Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:59

norma tipstrike

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

norma tipstrike

Mesajde bowmadness pe 24 Mar 2019, 22:30

Densitate sectionala f buna, aerodinamice, dar cum penetreaza? stie cineva?
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: norma tipstrike

Mesajde Croco pe 24 Mar 2019, 23:28

bowmadness scrie:Densitate sectionala f buna,...


Ajuta-ma, te rog, sa inteleg! Ce este si la ce foloseste?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: norma tipstrike

Mesajde yoghi pe 25 Mar 2019, 02:17

cred ca pur si simplu este urmasul lui normaVmax de la Hornady.
un alt plastic produs de alta firma
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: norma tipstrike

Mesajde liviur pe 25 Mar 2019, 10:03

Si eu am incercat sa aflu mai multe detalii despre tip strike (eco strike nu ma intereseaza) dar nu am gasit. Arrow i-a gresit si prezentarea , il prezinta ca avand 6.5 grame si in realitate are 5.
Iar in programul balistic swarovski nu se gaseste si nu inteleg de ce.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: norma tipstrike

Mesajde ktlm pe 25 Mar 2019, 10:18

Virfurile Strike sint o noutate a celor de la Norma, mai multe informatii produs aici:
https://www.norma-ammunition.com/en/Our ... ma-strike/

Tipstrike aduce cu Amax-ul de la Hornady (vis a vis de Vmax care-i un varmint ce se dezintegreaza la impact) in ce proveste efectul in vinat, mai jos citeva clipuri filmate in SE. Efectul este devastator - un elan matur rareori cade din picioare la un singur foc
https://www.youtube.com/watch?v=Ydsjgauc_Mc
https://www.youtube.com/watch?v=miq1dVOvZro

Si un clip interesant al celor de la Norma cu efectul in gel balistic al gamei Strike in paralel cu Oryx si Vulcan
https://www.youtube.com/watch?v=SPy2rMS4nBY
/ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: norma tipstrike

Mesajde ktlm pe 25 Mar 2019, 11:00

liviur scrie:Si eu am incercat sa aflu mai multe detalii despre tip strike (eco strike nu ma intereseaza) dar nu am gasit. Arrow i-a gresit si prezentarea , il prezinta ca avand 6.5 grame si in realitate are 5.
Iar in programul balistic swarovski nu se gaseste si nu inteleg de ce.


Calculatorul balistic de la Norma (precum si App-ul) il au. Cu datele de acolo (BC, masa si Vo) se poate construi balistica in majoritatea App-urilor
https://www.norma-ammunition.com/sv/amm ... ikprogram/
/ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: norma tipstrike

Mesajde violiv pe 25 Mar 2019, 17:45

Deja sint ani de cand Norma (si Sako) au decis sa-si construiasca propriile varfuri "de distanta".
Traditional, vanatorii europeni se deosebeau de cei de peste ocean prin distanta de tragere - mai mult din scurt pe la noi, mai departe pe la ei. Atunci cand si vanatorii europeni au prins gustul trasului mai departe, firmele de munitie europene au fost prinse descoperite si au fost nevoite sa importe varfuri de peste ocean. Intre timp au inceput sa-si dezvolte propriile proiectile.
Norma nu e singura. S&B face PTS de 15 ani, varf copiat dupa SST de la Hornady si foarte asemanator cu ce ofera Norma azi. GECO are proiectilul asemanator, RWS vine tare din urma, etc.

Asemanari: reteta sigura, deja incercata - proiectil ascutit, cu manta de grosime mai mare spre coada si cu un inel de intarire in treimea finala, impodobit cu un varf de plastic, termorezistent ca si la ELDX.

Deosebiri: nu este ascutit la fund, asa cum sint mai toate celelalte! Adica e cu baza plata nu in forma de barca. Asta inseamna ceva mai scurt la lungimea totala, ceva mai lung la portiunea cilindrica in contact cu ghinturile, ceva mai greu la fund unde e si retentia maxima.

In practica, teoretic, ar trebui sa aiba acelasi efect "super-soc" ca celelalte, ar trebui sa se potriveasca mai bine in tevile europene, ar trebui sa aiba retentie de masa mai buna chiar cu o portiune mai mare expandata si explodata si ar trebui sa penetreze mai mult.
Masa proiectilului raportat la calibru e sub media maselor, adica e un proiectil din gama usurelelor care-si bazeaza efectul pe viteza. Coeficientul balistic si densitatea sectionala nu sint cele mai grozave.
Cilindrul lung ar trebui sa-l faca sa mearga bine din orice teava, chiar daca aceasta are un free-bore mai lung. De mers bine s-a dovedit ca sint in stare si nu-s pretentioase la teava.
Incarcate fiind si de o firma serioasa pot fi cartuse pe care sa te poti baza la distanta ... pentru ca asa au fost gandite, ca si cartuse de distanta.

Daca or fi mai grozave decat A Max, SST, PTS, Expres, ELDX, Accubond, Scirocco si inca multe altele construite cam la fel ... ramane sa vedem in practica.

P.S. si vechiul KS de la RWS este principial cam acelasi proiectil. Lipseste doar motul rosu! Dar firma il scoate progresiv din fabricatie din cauza cererii reduse. SIC!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: norma tipstrike

Mesajde liviur pe 28 Mar 2019, 09:48

E bine ca se promovează, dar nu exista decat 2 cutii in 243 in 2 magazine diferite din Bucuresti.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: norma tipstrike

Mesajde bowmadness pe 28 Mar 2019, 21:31

Croco scrie:
bowmadness scrie:Densitate sectionala f buna,...


Ajuta-ma, te rog, sa inteleg! Ce este si la ce foloseste?

Densitatea sectionala? greutate pe mmp , un ac subtire are densitate sectionala mai mare, ca un ac mai gros, se mai numeste si coefficient balistic, mai nou calculele bailisticii externe trece spre aerodinamicitate mai mult, teorii!!! Balistica terminala e alta chestier, alt mediu decat aerul, ma rog, citeste un pic, trage, omoara ceva si mai vorbim.
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: norma tipstrike

Mesajde bowmadness pe 28 Mar 2019, 21:32

liviur scrie:Si eu am incercat sa aflu mai multe detalii despre tip strike (eco strike nu ma intereseaza) dar nu am gasit. Arrow i-a gresit si prezentarea , il prezinta ca avand 6.5 grame si in realitate are 5.
Iar in programul balistic swarovski nu se gaseste si nu inteleg de ce.

EXACT! am crezut ca sunt eu bou! phew!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: norma tipstrike

Mesajde bowmadness pe 28 Mar 2019, 21:46

[quote="violiv"]
Deosebiri: nu este ascutit la fund, asa cum sint mai toate celelalte!

Bun! nefiind boat tail, la distante mari ar trebui sa inceapa sa "bata" pe traseu si sa aibe grupaje mai mari, e sub MOA din R8, un lucru pe care nu-l inteleg :roll:

Coeficientul balistic si densitatea sectionala nu sint cele mai grozave.

Eu o vad pe dos aici, 0.45 CB e bun, dupa mine! Densitate sectionala are, datorita mantalei cu greutate pe un varf ascutit, cel putin asa manca rahat producatorul! CB descrie balistica exterioara, am testat, traiectoria este aproape de reclama, eu ma intrebam cum se comporta la balistica terminala. PRACTICA ma intereseaza,

De aproape un proiectil greu trece printr-un soldan daca nu ia os, asta se desface destul la impactul cu pielea? in tufa cred ca ar fi mai sigur, daca se desface.
La 150m in scandura de brad de 50mm are cam acelasi orificiu de iesire ca un RWS EVO, mi s-a parut ciudat, dar sunt novice. ;;)

Ms Vio!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: norma tipstrike

Mesajde bowmadness pe 28 Mar 2019, 21:46

liviur scrie:E bine ca se promovează, dar nu exista decat 2 cutii in 243 in 2 magazine diferite din Bucuresti.

Eu am luat 5 cutii in 3006 de la ARW
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: norma tipstrike

Mesajde bowmadness pe 28 Mar 2019, 21:50

[quote="ktlm"]
https://www.youtube.com/watch?v=miq1dVOvZro

Traiasca ma-sa! pe asta nu-l vazusem, dar asta speram! Acum sper sa n-o fi luat in coloana !

Multumesc, apreciez! :violin:
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: norma tipstrike

Mesajde tehărău pe 29 Mar 2019, 00:29

bowmadness scrie:
Croco scrie:
bowmadness scrie:Densitate sectionala f buna,...


Ajuta-ma, te rog, sa inteleg! Ce este si la ce foloseste?

Densitatea sectionala? greutate pe mmp , un ac subtire are densitate sectionala mai mare, ca un ac mai gros, se mai numeste si coefficient balistic, mai nou calculele bailisticii externe trece spre aerodinamicitate mai mult, teorii!!! Balistica terminala e alta chestier, alt mediu decat aerul, ma rog, citeste un pic, trage, omoara ceva si mai vorbim.


Greutate pe mmp <=> greutate/suprafață = presiune, N/m2

Ceea ce vrei tu sa spui e masă /suprafață, kg/m2

E o eroare des întâlnită și, dacă tot folosim termeni pe care unii nu ii înțeleg, hai sa nu ii băgăm în ceață de densă.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: norma tipstrike

Mesajde Croco pe 29 Mar 2019, 07:21

Densitatea sectionala a unui glont reprezinta raportul intre masa acestuia si diametrul la patrat. Greutatea se exprima in pound iar diametrul in inch. Acest coefcient releva in primul rand capacitatea de penetrare. In conditii de testare similare, glontul cu o densitate sectionala mai mare are o penetrare mai adanca. Pentru varfurile dintr-un anumit calibru de aceeasi greutate, densitatea sectionala este aceeasi.
De aici a venit si intrebarea mea, neintelegend constructia ta: “Densitate sectionala f buna, aerodinamice, dar cum penetreaza? stie cineva?” Afirmi ca are densitate sectionala mare si apoi intrebi cum penetreaza? Poate nu inteleg eu!
“un ac subtire are densitate sectionala mai mare, ca un ac mai gros,” Fals; un varf de 6 mm, 90 grain, are SD de .218 iar unul de 6,5mm de 140 grain are SD de .287. In termeni de penetrare, alegerea varfului pentru vanarea unui animal trebuie sa tina cont de rezistenta acestuia.

“un ac subtire are densitate sectionala mai mare, ca un ac mai gros, se mai numeste si coeficient balistic” Aici sunt total depasit, nu inteleg si nu am nici cea mai vaga idee despre ce vrei sa zici! Ca sa nu spun altceva!

“Bun! nefiind boat tail, la distante mari ar trebui sa inceapa sa "bata" pe traseu si sa aibe grupaje mai mari, e sub MOA din R8, un lucru pe care nu-l inteleg”. De asemenea, ma depasesc afirmatiile tale!!! Se stie ca varfurile flat base au o precizie mai mare fata de boat tail pe distante scurte, Dupa transonic lucrurile se schimba, din cauza aceasta tragatorii de long range prefera boat tail. Stabilizarea glontului in aer se face mai bine pana la o anumita viteza cu flat base, mai ales din armele europene, cu un twist mai larg. Forma tangentiala a ogivei le face si tolerante la distantele mari fata de ghinturi, la armele de vanatoare. Deci, nu bat, nu scartaie, nu gafaie! Astfel, daca vrei sa tragi varfuri.308 la distanta, trebuie studiata balistica si ales varful necesar pentru situatia data. Se vorbea intr-un topic recent de “specializare”; universalitatea aceasta e ca si catarul, nici cal nici magar!

“Eu o vad pe dos aici, 0.45 CB e bun, dupa mine! Densitate sectionala are, datorita mantalei cu greutate pe un varf ascutit, cel putin asa manca rahat producatorul! CB descrie balistica exterioara, am testat, traiectoria este aproape de reclama, eu ma intrebam cum se comporta la balistica terminala. PRACTICA ma intereseaza”
Nu inteleg ce ai vrut sa zici cu “Densitate sectionala are, datorita mantalei cu greutate pe un varf ascutit,”. In ceea ce priveste coeficientul balistic, formula de calcul a acestuia se face in functie de viteza proiectilului. Astfel se calculeaza coeficientul balistic specific pentru fiecare distanta. In concluzie, coeficientul publicat de producator reprezinta o medie a coeficientilor calculati la anumite distante. Si aici trebuie sa definim ce inseamna distanta mare, pentru ca majoritatea producatorilor de varfuri de vanatoare publica coeficientii specifici pentru distante scurte (la 300m erorile de coeficient balistic sunt tolerante cu precizia). Da, 0,454 este intr-adevar un coeficient bun (pentru calibrul acesta, speta vanatoare), dar tinand cont de forma glontului nu cred ca este valabil peste o anumita distanta.

In concluzie, cum sunt multe lucruri pe care nu le inteleg din postarile de mai sus, cred ca trebuie sa mai citesc. Ma informez si revin! Mai si trag din cand in cand! Se pare ca mai am destule de invatat!!! Sunt un mic diletant.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: norma tipstrike

Mesajde Croco pe 29 Mar 2019, 07:31

Si apropos de gloante cu varf de polimer! Rar apar inovatii care sa aduca un plus! Sunt producatori care domina piata, varfurile lor sunt arhi-testate; Hornady, Nosler. E mult marketing cu implicatii materiale!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: norma tipstrike

Mesajde laurul pe 29 Mar 2019, 08:10

Croco scrie:
“un ac subtire are densitate sectionala mai mare, ca un ac mai gros,” Fals; un varf de 6 mm, 90 grain, are SD de .218 iar unul de 6,5mm de 140 grain are SD de .287. In termeni de penetrare, alegerea varfului pentru vanarea unui animal trebuie sa tina cont de rezistenta acestuia. nt.

Nu e fals.
Doar ca sintaxa este incompleta.
Corect era........ , acele având aceeași lungime și material(densitate)
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: norma tipstrike

Mesajde ktlm pe 29 Mar 2019, 14:09

@ Croco

De aici a venit si intrebarea mea, neintelegend constructia ta: “Densitate sectionala f buna, aerodinamice, dar cum penetreaza? stie cineva?” Afirmi ca are densitate sectionala mare si apoi intrebi cum penetreaza? Poate nu inteleg eu!


Compari lucruri diferite: densitatea sectionala in balistica externa vs balistica terminala. Un glont cu densitate sectionala mare "zboara bine" insa nu-i si obligatoriu sa penetreze bine (vezi varmint) - penetrabilitatea avind multe de a face cu anatomia interna a glontului (sudat, solid, bi-cameral, "moale" etc)

/ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: norma tipstrike

Mesajde ktlm pe 29 Mar 2019, 14:14

bowmadness scrie:
ktlm scrie:https://www.youtube.com/watch?v=miq1dVOvZro

Traiasca ma-sa! pe asta nu-l vazusem, dar asta speram! Acum sper sa n-o fi luat in coloana !

Multumesc, apreciez! :violin:


Cu mare placere!
In comentariul din video cineva mentioneaza acelasi knock-down efect si la elan. Nu se mentioneaza plasamentul focului. Este un glont moale cu expansiune rapida
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: norma tipstrike

Mesajde violiv pe 29 Mar 2019, 17:19

bowmadness scrie:
ktlm scrie:https://www.youtube.com/watch?v=miq1dVOvZro

Traiasca ma-sa! pe asta nu-l vazusem, dar asta speram! Acum sper sa n-o fi luat in coloana !

Multumesc, apreciez! :violin:



Sint multe confuzii .... cam asa rezulta din ce spui mai sus.
Densitatea sectionala e si nu e legata de aerodinamicitate. De ex. un proiectil perfect cilindric, de acelasi diametru si lungime ca unul ogival va avea densitate sectionala mai mare pentru ca, evident, are masa mai mare. Dar va avea un coeficient balistic execrabil. Unul ogival de aceeasi masa cu cel cilindric si cu aceeasi densitate sectionala (chiar daca la impact "concentreaza" masa in varf) va avea coeficient balistic mai bun dar va trebui invartit la turatie mai mare pentru a fi stabilizat, pentru ca e mult mai lung, la fel de evident. Densitatea sectionala nu depinde de forma ci doar de aria de sectiune maxima. E implicata in penetratie dar nu sint perfect superpozabile. Un FMJ, chiar mai usor, la aceeasi viteza de impact va penetra mai mult decat tip .... care aproape ca-si dubleaza diametrul la impact si, coroborat si cu ceva pierdere de masa, ajunge sa aiba densitate sectionala de 5-10 ori mai mica dupa 5-10 cm strabatuti prin animal.

Cum la fel de evident e ca tip face gaura la fel ca evo, pentru ca sint gandite sa faca la fel, chiar daca sint ceva diferente constructive.

Un coeficient balistic sub 0,5 nu e chiar asa grozav cand exista proiectile cu 0,9 iar la calibrul .308 exista pe undeva pe la 0,75 proiectile de folosit la vanatoare sau la aceeasi masa cu tip, undeva la +0,6.

Un proiectil pentru vanatoare, spre deosebire de unul de tras la tinta trebuie sa si dea jos piesa de vanat. Trebuie sa poarte cu el energie suficienta, sa o descarce corespunzator in specia vizata, adica mult la impact si restul pe traseu iar acest traseu prin tinta sa fie cat mai lung, adica sa penetreze adanc.
E foarte greu sa obtii toate astea la un loc si dovada stau zecile de tipuri de proiectile inventate .... daca era vreunul perfect atunci celelalte erau istorie.

Foarte multe din proiectilele moderne pentru vanatoare sint "compromisul perfect" si sint folosite cu succes de grupuri mari de vanatori. Aproape ca poti alege cu ochii inchisi, cu atat mai mult atunci cand tragi 99% din focuri sub 250-300 m. Probleme incepi sa-ti faci atunci cand tragi peste 50% la peste 500 m sau atunci cand nu poti ochi pe indelete si focul nu e plasat perfect intotdeauna. Atunci alergi dupa zbor super, deformare rapida si controlata, penetratie pana dincolo si mai stiu eu cate si mai cate.
Daca ne limitam strict la 308 in 308 W, 30-06 si 300 WM, care sint cele mai trase pe la noi, pentru aproape toate speciile de impuscat la panda in ziua de azi ofera suficienta energie, stop, ucidere cam indiferent de proiectilul ales. La goana e tot cam asa doar ca trebe sa-ti stii combinatia ceva mai bine.

Reteta sigura de succes nu exista dar incercarea moarte n-are!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: norma tipstrike

Mesajde Croco pe 29 Mar 2019, 19:25

laurul scrie:
Croco scrie:
“un ac subtire are densitate sectionala mai mare, ca un ac mai gros,” Fals; un varf de 6 mm, 90 grain, are SD de .218 iar unul de 6,5mm de 140 grain are SD de .287. In termeni de penetrare, alegerea varfului pentru vanarea unui animal trebuie sa tina cont de rezistenta acestuia. nt.

Nu e fals.
Doar ca sintaxa este incompleta.
Corect era........ , acele având aceeași lungime și material(densitate)


Ba tot fals este! :)
Mai trebuia adaugat ceva!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: norma tipstrike

Mesajde Croco pe 29 Mar 2019, 19:40

ktlm scrie:@ Croco

De aici a venit si intrebarea mea, neintelegend constructia ta: “Densitate sectionala f buna, aerodinamice, dar cum penetreaza? stie cineva?” Afirmi ca are densitate sectionala mare si apoi intrebi cum penetreaza? Poate nu inteleg eu!


Compari lucruri diferite: densitatea sectionala in balistica externa vs balistica terminala. Un glont cu densitate sectionala mare "zboara bine" insa nu-i si obligatoriu sa penetreze bine (vezi varmint) - penetrabilitatea avind multe de a face cu anatomia interna a glontului (sudat, solid, bi-cameral, "moale" etc)

/ktlm


Stiu bine ce vorbesc! Reverberatiile tale in logica denota superficialitate in analiza (reverberatii... = preluarea ideilor altora fara analiza si propagare fara verificare). Informeaza-te inainte sa postezi. Nu eu am descoperit roata, doar zic ca se invarte!!! Este a doua oara, la fel ai procedat si initial; pe viitor nu ma mai baga in seama, nu ma ridic la nivelul tau! Daca vorbesc despre anumite lucruri este ca vreau sa impart cunostintele cu altii si sa mi le imbunatatesc pe ale mele in continuare, cu altele noi! Scuze de off topic.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: norma tipstrike

Mesajde Croco pe 29 Mar 2019, 19:52

@violiv
Ma surprinde sa aflu ca exista proiectile de vanatoare in .308 pentru 308 win, 300 WM, 30-06 cu BC-uri peste 0,700. Daca nu sunt custom si se afla in productia de masa zi-mi te rog unde pot gasi informatii despre ele. Folosesc baza de date de la Applied Ballistics, cu coeficienti corectati prin teste practice! Testele facute de Litz au scos in evidenta diferente majore intre marketingul producatorilor si datele a posteriori. Cu exceptia varfurilor foarte grele, peste 215 grains, nu stiu altele care sa sara de 0,600.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: norma tipstrike

Mesajde ktlm pe 29 Mar 2019, 19:58

@ Croco

Stiu bine ce vorbesc! Reverberatiile tale in logica denota superficialitate in analiza (reverberatii... = preluarea ideilor altora fara analiza si propagare fara verificare). Informeaza-te inainte sa postezi. Nu eu am descoperit roata, doar zic ca se invarte!!! Este a doua oara, la fel ai procedat si initial; pe viitor nu ma mai baga in seama, nu ma ridic la nivelul tau! Daca vorbesc despre anumite lucruri este ca vreau sa impart cunostintele cu altii si sa mi le imbunatatesc pe ale mele in continuare, cu altele noi! Scuze de off topic.


Amice - aste este ultimul post in care ma adresez tie ca persoana - deci deschide BINE circuitele. Ti-am urmarit raspunsurile si in alte posturi - esti agresiv gratuit si pe deasupra in totala necunstiinta de cauza. Un incepator cu 'state pe internet" care nu citeste sau practica ci doreste informatia "mura in gura". Daca crezi ca ti-ai impus punctul de vedere apelind la injurii (a doaua oara in cazul meu!) atunci te pot felicita ca ai redescoperit roata si apa calda fii mindru! E greu probabil a actiona civilizat insa sfatul meu este sa incerci a te educa si slefui inainte de a intra in cercul discutiilor.

Admin - scuze pt off-topic. Probabil un subiect pentru "maimute"
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: norma tipstrike

Mesajde violiv pe 29 Mar 2019, 23:27

Croco scrie:@violiv
Ma surprinde sa aflu ca exista proiectile de vanatoare in .308 pentru 308 win, 300 WM, 30-06 cu BC-uri peste 0,700. Daca nu sunt custom si se afla in productia de masa zi-mi te rog unde pot gasi informatii despre ele. Folosesc baza de date de la Applied Ballistics, cu coeficienti corectati prin teste practice! Testele facute de Litz au scos in evidenta diferente majore intre marketingul producatorilor si datele a posteriori. Cu exceptia varfurilor foarte grele, peste 215 grains, nu stiu altele care sa sara de 0,600.




https://www.hornady.com/bullets/rifle/#!/

https://www.nosler.com/accubond-long-range-bullet


Cateva exemple din cele mai cunoscute si mai la indemana.
Vina mea, scuze! Am gresit. Nu ating 0.7 ... dar sint pe aproape.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: norma tipstrike

Mesajde violiv pe 29 Mar 2019, 23:50

Mai sint cateva, care chiar si cu aplicarea corectiilor stau bine. E drept, nu 0,7 ... cer scuze inca o data!

https://www.midwayusa.com/product/26500 ... -box-of-50

https://www.midwayusa.com/product/12708 ... -boat-tail

Astea intra si in 30-06 daca il incarci cate unul in teava, la viteza cu care pleaca din 30-06 sta chiar bine de tot la BC si chiar daca este gandit pentru tras la tinta zic unii ca-i in stare sa puna jos cam orice animal in care te-ai gandi sa tragi cu 30-06.

https://www.midwayusa.com/product/17095 ... box-of-100

https://www.midwayusa.com/product/10197 ... -boat-tail



Si la gramaje apropiate de tip sint ceva varfuri, care pot fi numite "custom" ce se apropie de 0,6

https://www.midwayusa.com/product/46147 ... -box-of-50


Exemple tot continua sa apara si sint cateva firme care fac monolite ascutite tare si care zboara bine.

Nu vreau sa ma cert cu nimeni. Am vrut doar sa spun ca un BC sub 0,5 nu mai este chiar o grozavie in ziua de azi. N-am spus ca tip de la Norma este prost ba chiar e foarte posibil sa-l incerc in viitorul apropiat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: norma tipstrike

Mesajde Croco pe 30 Mar 2019, 06:35

ktlm scrie:@ Croco

Stiu bine ce vorbesc! Reverberatiile tale in logica denota superficialitate in analiza (reverberatii... = preluarea ideilor altora fara analiza si propagare fara verificare). Informeaza-te inainte sa postezi. Nu eu am descoperit roata, doar zic ca se invarte!!! Este a doua oara, la fel ai procedat si initial; pe viitor nu ma mai baga in seama, nu ma ridic la nivelul tau! Daca vorbesc despre anumite lucruri este ca vreau sa impart cunostintele cu altii si sa mi le imbunatatesc pe ale mele in continuare, cu altele noi! Scuze de off topic.


Amice - aste este ultimul post in care ma adresez tie ca persoana - deci deschide BINE circuitele. Ti-am urmarit raspunsurile si in alte posturi - esti agresiv gratuit si pe deasupra in totala necunstiinta de cauza. Un incepator cu 'state pe internet" care nu citeste sau practica ci doreste informatia "mura in gura". Daca crezi ca ti-ai impus punctul de vedere apelind la injurii (a doaua oara in cazul meu!) atunci te pot felicita ca ai redescoperit roata si apa calda fii mindru! E greu probabil a actiona civilizat insa sfatul meu este sa incerci a te educa si slefui inainte de a intra in cercul discutiilor.

Admin - scuze pt off-topic. Probabil un subiect pentru "maimute"


Nu am fost, nu suntem si nici nu vom fi amici! Nu am functionalitati electrotehnice! Nu am fost agresiv ci doar pragmatic, am zis lucrurile direct, nimic nefondat. "In totala necunostinta de cauza", ii las pe altii sa aprecieze.
NU am proliferat invective la adresa ta si a nimanui de pe acest forum. Rog analiza pe text!!! La fel si in primul caz. O persoana cu cunostinte tehnice in domeniu (in primul caz), ar fi realizat disonanta ideilor tale. Mi-ai atribuit postarile altora, erai off topic prin intelegerea gresita a ideilor exprimate si propagai altele fara sa le verifici. Absolut tot ce am scris aici pot sa argumentez cu exemple Nu suntem la club de panselute si am considerat sa-ti comunic, nevrand sa se perceapa eronat de catre public aspectele tehnice discutate. La un moment dat am crezut ca faci troling!
Ti-am explicat civilizat ceea ce cred, educatia nefiind necesar sa o punem in discutie. Nu confunda forma cu fondul! Nu suntem panselute! Rog admin-ul sa ia masurile de cuvinta daca suntem la clubul de balerine!
@croco, nu e prima oara cand dai dovada de agresivitate in comportament.
Am rugamintea de a-ti revizui atitudinea fata de colegi.
Nu om fi noi club de panselute, ci club de colegi.
Ms de intelegere.
Admin
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: norma tipstrike

Mesajde Croco pe 30 Mar 2019, 06:44

@violiv
Multumesc pentru link-uri. Intr-adevar sunt proiectile cu capabilitati balistice considerabile in acest calibru. Nu stiam de cele grele de la Hornady, am ramas in urma cu informatiile. Nosler e alta discutie!
In ceea ce priveste aplicabilitatea lor la vanatoare sunt multe de discutat si poate va face obiectul unui topic separat. Peste 200 grains greutate e dificil sa le stabilezi, iar folosirea lor pentru vanatoare la distanta (aceasta este si destinatia lor) din tevi standard de fabrica e grea. In Romania nu au aplicabilitate, fiind apanajul incarcarii manuale.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: norma tipstrike

Mesajde violiv pe 30 Mar 2019, 07:21

Hornady ofera si munitie incarcata cu ele.
Nu pot sa ofer un motiv precis dar sint fan 308, ca si diametru al proiectilului. De-a lungul timpului am avut de la 7,62 Tokarev la 30-378, imi place 30-06 si de cand avem Hornady in Ro ma tot chinui sa la incerc. Nu numai pe ele. Sper sa-mi treaca prin tevi cat mai multe din cele care apar. Nu am batuta in cuie o opinie personala. Am vazut suficiente lucruri aproape inexplicabile incat singura convingere sa fie ca nu exista calibru sau glont perfect.
Personal trag proiectile usurele din calibre mici, grele din calibre medii si iar prefer usurele din calibre mari.

Revenind la topic: singura situatie in care proiectile de genul SST, PTS, Geco expres, Plastic Point si alte polimerice "explozive" de masa medie nu au facut fata mi se pare a fi intalnirea cu platosa plina de noroi a unui vier serios. Am vazut si am auzit de destul de multe situatii in care nu au reusit sa treaca de acest obstacol.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: norma tipstrike

Mesajde dco pe 01 Apr 2019, 08:25

Eu folosesc in 30-06 Norma Tipstrike de anul trecut, dar nu am impuscat asa mult ca sa-mi fac o opinie ... de asta nici nu am intervenit in discutie pana acum.
Ca si idee, nu cade asa cum se vede in filmulet, decat daca atinge coloana... la o lovitura in blat (la panda chiar, nu in goana!) a cazut porcul dar a mai facut 30 de m, am crezut ca am ratat.
La lopatar am tras putin mai prost, in piciorul din fata dar partea de jos, probabil ca a atins si inima dar nu am stat la eviscerare ... oricum a cazut, dar a murit greu. La altul am tras in gat, nu prea ai ce concluzie sa tragi, parca tot greu a murit.

Ca si idee, nu m-a impresionat inca, dar nici nu am tras asa mult. Eu folosesc 9.3x62 pentru goana, asta e doar pentru panda, cerb, etc. Cred ca tot Orix as folosi daca as merge si la goana. Parca as incerca sezonul asta si Hornady, sa vad ce gasesc pe piata ...
dco
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 16 Iul 2013, 16:27

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate