Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:16

Proiect de O.M. privind arme si calibre

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde hunterb pe 30 Dec 2017, 15:13

:( :( :(
Si eu care tocmai ma hotarasem sa imi iau o teava de Blaser in 204 ruger pentru daunatori :(

Va doresc un calduros La multi ani, multa sanatate si bucurii in 2018!

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Starik pe 31 Dec 2017, 22:02

Seara buna!

Citind O.M.-ul intr-un moment de liniste si pace, am observat ca s-a scurtat tubul la mistret! Liber la 7.62x51??


La multi ani!
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 01 Ian 2018, 01:06

Vedem cum va iesi. A suferit deja modificari (in bine). Nu mai zic nimic... Asteptam...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Marius pe 01 Ian 2018, 10:55

Mi-am spus nu demult parerea pe facebook ref la aceasta chestiune si am sa o spun si aici.
Orice reglementare care nu simplifica si nu da mai multa larghete cadrului in care ne desfasuram vanatoarea, nu e binevenita. Interesul pentru folosirea munitiei adecvate este al gestionarilor fondurilor de vanatoare, pentru a nu avea pierderi cu vanat ranit si nerecuperat. La vanatoarea colectiva e prezent organizatorul, iar la cea individuala, paznicul. Astfel, gestionarul se poate asigura ca se trage cu munitia potrivita.
Cred ca eforturile vanatorilor (prin reprezentanti) ar trebui sa se indrepte in alta parte.
De ce nu se incearca punerea in normalitate a celor doua situatii in care in mod injust, vanatorii pot avea probleme penale:
1. Berea sau spritzul de dupa vanatoare. Din moment ce sunt autorizat pentru a detine si folosi o arma, inseamna ca am suficient discernamant ca atunci cand ma intorc de la prepelite sa ma opresc la o bere cu colegii de vanatoare (cand nu conduc). Cate accidente sau crime au avut loc in astfel de situatii? Daca n-am discernamant, ce ma impiedica sa ma fac manga acasa, sa iau pusca din fiset si sa fac cacaturi?
2. La vanatorile ce se desfasoara pe parcursul a mai multe zile, pastrarea armei in cabana sau hotel. S-a discutat aici si acest subiect. Adica daca vreau sa cobor seara la cina, unde puii mei sa pun arma? Cate arme au fost furate de prin camere de hotel sau din cabane de vanatoare? E asta un pericol sau e inca un mod de a ni se ingradi pasiunea?

De ce nu se incearca simplificare autorizatiei de vanatoare? Daca merg la rate pe un fond si constat ca ele sunt pe fondul vecin al aceleiasi asociatii, de ce sa nu pot vana in baza aceleiasi autorizatii? Daca iau autorizatie in grup restrans la gaste si merg azi cu vanatorii x si y, de ce maine nu pot sa merg cu vanatorii z si w?

De ce nu se incearca indreptarea anomaliilor din cotele de recolta la vanatul de pasaj? Cum dracu doua fonduri vecine cu un lac intre ele sa aibe cote de recolta la gaste de 180 de bucati, respectiv de 350 de bucati? Cum stabileste cineva ca pe un fond se vor putea vana 300 de prepelite, cand poate anul viitor acolo nu va fi nici o miriste? De ce daca un gestionar cere 1000 de gugustiuci pe un fond, primeste doar 250? Cat de priceput sa fii ca sa stabilesti ca pe un fond vei putea vana sezonul urmator 35 de rate pestrite, cand tu habar n-ai care dracu sunt alea?

Cu siguranta mai sunt probleme mai importante de reglementat, pe langa interzicerea impuscarii capriorului cu proiectil unic din lisa sau legiferarea dimensiunii alicelor pentru sarsele.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde danut_s pe 01 Ian 2018, 10:56

Pana la urma cal 22 hornet e scos pe dreapta,nu mai e legal nici la vulpe nici sacal?
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde tehărău pe 01 Ian 2018, 12:51

danut_s scrie:Pana la urma cal 22 hornet e scos pe dreapta,nu mai e legal nici la vulpe nici sacal?


99% dintre gestionari nu-l vor, inclusiv Romsilva. Nici poliția nu-l agreează. Cine sa-l susțină?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde tehărău pe 01 Ian 2018, 13:07

Marius scrie:Mi-am spus nu demult parerea pe facebook ref la aceasta chestiune si am sa o spun si aici.
Orice reglementare care nu simplifica si nu da mai multa larghete cadrului in care ne desfasuram vanatoarea, nu e binevenita. Interesul pentru folosirea munitiei adecvate este al gestionarilor fondurilor de vanatoare, pentru a nu avea pierderi cu vanat ranit si nerecuperat. La vanatoarea colectiva e prezent organizatorul, iar la cea individuala, paznicul. Astfel, gestionarul se poate asigura ca se trage cu munitia potrivita.
Cred ca eforturile vanatorilor (prin reprezentanti) ar trebui sa se indrepte in alta parte.
De ce nu se incearca punerea in normalitate a celor doua situatii in care in mod injust, vanatorii pot avea probleme penale:
1. Berea sau spritzul de dupa vanatoare. Din moment ce sunt autorizat pentru a detine si folosi o arma, inseamna ca am suficient discernamant ca atunci cand ma intorc de la prepelite sa ma opresc la o bere cu colegii de vanatoare (cand nu conduc). Cate accidente sau crime au avut loc in astfel de situatii? Daca n-am discernamant, ce ma impiedica sa ma fac manga acasa, sa iau pusca din fiset si sa fac cacaturi?
2. La vanatorile ce se desfasoara pe parcursul a mai multe zile, pastrarea armei in cabana sau hotel. S-a discutat aici si acest subiect. Adica daca vreau sa cobor seara la cina, unde puii mei sa pun arma? Cate arme au fost furate de prin camere de hotel sau din cabane de vanatoare? E asta un pericol sau e inca un mod de a ni se ingradi pasiunea?

De ce nu se incearca simplificare autorizatiei de vanatoare? Daca merg la rate pe un fond si constat ca ele sunt pe fondul vecin al aceleiasi asociatii, de ce sa nu pot vana in baza aceleiasi autorizatii? Daca iau autorizatie in grup restrans la gaste si merg azi cu vanatorii x si y, de ce maine nu pot sa merg cu vanatorii z si w?

De ce nu se incearca indreptarea anomaliilor din cotele de recolta la vanatul de pasaj? Cum dracu doua fonduri vecine cu un lac intre ele sa aibe cote de recolta la gaste de 180 de bucati, respectiv de 350 de bucati? Cum stabileste cineva ca pe un fond se vor putea vana 300 de prepelite, cand poate anul viitor acolo nu va fi nici o miriste? De ce daca un gestionar cere 1000 de gugustiuci pe un fond, primeste doar 250? Cat de priceput sa fii ca sa stabilesti ca pe un fond vei putea vana sezonul urmator 35 de rate
pestrite, cand tu habar n-ai care dracu sunt alea?

Cu siguranta mai sunt probleme mai importante de reglementat, pe langa interzicerea impuscarii capriorului cu proiectil unic din lisa sau legiferarea dimensiunii alicelor pentru sarsele.


@marius, +1
Da, ai dreptate. Nu uita un lucru: factorul care să susțină aceste idei in CNV. De acolo lipseste reprezentantul direct al vanatorilor. Organizați un sindicat si se schimbă treaba. Ceea ce am incercat până acum si anume sustinerea ideilor in cadrul unor asociații existente sau crearea unor structuri paralele au rezultatele care s-au vazut. Multe, bune; proaste, rele; nu pot fi toti mulțumiți. Însă, de la masa de decizie democratică lipsește sindicatul.

PS. Te vad ca unul din liderii cu mari sanse de reușită. Ce te opreste să te ocupi??!
PPS. Oricum va aparea si această structura. Aveți grijă, că dacă o înființează un neavenit, pierdem iarăși ani de zile...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde soimu` pe 03 Ian 2018, 20:00

si-a dat demisia ministra...
bun este Dumnezeu cand vedem si noi finalitatea ( inca nici nu stiu daca chiar imi doresc asta avand invedere art 3).
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde bogus pe 03 Ian 2018, 20:57

Marius scrie:2. La vanatorile ce se desfasoara pe parcursul a mai multe zile, pastrarea armei in cabana sau hotel. S-a discutat aici si acest subiect. Adica daca vreau sa cobor seara la cina, unde puii mei sa pun arma? Cate arme au fost furate de prin camere de hotel sau din cabane de vanatoare? E asta un pericol sau e inca un mod de a ni se ingradi pasiunea?

Pe acest subiect am fost special la domnii de la BAESP ca sa intreb, mi s-a raspuns ca din moment ce am drept de port, sa duc arma cu mine, in husa si asigurata chiar si la restaurant dar sa nu o las in camera.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde jon2004 pe 04 Ian 2018, 14:43

bogus scrie:, mi s-a raspuns ca din moment ce am drept de port, sa duc arma cu mine, in husa si asigurata chiar si la restaurant dar sa nu o las in camera.


Cred ca restaurantul este asimilat ca loc public si accesul cu arme este interzis .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde the_mav pe 04 Ian 2018, 15:04

cam asa cum zice Jon...
oricum: verba volant, scripta manent :idea:
Marius: un punct de vedere de la APIDAV pe subiectul in discutie aici, credeti ca ar fi ajutat?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde bogus pe 04 Ian 2018, 16:10

jon2004 scrie:
bogus scrie:, mi s-a raspuns ca din moment ce am drept de port, sa duc arma cu mine, in husa si asigurata chiar si la restaurant dar sa nu o las in camera.


Cred ca restaurantul este asimilat ca loc public si accesul cu arme este interzis .

Restaurantul ca si strada este evident un loc public, dar nu stiu unde in lege se specifica ca cei care au dreptul de port al unei arme letale nu o pot purta in locuri publice, la arma letale pentru paza si aparare in lege se specifica cam asa:
d) sa se afle in permanenta numai asupra sa si sa nu fie inmanata, sub nici o forma, altor persoane, cu exceptia armurierilor, organelor de politie competente, precum si personalului abilitat prin lege sa pastreze si sa asigure securitatea temporara a armelor, la intrarea in institutiile publice, in mijloacele de transport naval sau aerian, precum si in alte locuri unde portul armei este interzis prin lege;

alte locuri publice prevazute prin lege fiind sectile de votare, unitalitle militare etc asta e singura prevedere care eu o stiu sa faca referire la portul unei arme interzis in anumite locuri.
Desi articolul asta daca e sa o luam clar pe lege se refera la armele de paza si aparare si nu vanatoare.
Ma intereseaza in mod deosebit subiectul deoarece particip des la intruniri vanatoresti de 2-3 zile si unde am tot timpul arma cu mine. De asta am si intrebat si am si studiat legea pe partea asta, dar daca sunt si alte prevederi astept sa le vad ca sa ma pot lamurii.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde the_mav pe 04 Ian 2018, 16:17

Din pacate in acest caz, orice forum din tara/lume/galaxie/etc NU TE VA LAMURI niciodata, nicicum...
Doar sa iei un raspuns scris de la MAI/IPJ/IGPR/etc - ceea ce, sincer, cred ca va fi destul de greu/imposibil. Banuiesc ca stii de ce, nu mai e cazul sa explic, nu-i asa?

verba volant,...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde jon2004 pe 04 Ian 2018, 16:50

bogus scrie:Cred ca restaurantul este asimilat ca loc public si accesul cu arme este interzis .

Restaurantul ca si strada este evident un loc public, dar nu stiu unde in lege se specifica ca cei care au dreptul de port al unei arme letale nu o pot purta in locuri publice, la arma letale pentru paza si aparare in lege se specifica cam asa:
.[/quote]

Cei care nu au drept de port arma , pot sa le tina si sa le poarte unde vor ei :D
Legea este pentru detinatorii legali de arme :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde jon2004 pe 04 Ian 2018, 16:54

bogus scrie:...
Ma intereseaza in mod deosebit subiectul deoarece particip des la intruniri vanatoresti de 2-3 zile si unde am tot timpul arma cu mine. De asta am si intrebat si am si studiat legea pe partea asta, dar daca sunt si alte prevederi astept sa le vad ca sa ma pot lamurii.


Eu as intreba altfel : cum poate verifica cineva , daca tu ai arma in camera din hotel ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde jon2004 pe 04 Ian 2018, 17:02

Nu am date certe , dar chestia asta cu verificarea armelor la hotel cred ca a aparut de cand au inceput sa se faca publice pe forumuri , facebook , diverse intalniri ale vanatorilor . :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde bogus pe 04 Ian 2018, 17:37

Caz concret la intalnirea de prin 2014 de la Valea lui Mihai politia a aparut seara si a cerut sa verifice armele si conditile de pastrare a lor la hotel, dar surpriza... camerele aveau dulapuri de metal pentru arme :lol: sunt colegi aici care au participat la acea intalnire sau chiar organizatorul Florian Petrica :D
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde adisan77ro pe 04 Ian 2018, 20:17

Pentru asa organizare numai cuvinte de lauda.
Din pacate insa sunt destui (ca sa nu spun prea multi) inca cei care, din perspectiva organizarii unei astfel de actiuni, nu vad decat :twocents-mytwocents: , iar partea de organizare e lasata mai la coada si daca chiar mai lipseste ceva = improvizatie la fata locului. Acestora le spun sa nu uite (sau in caz ca nu stiau...) ca "Lacomia este rea si pagubitoare boala". La fel de atenti ar trebui sa fie si vanatorii care daca tot platesc un serviciu sa nu uite sa se informeze din timp in legatura cu toate aspectele organizatorice, ca pana la urma si ei isi leaga :obscene-hanged: in cazul unui control. Nu degeaba se spune ca "paza buna trece primejdia rea". In ziua de azi, cu atat mai mult cand discutam si despre arme, cred ca trebuie sa fim mai precauti si sa incetam sa mai facem lucruri, asa in virtutea obisnuintei, ca pana la urma " Obisnuinta este mai rea ca turbarea" L-)
Nu am vrut sa supar pe nimeni (in caz ca cineva se simte lezat , imi cer scuze), iar ptr cei ce se regasesc in situatia asta inainte sa se "incoarde" pot sa considere ca li s-a facut un bine cu dezbaterea subiectului.
Ptr cei care nu se tem de nimic , batramii spun ca "cel ce nu se teme de nimic va fi surprins de primejdie".\, asa ca fiecare alege ptr el.
Dincolo de astea "LA MULTI ANI!" tuturor :obscene-drinkingcheers:
.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde biriuck pe 04 Ian 2018, 21:30

jon2004 scrie:Nu am date certe , dar chestia asta cu verificarea armelor la hotel cred ca a aparut de cand au inceput sa se faca publice pe forumuri , facebook , diverse intalniri ale vanatorilor . :D

Poate ca se leaga si de astea dar stiu ca anul trecut au fost vizite la hoteluri cu ocazia vanatorilor cu strainii.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Dragan pe 04 Ian 2018, 23:24

Or fi fost organele sa controleze si vanatorii lui Tiriac :shock:
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde the_mav pe 04 Ian 2018, 23:33

Mda... se verifica demult, 12-15 ani poate si mai bine, cu straini sau fara, cu intalniri sau fara, in centrul orasului sau in creierii muntilor, etc.
E aproape tragic ca unele din prevederile aceleiasi legi se inteleg si aplica diferit de la judet la judet... asta doare!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde pipabh pe 05 Ian 2018, 07:04

Dragan scrie:Or fi fost organele sa controleze si vanatorii lui Tiriac :shock:

Cred ca in acest caz "organele" trebuiau sa se autosesizeze si sa le acorde ei asistenta in pastrarea armelor!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Tragaciul pe 13 Ian 2018, 22:25

Am inteles ca ar fi trecut legea,,stie cineva ceva????
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Dacus_Malus pe 28 Ian 2018, 16:40

Ce stim:
- guvernantii nostrii sunt idioti si rau-intentionati.
- in Romania exista una dintre cele mai restrictive legislatii cu privire la armele de foc din intrega lume.
- prin extensie, legislatia privind vanatoarea si armele de vanatoare este foarte restrictiva in Romania.

Asa ca, personal, privesc cu neincredere si chiar cu furie, orice noua restrictie introdusa.
Ca si in alte cazuri (vezi legile justitiei), sub pretextul ca anuleaza niste restrictii (prost puse tot de ei) cu privire la cal. 308, baga alte "n" restrictii, unele fara nici o justificare logica.
Deci, nu mai pot avea incredere in judecata celor ce fac astfel de acte normative.
Singura logica pe care o vad, este ca ne restrictioneaza pas cu pas putinele drepturi pe care le mai avem....
Si se bazeaza exact pe lipsa de unitate a posesorilor de arme si pe faptul ca oricand se vor gasi unii care sa fie de acord si sa le legitimeze elucubratiile....
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde laurul pe 29 Ian 2018, 10:18

Tragaciul scrie:Am inteles ca ar fi trecut legea,,stie cineva ceva????

N-avem ministru.
Daca vine leocadia inapoi, poate se misca treburile.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate