, iar la o a doua abatere te secerau. Și nu aveau pretenții din astea ecologiste, cu netoxice, direcția era spre minele de plumb din Siberia.

La cinci euro cartușul cred că treaba ar sta cam așa, tragi și nu pică două-trei cum te-ai fi așteptat, ci se duc toate rațele în treaba lor. Atunci să vezi văitături: oooooo le leuuuu, "the real deal-ul" meuuu...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Muniții pentru lise cu încărcături netoxice

Mesajde popaliviu pe 01 Dec 2021, 21:28

Luai pentru paznic ceva netoxic să le rupă fâșu' la braconieri b-(
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate