Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:58

Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 28 Oct 2018, 23:53

Am observat crearea unui stereotip.
Începătorul întreabă ce carabina (marca și calibru) să-și cumpere.
De obicei își cumpără una ce nu i-a fost recomandată (și imediat ne-o recomandă el nouă).
Apoi urmează întrebarea "Cu ce muniție se împacă cel mai bine arma mea". Gândul îl duce către precizie. Răspunsurile vin la fel, cu grupaje pozate și concursuri câștigate.
Trece timpul și, de cele mai multe ori la motivul vânzării te lovești de alta problemă a omului. La câte unul aceeași problemă apare ca subiect de topic. Ori animalul nu rămâne și îl caută toată grupa toată noaptea, ori consoarta îl trimite pe coleg să cumpere carne de la carmangerie că din țap nici chiftele n-a putut să facă ca i s-a blocat robotul de bucătărie de la atâtea oase.

Frumos ar fi dacă unul din colegii noștri care nu odată și-au arătat capacitatea de a împărtăși din vastele lor cunoștințe și dotați cu har și răbdare de a povățui, sa facă puțină lumină și să explice ce face fiecare configurație de vârfuri, care e diferența între gloanțe, același model dar cu altă masă și altă energie etc. Despre calibre sunt topicuri întregi. Despre comportamentul efectiv în vânat aproape nimic. Țin minte că acum mulți ani vio își propunea să maltrateze niște carcase și să prezinte rezultatul. Ar fi frumos să vezi așa ceva descris de un chirurg însă e greu de crezut că are cineva timp și resurse să realizeze asta.
Punctual se pot viziona ceva filme cu tragere în gel balistic dar nu e chiar clar pentru un începător ce se întâmplă cu țapul când are de a face cu 9.3x62...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde kama3 pe 29 Oct 2018, 07:13

Mai inainte de a analiza problema varfurilor si a greutatii proiectilelor cred ca trebuie sa excludem din start posibilitatea ca un calibru sa fie universal.
In afara de arma lisa care daca are si un set de choke-uri poate fi grosso modo considerata universala, un calibru de carabina nu poate fi considerat universal pentru vanatul existent in Romania.
De acord ca putem lua un calibru mare si sa-l folosim si la urs si la tap, dar nu putem avea pretentia si sa aiba suficienta putere de stopare, si sa lase carcasa curata, samd.
Daca excludem aceasta universalitate cred ca s-ar putea face o clasificare corecta.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde ventura pe 29 Oct 2018, 07:58

Cu riscul de a crea ceva polemici, afirm că 30-06 ar putea fi definit ca si calibru universal.
Si probabil asa il considera si producătorii de munitie devreme ce au scos pe piață o gama variată de vârfuri pe o plajă mare de gramaje.
Avem vârfuri pentru vanat de talie mică si medie începând de la 8 g (parca) si vârfuri pentru vanat mare (de la 11.7 g la 14.3 g).
Cred ca acest calibru își face bine treaba la toate speciile de vanat de pe la noi.

În privința raportului putere de stopare vs stricăciuni ale carcasei vs precizie, nu ma pot pronunța fiindca sunt prea putine constante.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde biriuck pe 29 Oct 2018, 09:18

Titlul e din ala de genul "poveste fara sfarsit"... Pur si simplu sunt prea multe variabile ca sa traga careva o conluzie definitiva aici (unghiuri, marimea animalului, oase intalnite, distanta, nivelul de adrenalina din animal(e), noroi inghetat in blana, gama uriasa de varfuri si incarcaturi) :roll:

Eu cu actuala configuratie am avut daune mici la carne (atat la loviturile la blat cat si la loviturile in lung) iar efectul omorator a fost suficient (niciun animal nerecuperat). Am avut daune similare sau mai mari cu un calibru mai mic (acelasi varf).
Ca sa tragi niste concluzii mai serioase e nevoie de experimente pe carcase (animalul nu e gel) dar nu cred ca isi permite careva sa piarda atata timp si bani :idea:

P.S. Discutie pe calibre in urma cu 2 zile cu niste vanatori. Cum de ai renuntat dupa atatia ani la 300WM pentru 9.3 puturos? "La distante mici nu descarca bine in animal si in plus mai si strica rau carnea..." Acum va veni careva sa zica ceva gen "varful X nu ar fi stricat asa rau!" si poate ca va avea dreptate dar discutia va fi nesfarsita...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde laurul pe 29 Oct 2018, 09:47

ventura scrie:Cu riscul de a crea ceva polemici, afirm că 30-06 ar putea fi definit ca si calibru universal.
Si probabil asa il considera si producătorii de munitie devreme ce au scos pe piață o gama variată de vârfuri pe o plajă mare de gramaje.
Avem vârfuri pentru vanat de talie mică si medie începând de la 8 g (parca) si vârfuri pentru vanat mare (de la 11.7 g la 14.3 g).
Cred ca acest calibru își face bine treaba la toate speciile de vanat de pe la noi.

În privința raportului putere de stopare vs stricăciuni ale carcasei vs precizie, nu ma pot pronunța fiindca sunt prea putine constante.

+1
Daca adaugam bunele si batranele 8x57, .308, 9,3x62 si cateva din cal 7...
Din experienta, greu si lent are stop mai mare si daune mai mici daca il comparam cu usor si iute.
Efectul omorator tine mai mult de plasarea focului decat de calibru si gramaj.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde radubichis pe 29 Oct 2018, 13:14

Daca tragi cu calibru vitezist ai nevoie de cartuse cu expandare rapida pentru un stop bun al vanatului .Ori viteza + expandare rapida = sangerare masiva a carcasei .Daca folosesti glont tare, cu penetrare adinca ,la aceste calibre ,de cele mai multe ori iti trebuie si caine de urma de sange pt ca glontul trece prin vanat fara sa-si descarce energia.
Concluzia mea este ca nu poti sa fi si cu p .... in c... si cu sufletul in rai
Cu un calibru normal nici prea rapid ,nici prea lent si cu un glont cu penetrare adinca ai toate sansele sa pleci acasa cu traista plina si vanat nesingerat . Totul insa, se rezuma la abilitatile de tragator ale fiecaruia (o alta poveste fara sfarsit :D )
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde Sly_Fox pe 29 Oct 2018, 13:33

Frământările tinereții, sau posibil ale începătorilor, pentru că mai sunt vânători care se apucă de vânătoare după ce au plecat cocorii. Eu mărturisesc că nu am avut prea mari frământări pe tema aceasta, probabil datorită faptului că am început să trag cu arma de vânătoare din momentul în care am fost suficient de împlinit astfel încât să pot ține o armă de vânătoare în brațe. Pe atunci muniția era cea pe care o încărcam singur acasă și era departe de calitatea muniției moderne din ziua de astăzi, de fapt era singura pe care o știam pentru că alta nu se găsea prin cotloanele Bărăganului. Când sortimentele de muniție s-au diversificat, asta de curând pot spune, nu prea am mai stat să mă gândesc la precizie, efect omorâtor și alte chestii care au o atât de mare însemnătate pentru un novice dar sunt atât de banale pentru un vânător rupt în coate de stuf după ce s-a târât pe burtă prin canale pentru a surprinde vânatul. Anii petrecuți pe coclauri te învață când să dai focul, unde să îl plasezi și la ce distanță să apeși pe trăgaci, indiferent că tragi după prepeliță cu măzărică, după vulpe atunci când arunci corcodușe sau când expediezi castane către mistreți.
Cât privește daunele asupra cărnii nu mi-am pus problema, pentru mine nici nu reprezintă o problemă. Problema pentru mine a fost cum să dobor un animal rapid și fără suferință, pentru că suferința este cel mai mare rău pe care îl poate provoca un vânător. Am văzut vânători care nu dădeau focul de grație unui animal rănit pentru a nu strica un cartuș sau pentru a nu deteriora carnea. Mărturisesc că eu aproape simt durerea unui animal rănit și simt inima contractându-se când animalul încearcă să se târască cu durerea în trup. În consecință am ales să dau întotdeauna al doilea sau al treilea foc în rarele ocazii când este necesar așa ceva.
Până la carabină am tras cu unice din lisă. Nu mă descurcam foarte bine în ceea ce privește precizia la distanțe mai mari de 20 de metri, șina și bumbul clasic nu erau suficiente pentru plasarea unui foc curat, astfel că am vânat animale cu unice numai la distanțe de genul până în 10 metri. Adică stăteam la pândă și când ieșea mistrețul pe cărarea unde știam eu că trebuie să iasă, primea gogoloiul din plumb de la 4-5 metri.
De ceva ani folosesc glonțul tras din carabină. Am chibzuit bine înainte să aleg ce armă și ce calibru trebuie pentru stilul de vânătoare și speciile urmărite de către mine. Cel mai mare vânat pe care îl aveam la dispoziție pe terenurile de vânătoare pe unde îmi târăsc ciolanele este mistrețul, așa că am căutat un calibru capabil să pună jos fără probleme un mistreț, muniția să se găsească în mod constant și să cuprindă o varietate mare de vârfuri. Câștigător a ieșit 30.06, care pentru mine este un calibru universal deoarece am vânat cu el fără probleme vulpe, hoinari, căprior și mistreț, adică speciile la care utilizez carabina. În privința carabinei am o fixație, aceasta trebuie să fie bolt, sistem Mauser și robustă, asta însemnând oțel și lemn (plus greutatea adecvată). Am găsit rapid soluția într-o CZ. fiind și mare fan al armelor din Cehia, prima mea armă, una excelentă dealtfel, fiind fapricată la Brno. Cum participam la goane foarte rar și mai ales vânez la câmpie și nu la munte, greutatea armei nu este un impediment, ba chiar prefer armele grele.
Distanțele de tragere sunt sub 100 de metri, asta deoarece trag numai pe cătare și înălțător, deci precizia unui CZ în 30.06 este suficientă pentru stilul meu de vânătoare cu glonț. Poziția întotdeauna fixă, vânatul vizat trebuie să stea pe loc. Vârfuri folosesc numai în varianta 11,6 grame, de la vulpe la mistreț și am avut doar două scenarii: primul în care glonțul a ratat ținta și animalul s-a dus, al doilea în care animalul a fost lovit și a rămas în foc sau s-a mai deplasat pe distanțe foarte scurte deoarece am avut suficient timp pentru un al doilea foc. Așadar în ceea ce privește vânătoarea și tot ce ține de acest domeniu, de la vânat și până la arme și muniții, am experimentat singur și am aflat răspunsurile practicând vânătoarea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 29 Oct 2018, 17:39

Bune răspunsurile pana acum, mulțumesc colegilor.
Remarc însă că nici unul dintre voi nu a făcut referire la cea de a treia axa de coordonate a subiectului, anume precizia.
Din experienta voastră a reieșit ca atunci când schimbi muniția trebuie sa reglezi din nou luneta sau nu?
Mai pe înțelesul unui începător: citesc și ma hotărăsc sa iau 30.06. Pot sa trec de la vârful dedicat pt căprior la cel pentru urs (cobesc), fără a mai trece prin poligon? Masa difera cu 25%, viteză e modificată substanțial, datorită geometriei partea glonțului care vine în contact cu țeavă are altă suprafață etc.
Hai să încercăm să ținem cont în explicații și de acest aspect, a. î. începătorul să plece lămurit.

Cred că și ceva poze care să arate ce s-a petrecut cu animalul când a fost evisscerat dar și comportamentul la tras în poligon ar face ca în timp acest topic să ne facă să-l recitim când vrem să schimbam muniția.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde laurul pe 29 Oct 2018, 18:04

tehărău scrie:Din experienta voastră a reieșit ca atunci când schimbi muniția trebuie sa reglezi din nou luneta sau nu?
Mai pe înțelesul unui începător: citesc și ma hotărăsc sa iau 30.06. Pot sa trec de la vârful dedicat pt căprior la cel pentru urs (cobesc), fără a mai trece prin poligon? Masa difera cu 25%, viteză e modificată substanțial, datorită geometriei partea glonțului care vine în contact cu țeavă are altă suprafață etc.

In prezent cam toate munitiile si toate armele au precizie mai buna decat pot trage multi vanatori.
La 1 moa deja nu se mai pune problema preciziei ci a plasarii glontului.
Revenind la intrebare, Da, trebuie trecut prin poligon.
Sunt munitii de acelasi fel cu greutati diferite dar si acolo trebuie tinute minte macar nr de clickuri.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde ventura pe 29 Oct 2018, 19:11

Și sunt muniții diferite cu greutăți identice care "nu se pupa".
Da. La fiecare schimbare de munitie(unii chiar la fiecare schimbare de lot) ar trebui verificata si reglată optica.
Curios este ca la aproape toate ghintuitele pe care le-am avut(excepție R93 ca nu are dispozitive de ochire mecanice), am ales un tip de munitie (mai mereu alta) si am iesit in poligon sa trag cu ea, înainte să fie montată optica..., si de fiecare dată am tras bine...
Evident, experienta nu-mi permite să trag la distanță mari pe mecanică, în general trăgând la 40-50 m
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde radubichis pe 29 Oct 2018, 19:45

Sunt muniții de greutăți identice,facute de același producator care se comporta diferit.De vina sunt pulberile diferite ,coeficientul ballistic al glontului, forma si tipul glontului etc.Daca mai diferă si greutățile este obligatorie trecerea prin poligon daca tragi mai departe de 50 m la animale mai mici ca un mistret
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde laurul pe 29 Oct 2018, 21:17

laurul scrie:unt munitii de acelasi fel cu greutati diferite dar si acolo trebuie tinute minte macar nr de clickuri.

Sa fim bine intelesi: comparam Oryxul de 10.70 cu Oryxul de 13.00 grame.
Adica acelasi producator, acelasi proiectil dar de greutati diferite.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 29 Oct 2018, 23:31

Până aici am putea avea deja o concluzie:

1. Principala norma etica a vânătorului este de a recolta piesa pe care o are înscrisă în autorizație fără a-i pricinui suferință vânatului. Carnea de vanat comestibil este de asemenea etic a fi consumată, acesta fiind scopul principal al actului de vânătoare în sine. Însă focul de gratie va fi executat imediat, fără a lua în calcul că acesta ar putea deteriora carcasa animalului, fie că e comestibil sau nu.

Dacă are cineva ceva de adăuga la această regulă e bine venit. De fapt regula există ca tradiție, este exprimata în diferite forme în diferite tratate de către mulți autori. Însă sunt și oameni ocupați ce iau informația numai de pe acest forum. Și aici a fost discutata cu diferite ocazii. O dată în plus nu strică.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 29 Oct 2018, 23:38

Să revenim la subiect.

Deci, fiecare muniție necesită tragerea în poligon pentru reglarea aparatelor de ochire. Ți-ai luat muniție? Te duci și o încerci! E de la același producător și de același tip cu cea pe care ai cumpărat-o anul trecut? Nu contează, o încerci din nou!

Cu ocazia asta e bine să verifici și constanta ochirii?!?
Știu o veche armă la care proprietarul nu trăgea mai mult de trei focuri consecutive (era voie, nu săriți cu gura). Spunea că țeava e așa de uzata încât caldă trimite următoarele gloanțe destul de departe de locul în care ochește și preferă să nu rateze. E adevărat sau fabula omul???

Foarte mulți colegi exprimă faptul că au reglat lunetă din trei focuri și gata...
E bine să dăm mai multe focuri când arma este cumpărată second hand?
Dar dacă arma este nouă, când se recomandă verificarea uzurii inițiale?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde laurul pe 30 Oct 2018, 07:59

tehărău scrie:Deci, fiecare muniție necesită tragerea în poligon pentru reglarea aparatelor de ochire. Ți-ai luat muniție? Te duci și o încerci! E de la același producător și de același tip cu cea pe care ai cumpărat-o anul trecut? Nu contează, o încerci din nou!

Trag acelasi glont de 10 ani. In poligon am fost doar cand am schimbat luneta. Niciodata cand am inceput un nou lot de munitie. Si nu am avut probleme.
tehărău scrie:Cu ocazia asta e bine să verifici și constanta ochirii?!?
Știu o veche armă la care proprietarul nu trăgea mai mult de trei focuri consecutive (era voie, nu săriți cu gura). Spunea că țeava e așa de uzata încât caldă trimite următoarele gloanțe destul de departe de locul în care ochește și preferă să nu rateze. E adevărat sau fabula omul???

Toate armele maresc grupajul cand teava se incalzeste. Unele dupa 2 focuri, altele dupa 5..etc
La panda, 3 focuri consecutive sunt deja f multe.
La goana trebuie sa fii al dracu de norocos si sa repeti tare repede ca sa ai timp de 3.
tehărău scrie:Foarte mulți colegi exprimă faptul că au reglat lunetă din trei focuri și gata...
E bine să dăm mai multe focuri când arma este cumpărată second hand?
Dar dacă arma este nouă, când se recomandă verificarea uzurii inițiale?

Daca montajul e facut corect si din primul foc esti pe tinta, 3 focuri sunt suficiente ptr reglaj.
Cu urmatorul poti verifica MRD daca poligonul permite.
Mai multe focuri inseamna deja antrenament, nu reglaj.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde kama3 pe 30 Oct 2018, 11:41

tehărău scrie:Până aici am putea avea deja o concluzie:

1. Principala norma etica a vânătorului este de a recolta piesa pe care o are înscrisă în autorizație fără a-i pricinui suferință vânatului. Carnea de vanat comestibil este de asemenea etic a fi consumată, acesta fiind scopul principal al actului de vânătoare în sine. Însă focul de gratie va fi executat imediat, fără a lua în calcul că acesta ar putea deteriora carcasa animalului, fie că e comestibil sau nu.

Dacă are cineva ceva de adăuga la această regulă e bine venit. De fapt regula există ca tradiție, este exprimata în diferite forme în diferite tratate de către mulți autori. Însă sunt și oameni ocupați ce iau informația numai de pe acest forum. Și aici a fost discutata cu diferite ocazii. O dată în plus nu strică.


Eu as aduce niste completari ale normei etice de la punctul 1.:
Este etic sa tragem in asa fel incat sa nu fie nevoie sa dam lovitura de gratie, sau sa o putem da foarte repede. In practica asta se traduce prin:
- alegerea corecta a calibrului si a munitiei (greutate, varf) pe care o folosim la specia respectiva astfel incat proiectilul tras sa isi atinga scopul, acela de a dobori si de a ucide vanatul. Aici vorbim de efectul omorator si de puterea de stopare a proiectilului.
- tragerea la o distanta la care sa fim siguri ca focul este eficient nu sa ne intindem doar pentru a ne dovedi ce buni tragatori suntem.
- plasarea corecta a focului, evitarea unor lovituri dificile (prin gauri de vegetatie, printre crengi etc.).
- verificarea preciziei armei precum si antrenamentul nostru corespunzator. Degeaba verificam arma in poligon si tragem din menghina sau de pe sacul de nisip. Antrenamentul din poligon ar trebui sa fie similar cu situatiile din teren. Adica tras cu arma pe trepied, bipod, baston, sprijinit de copac, din mana, cu ajutorul curelei etc. Si sa luam in calcul ca in poligon nu intervine si adrenalina.
Daca vanatul nu cade in foc putem ajunge sa dam lovitura de gratie dupa minute sau ore, sau nici sa nu mai gasim vanatul
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde biriuck pe 30 Oct 2018, 12:31

kama3 scrie:- verificarea preciziei armei precum si antrenamentul nostru corespunzator. Degeaba verificam arma in poligon si tragem din menghina sau de pe sacul de nisip. Antrenamentul din poligon ar trebui sa fie similar cu situatiile din teren. Adica tras cu arma pe trepied, bipod, baston, sprijinit de copac, din mana, cu ajutorul curelei etc. Si sa luam in calcul ca in poligon nu intervine si adrenalina.

Verificarea armei si antrenamentul sunt 2 chestiuni complet separate. Am intalnit vanatori care la focurile de reglaj doreau sa traga din picioare "ca asa e in teren" :| Arma o verifici din menghina si sau pe saculet.

Cu arma reglata si verificata putem trece la pasul urmator - reglajul "afetului" :mrgreen: . Antrenamentul este alta poveste si e greu de facut la poligon. Pana la urma e bun si mistretul ala alergator dar tot nu o sa fie ca in realitate :mrgreen:

O sa caut niste poze cu efecte in carcase dar e migala mare si nu prea e timp acum...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde kama3 pe 30 Oct 2018, 13:16

biriuck scrie:Verificarea armei si antrenamentul sunt 2 chestiuni complet separate. Am intalnit vanatori care la focurile de reglaj doreau sa traga din picioare "ca asa e in teren" :| Arma o verifici din menghina si sau pe saculet.

Nici nu m-am gandit sa exclud reglajul pe menghina sau sa consider reglaj trasul "din picioare". Reglarea si verificarea armei se fac pe menghina/ sac, iar ulterior dupa ce avem arma reglata trecem la antrenament in conditii cat mai apropiate de cele din teren. Pentru ca degeaba avem arma reglata daca "afetul" trage prost.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 30 Oct 2018, 16:59

Alte concluzii bazate pe argumentele aduse.

Vânătoarea este o activitate recreativa ce include o ca pregătire o diversificată gamă de discipline sportive. Una din acestea este tirul. Însă calitatea armelor de azi, a opticii și a muniției comparată cu eficienta utilizatorului înclină net în favoarea "hardware-ului“. Adică dacă ai reglat arma pentru o muniție poți merge liniștit la vânătoare. Dacă nu îți ies focurile cum ți-ai dorit e cel mai probabil din cauza ta și n-ar strica să mai treci pe la poligon să te antrenezi și să vezi că degeaba dai vina pe armă, lunetă sau glonț.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde dan_dumitrescu pe 30 Oct 2018, 17:06

laurul scrie:
ventura scrie:Cu riscul de a crea ceva polemici, afirm că 30-06 ar putea fi definit ca si calibru universal.
Si probabil asa il considera si producătorii de munitie devreme ce au scos pe piață o gama variată de vârfuri pe o plajă mare de gramaje.
Avem vârfuri pentru vanat de talie mică si medie începând de la 8 g (parca) si vârfuri pentru vanat mare (de la 11.7 g la 14.3 g).
Cred ca acest calibru își face bine treaba la toate speciile de vanat de pe la noi.

În privința raportului putere de stopare vs stricăciuni ale carcasei vs precizie, nu ma pot pronunța fiindca sunt prea putine constante.

+1
Daca adaugam bunele si batranele 8x57, .308, 9,3x62 si cateva din cal 7...
Din experienta, greu si lent are stop mai mare si daune mai mici daca il comparam cu usor si iute.
Efectul omorator tine mai mult de plasarea focului decat de calibru si gramaj.



Ma uitam zilele trecute la un test comparativ la 50 yarzi intre un 45-70 si un .300wm. Ma asteptam la distanta aia scurta 45-ul sa faca praf bucata de carne porc(era o pulpa spate cu os). Am ramas surprins sa vad cum 300-le pur si simplu a spulberat carnea. La iesire era efectiv un crater. Gramajele, 26 grame la 45-70 si 15 gr(virf Berger) la .300wm
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 30 Oct 2018, 17:07

O cutuma a tagmei facea ca periodic sa se tragă la ținta și neapărat înainte de a recolta un vânat trecut pe autorizație. Adică gestionarul sau paznicul te punea sa dai măcar un foc într-o țintă să vadă ce poți și dacă trebuie corectat ceva. Din păcate legiuitorul a decis că nu se poate face asta in teren, discuții au fost destule la topicurile dedicate. Să speram că în viitor lucrurile să revină la normal.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 30 Oct 2018, 17:10

Foarte bune și adăugirile pe partea de etica. Niciodată subiectul nu va fi pe deplin discutat și totdeauna e binevenită orice subliniere a aspectelor etice vânătorești.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 30 Oct 2018, 17:15

Și am ajuns la vârfuri.
S-a discutat despre ele la puterea de stopare. Dar parca nu îndeajuns.
Adică am văzut muuulti vânători destoinici și cu rezultate practice excelente ce spun ca ei trag "cu gloanțe cu vârf rosu că-s mai bune decât alea cu vârf de plumb. Alea cu gaură în vârf nu sunt bune ca nu sunt chiar precise. “
Cum e cu gloanțele astea?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde pipabh pe 30 Oct 2018, 17:32

Un subiect interesant, lung in dezbateri cu foarte multa subiectivitate din partea fiecaruia!
Din pacate nu avem foarte multe variante de antrenament pe la noi! Pentru majoritatea , reglatul unei carabine este o incercare grea.
Parerea mea este ca la fiecare schimbat de munitie este obligatoriu sa faci verificarea preciziei . Am intalnit munitie la care diferea punctul de impact de la lot la lot. Am incercat diverse lucruri: sa iau 2 tipuri de munitie si sa stiu cate clicuri trebuie sa modific de fiecare data cand foloseam respectivul tip de munitie etc. etc...Dupa cateva incercari mai mult sau mai putin reusite am ramas cu un singur tip de munitie indiferent la specia vinata , deocamdata am ramas la 3006, Federal SP pana mai ieri cand mi s-a terminat stocul si acum am trecut pe pe Norma Vulcan 11.7 g / 180 gr.
Cel mai mult si mai mult "imi place"! cand vad vanatori care au prin buzunare curcubeu de varfuri la cartusele care le folosesc!
Pe langa faptul ca cei mai multi dintre vanatori habar nu au cu ce trag si de ce trag cu ce trag nici nu sunt dispusi sa invete sau sa investeasca in aceasta pasiune. Merge si asa!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde pipabh pe 30 Oct 2018, 17:39

https://www.youtube.com/watch?v=SPy2rMS4nBY
Un test interesant si suficient de lamuritor la ce fac varfurile. E in gel! greu de gasit ce face fiecare varf in carcasa.

Sau: Hornady, Norma , RWS
https://www.youtube.com/watch?v=cJ0a9JvYQ3w
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde Johnny_r0 pe 30 Oct 2018, 17:52

laurul scrie:
laurul scrie:Sa fim bine intelesi: comparam Oryxul de 10.70 cu Oryxul de 13.00 grame.
Adica acelasi producator, acelasi proiectil dar de greutati diferite.


Eu pana acum am tras cu oryxul de 13g de care am fost foarte mulțumit. Stopare bună, penetrare excelenta, daune minime și precizie foarte bună pana la 150 m. După distanta asta cade foarte rău, ceea ce ma determinat sa încerc oryxul de 10.7g. Mers în poligon și testat noua muniție care surpriza nu era la fel de precisa ca cea de 13g.
Asa ca am trecut pe wincester power Point de 11.66 g care are o razanta foarte bună si este foarte precis din arma mea. Acum aștept sa vad ce daune face la caprior și mistreț.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde laurul pe 30 Oct 2018, 18:52

Johnny_r0 scrie:Eu pana acum am tras cu oryxul de 13g de care am fost foarte mulțumit. Stopare bună, penetrare excelenta, daune minime și precizie foarte bună pana la 150 m. După distanta asta cade foarte rău, ceea ce ma determinat sa încerc oryxul de 10.7g. Mers în poligon și testat noua muniție care surpriza nu era la fel de precisa ca cea de 13g.
Asa ca am trecut pe wincester power Point de 11.66 g care are o razanta foarte bună si este foarte precis din arma mea. Acum aștept sa vad ce daune face la caprior și mistreț.

De la 13 la 10.7 diferenta e cam mare si pasul ghinturilor isi spune cuvantul.
Un anume pas al ghinturilor stabilizeaza bine un anume gramaj si pe vecinii sai imediati.
Extremele nu le va stabililiza la fel niciodata.
@johnny- de ce WPP in 11.66 si nu Oryx in 11.70 ?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde sean pe 30 Oct 2018, 20:21

De ani buni sunt pe oryx-uri de 18,5 g in 9,3...x62 si de doua sezoane x74R...vanez mistret la goana,asta imi plac...calibrul,varful,gramajul sunt ideale pentru asta.
Prefer un varf greu si lent unuia vitezist,e mult mai calificat pentru genul de vanatoare pe care il practic eu.
Discutia poate fi interminabila,sunt prea multe variabile.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 30 Oct 2018, 20:45

Tocmai de aceea topicul se adresează experientei utilizatorilor. Pentru ca sunt multe variabile și discuția se poate prelungii.
Daca aducem fiecare argumente spunem condițiile în care am ales sa descriem situația dată (momentul de referință) ne ajutam între noi pentru a alege în cunoștință de cauză.
Cu cât mai multe păreri cu atât înțelegem mai bine cum trebuie să alegem.
Un experimentat ne spune ceva despre vârfuri? De câte feluri sunt, cum se comportă, care a fost scopul celui ce l-a gândit așa etc. Țin minte că @Vio a făcut odată o descriere dar pentru el e o nimica toată să trântească vreo două pagini despre subiect. Până se îndura, poate mai sunt păreri.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 30 Oct 2018, 20:52

Eu cochetez demult cu o idee pe care n-am apucat s-o pun în practică. Nici nu sunt convins că e bine ceea ce intenționez. Și nici n-am auzit pe cineva să utilizeze muniția astfel.
R93 30 06.
As regla Docterul pe un glonț greu și luneta 2.5-10 pe unul mediu.
Oricum le schimb mereu în funcție de poziția în care vânez (goană și des Docterul, post în zona deschisă, luneta pe magnificatia necesară).
Oare merită să umblu cu două muniții?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate