Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 07:35

223 vs 243 pentru caprior

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

223 vs 243 pentru caprior

Mesajde UrsuAke pe 27 Ian 2022, 17:34

Salutare,

Revin cu o intrebare. Este eficient un 223 pentru caprior? De asemenea, este aprobat calibrul pentru specie?

Este mai bun un 243?
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde dtdpuu pe 27 Ian 2022, 20:34

UrsuAke scrie:Salutare,

Revin cu o intrebare. Este eficient un 223 pentru caprior? De asemenea, este aprobat calibrul pentru specie?

Este mai bun un 243?


Aici in USA, 223 e intotdeuana o mare dezbatere daca e suficient sau nu la capritze. DAR la noi caprele sint mai mai mari...deci probabil 223 e suficient. DAR 243 este mai flexibil si tot ce face 223 243 face mai bine cu un pic mai mult recul...dar totusi recul mic in 243, adica e considerat un calibru de inceput pentru domnisoare. Balistic atit extern cit si terminal 243 e superior si e mai flexibil.

Insa raspunsul depinde si de ce alte arme mai ai. Daca aceasta e prima arma, sau o arma pentru un spectru mai larg de vinat...atunci 243. Daca insa mai inca 4 si singura "gaura" care o ai e la caprior..atunci oricare din ele.

Personal am un 223 si sint super multumit, dar cerintele pentru mine au fost pentru o arma de varmit (coiot, vulpe...etc.) si tras mai ieftin decit 308. Nu am 243, am tras cu el..si m-a tentat o vreme. Dar nu cred voi lua.

Nu stiu daca ti-a folosit ce am spus, dar sper ca esti mai informat sa decizi singur.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde UrsuAke pe 27 Ian 2022, 20:48

Pe mine ma intereseaza sa strice cat mai putin carnea. De asemenea, calibrul de baza al armei este 30.06 si vroiam un calibru pentru capra si combatere. Sunt in dileme intre 223 si 243. Avantajul la 243 este ca nu trebuie sa schimb capul inchizator, 30.06 si 243 sunt pe standard (Blaser).
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde violiv pe 27 Ian 2022, 21:01

223 R
Este legal? DA!
E eficient? DA!
E bine sa ai o arma in calibrul acesta? DA! DA! DA!

Care ar fi avantajele mari? Este singurul calibru de la noi la care gasesti munitie buna la pret mic. Poti gasi arme precise la pret mic. Poti trage mult, poti invata sa tragi bine tragand tot mai mult si mai precis, fara frica de recul.
Pot trage cu arma asta si sotia si copiii, fara pericol de a capata frica de arme.

243 W
Singurul avantaj ar fi plusul de diametru si de masa al proiectilului, ceea ce ar extinde utilizarea lui. Dar cum legal, pentru lopatar ti-ar trebui 6,5 mm minim si intre tap si lopatar nu ai nimic intermediar ca specie de interes .... utilizarea mai extinsa nu prea se traduce in nimic.
Si cele mai ieftine cartuse tot costa cat un 223 scump.

Daca vorbim de distanta mai mare, 243 incarcat cu proiectile mai grele, ascutite, cu balistica buna, ar avea un avantaj dincolo de 600 m. Vorbim de ce gasesti uzual in magazine ca exista si 223-uri care ajung la 1000.
Pentru 200-250-300 m e cam tot aia.

Ambele fac gauri la fel de mari in tinte moi. Dar pentru ambele exista in magazine munitie de la Norma, incarcata cu Orix, care face gaurele decente dar eficiente.

Am 222, 22-250 si 243, am avut si 223. De vreo 2-3 ani, cea mai putin folosita arma e cea in 243.

Daca ar fi sa am doar o singura carabina in calibru mic ... cred ca as alege 223. In mod practic, pe plaiurile noastre nu exista altceva mai usor si mai ieftin de tras si totusi eficient.

Daca e vorba de Blaser, lucrurile au o parte un pic altfel. Chestia cu capul de inchizator ai remarcat-o deja ... inca vreo 200- 300 €. A doua chestie este comuna tuturor armelor construite sa poata trage calibre mari si foarte mari, in care vrei sa bagi un cartus mic-mic .... magazii ciudate, pozitii cam aiurea de prezentare a cartusului in dreptul camerei cartusului, uneori dificultati de alimentare-extractie.
Am avut teava in 223 pe R8 si am dat-o. Am pastrat insa teava in 243 W pentru R 93 8-} :ymhug:

Revin insa cu alt idee - 223 mi se pare a fi un calibru in care merita sa ai o arma dedicata ... actiune micuta, arma mai micuta si mai usoara, eventual cu plastic ca sa tina bine la tavaleala. Ca s-o poti tarai dupa tine mai mereu ... ca vulpi si sacali e cam tot ce mai poti vana cand ai chef de-o iesire.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde violiv pe 27 Ian 2022, 21:08

P.S. exista un studiu al nemtilor pe vreo 10.000 de tapi/capre, multe din ele vanate pentru carne de dat in circuitul comercial. Au intrat in studiu animale impuscate cu unic din lisa si glont de la 22 hornet in sus.
De departe cele mai mici daune, hematoame, cea mai putina carne aruncata, etc. au fost la animale impuscate cu 45-70, 45 blaser (exista si era popular pe atunci) si 9,3x62. Cele mai mari daune au fost la 243 W, 6x62, 6,5x68, 7 RM. Diametrul strica mai putin ca viteza.

P.P.S. pentru 30-06, cele mai mici daune le-am avut cu Orix de 13 g si Hammerhead de 14,3 g ... incredibil de curate ranile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde Croco pe 27 Ian 2022, 22:25

Aproape 308w vs 30-06! Exagerez un pic! Intelegi?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde bogdan187 pe 27 Ian 2022, 23:14

Am avut capre care au plecat din lovituri imperfecte de .223 si una chiar din 30.06 , dar niciodata din .243 .
Intr-adevar cum zicea Violiv mai sus , este diferenta foarte mare intre cele doua calibre la costul munitiei si recul .
La capitolul recut trebuie sa iei in considerare si optica . Daca pe 223 merge aproape orice este peste 1000 lei , la .243 o luneta decenta ( care sa reziste cu noroc ) incepe de pe la 2600 lei .

Bafta !
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde UrsuAke pe 28 Ian 2022, 01:07

Multumesc tuturor pentru informatii.

@Violiv m-ai convins cu 223-ul dar voi pune pauza o vreme. Trebuie sa iau si o lisa. Trebuie sa capat experienta cu platforma (R8-ul) si dupa sa vad daca iau alta teava sau alta arma. As prefera aceiasi platforma, automatismele, muscle memory etc ajuta mult. Pot suporta un incarcator gandit mai prost daca face feed bine.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde dtdpuu pe 28 Ian 2022, 02:05

UrsuAke scrie:Multumesc tuturor pentru informatii.

@Violiv m-ai convins cu 223-ul dar voi pune pauza o vreme. Trebuie sa iau si o lisa. Trebuie sa capat experienta cu platforma (R8-ul) si dupa sa vad daca iau alta teava sau alta arma. As prefera aceiasi platforma, automatismele, muscle memory etc ajuta mult. Pot suporta un incarcator gandit mai prost daca face feed bine.


Felicitari... incearca sa iei alta arma. Nu stiu cum e la Blaser cu schimbarea tevii (poate violiv sau cineva contribuie) dar o arma e....un sistem care atunci cind functioneaza nu e bine sa il strici. Adica luneta, montura, schimbarea tevii...etc. toate contribuie la precizia ei. Daca incepi sa te joci cu una din variabile s-ar putea ca lucrurile sa nu mai fie la fel a doua oara. E ok daca faci asta o data pe sezon si o re-aduci in parametri, dar e mai usor cu arme separate care odata ce le-ai bibilt...ramin asa. Specific ce am in minte, este schimbarea tevii, cit de bine pastreaza precizia intre schimbari? Daca te duci la vinatoare si ai uitat sa reajustezi luneta intre schimbarile de calibru...oops, dar asta e usor de rectificat.

O sa iti placa 223, si in ziua de astazi e cea mai precisa arma care o am si cu care probabil am dat jos cele mai mult vinat (mistret...care sint mici aici nu ca in Eu) cu lovituri in cap. De asemenea e arma cu care am executat cea mai precisa lovitura la...vinat.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde UrsuAke pe 28 Ian 2022, 02:45

dtdpuu scrie:
UrsuAke scrie:Multumesc tuturor pentru informatii.

@Violiv m-ai convins cu 223-ul dar voi pune pauza o vreme. Trebuie sa iau si o lisa. Trebuie sa capat experienta cu platforma (R8-ul) si dupa sa vad daca iau alta teava sau alta arma. As prefera aceiasi platforma, automatismele, muscle memory etc ajuta mult. Pot suporta un incarcator gandit mai prost daca face feed bine.


Felicitari... incearca sa iei alta arma. Nu stiu cum e la Blaser cu schimbarea tevii (poate violiv sau cineva contribuie) dar o arma e....un sistem care atunci cind functioneaza nu e bine sa il strici. Adica luneta, montura, schimbarea tevii...etc. toate contribuie la precizia ei. Daca incepi sa te joci cu una din variabile s-ar putea ca lucrurile sa nu mai fie la fel a doua oara. E ok daca faci asta o data pe sezon si o re-aduci in parametri, dar e mai usor cu arme separate care odata ce le-ai bibilt...ramin asa. Specific ce am in minte, este schimbarea tevii, cit de bine pastreaza precizia intre schimbari? Daca te duci la vinatoare si ai uitat sa reajustezi luneta intre schimbarile de calibru...oops, dar asta e usor de rectificat.

O sa iti placa 223, si in ziua de astazi e cea mai precisa arma care o am si cu care probabil am dat jos cele mai mult vinat (mistret...care sint mici aici nu ca in Eu) cu lovituri in cap. De asemenea e arma cu care am executat cea mai precisa lovitura la...vinat.

CristianC


Blaserul este special conceput sa poata fi transportat cu teava desfacuta. Din tot ce am citit, si am citit mult, nu s-a plans nimeni pana acum de probleme de acuratete dupa ce a dat o teava jos. Dar ma rog e offtopic ce scriu acum.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde pipabh pe 28 Ian 2022, 05:39

dtdpuu scrie:
UrsuAke scrie:Multumesc tuturor pentru informatii.

@Violiv m-ai convins cu 223-ul dar voi pune pauza o vreme. Trebuie sa iau si o lisa. Trebuie sa capat experienta cu platforma (R8-ul) si dupa sa vad daca iau alta teava sau alta arma. As prefera aceiasi platforma, automatismele, muscle memory etc ajuta mult. Pot suporta un incarcator gandit mai prost daca face feed bine.


Felicitari... incearca sa iei alta arma. Nu stiu cum e la Blaser cu schimbarea tevii (poate violiv sau cineva contribuie) dar o arma e....un sistem care atunci cind functioneaza nu e bine sa il strici. Adica luneta, montura, schimbarea tevii...etc. toate contribuie la precizia ei. Daca incepi sa te joci cu una din variabile s-ar putea ca lucrurile sa nu mai fie la fel a doua oara. E ok daca faci asta o data pe sezon si o re-aduci in parametri, dar e mai usor cu arme separate care odata ce le-ai bibilt...ramin asa. Specific ce am in minte, este schimbarea tevii, cit de bine pastreaza precizia intre schimbari? Daca te duci la vinatoare si ai uitat sa reajustezi luneta intre schimbarile de calibru...oops, dar asta e usor de rectificat.

O sa iti placa 223, si in ziua de astazi e cea mai precisa arma care o am si cu care probabil am dat jos cele mai mult vinat (mistret...care sint mici aici nu ca in Eu) cu lovituri in cap. De asemenea e arma cu care am executat cea mai precisa lovitura la...vinat.

CristianC


Nu ai ce regla luneta la schimbul de calibre ca doar nu ai doua tevi si o luneta! La Blaser , luneta este montata pe teava si nu pe o culata! Asa ca , fiecare teava cu luneta ei.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde violiv pe 28 Ian 2022, 08:26

In plus, sint lucrate atat de nemteste incat poti sa dai jos luneta de pe teava si teava de pe sasiu de cate ori vrei ca nu se schimba nimic la pozitia focurilor pe tinta ... raman in limitele grupajului armei.
Frecvent merg in poligon cu un singur pat si 2-3 tevi si le tot schimb intre ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde dtdpuu pe 28 Ian 2022, 16:12

Aha..ok super.....dar tot as lua alta arma :D :D :D ...dar asta sint eu :D :D :D

Success la alegere

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: 223 vs 243 pentru caprior

Mesajde Alexandru Nicu pe 28 Ian 2022, 18:39

Ma simt dator sa spun asta: Nu calibrul strica! Ci proiectilul! Revenind la comparație, am avut .243 vreo câțiva ani timp in care am vânat cam tot ce se poate vana cu el. E un calibru superb. Datorită .243 am cumpărat .270! Care l-a înlocuit. Am ales finețea in detrimentul puterii. Acum îmi pare rău ca am dat arma. Dar pentru ca am .270, caut ceva mai mic și ieftin pentru varmint și plinking. Dacă ai deja un calibru mai mare, poți merge liniștit pe .223. Muniția e ieftină tare. Plus, Norma face Orix in calibrul asta. E proiectilul care nu m-a dezamăgit niciodată indiferent de calibru. Cu Orix poți fi sigur ca nu pleacă căpriorul nicăieri și nici stricăciuni nu face.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate