Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:27

RUAG- diminuare performanțe muniție

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

RUAG- diminuare performanțe muniție

Mesajde hul-hul pe 07 Sep 2018, 22:34

A observat că pe siteul producatorilor Geco și RWS munițiile au performanțe diminuate față de anii anteriori.
Când toată lumea urcă aștia dau la vale
Pâna acum am tras cu Geco Plus cu performanțe excelente în 30-06 pâna în 100m cu țeavă de 62cm.
Acum am țeava de 57cm.
Dacă punem -5cm țeavă și -5% caracteristici muniție
ajung la 308win.
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: RUAG- diminuare performanțe muniție

Mesajde violiv pe 08 Sep 2018, 11:10

Nu!
Acum publica vitezele reale. In anii anteriori dadeau unele foarte "optimiste", pe care n-am reusit niciodata sa le masor, indiferent de lungimea tevii si calibru. Nicio curba balistica nu era real ca-n tabelele lor si la 300 m erau si cu 10 cm mai jos gaurile decat ar fi trebuit dupa teoria lor.
De departe erau cei mai mincinosi, pana si S&B erau mai cinstiti.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: RUAG- diminuare performanțe muniție

Mesajde DART pe 17 Sep 2018, 15:04

Salutare!
folosesc la vanatoare doar RWS K.S 6,2 g din .243Win...la caprior.

Stirea de mai sus NU este imbucuratoare...dar o confirm si eu :|.. 2 cutii diferite ... doua viteze diferite.

Imagine


Vitezele sunt masurate cu Magneto Speed Sporter la inceput de sezon si recent la temperaturi apropiate...

Pe siteul lor V0=910 m/s din teava de 60 cm...

Pe cutiile vandute in tara V0= 930 m/s ...

In "biblioteca"programului balistic StrelokPro viteza data este V0=955 m/s...

Din teva mea R 8 standard de 58 cm...primavara media V0=935,5 m/s ...toamna 912,2 m/s

Pana la 400 m ... maximumul de distanta la care ma intind cu acest calibru atunci cand vad exact ce este in spatele vanatului si cunosc si vantul ... diferenta este una semnificativa !!!... 10 cm , ...pt. o zona vitala de 25/25cm...


Nu as renunta la acest varf pt. ca este unul care-mi place f.mult la caprior ... dar cu "cheltuiala se va tine" daca trebuie sa merg in poligon si sa masor din fiecare cutie 3 bobite...+ timp+drum+taxa de poligon...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate