Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 09:33

munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Mesajde wolfhunter pe 13 Iul 2014, 10:28

Buna ziua,
Am achizitionat de curand o carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition calibrul 30-06, de la Huntershop Oradea si am rugamintea daca se poate sa imi recomandati si mie ce munitie se preteaza ca fiind cea mai precisa si de calitate pentru aceasta carabina, ma intereseaza producatorul, gramajul necesar eventual ce forma de proiectil imi recomandati pentru a ramane doar factorul uman si optica singurele motiv pentru eventualele esecuri :::))))
Multumesc anticipat,
Cu mult respect
wolfhunter
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 13 Iul 2014, 08:48

Re: munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Mesajde violiv pe 13 Iul 2014, 15:40

Intai sa ajungi sa iei luneta :?
Apoi iei vreo 4-5 cutii de Geco SP, cu care arma merge bine, pentru reglaj initial luneta, antrenament, bla-bla. Cand ajungi sa obtii constant grupaje de 3-4 cm, din 3-4 focuri, la 100 m discutam si despre "cea mai cea" munitie.

Apropo, vezi la topicul "uzarea tevilor ghintuite" din "arme cu glont" discutii nenumarate despre curatul armelor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Mesajde Andrei0794 pe 14 Iul 2014, 02:32

Geko inca nu am incercat dar in rest merge foarte bine cu orice...a mea este reglata pe rws 11,9.
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Mesajde wolfhunter pe 14 Iul 2014, 10:04

Va multumesc frumos, asa o sa fac ::))) sper sa o echipez repede si sa ma imprietenesc cu ea pe termen lung :)
wolfhunter
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 13 Iul 2014, 08:48

Re: munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Mesajde wolfhunter pe 14 Iul 2014, 23:08

Am reusit sa citesc cat de cat despre munitii din explicatiile Dumneavoastra cei experimentati de aici si am vazut ca exista o corelatie directa intre tipul tevii, munitia aleasa ( incarcatura, viteza proiectilului si invelisul sau...), numarul de focuri trase la o iesire fie ea in polygon sau teren de vanatoare, cadenta intre focuri si modul de intretinere a armei...toata aceasta corelatie sa inteleg ca duce la o durata mai indelungata sau mai redusa a vietii tevii ghintuite, eu personal nadajduiesc ca dupa ce achizitionez luneta sa o duc in polygon la Tunari la armurierul de acolo, batranul Grigore, sa il rog sa mi-o regleze...acum stau si ma gandesc din ce am citit, ca sa mi-o regleze va trebui sa traga mai multe focuri cu ea, ea nu are rodajul facut, va trebui sa il rog sa respecte aceste notiuni de a nu trage repetat foarte des pentru a nu incinge teava si a nu produce uzura la ghinturi, poate ma ia la goana ca il pun sa astepte minute in sir dupa fiecare foc::::)))) alta solutie nu vad decat sa il rog sa dea ragaz de racire tevii, chestie pe care sunt convins ca o stiu toti armurierii mult mai bine ca mine dar ma rog sa o si respecte.., acum sper sa fi inteles eu bine sau doar la armele care trag mii de cartuse frecvent ( nu va fi si cazul meu) se aplica regula asta? eu as zice merci macar 30 de focuri pe an sa trag (polygon si teren de vanatoare cumulate::)) nu intentionez sa ii inrosesc teava cu mii de focuri anual, din ce am citit am inteles ca un glont cu proiectil de viteza mai mica nu uzeaza teava la fel ca un glont rapid, de aici pot deduce ca gloantele cu gramaj de pulbere mai putina sunt mai lente si mai nedaunatoare tevii?...cat despre invelisul proiectilului care e cel mai firesc aliaj? nu as vrea sa reglez arma pe cine stie ce gloante sophisticate pentru impatimitii de gloante rapide cu actiune precisa la distante considerabile, m-as multumi cu o munitie comuna de buna calitate care sa se inteleaga bine cu teava mea si sa nu-i aduca "rani in timp" si pe care ma pot baza la 150 de m daca asta imi va salva arma de la uzura accelerata :)
wolfhunter
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 13 Iul 2014, 08:48

Re: munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Mesajde GeKados pe 19 Iul 2014, 16:00

de ce nu ti-o reglezi singur? nu e asa greu! ... asa poti sa-i faci asa zisul rodaj
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Mesajde wolfhunter pe 19 Iul 2014, 23:03

n-am avut curaj nici sa ma gandesc la chestia asta :) dar imi surade idea...suportii i-am montat pe arma asta chiar mi-a parut banal :)... un im(n)bus si gata, de montat luneta o sa o montez si pe aia... e de copii montatul cred..::))) dar sa o reglez nu stiu dupa ce coordonate sa ma ghidez...
wolfhunter
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 13 Iul 2014, 08:48

Re: munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Mesajde GeKados pe 20 Iul 2014, 11:26

Ai grija cu montarea lunetei, nu e greu dar trebuie sa fii atent la cateva detalii:
- inclinarea ei ( cu arma fixata intr-un supor
- pozitionarea lunetei / ochiul tau (imagine clara la magnificatie mi n si max)
- alinierea inelelor (coaxialiate)
- cuplul de strangere
- etc
Mai de graba ai cere ajutor unui prieten care a mai facut asta mai ales daca e prima data cand montezi o luneta.
Niste link-uri:
https://www.youtube.com/watch?v=J3lNSCrGthM
https://www.youtube.com/watch?v=COoXVpGfXQE
https://www.youtube.com/watch?v=lQgXPA4A2J0

Din punctul meu de vedere e mult mai simplu ca sa reglezi arma si trebuie sa respecti in mare urmatorii pasi:

- amplasezi arma pe ceva fix si te asiguri ca nu se misca (suport pt arme, saculeti nisip la uluc si pat, etc)
- scoti inchizatorul armei
- amplasezi o tinta la 25 sau 50 m (carton 1x1m sau ceva mare ca sa poti vedea loviturile pe care desenezi centrul)
- te uiti prin teava astfel incat centrul tintei sa fie coaxial cu centrul tevii
- fara sa misti arma te uiti sa vezi unde este centrul reticulului pe tine si reglezi din turete astfel incat reticulul sa fie in acelasi punct unde teava este indreptata ( asta te ajuta sa fii "pe tinta" cat mai aporape de adevar)
- pui inchizatorul si tragi un foc ochind in centrul tintei
- vezi unde este impactul pe tinta in raport cu punctul ochit (centrul tintei) si corectezi din turete aducand centrul reticulului in punctul de impact ( fara sa misti arma) sau in functie de unde este impactul corectezi din turete in functie de val. clicului , diferenta dintre punctul de impact si punctul ochit.
- mai tragi un foc si daca punctul de impact este in zona punctului ochit amplasezi tinta la 100m
- repeti ultimele 2 puncte

Niste link-uri:
https://www.youtube.com/watch?v=TiOpQY2ORo4
https://www.youtube.com/watch?v=MDNQ1P5M90k
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Mesajde wolfhunter pe 20 Iul 2014, 21:03

interesant, va multumesc mult de detalii! O sa ma gandesc macar asa ca experiment sa incerc sa mi-o reglez singur, vad ca pentru a fi sigur ca privind prin teava punctul de ochire e coaxial cu linia tevii exista si un laser...de fapt un breloc din ala cred ca ar fi suficient sa ma elucidez....cred ca cel mai precis ar fi sa fac rost de un suport din acela de arma...mi-ar fi mult mai simplu daca as reusi sa o reglez singur chiar daca poate nu din prima incercare, nu as mai depinde de timpul armurierului....o sa fiu mai atent la montatul suportilor si al lunetei caci m-ati pus putin pe ganduri cu detaliile date de Dumneavoastra, tre sa mai verific fiecare pas sa nu fi produs vreo greseala, luneta urmeaza sa o achizitionez in saptamanile ce vin, suportii doar I-am pus....
wolfhunter
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 13 Iul 2014, 08:48

Re: munitie pt carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition 30-06

Mesajde GeKados pe 23 Iul 2014, 14:53

@ wolfhunter , tu iti citesti mesejele private (PM) ?
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate