Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:33

Sako pe cale de disparitie?

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Cristian T pe 18 Dec 2011, 20:49

Un prieten mi-a spus ca munitia Sako nu se va mai gasi deoarece vor produce numai pentru armata. Voi stiti ceva despre asta?
Sper ca e numai un zvon.
Avatar utilizator
Cristian T
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 10 Aug 2007, 12:34
Locaţie: Mures

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde liviur pe 19 Dec 2011, 12:39

Eu am auzit ca-si retehnologizeaza fabrica ?!?
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Sly_Fox pe 19 Dec 2011, 16:39

Nu este nici o problema, mai sunt si alte firme ce fabrica munitie buna, chiar mai buna decat cea produsa de Sako.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde liviur pe 19 Dec 2011, 18:46

Sly_Fox scrie:Nu este nici o problema, mai sunt si alte firme ce fabrica munitie buna, chiar mai buna decat cea produsa de Sako.

Da, dar Sako erau la un pret decent fata de calitatea oferita. Aici e problema, nu ca ar fi inventat Sako (Beretta) cine stie ce...
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Sly_Fox pe 19 Dec 2011, 23:47

Stai linistit, nu este asa de mare problema pretului la cartusele cu glont. La cati mistreti si capriori are ocazia sa traga un vanator intr-un sezon? Nu la prea multi, astfel ca o cutie data dupa vanat si alta la cartoane sunt suficiente.
Preturi decente raportate la o calitate buna se gasesc si la alte munitii, ex Winchester din seria Super X, Geco, Fiocchi SST, S&B PTS . Alternative sunt, trebuie doar sa cautam.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde violiv pe 20 Dec 2011, 01:32

liviur scrie:
Sly_Fox scrie:Nu este nici o problema, mai sunt si alte firme ce fabrica munitie buna, chiar mai buna decat cea produsa de Sako.

Da, dar Sako erau la un pret decent fata de calitatea oferita. Aici e problema, nu ca ar fi inventat Sako (Beretta) cine stie ce...


Nu numai atat...adica raport calitate pret...am apreciat la Sako ci si faptul ca incarca munitii cu proiectile americane de top: Barnes TSX, Swift Scirocco, Nossler Partition. Cu toate am tras si am fost foarte multumit de ele.
Si acum dramuiesc cu grija ultima cutie de Partition in 9,3. Iar TSX-ul in 30-06 a fost cel mai bun cartus pe care l-am folosit.

E drept ca intre timp s-a apucat si Norma si S&B sa mai puna ceva varfuri de astea da' inca n-au ajuns pe la noi sau cele care au ajuns (vezi S&B cu TSX) nu m-au convins.
Eu ii astept cu dor sa revina pe piata...dupa mult trambitata retehnologizare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Beretta_Romania pe 20 Dec 2011, 10:16

Cristian T scrie:Un prieten mi-a spus ca munitia Sako nu se va mai gasi deoarece vor produce numai pentru armata. Voi stiti ceva despre asta?
Sper ca e numai un zvon.

Este doar un zvon...
Beretta_Romania
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Iun 2011, 15:58
Locaţie: Bucuresti

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Ghinda pe 20 Dec 2011, 17:32

Sly_Fox scrie:Stai linistit, nu este asa de mare problema pretului la cartusele cu glont. La cati mistreti si capriori are ocazia sa traga un vanator intr-un sezon? Nu la prea multi, astfel ca o cutie data dupa vanat si alta la cartoane sunt suficiente.
Preturi decente raportate la o calitate buna se gasesc si la alte munitii, ex Winchester din seria Super X, Geco, Fiocchi SST, S&B PTS . Alternative sunt, trebuie doar sa cautam.


Nu imi vine sa cred!
Cum adica la "cati"? Pai fara barmite 6 cutii nu trece sezonul. Si la 100 de mistreti exista ocazie, numai sa ii cauti. Daca esti din ala de o iesire pe sezon, atunci ori nu esti vanator, ori esti chitra!
sI GROSUL DE CARTUSE NU LE CONSUM LA VANAT, EXISTA CAINE, PISICA, CIORI, TINTE DIVERSE.
aSA CA PENTRU MINE E RAU DE TOT.
Si trebuie sa ma reprofilez la SB.
Si Sako de 14,3 grame era mama glontului. Nu am mai schimbat glontul asta de 3 ani, nu conta specia sau tinta.

Apropo, daca stie careva undeva asa ceva cumpar 5 cutii.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Sly_Fox pe 20 Dec 2011, 19:41

Ghinda scrie:Cum adica la "cati"? Pai fara barmite 6 cutii nu trece sezonul.

Pai tu esti un caz mai aparte daca spui ca tragi minim 6 cutii de cartuse cu glont pe sezon. Nu faci parte din majoritate. Sunt fonduri unde nu vezi mistreti cu anii, asa ca nu te mira daca intr-un sezon un vanator trage sub o cutie, si aia la cartoane.
Nu peste tot situatia este roz-bombon, ba chiar in majoritataea cazurilor este cenusie spre neagra.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde benutabuya pe 20 Dec 2011, 22:29

ieste vreunul dintre voi care a folosit calibrul 6.5x58r ?
un calibru de peste 100 de ani...eu am cumparat un kiplauf vechi si vreu sa stiu daca la avut cineva sau nu
?
benutabuya
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Dec 2011, 22:13

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde liviur pe 20 Dec 2011, 22:44

Eu nu folosesc Sako dar am prieten care tragea cu Sako Arrowhead II de 11,7grame(30-06) si a cautat peste tot, iar acum e reprofilat pe S&B PTS. Imi vine sa ma pup ca nu mi-am reglat-o pe Sako, eu merg pe Wincester XP3..
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde violiv pe 21 Dec 2011, 17:53

Si crezi ca mare filozofie e sa treci la un alt cartus ??? Doua-trei focuri si-o bucata de carton.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde liviur pe 21 Dec 2011, 20:49

violiv scrie:Si crezi ca mare filozofie e sa treci la un alt cartus ??? Doua-trei focuri si-o bucata de carton.

Probabil ca nu, dar nu e convenabil sa cumperi felurite tipuri de munitie de la feluriti producatori si sa vezi cum se comporta. Eu nu sunt genul de persoana care intreaba (sau citeste ce scriu altii ) despre munitia x si apoi merge fuguta o cumpara si apoi repejor la poligon la cartoane. Eu ma documentez cat de cat, cumpar ce cred ca s-ar potrivi de la mai multi producatori, iar poi constat ce e cel mai bun, dupa ce am tras. Motiv pentru care nu chiar asa simplu....
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Ghinda pe 21 Dec 2011, 23:00

Bogdaproste Violiv!

4 cutii am luat, ca a cincea era arvunita si altele nu mai aveau! Dar cica aduc relativ constant. Pana la revelion cred ca pap o cutie! Lejer! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde violiv pe 22 Dec 2011, 10:00

liviur scrie:
violiv scrie:Si crezi ca mare filozofie e sa treci la un alt cartus ??? Doua-trei focuri si-o bucata de carton.

Probabil ca nu, dar nu e convenabil sa cumperi felurite tipuri de munitie de la feluriti producatori si sa vezi cum se comporta. Eu nu sunt genul de persoana care intreaba (sau citeste ce scriu altii ) despre munitia x si apoi merge fuguta o cumpara si apoi repejor la poligon la cartoane. Eu ma documentez cat de cat, cumpar ce cred ca s-ar potrivi de la mai multi producatori, iar poi constat ce e cel mai bun, dupa ce am tras. Motiv pentru care nu chiar asa simplu....


Si eu fac la fel. Simplu e dar e si costisitor. :oops:
Oricum, ai ales un cartus excelent. Te-ai documentat bine...Felicitari!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Cristian T pe 22 Dec 2011, 11:34

În concluzie, dacă am înţeles bine, nu vor dispărea gloanţele Sako doar se vor gasi mai greu o perioadă doarece fabrica este într-un proces de retehnologizare.
Corect?
Avatar utilizator
Cristian T
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 10 Aug 2007, 12:34
Locaţie: Mures

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde violiv pe 22 Dec 2011, 12:24

Pe la noi, ca la unguri erau stiva in magazine. :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde liviur pe 22 Dec 2011, 15:04

@violiv Multumesc,

Am citit multe din postarile tale si ale altora referitoare la calibre si munitii, la cum sa aleg ce sa evit, faptul ca fiecare arma se impaca mai bine cu un producator si mai putin cu altul etc. Asa ca nu este o idee originala, a mea...
Imi aduc aminte ca am citit o revista de vanatoare de prin 2008, in care ai scris un articol despre calibrul cel mai bun la cerb, comparate mic si iute cu greu si lent, foarte interesant, am ramas impresionat efectiv.
Numai bine,
L
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde tehărău pe 05 Noi 2018, 17:36

Nu vreau sa mai deschid alt topic, postez aici.
Trebuie sa fac aprovizionarea. De pe unde ati mai cumparat? Ce magazine il au in stoc (HH)?
Daca se poate considera reclama, astept in privat raspunsuri.
Multumesc!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde laurul pe 05 Noi 2018, 20:10

Oradea si Beretta Buc....dar nush ce stocuri au
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Septimiu pe 06 Noi 2018, 07:28

Eu in vara am cautat Super Hammerhead in .30-06 si nu am gasit la Oradea iar Bucurestiul era departe. Am intrat pe site-ul celor de la Bucuresti (importatorul oficial Sako in Romania) si acolo am gasit o lista cu distribuitorii din Ro. Asa am gasit la Sibiu.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde bogus pe 06 Noi 2018, 09:21

Hunter Shop Oradea distribuie la multe magazine din tara , eu iau gamehead de la un magazin care se aprovizioneaza de la ei, in primavara a fost o perioada in care s-a gasit mai greu dar dupa aia a aparut din nou regulat dar cu o cutie rebranduita, un design nou mai atragator zic eu.
@Septimimiu, eu stiu ca Huntershop sunt si ei importatori ca de asta si fac distributie la multe magazine, desi pe pe siteul lui Sako nu apare decat interarms :-?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Septimiu pe 06 Noi 2018, 09:42

Pai asa stiam si eu de cei de la Oradea ca sunt importatori oficiali si am sunat la ei sa ii intreb daca au si atunci nu aveau pe stoc. Asa am ajuns sa caut pe site-ul Sako sa vad alti importatori ai asa am ajuns pe site-ul Interarms iar apoi la distribuitorii lor.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde pipabh pe 06 Noi 2018, 10:35

Cei din Oradea au ffff bine aprovizionati cu Sako - in urma cu o luna si eu doream sa iau ceva munitie pt 3006 si nu aveau. Am inteles ca cererea a fost mare si au trecut urmand sa vina curand. Ce inseamna curand nu puteau sa mi spuna. Da un tel si vezi
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde tehărău pe 06 Noi 2018, 17:42

Mulțumesc pentru răspunsuri. Am sunat la magia, inul din pipera și cred ca au numere de fax, suna de trei ori și se întrerupe.
Trebuie să trec pe la magazine. După ce iau, va anunț.
Nu ma așteptăm să nu îmi răspundă direct vreun comerciant. Înseamnă că au clienți și n-au timp sa citească forumul...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde tehărău pe 07 Noi 2018, 12:11

Mulțumesc pentru ajutorul din postări și din privat. Am fost în Pipera și am cumpărat.
Nu fusesem în noul sediu. Aerisit, parcare, lucruri de calitate. Alex, serviciu ireproșabil.
Pentru cei interesați: grăbiți-vă ca nu mai aveau multe și nu aduc în fiecare zi. Faceți stoc, că banii se duc pe alte prostii :)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde Sly_Fox pe 11 Noi 2018, 23:26

tehărău scrie:Nu ma așteptăm să nu îmi răspundă direct vreun comerciant. Înseamnă că au clienți și n-au timp sa citească forumul...

Eu mă așteptam ca pe forum să fie lansate campanii de Black Friday din partea comercianților. Nimeni, nimic?
Cine știe, ceva reduceri anunțate din timp cu ocazia marilor reduceri din an să convingă unii vânători să-și mai schimbe vechile durde cu altele noi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde NicuNicuta pe 14 Noi 2018, 14:09

Eu am cautat din primavara SuperHammerhead de 11,7 (30-06).
Cei de la Bucuresti tot se chinuie cu un import cica, iar cei de la Oradea au adus cate 5 cutii odata in August-Septembrie si odata in Octombrie, in Octombrie am prins si eu 3 din alea 5.
Greu, ce sa zic.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Sako pe cale de disparitie?

Mesajde biriuck pe 14 Noi 2018, 14:36

Sly_Fox scrie:Cine știe, ceva reduceri anunțate din timp cu ocazia marilor reduceri din an să convingă unii vânători să-și mai schimbe vechile durde cu altele noi.

Cred ca cea mai mare piedica in calea schimbarilor de durde in Romania e birocratia. Eu nu imi permit sa imi pierd atatea zile pentru a cumpara o alta arma, nu stiu cum or sta altii cu timpul :roll:
Personal, tot astept sa vad ceva presiune in simplificarea comertului cu arme din parte comerciantilor :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate