Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:31

Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde Vrajitoru pe 17 Sep 2012, 18:36

M-am uitat in toata sectiunea asta si nu am gasit asa ceva de genul asta asa ca m-am apucat de sapat si am luat manualul de examen de vanator din 2010 (e ultima versiune gasita de mine) si am extras de acolo recomandarile dimensiunilor alicelor pentru specii de vanat. Mai jos e lista si astept pe vanatorii cu experienta sa completeze datele eventual cu alte dimensiuni sau cu gramajul incarcaturilor si eventual pulberi si chiar marci de cartuse folosite cu succes. Sau daca sunt specii pe care le-am omis.
Pentru cei care vor sa stie o sa incerc sa tin lista cat mai actualizata prin ultimele posturi. Asa ca faceti bine si uitati-va pe la sfarsit. Unde vedeti ca e loc gol sa stiti ca in carte nu era nimic scris de munitie.
Mi-ar place sa facem ceva care sa fie foarte concis si foarte clar si usor de utilizat. Daca se va concretiza si va arata bine o sa fac o pagina sa le pun la mine pe site (acolo unde e si chestionarul de examen).
Si acum urmeaza lista:
Iepure => 3,5, maximum 4 mm
Iepure de vizuina => 2,5 - 3 mm
Marmota => 3, 5 - 4,0 mm
Bizamul => 2,5 mm
Vulpea => 3,5 - 4,00 mm
Sacalul => 3,5 - 4,5 mm
Cainele enot => 3,5 - 4,5 mm
Viezurele => 3,5 - 4,0 mm
Jderul => 2,5 - 3 mm
Dihorul => 2,5 - 3 mm
Hermelina => 2,0 - 2,5 mm
Nevastuica => 2,0 - 2,5 mm
Lupul => 4,5 - 5 mm
Rasul => 4,5 mm
Pisica salbatica => 3,0 - 3,5 mm
Vidra => 3,5 - 4,0 mm
Nurca => 3,5 - 4,0 mm

Gasca de vara => 3,5 - 4,5 mm
Gasca de semanatura =>
Garlita mare =>
Ratele =>
Lisita => 2,5 - 3,0 mm
Gainusa de balta => 2,5 mm
Sitarul de padure => 2,0 mm - 2,5 mm
Becatina => 2 mm
Becatina mica => 2 mm
Cocosul de munte => 4,0 - 4,5 mm
Ierunca => 2,5 mm
Fazanul => 3 mm
Potarnichea => 2.5 mm
Prepelita => max 2 mm
Porumbelul gulerat => 2,5 - 3,0 mm
Porumbelul de scorbura =>
Turturica => 2,0 - 2,5 mm
Gugustiucul =>
Sturzul de iarna => 2 mm
Sturzul de vasc => 2 mm
Sturzul cantator =>
Sturzul de vii =>
Graurul => 2 mm
Cioara griva => 2,5 - 3,0 mm
Cioara de samanatura => 2,5 - 3,0 mm
Stancuta =>
Cotofana => 2,5 mm
Gaita =>
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde Sly_Fox pe 17 Sep 2012, 22:21

Lista este intocmita binisor, asta daca sa vaneaza in conditii ideale si la distanta optima. Dar nu mereu intalnim conditiile ideale pentru a vana o anumita specie, astfel trebuie sa ne abatem de la regula.
Eu as face propria mea lista cu alica potrivita unor specii de vanat, asta dupa ceva ani de purtat durda in spate.
Asadar lista mea ar fi configurata astfel:
-Iepure de camp: 3,5 mm la inceput de sezon, 4,5 mm in mijlocul iernii la temperaturi de Baragan,adica -25 grade Celsius.
-Iepure de vizuina : din astia nu prea avem, sa traga fiicare cu ce il duce capul
-Marmota : nu am vanat, nu ma pot pronunta
-Bizamul - 2,5 mm cat se recomanda nu este de ajuns. Am vanat bizami cand inca mai existau canale de desecare la IAS-uri. Alica pe care o foloseam la ,,sobolanul asta roscat'' era de 3,5 mm. Trebuie o alica care sa il puna jos in foc, altfel ranit fiind se da la apa si pa.
-Vulpea -eu nu am folosit niciodata alica sub 4 mm la vulpe. Vulpea, cu toate ca nu este mare la trup, are o rezistenta mare la focul de arma. Cum ea se vaneaza preponderent iarna la goana, eu as recomanda alica de 4mm. Acum este moda pandei cu carabina, asa ca nu va mai deranjati cu alice, va ia altul vulpita de sub nas. :D :D
-Sacalul : la fel de rezistent ca si vulpea, recomandat glont, fie goana sau panda. Daca totusi se nimereste in fata lisei atunci minim 4 mm.
-Cainele enot -depinde cum il surprinzi 3,5-4 mm
-Viezurele -cu carabina , noaptea la far. Rar il vede cineva care are lisa in mana pe timp de zi. Daca totusi se arata norocul atunci un 3,5 mm il mantuieste
-Jderul -
-Dihorul -
-Hermelina -
-Nevastuica -
Animalutele astea din clasa shaolin se pot vana cu alica mica, in jur de 3 mm. Cei de la munte sunt mai indreptatiti sa isi dea cu parerea. Am avut ocazie sa impusc nevastuica si dihor , dar nu am facut-o, erau totusi in propria ograda. :lol:
-Lupul - 4,5 - 5 mm
-Rasul - 4,5 m
-Pisica salbatica- 3,5 mm
Pentru lup,ras si pisica salbatica utilizarea alicelor este doar teoretica, nu prea mai are nimeni ocazie sa vaneze aceste specii, mai ales ca sunt ocrotite.
-Vidra - 3,5 - 4,0 mm
-Nurca - 3,5 - 4,0 mm
-Gasca de vara => 3,5 - 4,5 mm( corect,aceasta este gama de alice cu care se poate vana gasca, depinde de perioada, conditii atmosferice, inaltime de zbor, etc. Gasca este gasca, te lasa cu ochii pe cer si cu regret in suflet, astfel ca mai mereu iti spui ,,lasa ca poate le prind la anul''
-Gasca de semanatura -la fel ca surata ei
-Garlita mare -la fel
-Ratele- de la 2,5 mm sarsea la sfarsitul verii, pana la 3,5 mm rata mare pe vreme geroasa in camp deschis
-Lisita - 3,0 mm
-Gainusa de balta -2,5 mm
-Sitarul de padure -2,0 mm - 2,5 mm
-Becatina => 2 mm
-Cocosul de munte -sa spuna cei care au vanat, la asta nu ma bag.
-Ierunca- ?
-Fazanul - in orice conditii 3 mm este medicamentul lui
-Potarnichea- 2.5 mm
-Prepelita : 1,7mm-1,9 mm
-Porumbelul gulerat- 2,5 - 3,5 mm. Cu toate ca se recomanda maxim 3 mm, eu am avut situatii in care am fost nevoit sa utilizez si 3,5 mm.
-Porumbelul de scorbura - 3 mm
-Turturica-1,9 mm-2,3 mm.
-Gugustiucul -1,9 mm-2,3 mm
-Sturzi-1,9 mm
-Graurul -1,9 mm
-Cioara griva - 3,0 mm. Pentru un foc de efect recomand 3 mm. Daca e ceva distanta 2,5 doar o ,,dezbraca''
-Cioara de samanatura - 3,0 mm
-Stancuta-2,5mm
-Cotofana => 2,5 mm
-Gaita 2,5 mm
Cam asa arata lista mea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde madalin122582 pe 17 Sep 2012, 23:04

La vanatul mic cu par si pana (iepure, fazan, potarniche, rata, sitar, bizam) am ales o alica universala nr. 5 (3,1 mm cred). Nu schimb tipul de cartus (pulbere) cel putin un sezon pentru a ma obisnui cu corectia. Doar daca este foarte frig merg pe un JK8
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde Vrajitoru pe 18 Sep 2012, 08:49

Actualizare
Iepure => 3,5, maximum 4,5 mm
Iepure de vizuina => 2,5 - 3 mm
Marmota => 3, 5 - 4,0 mm
Bizamul => 3,5 mm
Vulpea => min 4,00 mm
Sacalul => 4 - 5 mm
Cainele enot => 3,5 - 4,5 mm
Viezurele => 3,5 - 4,0 mm
Jderul => 2,5 - 3 mm
Dihorul => 2,5 - 3 mm
Hermelina => 2,0 - 2,5 mm
Nevastuica => 2,0 - 2,5 mm
Lupul => 4,5 - 5 mm
Rasul => 4,5 mm
Pisica salbatica => 3,0 - 3,5 mm
Vidra => 3,5 - 4,0 mm
Nurca => 3,5 - 4,0 mm

Gasca de vara => 3,5 - 4,5 mm (37 - 40g)
Gasca de semanatura => 3 - 4,5 mm
Garlita mare => 3 - 4,5 mm
Ratele => 2,5 mm sarsea -> 3,5 rata mare
Lisita => 3,0 mm
Gainusa de balta => 2,5 mm
Sitarul de padure => 1,9 mm - 2,5 mm
Becatina => 2 mm
Becatina mica => 2 mm
Cocosul de munte => 3,5 - 4,5 mm
Ierunca => 2,5 mm
Fazanul => 2,5 - 3 mm
Potarnichea => 2,2 - 2,5 mm
Prepelita => max 2 mm
Porumbelul gulerat => 2,5 - 3,5 mm
Porumbelul de scorbura => 3 mm
Turturica => 2,0 - 2,5 mm
Gugustiucul => 2,0 - 2,5 mm
Sturzul de iarna => 2 mm
Sturzul de vasc => 2 mm
Sturzul cantator => 2 mm
Sturzul de vii => 2 mm
Graurul => 2 mm
Cioara griva => 3,0 mm
Cioara de samanatura => 3,0 mm
Stancuta => 2,5 mm
Cotofana => 2,5 mm
Gaita => 2,5 mm
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde Vrajitoru pe 18 Sep 2012, 09:06

*Nota: incerc sa fac o compilatie intre mai multi vanatori de pe mai multe forumuri. Sper sa nu supar pe nimeni dar cu cat mai multe pareri cu atat mai bine. Si incerc, de asemenea, sa fac intervalele cat mai mari pentru ca cei care completeaza aici au si vanat speciile respective si atunci presupunem ca merg dimensiunile date de ei.
Si ma gandeam sa completam si cu gramaje.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde Sly_Fox pe 18 Sep 2012, 10:50

O singura observatie Vrajitorule, diametrele alicelor utilizate la speciile de vanat sunt inscrise intr-un minim si maxim, in functie de diferiti factori. Sa luam ca exemplu ratele la care vad ca ai scris asa: sarsea 2,5 mm, rata mare 3,5 mm. Eu am vrut sa spun ca la sarseluta se poate utiliza pentru mai multa siguranta si a evita ranirea, alica de 2,5 mm. La rata mare 3,5 mm ar fi alica buna pe timp geros, in conditii de spatiu deschis in camp, dar asta nu inseamna ca acest diametru este batut in cuie. La inceputul lui septembrie, pe laculetele din padure,ori canalele cu stufaris unde ratele sunt surprinse aproape, alica de 3mm o poate rasturna fara probleme.
Cat priveste gramajele, un cartus cu incarcatura clasica de 32 grame (la cal 12) si alica potrivita (sau proiectil unic) este suficient sa ucida orice specie de interes cinegetic din tara noastra. Conteaza mult mana si ochiul vanatorului.
Acum la moda este practicarea vanatorii cu cartuse magnum si super-magnum. Intradevar un cartus magnum, datorita unui numar mai mare de alice din tub, poate da un mic avantaj vanatorului, insa niciodata cel care utilizeaza cartusul cu 32 grame incarcatura nu va fi dezavantajat daca are cunostinte temeinice despre vanatoare si practicarea acesteia.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde Dacul pe 18 Sep 2012, 20:49

Distanta? 25-30m?
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde Vrajitoru pe 19 Sep 2012, 07:47

Dacul scrie:Distanta? 25-30m?

Cred ca te poti intinde si mai mult. Nu zic de vanatoare, dar daca la talere am tras la 60 m si am mai si spart talerele (nu foarte multe) cred ca merge si la vanatoare pana pe la 50 m cel putin.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde drmarius pe 19 Sep 2012, 15:08

La talere este mai usor deoarece fiecare lovitura se repeta si gasesti repede corectia corecta. In vanatoare aproape fiecare lovitura este unica. Legat de distanta, pentru mine este normal sa trag (incarcaturi normale si doar cartuse de 70mm) la distante vanatoresti, in cazul cal 20 - 30m si pentru cal 12 - 35m.

In urma unei discutii pe care am avut-o cu un amic cu experienta despre loviturile la mare distanta, am tras concluzia ca la distante mari totul este loterie. Solutia prezentata de el pentru distante mai mari decat cele normale este antrenament mult doar pe aceste distante si o arma dedicata din toate punctele de vedere pentru aceste lovituri.
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde blackcrotal pe 26 Noi 2014, 15:32

drmarius scrie:La talere este mai usor deoarece fiecare lovitura se repeta si gasesti repede corectia corecta. In vanatoare aproape fiecare lovitura este unica. Legat de distanta, pentru mine este normal sa trag (incarcaturi normale si doar cartuse de 70mm) la distante vanatoresti, in cazul cal 20 - 30m si pentru cal 12 - 35m.

In urma unei discutii pe care am avut-o cu un amic cu experienta despre loviturile la mare distanta, am tras concluzia ca la distante mari totul este loterie. Solutia prezentata de el pentru distante mai mari decat cele normale este antrenament mult doar pe aceste distante si o arma dedicata din toate punctele de vedere pentru aceste lovituri.

Buna seara,
Ce inseamna o ARMA DEDICATA din TOATE PUNCTELE DE VEDERE. Se poate da un exemplu de asemenea arma si eventualele accesorii pentru o arma calibru 12 ? Dar pentru o arma calibru 16 sau 20 ?
Multumesc mult,
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde budica_vasilica pe 13 Ian 2015, 16:19

drmarius scrie:La talere este mai usor deoarece fiecare lovitura se repeta si gasesti repede corectia corecta. In vanatoare aproape fiecare lovitura este unica. Legat de distanta, pentru mine este normal sa trag (incarcaturi normale si doar cartuse de 70mm) la distante vanatoresti, in cazul cal 20 - 30m si pentru cal 12 - 35m.

In urma unei discutii pe care am avut-o cu un amic cu experienta despre loviturile la mare distanta, am tras concluzia ca la distante mari totul este loterie. Solutia prezentata de el pentru distante mai mari decat cele normale este antrenament mult doar pe aceste distante si o arma dedicata din toate punctele de vedere pentru aceste lovituri.


Tin sa te contrazic sunt mare fac la intinderi si trag regulat cu cal 20 tevi de 65. Mai exact un baikal mp27 em1c. Ultima victima lovita la 40 m, duminica ce a trecut cu 8 -9 alice in cap si prima parte a pieptului, focul exemplar, dar nu asta vrea usa subliniez ci faptul ca la 40 m alicele ricosate din pamant in fata lui i le-am gasit in blana pe muschi cand l-am jupuit deci au avut suficienta forta sa rupa blana si dupa ce au lovit aratura. Alica de 3,5 temperatura mediului vreo 6-8 grade in fuga maxima (pusese urechile pe spinare). Cu aceeasi arma am lovit gasca la 40-50 m cu 9 alice in piept. Mortal, cu semi de 12, am dat 3 focuri intr-un gascan si l-am gasit la 700 m cu 11 alice in el ambele picioare rupte la aceeasi distanta de foc.
budica_vasilica
 
Mesaje: 11
Membru din: 22 Ian 2013, 18:37

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde violiv pe 13 Ian 2015, 17:58

Si eu am cea mai lunga lovitura masurata exact tot cu cal. 20, cu o arma semi cu teava scurta, cilindrica .... 86 m masurati, tragand la punct fix (gugustiuc pe stalp).

Concluzia? Cal. 20 bate mai departe si mai grupat, asa cum spuneau si batranii da' noi nu vrem sa-i credem. Pardon, ei ziceau de 16 .... cu 16 am iepure lovit cu o singura alica in inima la 100-120 m estimati si masurati cu piciorul .... a mai fugit vreo 200 m si-a cazut in plin zbor.
N-am fost niciodata fan distante mari. Am gasit o distanta la care inca pica in procent mare si-am cam ramas acolo. De putut se poate:

https://www.youtube.com/watch?v=Teixm6JMw_k
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde Sly_Fox pe 13 Ian 2015, 18:28

Nu stiu cum se face,dar noi romanii tot la povesti cu Baba Cloanta ajungem. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dimensiunile alicelor si speciile de vanat

Mesajde radubichis pe 13 Ian 2015, 19:33

Parerea mea este ca loviturile la peste 50 m sunt riscante si ai sansa sa schilodesti vanatul fara sa-l poti recupera
Sa tragi in si la tinta la>de 50m este perfect rezonabil pt a vedea daca arma iti grupeaza bine ,sau sa incerci acest lucru cu sorturi diferite de cartuse .Singura conditie este ca tinta sa nu fie vietate
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori

Publicitate