Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:47

Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Sunteti de accord cu reintroducerea incarcarii munitiei in Romania?

1. DA
88
78%
2. NU
16
14%
3. Nu stiu
2
2%
4. Nu ma intereseaza
7
6%
 
Voturi totale : 113

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sdt pe 08 Aug 2022, 14:38

Daca aveti posibilitatea ma ajutati va rog cu numarul articolului?
Am cautat dupa cuvinte cheie atat in lege cat si in norme si nu reusesc sa gasesc
Va multumesc
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 08 Aug 2022, 15:44

DanCo scrie:Mai cauta în lege ca scrie. Atat dispozitivele care ajuta la confecționarea muniției cat si pulberi, capse, tuburi, vârfuri, etc sunt interzise pentru deținere de către persoane fizice.


Patial fals!
Exceptand capsele si pulberea poti sa detii restul. Ca nu ai ce face cu ele, e alta treaba!
Pulberea si capsele sunt asimilate munitiei si fac obiectul unei autorizarii. Confectionarea de munitie, artzanal de catre persoanele fizice, este interzisa in Romania.
Legea da nastere unor interpretari hilare. Munitia trebuie sa fie inseriata, individualizat. Cu cantec!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sdt pe 08 Aug 2022, 19:02

Cu exceptia detinerii/folosirii a dispozitivelor de ochire pe timp de noapte si a amortizoarelor de zgomot legea 295 nu interzice in mod expres altceva. Cu totii “stim” ca incarcarea munitiei de catre persoanele fizice este interzisa. Ar fi grozav sa vedem si textul de lege. Altfel ajungem sa consideram interzisa prin deductie. Care este art din lege sau din norme care interzice detinerea respectiv folosirea componentelor asimilate munitiei - pulbere si capsa?
Eu o consider momentan o scapare voita sau nu din legislatie. Tot prin deductie daca legea vorbeste despre conditiile de pastrare pt capse si pulbere neagra cum sa fie interzisa detinerea?!
De aceea as fi vrut sa vad unde se mentioneaza in mod expres acest lucru
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde DanCo pe 08 Aug 2022, 21:23

Vezi în normele de aplicare a legii 295/2004, la dispozitii generale, capitolul I, art2 punctul 3.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sdt pe 08 Aug 2022, 21:32

Pulberea și capsele de aprindere destinate muniției, în calitate de componente separate, sunt asimilate muniției
Asta am zis si eu mai sus. Deci sunt asimilate munitiei. Care munitie se cumpara in baza permisului si se depoziteaza in conditiile legii.
De unde rezulta ca este interzisa detinerea?
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde DanCo pe 09 Aug 2022, 08:20

Scrie ca pulberile si capsule pot fi deținute doar de armurile. Așadar sunt interzise pentru toate celelalte categorii.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghint

Mesajde Croco pe 09 Aug 2022, 09:18

In norme scrie ca pulberea si capsele sunt asimilate munitiei. Definitia munitiei presupune, pe langa ansamblu, fiecare componenta care este supusa autorizarii. (trecuta in permis). In plus, specificat in norme, articolul 2 cred (capsele si pulberea sunt asimilate munitiei).
Toate bune pana aici. Operatiunile cu arme si munitii, respectiv confectionare, modificare, etc, sunt destinate doar persoanelor juridice autorizate.
In plus, mai e o lege, a artificierilor, care prevede interzicerea pulberii, ca material explozibil. Inainte de 2004, aceasta lege continea o prevedere de genul “cu exceptia vanatorilor”.
Sper ca te-am lamurit, nu mai stiu ce articole de lege sunt.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Azmodan pe 09 Aug 2022, 10:20

cod penal, art.342, alin 7)
(7) Fabricarea sau asamblarea de arme letale, de piese sau de munitie pentru acestea:
a) din orice componente esentiale traficate ilicit;
b) fara o autorizatie eliberata de catre o autoritate competenta a statului membru in care are loc fabricarea sau asamblarea;
c) fara marcarea armelor letale asamblate la data producerii lor, in conformitate cu prevederile legale, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani.

negru pe alb: fabricare de munitie fara autorizatie -> 2 la 7 ani de zdup
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde DanCo pe 09 Aug 2022, 10:43

Oricât am dezbate si am despica firul în patru, in Romania nu se poate incarca sau reîncărca muniția. Ca scrie doar despre pulberi si capse in lege, daca vine politia in control și iti găsește o matrita sau un dispozitiv de sertizat tot cu dosar penal te alegi.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sly_Fox pe 09 Aug 2022, 10:59

DanCo scrie:daca vine politia in control și iti găsește o matrita sau un dispozitiv de sertizat tot cu dosar penal te alegi.

Cum așa? Sunt mii de mașini de sertizat în posesia vânătorilor, rămase de pe timpuri de la părinți sau bunici, cu rol de decor sau obiecte de colecție. Nu-ți face nimeni dosar penal că ai o bucată de metal de pe timpuri pe care o ții de colecție sau drept amintire, îți face dacă fabrici muniție cu ajutorul acelor unelte. Mare diferență!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sly_Fox pe 09 Aug 2022, 11:18

DanCo scrie:Mai cauta în lege ca scrie. Atat dispozitivele care ajuta la confecționarea muniției cat si pulberi, capse, tuburi, vârfuri, etc sunt interzise pentru deținere de către persoane fizice.

Partea boldată mă interesează! Poți posta articolul de lege care spune ceea ce afirmi tu?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 09 Aug 2022, 12:41

Azmodan scrie:cod penal
negru pe alb: fabricare de munitie fara autorizatie -> 2 la 7 ani de zdup


La omor cat e?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sdt pe 09 Aug 2022, 14:09

Multumesc pentru lamuriri.
Legea 295 lasa cumva o portitia pentru viitor (...) dar legea penala incrimineaza fapta
Clar! Rabdare si tutun poate viitorul ne va surade intr-o buna zi.
Pana atunci tragem cu ce (mai) gasim prin magazine.
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde popaliviu pe 29 Oct 2022, 22:59

Azmodan scrie:
negru pe alb: fabricare de munitie fara autorizatie -> 2 la 7 ani de zdup


Dacă ne gândim logic, cine încarcă câteva cartușe pentru uz propriu, nu FABRICĂ în adevăratul sens al cuvântului. Cred că dacă are cineva ambiția ( timp, bani, plăcere, perseverență, avocați buni) ar putea începe niște procese cu legiuitorii, profitând de orice interpretare din lege, prin care s-ar schimba legea reîncărcării muniției, în mai bine. Sper că nu în mai rău.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde popaliviu pe 29 Oct 2022, 23:14

Eu de ceva timp, în loc să reîncarc cartușe, le descarc! Nu în România, unde sigur e și descărcatul interzis, chiar dacă nu e specificat în lege....Am făcut câteva brelocuri pentru niște prieteni. Iar la un anumit tip de muniție , mai precis Geco Sport 9.5 g/147 gr., am secționat un proiectil, că eram curios dacă are plumb în miez. Am văzut că e hollow point și mă gândeam că dacă are plumb în el, ar trebui să înflorească la impact.( Pentru răpitori). !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde violiv pe 30 Oct 2022, 10:15

Infloreste! Chiar foarte tare. Am avut sacal impuscat oblic lung din fata din care nu a iesit. Inauntru face "supa-crema".
E un cartus ieftin (sau era...) si precis dar eu am gasit doua probleme:
- camasa din nu stiu ce material aiurit a necesitat muuuulte focuri de trecere pana sa grupeze bine. Aproape ca renuntasem, am tras ultimele cartuse din ce luasem cu mine numa' sa nu ma intorc cu ele acasa. In final, din R8 merge perfect. Doar sa nu tragi si alt cartus c-o iei de la inceput cu "murdaritul" tevii.
- e incarcat slab, asa ca de antrenament, sa poti trage mult ... si nici forma nu-l ajuta prea mult la zbor departe - gaura aia din varf strica rau coeficientul balistic. Ca urmare, caderile sint mari, chiar pe distante uzuale, medii ... mult mai mari decat ai spera de la un proiectil usor si de precizie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde violiv pe 30 Oct 2022, 10:20

P.S. nu-i obligatoriu ca de are plumb si infloreste. In general, proiectilele de tipul acesta au manta subtire-subtire si asta infloreste chiar de la contact. Dar plumbul din interior (toate h-p au!) poate fi aliat cu mai putin sau mai mult antimoniu si este moale sau dur. Cel moale infloreste ca la sp. Dar am avut un sort care trecea prin tinta ca fmj-ul iar plumbul recuperat abia-abia avea o ciupercuta de 1 mm.
E de testat la fiecare fel in parte.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Azmodan pe 30 Oct 2022, 10:25

codul penal zice "cod penal, art.342, alin 7)
(7) Fabricarea sau asamblarea de arme letale, de piese sau de munitie pentru acestea"

deci fabricare sau asamblare. legea e clara. nici o portita pentru reincarcare :(

popaliviu scrie:
Azmodan scrie:
negru pe alb: fabricare de munitie fara autorizatie -> 2 la 7 ani de zdup


Dacă ne gândim logic, cine încarcă câteva cartușe pentru uz propriu, nu FABRICĂ în adevăratul sens al cuvântului. Cred că dacă are cineva ambiția ( timp, bani, plăcere, perseverență, avocați buni) ar putea începe niște procese cu legiuitorii, profitând de orice interpretare din lege, prin care s-ar schimba legea reîncărcării muniției, în mai bine. Sper că nu în mai rău.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde UrsuAke pe 31 Oct 2022, 00:54

Vin si eu cu o intrebare. Stim ca Timi Secoban la Bistrita are licenta de incarcare/confectionare/manufacturare munitie. Deci legal se poate. Cum?

Care sunt pasii necesari si ce proceduri trebuiesc urmate pentru a obtine acea licenta?
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Azmodan pe 31 Oct 2022, 11:22

e armurier (persoana juridica / firma) si s-a autorizat ca si fabricant de munitie. ca si cugir, sadu si cine mai face munitie in tara asta

UrsuAke scrie:Vin si eu cu o intrebare. Stim ca Timi Secoban la Bistrita are licenta de incarcare/confectionare/manufacturare munitie. Deci legal se poate. Cum?

Care sunt pasii necesari si ce proceduri trebuiesc urmate pentru a obtine acea licenta?
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde DanCo pe 31 Oct 2022, 11:27

Poi scrie în lege. Armurierii pot.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate