Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:31

Doar tachinez :-)

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Doar tachinez :-)

Mesajde dtdpuu pe 27 Oct 2022, 04:34

....ca sint bucuros si trebuie sa spun cuiva :) :D

Imagine

Stinga: 7mm Rem. Magnum, cu 190 grain Hornady Atip - reload
Dreapta: 7mm Rem Magnum, Hornady Precision Hunter cu proiectil 162 grain Hornady ELDX - de fabrica.

Care e mai frumos :-) ??? Rog seriozitate :-)

PS. ...va urma
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde Ghinda pe 27 Oct 2022, 06:36

Ăla cu buze roșii!!!!! =)) Frumoase amândouă!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde the_mav pe 27 Oct 2022, 06:47

Inconfundabil raspuns, Ghindare :mrgreen: :mrgreen: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde DanCo pe 27 Oct 2022, 12:14

Acuma numai ca să bag și eu bățul prin gard. Eu zic ca asta va fi ales prințesa balului în curând și ii tot rugat cum ii place lui @Ghinda. Grija mare când îl iei la pila sa nu se ducă rujul.
https://www.hornady.com/7prc#!/
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde Adrian_Dumitru pe 27 Oct 2022, 12:39

DanCo scrie:Acuma numai ca să bag și eu bățul prin gard. Eu zic ca asta va fi ales prințesa balului în curând și ii tot rugat cum ii place lui @Ghinda. Grija mare când îl iei la pila sa nu se ducă rujul.
https://www.hornady.com/7prc#!/



M-am trezit prea târziu ca să fac eu primul comentariul cu 7mmPRC. Pare compromisul perfect între 7mm RemMag și 300 Winmag.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde Ghinda pe 27 Oct 2022, 12:40

DanCo scrie:Acuma numai ca să bag și eu bățul prin gard. Eu zic ca asta va fi ales prințesa balului în curând și ii tot rugat cum ii place lui @Ghinda. Grija mare când îl iei la pila sa nu se ducă rujul.
https://www.hornady.com/7prc#!/


Păi ce? Este 7x64? =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde yoghi pe 27 Oct 2022, 13:37

dtdpuu scrie:....

Imagine


Care e mai frumos :-) ??? Rog seriozitate :-)
...


Daca stai si te uiti la perechea asta ai impresia ca ""asta cu buze rosii" e gresit.parca cineva a dat cu ciocanul si a bagat varful in tub.

Daca esti bucuros ,presupun ca l-ai si testat pe tinta. Cati mm mai raman in
tub
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde yoghi pe 27 Oct 2022, 13:40

@ghinda

Fii bre mai modern. Tot la 7x64 ai ramas.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde DanCo pe 27 Oct 2022, 17:21

Mie îmi place cel încărcat de @dtdpuu. Are un aspect mai serios și pare mai de incredere. Cel cu vârf rosu are fata de parașuta ieșită la produs pe centura.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde popaliviu pe 27 Oct 2022, 23:12

E mai cordos ăla cărunt din stânga B-)
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde dtdpuu pe 28 Oct 2022, 03:25

:D :D :D ....
Da, le-am incercat pe amindoua in poligon, insa "parasuta rujata" am incercat-o si la vinat anul trecut. Parasuta e eficienta la capra, adica "se infoaie", dar nu atit de mult incit sa decupeze hublouri in vinat slab (cum e capra), evident fiind lansat din racheta pentreaza si iese...chiar si in diagoanal. "Batrineul carunt"...l-am incercat doar in poligon....insa din alta teava :-).

Citeva date despre ele (teava de 66 de cm ..plus "buze groase" extra):
- Caruntul (12.3 grame) pleaca cu 860 m/s are BC=0.838 (pentru tocilari)
- Parasuta (10.5 grame) pleaca cu 930 m/s si are B.C.=0.630

Bine a intuit Yoggi "parashuta" e parca batut cu ciocanul....dar de fapt el e "nomal" in limitele SAAMI. Caruntul e Ghita Muresan, si cum bine ai intuit "are pantalonii trasi pina la subsuoara". Saptamina viitoare o sa vi le arat pe amindoua "in nud", si coparativ cit intra in tub. Din Carunt daca ii dai o gaura pe mijloc si ii pui pasta poti face pix.

7mm PRC arata bine...dar inca un 7mm? E drept ca si in opinia mea 7mm e cel mai balansat si versatil...nici prea prea nici foarte foarte, ideal la vinatoarea la distanta. De curind m-am uitat la citeva analize de 7mm PRC. O sa povestim la alt subiect, aici o sa zic numai ca, pentru reloading cam tot ce face PRC il face si 7mm Magnum, dar cu o raspindire mai mare la arme si adoptare. Cind va ajunge PRC la fel de raspindit (cum a crescut 6.5 Creedmore) o sa fie de cumparat, pina atunci e doar de urmarit.

...va urma :D
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde Sly_Fox pe 28 Oct 2022, 21:32

Long Tall Sally! Stânga! Musai tras dintr-o țeavă de 70!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde adisan77ro pe 29 Oct 2022, 16:15

dtdpuu scrie:....ca sint bucuros si trebuie sa spun cuiva :) :D

Imagine

Stinga: 7mm Rem. Magnum, cu 190 grain Hornady Atip - reload
Dreapta: 7mm Rem Magnum, Hornady Precision Hunter cu proiectil 162 grain Hornady ELDX - de fabrica.

Care e mai frumos :-) ??? Rog seriozitate :-)

PS. ...va urma

Cel mai frumos e faptul ca poti sa ti le incarci tu; mai ales pe vremurile astea tinand cont de costuri si disponibilitate. Poate razboiul si penuria va mai misca ceva si in legislatia noastra, ca suntem la ani lumina in urma altor tari chiar si daca privim doar la vecinii nostrii si fara pretentia sa aruncam o privire mai departe de atat.
Oricum ambele sunt proiectile de top, desi recunosc ca unul e mai sexi ca celalalt :ymblushing:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde dtdpuu pe 07 Noi 2022, 22:16

Urmarea....scuze de intirziere :oops:

Asa arata ele bobitzele "nude", Parashuta pare sfioasa pe linga celalt
Imagine

Si de curiozitate cit intra bobitzele in tub.
Imagine
Ce mi se pare interesant ca la forma asta, ambele proiectile intra in tub cam la fel de mult. Ma asteptam ca, Caruntul sa intre mult mai mult.

Evident ca muntia incarcata de mine nu este standard ca si lungime. Specificatia standard pentru 7 mm Rem. Mag. este 83.57 mm. Cel incarcat de mine are..... 89.5 mm. Adica multicel peste standard, cca 6mm
Imagine

Ca urmare desi am magazia "generoasa" ca lungime, adica Parashuta de fabrica intra in magazie cu loc de prisos
Imagine

....Caruntul intra doar unul in magazie si ii ramine virful in afara magaziei
Imagine
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde dtdpuu pe 07 Noi 2022, 22:34

....DE CE toata zdroaba asta, daca este munitie de fabrica buna si....dupa o zi de lucru nici macar nu pot sa le pun decit unul in magazie???.

DE ASTA ("tri-foi cu 4 foi"):
Imagine

Caruntul e "un campion" in clasa lui, are un BC=0.838 (cel mai mare din ce exista comercial pe piata de amatori) pleaca cu 890 m/s si o energie de 4657 Joules. Nu exista munitie comerciala cu asemenea performanta din arma mea.

De asta sint bucuros :) !!

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde hunterb pe 09 Noi 2022, 10:17

Felicitari pentru grupaj...sincer ma mir ca pasul standard (twistul) de 9.5 la 7mm rem mag stabilizeaza un proiectil asa de lung...sau poate are alt twist teava si ai uitat sa ne zici :D ...sau poate ne-ai zis si nu am fost eu atent :oops:

numai bine,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde Sly_Fox pe 09 Noi 2022, 12:52

Acum te poți prezenta la concursurile de tir. Așteptăm medaliile și diplomele!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde dtdpuu pe 09 Noi 2022, 15:41

hunterb scrie:Felicitari pentru grupaj...sincer ma mir ca pasul standard (twistul) de 9.5 la 7mm rem mag stabilizeaza un proiectil asa de lung...sau poate are alt twist teava si ai uitat sa ne zici :D ...sau poate ne-ai zis si nu am fost eu atent :oops:

numai bine,

hunterb

Salut hunterb, buna observatie. Intr-adevar nu am specificat, dar o sa scriu un articol separat despre arma, care a trecut prin citeva metamofoze (Remanieri cum am mai scris) de-a lungul timpului, departe de a mai fi standard.

In prezent teava este un Shilen, varmint format cu pas 1:8 :-). Am specificat acest pas in comanda tevii, tocmai pentru aceste proiectile, altfel cum bine zici, nu ar stabiliza proiectile atit de lungi.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde dtdpuu pe 09 Noi 2022, 16:06

Sly_Fox scrie:Acum te poți prezenta la concursurile de tir. Așteptăm medaliile și diplomele!


Multumesc

Mai in gluma mai in serios, am fost tentat mai demult. Dar am observat ca nu sint multe serii...ancorate in realitate, si nu stiu daca am dedicatia/timpul si mai ales motivatia. As vrea sa fie ceva mai real, unde ti da o harta si trebuie sa cauti, cercetezi, camuflezi...nu doar sa tragi. Unde esti singur in teren 1-2 zile, etc. As vrea sa existe si aspectul asta de cunostinte in teren, pregatire fizica, dormit in padure, in conditii nu intotdeauna "frumoase"..etc. Nu cred ca exista asa ceva, e prea complicata logisitica, sau daca este sint serii limitate si locale. Cred ca tot realitatea vinatorii si antrenamentului in padure combinata cu poligon...e mai reala si mai atractiva pentru mine.

Apoi mai este aspectul echipamentului, multi competitori "they buy their way in", adica incep cu echipamente foarte performante, cumparate. Nu e nimic rau in asta, dar in opinia mea, dintr-o data se face o mare diferenta intre competitori. As vrea sa fie o limita la budget, dar in acel budget sa faci ce vrei, adica e treaba ta daca iti construiesti sau cumperi, sau transformi arma, munitia etc.

Inca o iritare o am la calibre. Este in ultima vreme orientare spre calibre usoare fara recul, care merg la distanta. Din nou ireal pentru vinatoare unde la distanta e nevoie de energie, expandare. As vrea sa fie un minim de stoping power la distanta. Asa esti obligat sa gindesti, sa experimentezi si sa calculezi.

Competitorii cu adevarat buni, in final vor cheltui multi bani, vor exersa mult, si isi vor dedica multe resurse, pentru rezultate, felicitari lor....dar nu e pentru mine. Resursele (timp, bani motivatie) mele deocamdata le folosec pentru ce imi face mie placere mai mult, in atelier, in poligon, dar in final scopul principal...e in padure.

Sa nu intelegeti gresit, jos palaria pentru cei care practica competitia, trebuie multa dedicatie si rezultatul e multa experienta, inveti foarte multe. Ei au dus sportul si pe noi vinatorii inainte, eu au creat noi calibre utile, au impins balistica si tehnologia armelor inainte si noi acum profitam de ele. Le sint recunoscator si ma bucur ca traim aceste timpuri!

Insa ..cine stie, poate in viitor...imi schimb opinia, ca toti evoluam :D

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde yoghi pe 09 Noi 2022, 19:30

La ce distanta e patrufoi asta. :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde dtdpuu pe 09 Noi 2022, 21:14

yoghi scrie:La ce distanta e patrufoi asta. :mrgreen:

Hmm...chiar? Ghici? :)
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde Sly_Fox pe 09 Noi 2022, 22:15

100 Yards.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde dtdpuu pe 09 Noi 2022, 23:49

Sly_Fox scrie:100 Yards.


Tu nu trebuie sa ghicesti, :D dar asa este. Grupul este tras la 100 yards, distanta standard la mai toate poligoanele de aici de carabina.

In general daca nu specific altfel, pentru grupaje, considerati cadistanta este 100 yards.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde Sly_Fox pe 10 Noi 2022, 18:21

Bineînțeles! :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde hunterboy pe 31 Ian 2023, 13:22

Salut.
Proaspat detinator de 7mm Rem Mag incerc sa ma familiarizez cu acest calibru la partea practica. Din pacate piata varfurilor disponibile la noi pentru acest calibru nu poate concura cu cea de peste ocean insa, ne adaptam la ce avem.
Carabina e Steyr, lungimea tevii 65 cm cu pasul ghinturilor 8.6''.
Dintre cei care s-au jucat la noi cu 7mm RM ce greutate a glontului recomandati a fi folosita la aceste caracteristici?

@dtdpuu ...intre armele din care ai tras cu 7mm RM ai avut vreo una cu acest pas al ghinturilor si teava de 65cm? Ce greutate a glontului crezi ca ar fi potrivita?

Multumesc! ^:)^
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde dtdpuu pe 01 Feb 2023, 21:17

hunterboy scrie:Salut.
Proaspat detinator de 7mm Rem Mag incerc sa ma familiarizez cu acest calibru la partea practica. Din pacate piata varfurilor disponibile la noi pentru acest calibru nu poate concura cu cea de peste ocean insa, ne adaptam la ce avem.
Carabina e Steyr, lungimea tevii 65 cm cu pasul ghinturilor 8.6''.
Dintre cei care s-au jucat la noi cu 7mm RM ce greutate a glontului recomandati a fi folosita la aceste caracteristici?

@dtdpuu ...intre armele din care ai tras cu 7mm RM ai avut vreo una cu acest pas al ghinturilor si teava de 65cm? Ce greutate a glontului crezi ca ar fi potrivita?

Multumesc! ^:)^


Salut...si felicitari! Sa o folosesti cu placere si fie ca sa nimersti cu ea intodeauna acolo unde vrei.


Partea cu stabilizarea proiectilului e un pic mai complicata (am citit destul de mult si experimentat cu 223..dar..), asa ca eu prefer sa o rezolve altii pentru mine care asta fac ca meserie. Uite aici calculatorul de stabilitatea de la Berger pe care il folosesc ca referinta:
https://bergerbullets.com/twist-rate-calculator/

Calculatorul repsectiv iti da un rezulatat de stabilitate in functie de parametrii proiectiluli (respectiv BC si lungime), viteza de iesire si conditiile de tragere.

Hai sa luam un exemplu pentru arma ta ( o sa folosesc un proiectil de la Berger in exemplu pentru ca il au in librarie, dar tot asa de simplu pentru orice proiectil poti intra la producatori si sa iei datele de BC si lungime. Asadar in primul exemplu sa folosim:
- 150 Berger Classic Hunter (BC G7=0.258, lungime 1.25 inch)
- sa zicem ca exemplu ca viteza lui de plecare este 3000 feet/secunda (daca nu o poti masura, ia exemplu de ce scrie producatorul pentru orientare)
- de asemenea sa zicem ca vinezi vara (25 C) la cimpie (300 m altitudine) si apoi iarna la munte ( -15C si 1000m )

Berger zice ca factorul de stabilitate (FS) trebuie sa fie mai mare de 1.5 (FS>1.5) ca proiectilul sa fie complet stabil, intre 1.5<FS<1 stabilitate este marginala si FS<1 proiectilul este instabil.

Din calcul reiese ca pentru cazul nostur Factorul de stabilitiate vara la cimpie este FS=2.62 si iarna FS=2.47. Asadar totul este bine si vara si iarna pentru proiectilul asta si aceasta viteza, chiar daca ai variatii de viteza de la vara (te pori juca si cu vitezele) la iarna marja de siguranta e mare.

Acum sa luam un alt exemplu care e mai la limita. Sa zicem ca vrei sa tragi ceva mai greu:
- 195 grains Berger Elite Hunter
- Sa zicem vara il poti lansa la 2800 feet/second dar iarna ai o pierder de viteza, poate doar 2700 feet/second.

Din socoteala iese ca vara FS=1.48 si iarna FS=1.38 adica esti in zona de stabilitate marginala. Asta insemana ca poti avea grupuri bune, dar ai o pierdere de BC asadar o cadere un pic mai mare. Eu personal daca grupurile sint bune, as folosi munitia si cu stabilitate marginala. Pe masure ce proiectilul zboara cistiga in stabiliate, asadar daca grupurile sint bune la 100 m, ar trebui sa fie bune is mai incolo pentru glontul devine mai stabil in zbor.

Succes la simulari

Personal la mine lucrurile stau altfel, imi aleg ce greutate de glont vreau sa trag si apoi imi command tevile. Spre exemplu am vrut sa trage proiectile de 190 grains Hornady A-Tip (grele pentru calibru) si am comandat o teava Shillen cu pas de 1:8....asadar nu prea am de experimentat mult.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde hunterboy pe 02 Feb 2023, 08:47

dtdpuu scrie:Salut...si felicitari! Sa o folosesti cu placere si fie ca sa nimersti cu ea intodeauna acolo unde vrei.

Multumesc frumos!

O sa incep calculele. Unde nu inteleg o sa ridic semne de intrebare. ;)

Multumesc pentru ajutor!
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde dtdpuu pe 02 Feb 2023, 19:56

hunterboy scrie:
dtdpuu scrie:Salut...si felicitari! Sa o folosesti cu placere si fie ca sa nimersti cu ea intodeauna acolo unde vrei.

Multumesc frumos!

O sa incep calculele. Unde nu inteleg o sa ridic semne de intrebare. ;)

Multumesc pentru ajutor!


Cu placere si...Spor la treaba. Cu cit o sa citesti mai mult si sa te joci cu fel de fel de numere o sa intelegi din ce in ce mai mult....Poate incepi a citi chiar de pe forum ca e mult material tehnic.

Inca un sfat, dupa ce faci toata analiza, nimmic nu bate exersatul in poligon, pentru ca orice ai socoti pe hirtie, capra nu stie sa citeasca. DAR macar daca ceva nu merge, daca ai socotit deja pe hirtie, macar sti care pot fi cauzele..sau cel putin poti elmina citeva cauze.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar tachinez :-)

Mesajde violiv pe 04 Feb 2023, 01:38

hunterboy scrie:
dtdpuu scrie:Salut...si felicitari! Sa o folosesti cu placere si fie ca sa nimersti cu ea intodeauna acolo unde vrei.

Multumesc frumos!

O sa incep calculele. Unde nu inteleg o sa ridic semne de intrebare. ;)

Multumesc pentru ajutor!


90% din calcule incearca sa explice ce se intampla, dupa ce s-a intamplat. In istoria armelor de foc, abia in ultimele "secunde" au aparut si calcule predictive relativ OK. Dar toate se bazeaza pe extrapolarea in viitor a unor experiente trecute. Absolut niciun calcul nu garanteaza nimic in privinta functionarii practice.

Mai pe scurt: vei calcula o saptamana, alta saptamana vei cauta munitie, apoi vei calcula iar pentru ca n-ai gasit ce cautai ... apoi tragi o ora si mai calculezi o luna pentru ca n-a iesit pe hartie cum ziceau calculele.

Pune mana si trage! Stabilizarea pe traiectorie versus pasul ghinturilor este real ultima ta problema. Mai ales ca nu depinde atat de mult pe cat crezi de masa proiectilului, ci de lungimea acestuia si de lungimea suprafetei lui in contact cu ghinturile. Chiar si distanta de la proiectil la ghinturi conteaza mai mult decat masa pentru cum va zbura acesta prin aer.

Repet: pune mana si trage! Apoi calculeaza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate