Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:03

Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde radubichis pe 20 Feb 2019, 16:32

Nu am nici cea mai mică intenție să te acuz de ceva .Am de gînd să le verific si eu de aceea te-am întrebat de lot.Daca si din testul meu rezultatul este același voi anunta producătorul.
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde Sly_Fox pe 20 Feb 2019, 20:47

Legat de topic pot spune că am tras cu SP de la S&B doar la cartoane și au fost constante, fără focuri plecate aiurea sau capse nepercutate. Cam același lucru cu SPCE-urile de la aceeași firmă. Glonțul este unul care seamănă cu un cataroi, cel mai inestetic pe care l-am văzut vreodată, însă cunosc vânători care îl folosesc la goană și care au vânat mistreți la greu cu acest vârf în calibre grele precum 9,3x62. Deși este un SP din cel mai comun tip, încă este folosit cu succes din calibre grele și lente. În 30.06 cred că se pretează la șacali, vulpi și hoinari, deși trebuie văzut cât de precis merge din fiecare armă în parte.

Cu vârfurile de la Hornady nu știu ce să spun, de fapt nu știu despre ce vârf a fost vorba. Este muniție Hornady sau altă muniție de la alt producător ce folosește vârfuri de acest fel, nu s-a specificat. Eu am folosit SST-uri încărcate de către Fiocchi, 11,6 grame în 30.06 și nu am pățit ca vreun glonț să se ducă aiurea sau să se fragmenteze pe traiectorie. Deși SST-ul este un SP care a fost fabricat în așa fel încât să elibereze toată energia în vânat deformându-se cât mai mult, în realitate nu prea se comportă ca un SP ordinar și din ce am văzut se deformează frumos și fără separarea miezului de cămașă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde Andrei0794 pe 20 Feb 2019, 20:53

Asta e un S&B in 8x57js recuperat dintr'un porc de 120-130kg
Imagine

E bine sau e rau cum s'a deformat nu stiu...Tras in 50-60 metri si tot la vanatoarea aceea un 9.3x62 a bagat intr'un vier de 110-120kg 2 focuri si amndoua au expandat umpic mai mult decat 8x57 in aceeasi distanta si tot sp de la S&B ...Din pacate nu am poza cu 9.3'ul
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde ventura pe 20 Feb 2019, 22:31

Folosesc de vreo 6 ani calibrul 8x57.
Nu am tras decât cu Geco plus.
Am recuperat două sau trei proiectile de când trag cu el. Si acelea expandate bine.
Mă miră sa vad un proiectil recuperat din animal, atât de putin șifonat, cu atât mai mult cu cât distanță a fost una mica, iar Proiectilul SP...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde radubichis pe 22 Feb 2019, 22:18

radubichis scrie:
mariusk scrie:Am tras ,de-a lungul anilor cu multe SB.Majoritatea SPCE sau SP.Nu am fost dezamagit niciodata.Am citit tot felul de recenzii negative dar,cred ca au fost scrise de oameni care nu au tras cu vreun SB niciodata...Poate ca ma insel,sa-mi fie cu iertare, dar pt mine munitia SB este cel mai bun compromis calitate-pret.Folosesc cu preponderenta Federal Fusion dar,cind ramin fara munitie SB este alegerea mea.Nu dau doi bani pe branduri,ma intereseaza eficienta.Am reglat de curind un Merkel Helix nou,3006 cu munitie Hornady,cea cu vf rosu,care se spargea in aschii si schije la 25 de m ,asa ca pt mine ,inca o data ,conteaza eficienta.

Hai ca m-ai facut curios .Vineri merg in poligon si am sa trag cu aceasi arma ,in acelasi calibru si cu aceasi munitie . Voi filma totul si voi pune filmuletul pe forum . As fi interesat de gramajul cartusului ,eventual lotul si tipul precis de munitie . La Hornady toate cartusele care nu au plumbul expus ,au varf rosu


Asta este rezultatul :https://www.youtube.com/watch?v=vCJygGNkDNs
Munitia este din acelasi lot ,s-au tras 11 cartuse si nu s-a fragmentat nic un cartus . Am inteles ca arma a fost noua ,virgina ,nu se trasese nici un cartus cu ea . Intreb si eu daca teava a fost curatata de uleiul de conservare inainte de a se trage cu ea? Daca nu ,suprapresiunea formata in teava cred ca a dus la fragmentarea gloantelor
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde radubichis pe 22 Feb 2019, 22:20

radubichis scrie:
radubichis scrie:
mariusk scrie:Am tras ,de-a lungul anilor cu multe SB.Majoritatea SPCE sau SP.Nu am fost dezamagit niciodata.Am citit tot felul de recenzii negative dar,cred ca au fost scrise de oameni care nu au tras cu vreun SB niciodata...Poate ca ma insel,sa-mi fie cu iertare, dar pt mine munitia SB este cel mai bun compromis calitate-pret.Folosesc cu preponderenta Federal Fusion dar,cind ramin fara munitie SB este alegerea mea.Nu dau doi bani pe branduri,ma intereseaza eficienta.Am reglat de curind un Merkel Helix nou,3006 cu munitie Hornady,cea cu vf rosu,care se spargea in aschii si schije la 25 de m ,asa ca pt mine ,inca o data ,conteaza eficienta.

Hai ca m-ai facut curios .Vineri merg in poligon si am sa trag cu aceasi arma ,in acelasi calibru si cu aceasi munitie . Voi filma totul si voi pune filmuletul pe forum . As fi interesat de gramajul cartusului ,eventual lotul si tipul precis de munitie . La Hornady toate cartusele care nu au plumbul expus ,au varf rosu


Asta este rezultatul
https://www.youtube.com/watch?v=vCJygGNkDNs
Munitia este din acelasi lot ,s-au tras 11 cartuse si nu s-a fragmentat nic un cartus . Am inteles ca arma a fost noua ,virgina ,nu se trasese nici un cartus cu ea . Intreb si eu daca teava a fost curatata de uleiul de conservare inainte de a se trage cu ea? Daca nu ,suprapresiunea formata in teava cred ca a dus la fragmentarea gloantelor
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde Ciprian_1 pe 23 Feb 2019, 15:28

Unde e poligonul asta?
E liber accesul?
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde radubichis pe 23 Feb 2019, 17:43

Ciprian_1 scrie:Unde e poligonul asta?
E liber accesul?

Da este liber . Costa 80 lei /ora sa tragi cu arma si munitia ta . Reglaje luneta 100 lei .Contact:
https://www.facebook.com/PoligonZGUNCLUB/
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde Sly_Fox pe 23 Feb 2019, 21:05

radubichis scrie:
Asta este rezultatul :https://www.youtube.com/watch?v=vCJygGNkDNs
Munitia este din acelasi lot ,s-au tras 11 cartuse si nu s-a fragmentat nic un cartus .

Mulțumim pentru test! Bine tras, se cunoaște o mână bună.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde Ciprian_1 pe 24 Feb 2019, 21:13

Multumesc Radu!
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Sellier Bellot 30.06SP,11,7g

Mesajde Tragaciul pe 22 Mar 2019, 09:01

Guguloiul asta de sp de la sellier merge din Savage la 100 m, gaura in gaura cu tm de la Geco. Cand voi invata sa urc si poze, va arat cu placere
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate