Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 05:50

Top calibre "nedreptatite".

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde Clujeanul pe 14 Iul 2017, 08:02

Vrei cartuse de Baikal?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde Ghinda pe 16 Iul 2017, 09:17

Scuze si eu! M-am precipitat sa scriu!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde pipabh pe 16 Iul 2017, 20:55

Clujeanul scrie:Vrei cartuse de Baikal?

Vreau cartuse de oricine!! Numai sa fie. daca stii ceva te rog da pe privat.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde Marius pe 18 Iul 2017, 16:34

Fiecare gestionar de fond de vanatoare are angajata o persoana cu studii in domeniul cinegetic. Ar trebui sa stie ce calibre se preteaza fiecarui tip de vanat. Conform legislatiei, paznicul insoteste vanatorul cu autorizatie individuala, deci exista controlul asupra calibrului utilizat de vanator. La vanatorile colective, un instructaj asupra calibrelor (urmat de verificare, sau nu - optiunea gestionarului) ar fi suficient.
Gestionarul are cel mai mare interes in acest subiect. Eventualale pierderi de vanat din cauza calibrelor "inuficiente" sunt problema gestionarului, nu ale legiuitorului.
Deci, ar trebui eliminate din lege orice fel de restrictii de acest fel.

PS N-am citit toate paginile din acest topic. Daca s-a mai spus ceea ce am zis mai sus, scuze.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde teuton pe 18 Iul 2017, 21:32

degeaba sunt angajati ingineri cinegeticieni in cadrul asociatiilor. la facultate se studiaza foarte putin partea de echipament cinegetic si partea de recoltare a vanatului. eu am aflat mult mai multe informatii legat de calibre si balistica de pe forum sau de pe net decat de la facultate.
folosirea la vanatoare a unor calibre potrivite (sau nepotrivite) ar trebui intr-adevar sa fie mai degraba problema gestionarului fondului, intrucat el este primul afectat de acest aspect
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate