Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:57

Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde sean pe 20 Noi 2018, 13:10

laurul scrie:
ventura scrie:Cu riscul de a crea ceva polemici, afirm că 30-06 ar putea fi definit ca si calibru universal.
Si probabil asa il considera si producătorii de munitie devreme ce au scos pe piață o gama variată de vârfuri pe o plajă mare de gramaje.
Avem vârfuri pentru vanat de talie mică si medie începând de la 8 g (parca) si vârfuri pentru vanat mare (de la 11.7 g la 14.3 g).
Cred ca acest calibru își face bine treaba la toate speciile de vanat de pe la noi.

În privința raportului putere de stopare vs stricăciuni ale carcasei vs precizie, nu ma pot pronunța fiindca sunt prea putine constante.

+1
Daca adaugam bunele si batranele 8x57, .308, 9,3x62 si cateva din cal 7...
Din experienta, greu si lent are stop mai mare si daune mai mici daca il comparam cu usor si iute.
Efectul omorator tine mai mult de plasarea focului decat de calibru si gramaj.


Bine zis...iar la goana pentru o buna plasare a focului trebuie sa ai si ceva noroc pe langa toate celelalte...alaltaieri am fost nevoit dublez focul in 2 situatii distincte - primul vier a venit in liniste,pasea ca o balerina,i-am vazut capatana in lastaris si l-am compostat de la 30-35 de metri...a facut un salt si a ramas cu zgaibaracele in sus in spasme specifice de procesor bulit...mai tin pusca pe el cateva secunde,apoi frang,ejecteaza tubul tras si cand ma cautam de cartus nou ala se ridica si o ia haotic la pas...inchid repede expresul si ii mai dau una...in loc de bubuiala iese un tacanit,nu aveam nimic pe teava de jos...realizez,mai apas odata si-i mai dau o gaura la ureche,e pachet.Primul glont a intrat pe langa ochi si a iesit prin gat,nu a atins creier sau coloana...si e oryx de18,5 grame in 9,3 nu gluma.La asta nu am stricat nimic.
La a doua goana spectacol...ciurda,porci mari,vreo 15 cu un vier mareee inchizator de coloana...deasupra mea trage ultimul post,le da viteza pe pasune spre mine...pana sa ajunga la distanta optima,majoritatea se cotesc pe o soava si nu-i mai vad...de fapt vierul,ca pe ala il vizam...trag in disperare de cauza intr-o scroafa,se da de-a berbeleacu in sant...deja o pusesem pe raboj...ciurda iese pe la postul din dreapta mea,unul ramane,restul goana mare spre padure...trebuiau sa treaca printr-o rapa mare,apoi urcare printre fagi catre varf...anunt si alerg catre rapa sa le tai calea...cand am ajuns ei erau pe la jumatatea urcarii,cam 100 de metri...pun docterul pe vier,cam mare punctul dar si ala era mare...dau foc,il opresc,l-a luat pe cocoasa...cu soarele in ochi si punctul mare de tot dau si al doilea foc,intra oblic din spate in torace,iese pe langa picior si e gata,fara stricaciuni la carne...ala a fost noroc.
Scroafa am cautat-o degeaba...nu-mi venea sa cred,niciunul nu a mai plecat cu glont in blat si nici nu a fost nevoie de lovitura de gratie...am inteles cand am vazut piesa oprita de vecinul de stand...mai avea o gaurica in abdomen,cu iesire la fel de mica...m-am linistit...excitat de namila de vier am tras ca o cizma... :))
Cum ziceam,la goana trebuie sa ai si noroc,un centimetru mai sus sau mai jos poate face diferenta intre un mistret cazut in foc si unul pe care il cauti o zi intreaga.
Oricat de bun tragator ai fi la goana nu poti controla centimetrul ala si prin urmare toate celelalte aspecte ce tin de calibru,tip de varf si alte asemenea caracteristici cad pe planul 2 sau 3. :D
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 22 Noi 2018, 20:03

Felicitări @sean!
Palpitantă povestea!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde sean pe 12 Feb 2019, 10:52

La o goana dubleu,doua scroafe...Oryx de 18,5 g in 9,3...un varf bun,cu daune in carne mai mult decat decente dar...am tras oarecum de sus,ambele lovite bine si ramase in foc.La asta din poza glontul a lovit coloana in zona cefei si a iesit prin lopatica,la cealalta mai mare o palma mai jos,nu a intalnit os mare...la eviscerare nu parea mult stricat si am luat-o pe asta cu coloana,acasa am jupuit-o si am constatat ca toata ceafa si ambele pulpe fata erau o masa gelatinoasa de cheaguri de sange cu fragmente de carne si de os,mi-au multumit cainii cu lacrimi in ochi pentru orezul rezultat...cu toate astea am fost multumit ca am ales-o pe asta mai mica,a fost frageda si tinerica...iar cea mare a avut trichina. :lol: :lol:
In concluzie,se arunca multa carne si dupa un varf mare,greu si lent daca ajunge unde nu trebuie.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde Ghinda pe 12 Feb 2019, 11:18

Parca si vad cainii! =)) =)) =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde Mircea-B pe 12 Feb 2019, 11:34

@sean
Tre' sa iesim la antrenament. Ai batrani impuscau vulpea numai in ochi......ca sa nu-i strice blana!!! :lol:
P.S. Fara nicio gluma......antrenamentul face toti banii!
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde sean pe 12 Feb 2019, 12:40

Vulpea in ochi??
Pai da,blana era valoroasa...aveam un batran hatru in grupa pe un fond prin centru tarii,prieten bun si partener de vanatoare cu Maurer...am impuscat o vulpe la o vanatoare,am tarat-o la locul de intalnire si n-am mai bagat-o in seama...nea Nicu vine la mine si imi zice "ia ma prostule vulpea"...eu "ce draq sa fac bre cu ea?"..."Baaaa,pe vremea mea f..team o luna cu o blana de vulpe,acu le lasati prin padure"... :lol: :lol: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde Mircea-B pe 12 Feb 2019, 13:54

Stiu foarte bine cum erau "privite" vulpile inainte de '89. :D
In ceea ce priveste topicul: la prima iesire de goana la mistret cu grupa, pe 14.10.2018, pentru ca inca mai alergam dupa un caprior, aveam in magazie cartuse RWS Evo Green 8,8g 30.06.
Carnea scroafei n-a suferit pagube mai mari de vreo 2 coaste rupte, ceva deranj pe la inima/plamani + gaura de iesire a glontului.
N.B. Distanta de la care am tras a fost foarte mica (7-10 metri)........cel care avea postul in dreapta mea cat pe ce sa faca o criza de apoplexie cand a vazut cat de tarziu am tras in ea. Eu de fapt urmaream felul in care se divizeaza ciurda ca sa nu impusc scroafa conducatoare de grup (erau si vreo 10-12 godaci) . P-asta a pus-o dracu sa treaca fix pe langa mine fara niciun godac dupa ea!!!
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori

Publicitate